טיהור 'מים אפורים'

תת-פורום זה מכיל שירשורים חשובים, מידע לפי נושאים, סרטונים מיוחדים ועוד..
כל הנוןשאים הנמצאים כאן 'נעולים'!
לצורך שאילת שאלות הבהרה, יש להיכנס ל'פורןם גינון' ולשאול את השאלות שם.
רצוי לצרף לינק למאמר המדובר ולהודעה הספציפית.

הודעהעל ידי ראובן אורן » 11 אוקטובר 2008,14:04

היי רובי

אני חושב שבשרשור זה, יש מספיק מידע כולל להתחלת הפרוייקט

גם אני עובד - לאט לאט, כשאני מוצא זמן - על הנושא ומשפר ומיעל ובקרוב, תתחיל לעבוד אצלי המערכת

כעת מחוברים למערכת כיור ומקלחת בלבד ובעתית עוד אמבטיה ו..מי מכונת הכביסה

זה היה כרוך גם בהעברת צינור מתחת ולרוחב כל חלקת הדשא שלי וגם זה כבר נעשה, וה'פצע' שבדשא, כבר החלים ולא רואים כלום

כעת אני עסוק בהשגת 'חומר גס' למסנן וכן בחומר פחות גס - 'טוף' למילוי החבית ואחריה, תיכנס האדמה וישתלו בה 'צמחי גדה'.

עיין בכל השירשור, הכן לך 'רשימת חומרים', תכנן ו...תתחיל.. כולנו פה לעזרתך
מנהל פורום - גינון אורגני ואקולוגי - הדרכה ויעוץ

באדמה בריאה - גדלים צמחים בריאים
צמחים בריאים - לא סובלים ממזיקים
סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

ניצול מים אפורים

הודעהעל ידי רובי » 13 אוקטובר 2008,14:04

תודה על תגובתך המהירה אורן
אך היות ומלבד הרעיון בצד הטכני ממש אין לי את זה.
הייתי מודה לך אם מהקטע של יציאת הצנרת אל המיכלים,תן לי איזה שהו מפרט מידיעה ונסיון שלך,כגון:
המיכל צריך להיות מתחת לקרקע,במלואו או בחלקו או בכלל לא??
האם יכול להיות מעל גובה יציאת הצינור מהבית,או נמוך יותר??
במיכל המפזר המים,איזו משאבה??
והיציאה מהמיכל ע"י איזו צנרת??
ועם יש עוד דברים שמוצא אתה לנכון שחשוב לי לדעת.
נסיון שלך יחסוך לי הוצאות מיותרות,ועל כך תבוא עליך הברכה
תודה
וחג מאושר ושמח
רובי
רובי
גנן חדש

Re: ניצול מים אפורים

הודעהעל ידי ראובן אורן » 14 אוקטובר 2008,14:04

רובי כתב:תודה על תגובתך המהירה אורן
אך היות ומלבד הרעיון בצד הטכני ממש אין לי את זה.
הייתי מודה לך אם מהקטע של יציאת הצנרת אל המיכלים,תן לי איזה שהו מפרט מידיעה ונסיון שלך,כגון:
המיכל צריך להיות מתחת לקרקע,במלואו או בחלקו או בכלל לא??
האם יכול להיות מעל גובה יציאת הצינור מהבית,או נמוך יותר??
במיכל המפזר המים,איזו משאבה??
והיציאה מהמיכל ע"י איזו צנרת??
ועם יש עוד דברים שמוצא אתה לנכון שחשוב לי לדעת.
נסיון שלך יחסוך לי הוצאות מיותרות,ועל כך תבוא עליך הברכה
תודה
וחג מאושר ושמח
רובי

חג שמח
כמה תשובות, על אף שאת התשובות הסופיות, אתה תתן לעצמך, ע"י כמה שאתה מתכוון להשקיע במשאבים ובהתאם ל'אילוצים' של הגינה שלך
המיכל הסופי, האוסף את המים, רצוי שיהיה גדול ככל האפשר - מ 200 ליטר ומעלה
אם אתה מתכוון 'להשקיע' גם במשאבת סניקה' - אם לצורך השקייה בממטרות ואם לצורך העלאת המים לגג למיכל שיזרים מים ל'מיאגרות' של בתי השימוש.., אזי, המיכל הסופי הזה, יכול להיות שקוע באדמה לגמרי כשעליו מכסה ועל המכסה עצין או אדנית שישאירו את הגינה ללא כל 'צלקות'.

