הגג של קובי

הגעגועים ל"ירוק" על כל היבטיו, כבר הפכו לעובדה. האנשים רוצים ירוק ליד הבית במקום מפלצות הבטון, האנשים רוצים להתחבר לטבע. לבריאות. לריח הירק של פעם, כן, כן, תתפלאו פעם (עד לפני עשרות בודדות של שנים) היה ריח לצנון לעגבנייה לגזר, לשסק, לשזיף ולרימון, שלא לדבר על הטעם הנפלא של פעם. עכשיו, אנו מביאים לכם במה/פורום לגינון האורגני, ובה כל מה שרציתם לדעת על גינה אורגנית המשלבת עצי פרי, פרחים, צמחי תבלין וירקות. והכי חשוןב, איך להעיר את האדמה מהבחינה האורגנית, איך לחיות בהרמוניה עם האדמה, ללא מזיקים וללא מחלות.

כיצד מגדלים באופן אורגני? כאן תקבלו מידע מקיף מטובי המומחים. תוכלו גם להיעזר בכתבות בפורטל כאן נעים – בקטגוריה החדשה; גינון אורגני.
http://www.kan-naim.co.il/naim.asp?cid=531

כתובת ' ירוק נעים - גינון אורגני, אקולוגי, סביבה' בפייסבוק;
http://www.facebook.com/pages/%D7%99%D7 ... 56?sk=wall

כתובתנו: kan-naim@bezeqint.net
gardennaim@gmail.com

גלישה נעימה.

Re: הגג של קובי

הודעהעל ידי רונית מ » 01 נובמבר 2016,14:04

קובי ג כתב:ודרך אגב, באדנית שמתי חמרה מעורבת עם קומפוסט.

חמרה לא מחזיקה מים טוב, היא קצת כמו חול - המים עוברים דרכה. זה אומר שצריך להשקות לעיתים תכופות.
אדמה חומה , חרסיתית, הופכת לבוץ ומחזיקה מים לאורך זמן.
זה לא אומר שהחמרה לא טובה, זה אומר שצריך להכיר את תכונותיה ולנהוג בהתאם.
רונית מ
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי ראובן אורן » 01 נובמבר 2016,14:04

רונית..
קובי ערבב חמרה עם קומפוסט - 50:50 וזה טוב מאוד, כי הקומפוסט הוא 'משפר טכני' של אדמות חרסיתייות. גם שובר החרסיתייות, גם מחזיק מים, גם מאפשר חילחול והכי חשוב.. מתחיל להחיות את האדמה מבחינת המיקרוביוטה
מנהל פורום - גינון אורגני ואקולוגי - הדרכה ויעוץ

באדמה בריאה - גדלים צמחים בריאים
צמחים בריאים - לא סובלים ממזיקים
סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי קובי ג » 01 נובמבר 2016,14:04

עשיתי חיפוש על "חיפוי" וקיבלתי 50 דפים!
לא יודע מאיפה להתחיל...
שווה אולי לרכז דפי מידע והסבר כלליים איפשהו.
עולם עצום של אינפורמציה שאני הולך לאיבוד... :(
קובי ג
גנן באימונים

הודעהעל ידי ראובן אורן » 01 נובמבר 2016,14:04

לא 'חיפוש'
פשוט היכנס לארכיב הפורום
עבדתי קשה כדי להכין אותו...

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי קובי ג » 02 נובמבר 2016,14:04

היי ראובן,
מצאתי את הארכיב! מדהים!
אוסף עצום של מידע!
תודה רבה!
התחלתי לקרוא ומצאתי את עצמי קורא בשקיקה הסברים רבים!

דרך אגב, נושא של "חיפוי" לא הצלחתי למצוא.
(לא הספקתי עדיין לקרוא את כל הארכיב, אבל עברתי על רשימת הנושאים ולא מצאתי נושא כזה).
האם מדובר על משהו כמו חלוקי נחל שמפזרים על האדמה...?
היו לנו חלוקי נחל כאלה באדניות כשקנינו את הדירה מהדיירים הקודמים,
אבל הם הפריעו לי באיזשהו שלב כשהוספתי אדמה/קומפוסט/תיחחתי ואז הוצאתי אותן, במחשבה שמדובר במשהו אסתטי בלבד...
האם כדאי להחזיר...?
ואיך מנקים את האבנים הללו אחרי תקופה ארוכה שהן עומדות באדמה ומתלכלכות (שלא יצטבר עובש)? שטפתי במים וסבון ולא התקנה... או שאין צורך לנקות?

