עכברים ועכברושים בבית הגידול

תת-פורום זה מכיל שירשורים חשובים, מידע לפי נושאים, סרטונים מיוחדים ועוד..
כל הנוןשאים הנמצאים כאן 'נעולים'!
לצורך שאילת שאלות הבהרה, יש להיכנס ל'פורןם גינון' ולשאול את השאלות שם.
רצוי לצרף לינק למאמר המדובר ולהודעה הספציפית.

Re: מאמר מקורי שלי על עכברים ועכברושים בבית הגידול

הודעהעל ידי ראובן אורן » 03 אוגוסט 2011,14:04

מציע שתמשיך עם המלכודות, עוד.. לפחות שבוע !

אם יש אחת גדולה, יש עוד הרבה - קצב הריבוי שלהם, אדיר ומזעזע !

בהצלחה !

ותזכור לשמור על סניטציה מלאה, ככל האפשר !

ידיים עטויות בכפפות לטקס, לרחוץ / להשרות כל דבר ב'אקונומיקה' !

החולדות הן נשאיות של כל מיני מחלות, כולל צהבת ! הבת שלי ובת של שכנים, נדבקו ביחד, רק מהעובדה שהלכו יחפות באזור בו היא הסתובבה - אולי מהגללים שלה ?!

לא נעים בכלל !
מנהל פורום - גינון אורגני ואקולוגי - הדרכה ויעוץ

באדמה בריאה - גדלים צמחים בריאים
צמחים בריאים - לא סובלים ממזיקים
סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי סקיבה » 04 אוגוסט 2011,14:04

בני ש כתב:את החולדה האחרונה (הגדולה) לקחתי עם הכלוב בתוך שקית סגורה, ישר לשדה בקצה השני של הישוב ושם היא שוחררה.

בני, עכשיו בעל השדה צריך להילחם בחולדות! (חולדה אחת הופכת מאד מהר לחולדות...)
זה מה שנקרא: "הומאני, הומאני, אבל ממש לא מוסרי!" :twisted:

תאר לך שאת החולדה שאני אתפוס, אשחרר לך בגינה...
בטבע אין תופעות על-טבעיות.
אבל באופן טבעי, יש כמה תופעות נשגבות מבינתנו...

:shake: :nod: ^_^
סמל אישי של המשתמש
סקיבה
גנן מתקדם

הודעהעל ידי זוהר218 » 05 אוגוסט 2011,14:04

שחרר אותה במיזבלה הקרובה או בתוך דלי מים. היא לקחה סיכון שבאה אליך הביתה וזו דרכו של עולם.
זוהר218
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי בני ש » 06 אוגוסט 2011,14:04

סקיבה כתב:בני, עכשיו בעל השדה צריך להילחם בחולדות! (חולדה אחת הופכת מאד מהר לחולדות...)
זה מה שנקרא: "הומאני, הומאני, אבל ממש לא מוסרי!" :twisted:

תאר לך שאת החולדה שאני אתפוס, אשחרר לך בגינה...

רק עכשיו הצלחתי לחזור, משום מה המערכת חסמה אותי לכמה ימים.
באשר לחולדה, בעל השדה הוא למעשה קק"ל, מאחר והחולדה שוחררה בשמורת טבע. אז למה שלא אחסל בדרך גם כמה תנים, שועלים, נמיות ואת כל השאר?
הרי כולם מתרבים להם שם בטבע, ומתישהו יגיעו אליך לגינה, לא? הטבע מלא בבעלי חיים שמתקיימים במקביל אלינו, אולי נחסל את כולם? מאוד מוסרי..

אני לא הורג בעלי חיים, אלא אם אין לי ברירה אחרת. במקרה הזה, היתה לי ברירה.
בני ש
גנן באימונים

הודעהעל ידי סקיבה » 06 אוגוסט 2011,14:04

בני ש כתב:באשר לחולדה, בעל השדה הוא למעשה קק"ל, מאחר והחולדה שוחררה בשמורת טבע. אז למה שלא אחסל בדרך גם כמה תנים, שועלים, נמיות ואת כל השאר?
הרי כולם מתרבים להם שם בטבע, ומתישהו יגיעו אליך לגינה, לא? הטבע מלא בבעלי חיים שמתקיימים במקביל אלינו, אולי נחסל את כולם? מאוד מוסרי..

הי בני,

לא אוכל לשטוח את כל תפיסת עולמי בנושא, כאן ובכתב..., זה פשוט יהיה ארוך מדי..., אשמח לשוחח איתך על-כך בכל זמן, על כוס קפה בגינה או משהו...