במקרה שכזה, המיכל שלפניו, המכיל גם את ה'סנן הביולוגי' + צמחי המים וגדה המנקים את המים, יכול גם הוא להיות שקוע כולו באדמה, כשמתחתיתו יוצא הצינור המזרים את המים המטוהרים אל מיכל האגירה הסופי. הפרשי מפלסים בגינה, יכולים לעזור, כאן.. וכמובן שאין כל חשיבות למרחק שבין החבייות, הן יכולות להיות רחוקות מאוד, האחת מהשנייה. הצינור שיוצא מתחתית מיכל הסינון, יזרים את מימיו למיכל האיסוף ע"י שיכנס למיכל ב2/3 גובהו

משאבת הסניקה, יכולה לבוא עם מצוף המפסיק את פעולתה, עם ירידת מפלס המים לגובה נמוך מאוד, או לחילופן, ניתן לחבר מתג למשאבה שיחובר למצוף ולמנגנון של 'ניאגרה'.

באם המים האפורים שלך, יגיעו גם ממכונת כביסה ו/או מכיור המטבח, חשוב שלפני 2 החבייות שהוזכרו מעלה, תהיה גם חבית קטנה יותר שתקבל את המים האפורים וממנה יהיה צינור יציאת מים, שיצאתו נמצאת בחצי הגובה של המיכל, כדי לבצע 'הצפת שומנים' בלא שהשומנים יזרמו למיכל הסינון.

רוצה יותר?! מיכל הצפת השומנים, כדאי שיהיה לו פתח תחתון עם 'פקק' הניתן לשליפה ע"י מוט /ידית כשהפתח התחתון הזה, מחובר לצינור המחובר לביוב הראשי. פעם בחצי שנה או שנה, פותחים את השסתום הזה ומזרימים את השומנים, ישירות לביוב.
יותר אקולוגי מכך, הוא לאסוף את השומנים הצפים, ולהעבירם לערימת הקומפוסט, שם יתפרקו בקלות.

ולגבי צנרת - צנרת 'אפורה' של ביוב כיורים, תתאים לכך - קוטר 40 או 50. יש הרבה סוגים של מחברים ו'זוויות' ההופכים את חיבור הצנרת ל..'משחק לגו'..

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

Re: טיהור 'מים אפורים'

הודעהעל ידי ראובן אורן » 09 נובמבר 2008,14:04

כן, בהחלט
קראתי די הרבה מאמרים והסברים על רמת הטיהור הגבוהה של 'פילטר ביולוגי', צמחי מים וגדה ואכן מדובר בפירוק מוצלח ביותר של חומרי סבון ודטרגנטים שונים

אם אתה רוצה לקרוא על כך לעומק, בצע חיפוש ב'גוגל' על 'אגן ירוק' ותקבל הרבה מידע

אצלי, חבית הטיהור והסינון הביולוגי, היא בתחילת דרכה ועל כן איני נחפז להעמיס עליה כבר מים ממכונת הכביסה, בינתיים אני מסתפק במים ממקלחות וכיורים

איני משתצמש במוצרי 'אקובר' (אולי בעתיד..) אך מכל מה ששמעתי וקראתי, הרי שמדובר בחומרים שלא מזהמים את האדמה ו'ידידותיים לסביבה', קרי מתפרקים במהירות גבוהה יותר.

עם זאת, אין כל חובה להשתמש בסבונים וטרגנטים המכילים בור / בורון ושאר חומרים 'חריפים'. יש הרבה המכבסים כביסה ממש מלוכלכת עם.. חומץ ! כן חומץ במינון של 'אבקת כביסה. גם המכבסות הצהליות, מכבסות בחומץ
לדעתי, אנו משתמשים ביותר מדי סבון במכונת הכביסה לכביסה של מוצרים שהם כמעט נקיים, שלמעשה, רק הניעור במכונת הכביסה, אולי מספיק לניקויים

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי ראובן אורן » 09 נובמבר 2008,14:04

אנסה לחפש היכן קראתי על השימושים האלטרנטיבים לסבון בלתי אקולוגי..

היו שם כל מיני רעיונות לריכוך וגם לבישום..