תודה,
קובי ג
גנן באימונים

הודעהעל ידי אלקנה » 02 נובמבר 2016,14:04

חיפוי זה חומר צמחי, לא חלוקי נחל. אלה באמת בעיקר לאסתטיקה.
חיפוי: viewtopic.php?f=9&t=1030

(מצאתי בתוך השרשור "ריכוז מאמרים")
אלקנה
גנן מתקדם

תודה אלקנה!
ראיתי שההתייחסות בחיפוי היא לגינות ושטחי חקלאות פתוחים. האם גם לאדניות ועציצים כדאי לעשות חיפוי?
אם כן, האם יש שיטות שמועדפות לאדניות ועציצים מבין השיטות המפורטות במאמר ששלחת...?
(אצלנו הגינה האורגנית היא במרפסת גג, ואין לנו לכן שטח פתוח של אדמה, אלא רק אדניות ועציצים)

תודה,
קובי
קובי ג
גנן באימונים

הודעהעל ידי אלקנה » 02 נובמבר 2016,14:04

אתחיל, והחכמים ימשיכו.
החיפוי נועד לשתי מטרות - שמירה על הקרקע (לחות/חום) ויצירת אווירה נעימה ליצורי הקרקע.
המטרה הראשונה מושגת גם בחיפוי של אדניות ועציצים. לגבי המטרה השנייה, לא יודע מה מצב יצורי האדמה בתנאים כאלה.
בשורה התחתונה - חיפוי בהחלט רצוי גם בגינת גג ואופן היישום דומה לזה שבשטח הפתוח.
אלקנה
גנן מתקדם

הודעהעל ידי ראובן אורן » 02 נובמבר 2016,14:04

אמשיך בלי להיות חכם.. :mm:
[בקישור שהביא אלקנה, כבר יש 5 סעיפים... :nod: ]

כן, גם באדנייות ועציצים

בקיץ
החיפוי שומר על האדמה המושקית מפני להט השמש - המים לא מתאדים = חיסכון במים = הצמחים לא בלחץ.
החיפוי מגן על האדמה מפני קרינה UV שהיא קרינה מחטאת - מחסלת חיידקים ומיקרואורגניזמים ואנחנו רוצים אוןם באדמה!
כשההשקייה נעשית על החיפוי, החומר האורגני מתקמפסט לאיטו, בהליך טבעי (ולכן יש לחדש החיפוי ברוטינה, כי הוא 'נעלם') של פרוקו ע"י שלל המיקרוביוטה - מחיפושייות ועד לשלשולים ו.. חיידקים. המשמעות של 'פרוקו' היא שהמיקרואורגנחזמים אוכלים אותו והגללים שלהם זה..'הומוס' - חומר המכיל חומצות הומייות שהן מזון הזמין מיידית לשורשי הצמחים.
המיקרואורגניזמים מרגישים שבעים ודשנים ומתרבים. ומה יותר טוב מזה?
בנוסף, יצורים כמו 'מושייות' (חיפושית משה רבנו) מחבבות מאוד חיפוי כמקום טוב להתרבות והן חהרות טובות שלנו, כי הן ובמיוחד זחליהן.., טורפים רציניים ויסודיים של כנימות.

בחורף
טמפרטורת האדמה מתחת לחיפוי, חמה יותר בכ 10 מעלות ! יותר מהסביבה. כמו 'שמיכה' (מבלי להזכיר שוב את הקומפוסטציה של החיפוי שיוצרת חום).
וכל צמח ישמח לגדול כש'הרגלים שלו חמות'.
גשם וברד ושלג.. החיפוי ישמור על האדמה מפניהם
גשם היורד בחוזקה, גורם ל'סגרגציה' של שכבת האדמה העליונה. הפרדה בין המרכיבים שלה וכך נוצרת שכבת 'טין' או חרסית על פני האדמה והיא מחלחלת לא טוב.
הנבטת זרעים בחורף, קלה ומהירה מאוד כשאת הזרעים שטמנו, אנו מכסים בשכבה נאה של חיפוי דק. חם להם ונעים להם וכל הזמן לח, אז הם נובטים מהר ו..צצים מתוך החיפוי כשהרגלים שלהם חמות.

