נעים להכיר! סחלבים, רבותיי.

תת-פורום זה מכיל שירשורים חשובים, מידע לפי נושאים, סרטונים מיוחדים ועוד..
כל הנוןשאים הנמצאים כאן 'נעולים'!
לצורך שאילת שאלות הבהרה, יש להיכנס ל'פורןם גינון' ולשאול את השאלות שם.
רצוי לצרף לינק למאמר המדובר ולהודעה הספציפית.

נעים להכיר! סחלבים, רבותיי.

הודעהעל ידי אריאל » 03 דצמבר 2014,14:04

אני אפתח בוידוי.
אני מגדל סחלבים בקנה מידה מצומצם, ואני בטוח שיש פה עוד כמה "משוגעים" שנפלו בקסמה של משפחת הצמחים המדהימים האלה. ואם לא...הגיע הזמן להכיר!
אני אשמח אם תעלו פה תמונות של הצמחים שלכם- כאלו שאתם מגדלים כבר שנים, כאלו שקיבלתם מהדודה בחג האחרון וכו'.
זה המקום גם לשאול שאלות וללמוד מאחרים. יש למשפחת הסחלבים מוניטין של צמחים מפונקים ורגישים, וחלקם באמת דורשים תנאים מיוחדים לגידול, אבל רובם יכולים לשמש צמח בית יפהפה עם מעט טיפול ותשומת לב... מה שיש פה לכל מי שעוסק בגינון ונהנה מכך.

PC160015.jpg
PC160015.jpg (73.77 KiB) נצפה 20314 פעמים

התחום הזה הוא עצום ומעניין וקשה מאוד להקיף את כולו, מדובר באחת ממשפחות הצמחים הגדולות בטבע. מרביתם אפיפיטיים (= צמחי אוויר, כאלו שחיים לא בתוך האדמה אלא על עצים, אבל הם לא טפילים- לא מנצלים את הפונדקאי שעליהם הם נמצאים, ומתקיימים מהלחות באוויר ומהגשם), חלקם גם טרסטריאליים (בעלי שורשים באדמה), וחלקם ליטופיטיים (= חיים על סלעים).
גם דרך הריבוי שלהם מרתקת, משום שהזרעים שלהם לא מכילים אנדוספרם- אותם חומרי תשמורת שזרעים אחרים זקוקים להן כדי לספק להם אנרגיה ראשונית למהלך הנביטה. למעשה הזרעים הם קטנטנים ונראים כמו אבקה, ונובטים רק כאשר הם פוגשים פיטרייה ספציפית ומקיימים איתה סימביוזה. בגידול מסחרי יש צורך בזריעת הזרעים במצע שיספק להם את האנרגיה הדרושה בצורה מלאכותית...

בקיצור, אני אתחיל בלשתף בתמונות של הפריחות האחרונות שהיו אצלי, ואשמח אם תעשו כמוני...

הראשון הוא צמח אפיפיטי (חי ע"ג עצים לרוב). הוא מין בוטני (נמצא באותה צורה בטבע) ונקרא Brassavola nodosa. במקור ממקסיקו. הפרח הלבן מאוד אלגנטי לטעמי, והוא משמש הרבה פעמים כבסיס להכלאות מאוד מוצלחות. הפרח מאוד ריחני בשעות הלילה (ומכאן ניתן להסיק שהמאביק הטבעי שלו פעיל בלילה), והצמח יחסית פשוט לגידול וחזק.
בראס.jpg
בראס.jpg (75.34 KiB) נצפה 6358 פעמים

השני נקרא Paphiopedillum. הפרט שנמצא אצלי הוא תוצר של הכלאה כלשהי בתוך הסוג, אבל קשה לעקוב ולדעת מי בדיוק אימא ואבא שלו...
הסוג הזה הוא טרסטריאלי (= השורשים שלו קבורים באדמה) והוא לרוב חי בקרקעות קלות באיזורי ביצות.
להרבה מהמינים יש עלים מגוונים והפרחים שלהם מאוד ייחודיים ומשונים למראה.
מוקטן פאף.jpg
מוקטן פאף.jpg (64.26 KiB) נצפה 6358 פעמים
אריאל
גנן עם עתיד

Re: נעים להכיר! סחלבים, רבותיי.