הנה בשליפה ראשונה.. רשימה של כמה וכמה תכשירים אקולוגיים

גם חומרי ניקוי, גם ריכוך וגם מבשמים

http://www.vitaminglobal.co.il/ecologic ... -c-94.html

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי אביחי » 26 נובמבר 2008,14:04

רציתי לשאול האם בשכבת הסנן הביולוגי בחבית (השכבה התחתונה) אפשר לשים גם בדים/ספוג/ספוג תעשייתי במקום או בנוסף לטוף גדול?
אביחי
גנן באימונים

הודעהעל ידי ראובן אורן » 27 נובמבר 2008,14:04

על בדים לא הייתי ממליץ, אלא אם כן מדובר באריד עם חורים גדולים כדי לאפשר 'שטח פנים' גדול ככל האפשר להיווצרות מושבות של חיידקים אירוביים ושלל פטריות
לגבי ספוגים - כדאי לנקוט בכאלו המכילים חללים ("חורים") גדולים ככל האפשר

דרך אגב, שמח לבשר ולהתגאות שזה כשבועיים.. העסק עוןבד אצלי בצורה הטובה ביותר , לה הייתי מצפה. המים מהמקלחת והכיור זורמים לשם חופשי מלמעלה ומהצינור התחתון, יוצאים מיש השקייה נקייםן לתפארת

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי אביחי » 27 נובמבר 2008,14:04

האם אני יכול להשתמש בחבית פלסטיק 200 ליטר אבל כשהיא שוכבת? כלומר הגובה יהיה 60 ס"מ במקום 160 ס"מ.
מה צריך להיות קצב הזרמת המים לחבית?
המשאבה הטבולה שמופעלת ע"י גובה המים הכי חלשה שמצאתי מזרימה בקצב של 100 ליטר לדקה, האם זה טוב?
האם יש משאבות ש"יושבות" על צינור ופועלות רק בנוכחות מים?(כדי שלא יהרסו)
אני מתכנן להעביר את מי האמבטיה של הילד ויש לי גישה לצינור ביוב (2")
אביחי
גנן באימונים

avihai8 כתב:האם אני יכול להשתמש בחבית פלסטיק 200 ליטר אבל כשהיא שוכבת? כלומר הגובה יהיה 60 ס"מ במקום 160 ס"מ.
מה צריך להיות קצב הזרמת המים לחבית?
המשאבה הטבולה שמופעלת ע"י גובה המים הכי חלשה שמצאתי מזרימה בקצב של 100 ליטר לדקה, האם זה טוב?
האם יש משאבות ש"יושבות" על צינור ופועלות רק בנוכחות מים?(כדי שלא יהרסו)
אני מתכנן להעביר את מי האמבטיה של הילד ויש לי גישה לצינור ביוב (2")

בשבוע הבא (אני מקווה..) אבי ואכניס לפורום סדרת תמונות המלווה את התקנת החבית טיהור אצלי - תיעדתי כל שלב ושלב

החבית צריכה לעמוד, כדי שיהיה לה 'גובה' וכל לשכבות השונות וכך יעברו המים שלבים שונים בסינון, עם ה'סינון הביולוגי' בסופו של תהליף
במשך הזמן, הצמחים השתולים במרומי החבית, יעמיקו שורשים ויטהרו את המים ברמה גבוהה יותר

אם יש בעייה של 'גובה' ואתם חוששים שהחבית 'תבלוט' מדי, אפשר לחפור בור ולהשקיע אותה בבור ועל פני השטח, יראו רק את צמחי המים השתולים שם.
המים יזרמו ממנה לחבית אחרת השקועה יותר עמוק (אולי במפלס יותר נמוך של הגינה ובחבית זו, אם רוצים, מתקינים את משאבת המים, אם להשקייה ואם לצורך העלאת המים לגג לצורך הזרמה לניאגרות וכדומה
אצלי, החבית עומדת בפינה נסתרת ליד ערימתץ הקומפוסט ובעתיד, יישתלו לפניה כמה צמחי גדה שיסתירו אותה לגמרי. בתחתית החבית התקנתי צינור עם ברז המוליך את המים לצינור העובר מתחת לדשא, אל הצד השני של הגינה, לאזור הירקות וכך בדרך הגרוויטציה, המים זורמים כשאני פותח את הברז, ומשקים את הערוגות בשיטת ההצפה - שיטה חקלאית עתיקת יומין.