:emo:

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

תודה רבה.
אני מבין שהדרך לתת חיפוי אצלי באדניות ובעציצים היא לא בשיטה א' שנקראת במאמר "חיפוי קבוע" (שלא יחסמו את הקרקע לגמרי ויאפשרו השקייה ע"י הגשם), אלא שיטות ג' או ד', כלומר ע"י שכבה של עלי שלכת מעצים בשכונה (העצים הקטנים שיש לי לא מספקים מספיק עלי שלכת, ואת הקצת שנפל כל פעם זרקתי) או למצוא דשא שגזמו באיזושהי גינה באזור. הבעיה שאני לא יכול לתת שכבה כזו בעובי של 20-30 ס"מ כמו שרשום במאמר!
בהמלצת ראובן מילאתי את האדניות על למעלה באדמה כך שאין לי מקום ל- 20-30 ס"מ חיפוי (יש מקום אולי לחצי ס"מ עד ס"מ). חלק מהאדניות והעציצים גובהם המלא לא מגיע ל- 30 ס"מ... :(
מה גם שבקומת הגג שלנו יש רוחות חזקות מאוד בחורף, הכל עף! עציצים שלמים נפלו לשכנים שלנו, בשנה שעברה, שלא לדבר על עלי שלכת או דשא גזום שיעופו ותוך יום יומיים לא יישאר כלום.
האם יש דרך בה אני יכול לתת חיפוי לאדמה בתנאים הנוכחיים אצלנו...?

תודה רבה,
קובי
קובי ג
גנן באימונים

הודעהעל ידי ראובן אורן » 03 נובמבר 2016,14:04

20 ס"מ חיפוי, זה לגינה אורגנית
20 ס"מ זה הרצוי והמומלץ, במיוחד לחורף - יצרתי בעבר 'אזור טרופי' בגינה שלי ע"י מילוי ישכבה של כ 40 ס"מ ! של רסק עץ והוא התפרק לאיטו במשך כמה שנים ארוכות ו'ריפא' את האדמה הדלה שהקבלן שם שם.
אחד מהחברים כאן, חידש לאחרונה את גינתו ועיצבה מחדש. בסיום שתילת הצמחייה, רכש והביא משאית מלאה ב'באלות' עם רסק עץ ופיזר בכל הגינה (אני מחכה לגשם טוב שירד כדי לבקר בגינה ההיא לאחר גשם :) )

ואצלך.. לאט לאט
מילאת עציצים ואדנייות באדמה 'עד הסוף', יופי. עם ההשקיות ותחילת ההתעוררות של האדמה, החומר האורגני (קומפוסט) יתחיל להתפרק ומפלס האדמה ירד ואז יהיה מקום ליותר חיפוי ברוטינה.
בעציצעם ואדנייות, תספיק שכבה של כ 5 ס"מ. רצוי שתפקח עין, כבר מעכשיו, על מי שמשליך כסחת דשא :!: זה החומר הטוב ביותר עבור עציצים ואדנייות. הוא דק ומתפרק מהר, להבדיל מעלי שלכת שעפים בכל משב רוח.