אז על קצה המזלג, ובאופן נקודתי:

שמורת טבע, היא מקום קטן ברוב המקרים ועם איזון עדין בין טורף לנטרף/ מזין וניזון... (הסברה שלך שכולם מתרבים שם ללא בקרה (ויגיעו לגינה שלי), היא מוטעית מיסודה, ומתרחשת רק במצב של חוסר איזון - כשאיזה בן-אדם מוסיף עוד חולדה עירונית למשוואה).
אם אתה משחרר חולדה יחידה, אחת מאלפי חולדות "אורבניות" שחיות בקרבת האדם, בשמורת טבע - אתה יכול לגרום לנזק אדיר לשמורה!
זאת משום שאתה יכול להחדיר לשמורה מחלה חדשה שלא הייתה בה, או ליצור אוכלוסיית חולדות לא פרופורציונלית..., שתגרום לנזק ברבדים שונים של מרקם החיים בשמורה.
עכשיו תאר לך שכולנו נלמד מדרכיו ההומאניות של בני, ונשחרר את אלפי החולדות ה"אורבניות" שאנחנו לוכדים בבתינו בשמורות הטבע..., מי יאזן את זה? טורפים בטבע, כמו בגינה, מתרבים לאט מאד..., ולא יכולים לאזן משברים קיצוניים. (לכן לא כדאי למהר להדביר מזיקים בגינה בחומרי הדברה, כי לוקח זמן רב לשקם את אוכלוסיית הטורפים המועילים שמתרבים לאט...)
מסיבה זו דרך אגב, נחש דווקא הייתי משחרר...

לתפיסת עולמי, אנחנו חיים בטבע בני (השמורה, השדה, העיר, הכפר - הכל טבע). אנחנו בעלי-חיים (גם צמחים הם בעלי-חיים לעניין זה), ניזונים ומזינים, שמשתדלים לשרוד. וככאלה, אנחנו מגינים על סביבת המחייה שלנו מפני בעלי-חיים שעלולים לפגוע ביכולתנו לשרוד, ומעודדים את אלה שתומכים בהישרדותנו. אנחנו מגדלים ירקות, והורגים זבובים, מגדלים חתולים, והורגים חולדות...

כאן נכנסת לתמונה תופעת המוסר וההומאניות..., גם שני אלה כלי הישרדות. נסה לדמיין את חיינו בלעדיהם...
אולם גם להם גבולות - אנחנו יוצאים למלחמה, אנחנו משקרים/ גונבים/נוסעים במהירות מופרזת..., הורגים חולדות, ותולים זבבוקים...

אז לדעתי אם אתה רוצה גם לשרוד, וגם להיות מוסרי..., עדיף שלא תעביר את צרותיך (החולדה) לסביבות מחייה של אחרים (שכן, שדה, פרדס, שמורת טבע...), גם את הזבל שלך אתה לא מעביר לשם, נכון?
אומר לך עוד קטנה, כחומר למחשבה..., למה אתה מרשה לעצמך לחשוב שמותה של החולדה כואב יותר ממותו של הזבוב/ הזחל/ הכנימה/ העגבנייה/ החסה/ התן/ הנמייה/ השועל/ האדם? לדעתי, לכולם כואב באותה המידה.

לגבי התנים, הנמיות, והשועלים - גם הם מהווים בישובים מסויימים מפגע תברואתי, ומטופלים בהתאם. הם אוכלים מפחי הזבל, מתרבים באופן לא מאוזן שפוגע גם בשמורת הטבע הסמוכה (דומים לנו), לומדים לא לפחד מבני האדם, ומסכנים את הבריאות שלנו בהרבה אופנים שונים. אני חושב שדעתך בעניין תהיה ברורה וצלולה, כשתן או נמייה בישובך יצליחו לצוד תינוק לארוחת הצהריים, או ידביקו מישהו ממכריך בכלבת..., או אפילו יצודו את חתול המחמד שלך... (אז כבר יהיה מצב קשה, בו ייהרגו למען הסדר הטוב עשרות בעלי-חיים, במקום כמה בודדים)

אני אוהב בעלי-חיים, אפילו בני-אדם, ולא מעוניין בהרג כלל, או בחיסול לשם חיסול של אף יצור על-פני הכדור. אך גם מפעיל שיקול דעת, ולומד את השפעות החלטותיי - יהיו אשר יהיו.