הודעהעל ידי אריאל » 03 דצמבר 2014,14:04

**התמונה הראשונה עם הפרח הצהוב שהוסיף ראובן, היא של פרח תוצר הכלאה בין Brassavola nodosa שנמצא בתמונה השנייה, עם Laelia ונקרא YELLOW BIRD. התמונה צולמה באוסף של משה פלובסקי מזכרון יעקב
אריאל
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי אלקנה » 04 דצמבר 2014,14:04

פרחים מעלפים
אלקנה
גנן מתקדם

הודעהעל ידי ראובן אורן » 04 דצמבר 2014,14:04

.
קבצים מצורפים
PC160007.jpg
PC160007.jpg (71.86 KiB) נצפה 20300 פעמים
מנהל פורום - גינון אורגני ואקולוגי - הדרכה ויעוץ

באדמה בריאה - גדלים צמחים בריאים
צמחים בריאים - לא סובלים ממזיקים
סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי צברי נוגן » 04 דצמבר 2014,14:04

יש לציין שיש גם בארץ לא מעט מיני סחלבים (31 מינים)
http://www.wildflowers.co.il/hebrew/sea ... &x=31&y=14
שפורחים מצפון הנגב עד לצפון הארץ ורמת הגולן
כולם כמובן מוגנים, אני אכניס תמונות כשהם יפרחו בעוד כחודשיים שלושה.
הם הרבה פחות מפונקים מאחיהם הטרופים והם מתנהגים כגיאופיטים לכל דבר, בקיץ נכנסים
לתרדמת ובחורף מלבלבים ופורחים.
לק"י
יהודי זה הכי אחי
צברי נוגן
גנן אורגני

הודעהעל ידי אריאל » 04 דצמבר 2014,14:04

היי נוגן. תודה על התגובה.
אני לא יודע אם אפשר להגיד שסחלבי הארץ פחות מפונקים. אולי אפילו להיפך... תקופת הפריחה והלבלוב שלהם קצרה יחסית, הם תלויים בסימביוזה מורכבת עם פטריות באדמה ועם צמחים בסביבתם, רוב השנה אין להם נצר מעל האדמה... ובאופן כללי הם מקיימים מחזור חיים מגוון ומורכב יותר. כתוצאה ישירה מכך, הם מאוד נדירים בגידול מתורבת...
האחים הטרופיים שלהם התפתחו מבחינה אבולוציונית בסביבה יותר ״נוחה״ מבחינת אקלים. טמפ׳ ממוזגת ולחות גבוהה, כששניהם קבועים כמעט לאורך השנה, והרבה מהם כמעט לא מראים התנהגות עונתית.
בקיצור, סחלבי הארץ הם מאוד מעניינים ומורכבים
אריאל
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי רונית מ » 04 דצמבר 2014,14:04

איזה יופי של נושא חדש,
הסחלבים הם פרחים יפהפיים, גם המתורבתים וגם הבר.
אהבתי.
רונית מ
גנן עם עתיד

PC160009.jpg
PC160010.jpg
PC160012.jpg
PC160012.jpg (22.95 KiB) נצפה 20286 פעמים

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

יפים מאוד ראובן. יש לך במקרה את השמות שלהם?

צורת גידול הזאת מקובלת בקרב מגדלי סחלבים. מצמידים את הצמח הצעיר לחתיכת קליפת עץ (אלון השעם לרוב) או כל חתיכת עץ מחוספסת שלא נרקבת בתנאי לחות גבוהים, לפעמים מוסיפים גם טחב, בהתאם לדרישות ההשקייה הספציפיות של הסחלב. במשך הזמן הסחלב משריש ונמצד אל חתיכת העץ, וזו דרך הגידול הכי קרובה לזו הטבעית.
כשמגדלים סחלבים אפיפיטיים בעציץ, יש להקפיד לא להשקות יותר מידי בשביל לא "לחנוק" את השורשים ולגרום לריקבון. בגלל היותם אפיפיטיים, השורשים צריכים להיות מאווררים כל הזמן ולכן צריך להקפיד על ייבוש בין ההשקיות.
אריאל
גנן עם עתיד