אז, לאט לאט, כמו שהאדמה מתעוררת והצמחים נובטים.., כך גם אתה, עם ההתקדמות ב'אורגנייות' של האדמה שלך. התהליך איטי וארוך והתוצאות יגרמו לך לחייך בלב :inlove:

* אם החיפוי לח, הוא לא יעוף מהר
* תוכל לאלתר איזו 'רשת' שתמתח על העציץ, למניעת נזקי רוח... תאלתר ותמציא.. אולי חתיכות מ'מחצלת קנים' או מגדר 'במבוק' שמישהו פירק..
* כולנו, כל הזמן, 'ממציאים', מאלתרים וממחזרים דברים ו..מספרים אחד לשני, אם הצליח, או לא :nod:

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי קובי ג » 03 נובמבר 2016,14:04

תודה רבה ראובן! :*
אני אנסה לשים עין על ערימות כסחת דשא בשכונה, ואוכל להשתמש אולי בחלוקי נחל שהיו לי באדניות לפני כן כדי להחזיק את הדשא הגזום.
האם אני יכול להשתמש בשאריות עץ מפרגולה שבנינו לא מזמן, לחתוך לפסים קטנים ולשים מעל (שלא יעוף הדשא), גם אם עץ הפרגולה צבוע...? או שהצבע עלול להתפרק ולהכניס רעלים לאדמה...?
קובי ג
גנן באימונים

הודעהעל ידי ראובן אורן » 03 נובמבר 2016,14:04

חלוקי נחל - לשכוח מזה. זה 'אקט כלכלי' של מעצבי גינות :rofl:
בקיץ, זה נוראי ! האבנים קולטות חום כל היום ו.. ממשיכות לשחרר אותו גם בלילה. הצמחים סובלים מאוד !! גם בגינה.. מסביב לעצים ('זה יפה' :lol: )
ובחורף.. זה מונע מחלק הגשם לחדור לאדמה

שארייות עץ מפרגולה - זה 'עץ מחוטא' - מלא וספוג בחומרי רעל נגד מיקרו אורגניזמים - יהרוג לך את כל מה שתנסה לבנות באדמה האורגנית שלך.

תעיף מבט בחוץ, בערימות הזבל... רשת פלסטיק כלשהי.. או מישהו שפירק מחצלות מענפי ערבה שכבר עבר זמנם.. תאלתר ותמחזר. יש המון אוצרות בחוץ !

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי קובי ג » 04 נובמבר 2016,14:04

היי ראובן!
האם כדאי לכסות בחיפוי את האדניות ששמתי בהן את הזרעים של כובע הנזיר, או שהחיפוי ימנע מהם לנבוט (ואז כדאי לשים את החיפוי אחרי שהצמח ינבט)...?

תודה,
קובי
קובי ג
גנן באימונים

הודעהעל ידי ראובן אורן » 04 נובמבר 2016,14:04

כפי שכתבתי למעלה, חיפוי לאחר זריעה, רק מסייע ללנביטה מלאה, מהירה ומוצלחת.
כי החיפוי שומר על הלחות הקבועה באדמה.
וכל שאר סיבות החיפוי, מפורטות למעלה - לגבי כל הצמחים !
אל חשש, לצמחים יש עיניים רגישות יותר משלנו - 'רואים' גם תדירויות שאנו לא רואים - UV ו.. IR ויכולים לעבור את החיפוי, למעלה, בקלי קלות.

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי קובי ג » 04 נובמבר 2016,14:04

לא הייתי בטוח...
חשבתי שאולי כמו שזה מונע מעשבים לצמוח, זה עלול לעכב גם את הגדילה של הזרעים.
תודה רבה!
קובי ג
גנן באימונים

הודעהעל ידי באדי » 04 נובמבר 2016,14:04

ראובן אורן כתב:20 ס"מ חיפוי, זה לגינה אורגנית
20 ס"מ זה הרצוי והמומלץ, במיוחד לחורף - יצרתי בעבר 'אזור טרופי' בגינה שלי ע"י מילוי ישכבה של כ 40 ס"מ ! של רסק עץ והוא התפרק לאיטו במשך כמה שנים ארוכות ו'ריפא' את האדמה הדלה שהקבלן שם שם.
אחד מהחברים כאן, חידש לאחרונה את גינתו ועיצבה מחדש. בסיום שתילת הצמחייה, רכש והביא משאית מלאה ב'באלות' עם רסק עץ ופיזר בכל הגינה (אני מחכה לגשם טוב שירד כדי לבקר בגינה ההיא לאחר גשם :) )
:nod:

אני חושב שזה היה משאית תפזורת עם כ- 25 קוב רסק עץ.
באדי
גנן באימונים

הודעהעל ידי ראובן אורן » 05 נובמבר 2016,14:04

:o

:?:

:)

:lol:

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי קובי ג » 08 נובמבר 2016,14:04

קראתי קצת על שבבי עץ לגינה (בעקבות ההתייחסות לחיפוי של 'באדי' למעלה). נראה נחמד מאוד.
אני שוקל אולי לקנות שבבים כאלו... מצאתי באזור המרכז שבבי עץ אורן:
http://www.kolbogan.co.il/%D7%A9%D7%91% ... D7%A8.html
האם כדאי?