כל טוב,
אמיר

סמל אישי של המשתמש
סקיבה
גנן מתקדם

הודעהעל ידי חווה ויוסי » 06 אוגוסט 2011,14:04

אמיר
אהבתי!
יוסי
:y: :y: :y:
אדם הולך ואדם בא והאדמה לעולם נשארת...
סמל אישי של המשתמש
חווה ויוסי
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי טל אשרוב » 06 אוגוסט 2011,14:04

אמיר נכון כל הזמן הורגים מלא יתושים ומלא זבובים ויתוש שהורגים אותו מרגיש אותו דבר כמו שיורים באריה או דורכים על ג'וק
סמל אישי של המשתמש
טל אשרוב
גנן אורגני

תודה יוסי, שלחתי את התגובה בחשש כבד מפני התוצאות...

טל, אני שמח שגם אתה מסכים עם המסר, ומבין אותו. למרות שבמה שכתבת יש רק חצי הבנה - אריה הוא טורף, וטורפים חשובים מאד לאיזון, ומתרבים לאט מאד..., חשוב להבין גם את זה!

סמל אישי של המשתמש
סקיבה
גנן מתקדם

הודעהעל ידי בני ש » 06 אוגוסט 2011,14:04

אמיר, אולי תופתע אבל הבנתי את המסר, הפנמתי ואני מסכים עם כולו. אם שמורת הטבע באמת היתה שמורת טבע נפרדת ורחוקה ממקום ישוב, בוודאי שהייתי נמנע מלשחרר מזיק עירוני לתוכה,
בדיוק כפי שהייתי נמנע מלשחרר ציפור שתלטנית מהודו לטבע הישראלי (אופס, את זה כבר עשו..)..
במקרה הזה, שמורת הטבע צמודה לעיר, ובעיר יש חולדות כך שאני מניח שגם בשמורת הטבע יש חולדות.

אבל אולי טעיתי במקרה הזה, ולהבא אמנע מלשחרר מזיקים לאזורי מחיה אחרים.
בינתיים אגב עוד לא "זכיתי" לתפוס חולדות נוספות, נדמה לי שהשטח נקי. אני משאיר את המלכודות עוד כמה ימים נוספים ליתר בטחון.

תודה על דעתך המלומדת,
בני
בני ש
גנן באימונים

תודה בני,
אני שמח לקרוא את תגובתך.
אמיר

סמל אישי של המשתמש
סקיבה
גנן מתקדם

הודעהעל ידי ראובן אורן » 06 אוגוסט 2011,14:04

אמיר
תודה על התגובה היפה !
מסכים עם כל מילה ומילה

סיפור קטן, על סרט דקומנטרי שראיתי בעבר.
זאת בהמשך ל"רצח" של מיליוני ארנבונים באוסטרליה. מישהו, פעם,ף הביא ארנבונים לאוסטרליה, כי אהב את בשרם, ו.. מאחר ולא היה להם כל 'מרסן טבעי' - החיה הכי טורפת באזור, הייתה כלב הדינגו, אבל הם לא עמדו בקצב! והארנבונים הפכו ל'מגיפה' של ממש.
הסרט שראיתי עיה על 'איהתיפורים', קרוב לטנזניה. אי קטן מלא בהמוןם ציפורים נדירות ומיוחדות - 'אריפלאג' טבעי. ספינות היו עוצרות שם, מדי פעם להתטייד בפירות טריים ומים טריים. איכשהו, כמה חולדות, הצליח 'להתפלח' לאי. מחוסר מזור שהם רגילים לו, התחילו להשמיד את כל אוכלוסיית הציפורים המיוחדת שם. אכלו וטרפו, ביצים וגוזלים.., עד שכל הציפורים ברחו משם. מזכיר לי את 'לבנון' - ארך ללא ציפורים ! 'ביקרתי' שם כמה פעמים וב82 'שלום הגליל', הבנתי מה חסר לי שם - ציפצוף הציפורים! הם ברחו מהארץ המטורפת הזו, כי כולם שם עם רובי צייד, צדים את כל הציפורים, מכינים פוחלצים ומקשטים את הסלון..)
וחזרה לסרט - מדענים וסטודנטים, התלבשו על האי, עם מלכודות מתוחכמות ורישומים מדוייקים ובמשך חודש או יותר, 'ניקו' את כל האי מכל החולדות בצורה מוקפדת ומדעית. זמן קצר לאחר מכן, החלו לחזור לאי הציפורים והעופות.
מנהל פורום - גינון אורגני ואקולוגי - הדרכה ויעוץ

באדמה בריאה - גדלים צמחים בריאים
צמחים בריאים - לא סובלים ממזיקים
סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הקודם

חזור אל ארכיב גינון

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־58 אורחים