דרך אגב, דבר נוסף שמייחד את הסחלבים האפיפיטיים הוא מבנה ותפקוד שורשיהם. בניגוד לצמחי האדמה, שלהם יש מערכת שורשים מסועפת שאפשר לזהות בהם איזורים שונים וקליטת המים בהם נעשית באיזור הצעיר יותר (איזור היונקות), אצל הסחלבים קליטת המים נעשית לאורך כל השורש והוא חסר יונקות והסתעפויות משניות.
השכבה החיצונית ביותר של התאים (האפידרמיס) מורכבת משכבת תאים אחת ברוב הצמחים, ואצל הסחלבים האפידרמיס הוא רב תאי, וקיבל שם מיוחד- VELAMEN. לרוב כשהשורש יבש הוא ייראה לבן-אפור, וכשנרטיב אותו הם יהפכו לירוקים, וזאת בזכות הכלורופלסטים- רובם מקיימים פוטוסינתזה גם בשורשים. מסיבה זאת הרבה סחלבים נמכרים בעציצים שקופים...
אריאל
גנן עם עתיד

לא, לצערי צילמתי התמונות בלי לרשום שמותיהן. אז.. זה היה חדש לי ויצאתי מביתו של משה פולובסקי, המומחה.., עם מוח עמוס בשמות ותת שמות, בעברית ובלטינית... פלנופסיס, דונדורוביום, קטליאה, לימודורום.. ועוד ועוד. חזרתי שיכור !! :drunk:

כמה מילים נוספות - סחלבים נמכרים בד"כ בעציצים שקופים, כמו שהסביר אריאל, לבנבנים. אין בהם אדמה! אלא מצע האמור להתאים לסביבה המיוחדת בה גדל הסחלב המסויים. אם על פיסת סלע חשופה הנהנית מרסס מים, בג'ונגל הטרופי, או במסעף ענפים של עץ גדול וענף כשאת הלחות הוא מקבל כ'אפיפיט' / צמח אויר מהלחות המעטה שנותרה על הקליפה. לכן העציצים ברובם, מלאים בכדורי 'טוף' מלאכותיים שאותם מייצרים בקטרים שונים ובצפיפויות שונות. באותו טרריום ענק, ישנם עציצים וכן קליפות שעם שעליהם משגשגים סחלבים וכן, כמה המוצמדים ללוח קרמיקה הסופח גם הוא, מעט לחות, במידה המספיקה לצמח.

אריאל - מים טהורים הם מקבלים מרסס מים שבאויר הלח - ביער הטרופי או ממערפלים מלאכותיים בטרריום. שמש ואור, הם קולטים עם הכלורופלסטים הרביםפ שיש להם בכל ה'גוף', מהעלים והפרחים ועד לשורשים, כפי שהסברת.. ומה עם מינרלים? מהיכן הם קולטים אותם?

ועוד תמונה משם... ש'תהרוג' אתכם לגמרי.. :o אני הייתי המום מהפרח הזה! סחלב כמובן!
שימו לב לגודל הפרח! השוו אותו ליד שמאחור...
קבצים מצורפים
PC160016.jpg
PC160016.jpg (64.77 KiB) נצפה 20269 פעמים

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

קטליאה יפהפיה. הפרח גדול מאוד ומרשים בויזואליות שלו, וגם מאוד ריחני. גם אני צילמתי אחת דומה אצל תמי ואיציק ב"סחלבים בשרון":
קטליאה.jpg
קטליאה.jpg (107.04 KiB) נצפה 6301 פעמים

קטלאיה Cattleya אם אני לא טועה, היא הסוג הראשון ממשפחת הסחלבים שבוית.

קליטה של מינרלים נעשית גם דרך מומסים במים- מאבק, מפעילות של מיקרובים בבית השורשים, מסימביוזה מעניינת עם פטריות.