רצוי כמובן שהמים המגיעים לחבית הסינון, לא יזרמו ב'מכה אחת' - כמו ריקון אמבטיה של תינוק (על אף שלא מדובר בכמות כל כך גדולה..) אלא יזרמון ל'חבית ביניים' קטנה (כ 100 ליטר) שבה יש חור יציאה צר יותר(20-30 מ"מ קוטר) וכך הזרימה לחבית הסינון, תהיה איטית יותר ואפקטיבית יותר עקב חילחול המים באיטיות דרך שכבות ההאמה, חול טוף..

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי אביחי » 27 נובמבר 2008,14:04

באיזו מידה צמחי המים זקוקים לשמש? השאלה שלי היא כי יש לי חלונות אנגליים, כלומר החלונות של המרתף נמצאים מתחת לגובה 0 ופונים לגומחה...
ואם הצמחים זקוקים רק לאור ולא לאור שמש ישיר או למעט אור שמש זה יכול לשנות את התוכניות...
כשכתוב קנה, אתם מתכוונים למה שצומח על גדות הירקון, נכון?
אביחי
גנן באימונים

avihai8 כתב:באיזו מידה צמחי המים זקוקים לשמש? השאלה שלי היא כי יש לי חלונות אנגליים, כלומר החלונות של המרתף נמצאים מתחת לגובה 0 ופונים לגומחה...
ואם הצמחים זקוקים רק לאור ולא לאור שמש ישיר או למעט אור שמש זה יכול לשנות את התוכניות...
כשכתוב קנה, אתם מתכוונים למה שצומח על גדות הירקון, נכון?

'צמחי הגדה' לא זקוקים לאור שמש ישיר ויסתפקו בהחלט באור עקיף

צמחים מתאימים:
'קנה' - 'בוסים' כמו שגדלים לגדות הירקון ושאר נחלים
גומא - לסוגיו השונים - גומא הפפירוס, גומא משובל ואחרים - הם גם יפים ופחות שתלטנים מה'קנה'
מיני במבוק - לא זוכר את שמו המדוייק, אך הוא ממש 'מיני במבוק'
'קלה' - כן, היא יכולה לצמוח יפה גם באדמה, גם בבריכת מים וגם כצמחיית גדה או בחבית שלנו. מתפתחת יפה, מנקה את המים וגם מזכה אותנו בפריחה מקסימה
'קאנה' - 'קאנה הודית' או כל סוג אחר של 'קאנה' - גם תשגשג יפה וגם עם פריחות צבעוניות בשלל צבעים

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי אביחי » 30 נובמבר 2008,14:04

לוודא שהבנתי נכון:
שכבה תחתונה 15 ס"מ ריקה (מקסימום כמה אבנים שיחזיקו את הבג הגיאוטכני)
מעליה 30 ס"מ טוף גס (אובר סייז)
בד גיאוטכני
מעליו 30 ס"מ טוף "רגיל"
מעליו 20 ס"מ מצע גידול

שכחתי משהו? לשכבה התחתונה אין שימוש למעט איסוף המים?
אביחי
גנן באימונים

הודעהעל ידי אבי אלימלך » 30 נובמבר 2008,14:04

ראובן

הבטחת שרטוט,לא?
אבי אלימלך
גנן אורגני

הודעהעל ידי ראובן אורן » 30 נובמבר 2008,14:04

avihai8 כתב:לוודא שהבנתי נכון:
שכבה תחתונה 15 ס"מ ריקה (מקסימום כמה אבנים שיחזיקו את הבג הגיאוטכני)
מעליה 30 ס"מ טוף גס (אובר סייז)
בד גיאוטכני
מעליו 30 ס"מ טוף "רגיל"
מעליו 20 ס"מ מצע גידול

שכחתי משהו? לשכבה התחתונה אין שימוש למעט איסוף המים?

אכן דייקת
השכבה התחתונה - אצלי התקנתי רשת ברזל צפופה על רגליים בגובה 15 ס"מ, בדיוק מעל לשפת הצינור - צינור היציאה מהחבית. נותן לי אפשרות לשלוט בזרימת המים ולהשקות כרצוני, אם לא ירד גשם וכדומה

אולי עוד היום ואם לא, אז מחר (אני הרוג מעייפות.. :cry: ..) אביא שירשור מלא של תמונות המלוות את כל הפרוייקט אצלי