מצאתי גם שבבי עץ אקליפטוס במקום אחר, אבל ממה שקראתי שבבי האקליפטוס מעכבים גדילה ולכן פחות מומלצים...
רסק יער – הדובדבן שבקצפת של החיפויים. זהו ריסוק של חומר אורגני שנאסף ביערות (גזעים, ענפים, עלים, ומחטי אורן). קק"ל עורמת ערמות, וקבלנים מורשים אוספים אותם ומעבירים למכונות כיסוח ענקיות (לעיתים קק"ל מרסקת בעצמה). הקבלנים מעבירם את שאריות היער כיסוח אחד (מוצר זול יותר) או שניים (יקר יותר, כמובן). יש נטייה שלא לחפות עם רסק יער של אקליפטוס בגלל אפקט מעכב הגדילה שלו (אללופטיה).

המאמר המלא:
http://www.bayadaim.org.il/2015/06/%D7% ... %9E%D7%94/

תודה,
קובי
קובי ג
גנן באימונים

הודעהעל ידי ראובן אורן » 08 נובמבר 2016,14:04

קובי

א. סעיף ב' למעשה 'סותר' את סעיף א'
כלומר.., למה אתה ממהר לקנות ולהוציא כסף על משהו שנזרק חופשי בשטח.... ביערות קק"ל ובחינם

ב. היכן ראית שחיפוי כזה מתאים לעציצים בגג?

ג. אם היית קורא את כל השרשור של 'באדי' ולא רק אחת מההודעות שלו, בלבד..., אז היית רואה ומוצא של'באדי' (הידוע בכינויו 'יוסי' :lol: ),
יש בגינה 'מרסקת' - פרטית שאיתה הוא היה מרסק גזם לרמה של חומר דק דק ולא כמו המוצר שאתה חושב לקנות..
ברהאורגניזציה האחרונה שבאדי עשה בגינה הענקית שלו, הביא משאית עם 20... קוב רסק עץ מהיער ולא קנוי כמו זה שאתה רוצה לרכוש.. כי יש לו צבע יפה.. או אני לא יודע מה.

ד. ראה ב' - רסק עץ מתאים לגינה.. אדמה! לא לעציצים ואדנייות.

ה. אני נשמע כועס?!?! אולי.. אבל זה יותר מעצבן ו'מעליב' אותי..
אתה כל הזמן רץ למיליון אתרים אחרים להביא משם 'אוצרות' של ידע כשהמידע האמיתי שממנו העתיקו האתרים האחרים, נמצא כאן ! ונכתב במו ידי ובסיוע נפלא ומושקע של שאר חברי הפורום הותיקים... שמן הסתם, גם הם בוכים ומשתנקים כרגע.

אני אפילו, לא טורח לערוך ולמחוק את הכתובת לאתר ההוא ולהסברים על חשיבות החיפוי ומה זה 'אללופתיה'..

קראת על זה בארכיב של הפורום? לא ! למה לא? אה בה.. אה...

כן, זה די מעליב.. מול האנרגייה שכולם כאן נותנים בהתנדבות ובכיף וללא כל תמורה.. ואתה רץ לאתר אחר ומביא לנו לקרוא את זה?!
באמת קובי..

אחת המטלות הלא כל כך יפות שמונחות על כתפי.., זה להיות פה גם לאחרים, שנפגעים מזה, לא פחות ממני.
אבל זה בסדר. אתה יכול לכעוס עלי בלבד.., אני כבר ילד גדול.... :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הקודםהבא

חזור אל גינון אורגני ואקולוגי - של פורטל 'כאן נעים'

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־85 אורחים