(אם יעניין מישהו, אני יכול לשלוח לו מאמר מדעי מאוד מעניין על קשר מיקוריזה שיוצר סחלב אמריקאי בשם Dendrophylax lindenii עם פטריה מסויימת לאורך כל חייו. הצמח הספציפי הנ"ל חסר נצר לגמרי. הוא נראה כמו "גוש שורשים" כל זמן שהוא לא פורח. עקב כך, כמות הרקמה הפוטוסינתטית שלו קטנ ה מאוד והוא תלוי בסימביוזה עם הפטריה)
אריאל
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי ראובן אורן » 06 דצמבר 2014,14:04

עוד סחלב מדהים..
בעודי מתפעל מהפרח הענק והנפלא הז.., לא מעז בכלל לגעת בו..
המגדל שלח יד, תלש הפרח ונתן לי - 'פרח לשבת' :lol:
קבצים מצורפים
PC160018.jpg
PC160018.jpg (64.07 KiB) נצפה 20223 פעמים

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי אריאל » 09 דצמבר 2014,14:04

יפה מאוד! Dendrobium כלשהו
אריאל
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי אריאל » 11 דצמבר 2014,14:04

Ludisia discolor
סחלב טרסטריאלי נוסף פורח אצלי, אבל דווקא הפריחה אצלו היא פחות משמעותית. הוא חלק מקבוצה של סחלבים שמגודלים בגלל היופי של העלים, ונקראים באנגלית JEWEL ORCHIDS (בתרגום ישיר "סחלבי תכשיט" ובעברית נקראים עפ"י רוב "סחלבי עלווה")
הספציפי הזה נחשב למאוד מאוד פשוט לגידול כצמח בית. מתייחר ממש כמו פוטוס- פשוט תוקעים חתיכת גבעול בתערובת אדמה קנויה...וזהו.
במקור הוא מאסיה וגדל בקרקע בתוך יערות סבוכים, ככה שלא מגיע אליו הרבה אור (את הרוב גונבים החבר'ה הגבוהים), לכן הוא בצבע יחסית כהה,בורדו-סגול.
בד"כ הפרחים הם לבנים- צהובים, כמו העליונים שמופיעים בתמונות. אצלי פשוט האבקתי אותם כדי לנסות לזרוע בעתיד, ולכן הם התייבשו והפטוטרת מתחילה להתעבות וליצור תרמיל זרעים.

1.jpg
1.jpg (63.4 KiB) נצפה 6199 פעמים

2.jpg
2.jpg (47.82 KiB) נצפה 6199 פעמים
אריאל
גנן עם עתיד

גידול סחלבים

הודעהעל ידי סשה » 28 מרץ 2015,14:04

יש פה מומחים לסחלבים?
קראתי על הסחלבים באינטרנט. אני מאוד אוהבת את הפרח ויש לי אחד שגדל בעציץ. הבעיה היא שיש הוראות סותרות לטיפולו. דיברתי עם בעל חנות פרחים ורציתי לדעת אם אתם מסכימים עם העצות הבאות:

1. מקום מגורים - הסחלב הוא פרח טרופי. עובדה זו עלולה לבלבל ולגרום לחשוב שהוא אוהב שמש חזקה אך אין זה נכון. הפרח אכן אוהב חדרים מוארים אך הוא יסבול משמש חזקה מכיוון שבטבע הסחלב גדל במקומות לחים וחמים, כשהעצים הטרופיים הגדולים מסתירים אותו מפני השמש. לכן - שימו את הסחלב במקום מואר אך ללא שמש ישירה. כמו כן, הסחלב לא אוהב גשם ורוחות חזקות, גם זה מכיוון שבטבע, הוא מוגן מפניהם. לכן כדאי שיהיה במקום מוגן מרוח פרצים, לא ליד הכניסה, חלון או כל פתח אחר ולא מול מאוורר או מזגן. גוגל גילה לי שפנלופסיס דורש מנות קור של כחודש ימים, בטמפרטורה של 18-20 מעלות צלזיוס, כדי ליצור ענפי פריחה חדשים. בחודשי הסתיו ניתן להוציא את הסחלב למרפסת ללא שמש ישירה, על מנת לתת לצמח את מנת הקור הנדרשת.

2. שורשי האוויר של הסחלב - אלו השורשים שאתם רואים מחוץ לעציץ. לרוב הם נראים יבשושיים ומתים. המראה הזה מטעה לחלוטין, כך הם אמורים להיראות.

4. תדירות ההשקיה - בתאוריה שמעתי שאמורים להשקות את הסחלב פעם בשבוע-שבועיים אך הוא תמיד נראה לי צמא למים. אם אתם חולקים את תחושותיי, תתאפקו. הוא באמת זקוק להשקיה פעם בשבוע בקיץ ופעם בשבועיים בחורף. בדקו שהמצע אינו רטוב לפני ההשקיה. יש לזכור שאין להשקות אחרי שעת הצהרים.

5. צורת ההשקיה - מכירים את כל הפרחים שמשקים מלמטה והם "שותים" את המים מהתחתית? הסחלב אינו ביניהם! השקו את העציץ מהצד, כך שהמים לא יגעו בפרחים ובעלים (אחרת הם נסדקים) וגם לא בשורשי האוויר. לאחר כשעה בדקו את הצלוחית בתחתית העציץ. אם נשארו בה מים, שפכו אותם.

6. במה להשקות? אסור להשקות את הסחלב במי ברז. המים הטובים ביותר הם מי מזגן או מי גשם. בהיעדרם ניתן להרתיח מים בקומקום (וכמובן לקרר לפני ההשקיה).

7. כמה להשקות? - כוס עד שלוש כוסות כשהמצע יבש.

7. טמפרטורה מושלמת - הסחלב יכול לגדול בטמפרטורות שנעות בין 15-32 מעלות, ולכן טמפרטורת החדר היא המיטבית עבורו.

3. דישון - עד היום חשבתי שדישון זה דבר טוב לצמח. קניתי דישון סחלבים ודישנתי אותו כל חודש. מסתבר שלא אמורים לדשן בזמן הפריחה. מותר לדשן את העציץ רק אחרי שסיים לפרוח, כל השקיה שלישית-רביעית.

8. לאחר הפריחה - בגמר הפריחה יש לקטום את ענף הפריחה כ 2-3 ס"מ מעל המפרק השני (כ-10 ס"מ מהקרקע). יש להמשיך להשקות ולדשן עד הפריחה הבאה.

9. החלפת המצע - כדאי להחליף את האדמה בעציץ פעם בשנתיים. שימו לב שלסחלב יש מצע מיוחד.

10. כיצד תדעו כי סחלבכם בריא? העלים קשים למגע וצבעם ירוק חי. הצמח מגדל עמוד פריחה חדש כל חורף. בתום הפריחה גדלים עלים ושורשים חדשים. לצמח בריא שורשי אוויר רבים מחוץ למצע.

ולסיום, טיפ לקניה שמצאתי באינטרנט - במשתלות מסוימות, לאחר סיום פריחת הסחלבים, מוכרים את הסחלבים במחירי עלות. כדאי לבדוק במשתלות בחודשים מאי-יוני - החודשים האחרונים לפריחה. כמובן שחשוב לבדוק שמוכרים לכם צמח בריא, ללא כנימות, שורשים רקובים, עודף מים וטחב מלמעלה.
סשה
גנן חדש

Re: גידול סחלבים

הודעהעל ידי ראובן אורן » 28 מרץ 2015,14:04

היי סשה
אריאל מהפורום מתמחה בנושא
ראי את השרשור שפתח בנושא viewtopic.php?f=9&t=7607

ותזכורת.. אין צורך לפתוח שרשור חדש על כל שאלה, שאלות שיש לך, בכל נושא, השתדלי לשאול אותן בשרשור שלך.. :nod:

ממזג את מה שכתבת על הסחלבים, בשרשור של אריאל שהוא שרשור מיוחד לסחלבים

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

Re: גידול סחלבים

הודעהעל ידי סשה » 28 מרץ 2015,14:04

אוקי, תודה. למדתי :)
סשה