אפרופו, עשיתי היום בדיקה - מה קורה או מה יקרה אם הרבה מים יורדים 'במכה אחת' לתוך החבית סינון. זאת בהמשך לשאלה של אחד מהמשתתפים - מה קורה אם אני מרוקן את האמבטיה של התינוק, במכה אחת?!
אז.. חיברתי את צינור היציאה של חבית איסוף מי הגשם, אל צינור הקליטה של החבית סינון ונתתי למים לזרום חופשי ובזרם חזק.
תוך כ 4-5 דקות, החבית הייתה "מוצפת" והמים החלו לגלוש. כמובן שלא יכול להיות שהחבית התמלאה, כי לפני כן וידאתי שהיא ריקה לחלוטין. אז עצרתי את זרימת מי הגשם וראיתי כי מפלס המים בחבית, יורד לאט לאט. משמע - החבית עם כל השכבות שבה, אכן מבצעת הליך של סינון מים באיטיות

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

אבי אלימלך כתב:ראובן

הבטחת שרטוט,לא?

בהמשך לתשובתי למעלה, ל avihai8, אנסה גם להכניס שירטוט / תרשים בראש השירשור החדש עם התמונות של המערכת שבניתי

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי אבי אלימלך » 30 נובמבר 2008,14:04

ראובן,מקווה שישנת היטב.
חשבתי לבנות מערכת שבנויה משלשה דודים ישנים של דודי שמש 150 ליטר כל אחד.
הראשון,קולט המים,מלמעלה,רשת גאוטכנית לרוחבו,אבני טוף,....וכו.בתחתית- יציאת הצינור לדוד השני.למעלה רשת שתימנע הטלת מעופפים.
השני,קולט מים,בשיטת הכלים השלובים מהדוד הראשון.בדוד הזה יהיו הצמחים.למעלה-יציאת צינור לדוד השלישי.
השלישי,רק קולט את המים מהדוד השני.כל פעם שאראה שהוא מתמלא(לדעתי זה יקרה כל יום).........אפתח את ברז ההשקיה.

שאלות:
מה דעתך?האם גמבוזיות ישרדו בדוד השני ו\או בשלישי?איך ניתן למנוע כניסת לכלוך לצינור הטפטפת מהדוד האחרון?האם לחץ הגרויטציה יספיק לטפטפות?
אבי
אבי אלימלך
גנן אורגני

אבי אלימלך כתב:ראובן,מקווה שישנת היטב.
חשבתי לבנות מערכת שבנויה משלשה דודים ישנים של דודי שמש 150 ליטר כל אחד.
הראשון,קולט המים,מלמעלה,רשת גאוטכנית לרוחבו,אבני טוף,....וכו.בתחתית- יציאת הצינור לדוד השני.למעלה רשת שתימנע הטלת מעופפים.
השני,קולט מים,בשיטת הכלים השלובים מהדוד הראשון.בדוד הזה יהיו הצמחים.למעלה-יציאת צינור לדוד השלישי.
השלישי,רק קולט את המים מהדוד השני.כל פעם שאראה שהוא מתמלא(לדעתי זה יקרה כל יום).........אפתח את ברז ההשקיה.

שאלות:
מה דעתך?האם גמבוזיות ישרדו בדוד השני ו\או בשלישי?איך ניתן למנוע כניסת לכלוך לצינור הטפטפת מהדוד האחרון?האם לחץ הגרויטציה יספיק לטפטפות?
אבי

חחחחחח.. אתה מטרטר אותי... חופשי.. :P
הכנתי כבר שירטוט אך מחר תראה שהתמונות 'מכסות' הכל
אשלים מחר עוד 2 תמונות ואז אזרים הכל לפורום

ולשאלותיך..
נשמע טוב מאוד.
כמה שאלות:
א. אילו מים אתה מתכוון לטהר? מי מקלחות וכיורים בלבד, או שגם מי 'מכונת כביסה' או 'מדיח כלים'. כי אם מדובר במכונת כביסה, ומדיח כלים או מים מהכיור במטבח, הרי שחייבים מיכל ראשון ל'הצפת שומנים', שבו פתח היציאה נמוך תמיד ממפלס המים (ע"י צינור בצורת 'ר'..)

ב. באילו הפרשי גובה מדובר?! ברור שככל שגובה החבית השלישית יהיה גבוה יותר, לחץ הגרויטציה יהיה גבוה יותר ואם לא יספיק, תוכל 'לשחק' עם טפטפות בעלות ספיקה יותר גבוהה - במקום 1 ל"ש - 2 ל"ש.

ג. חיפוש קטן ב'בויידעם' יאתר ניאגרות ישנות שאבד עליהן הכלח. ניתן לפרק מהן את המנגנון של המצוף ולהתקין אותו בפתח של כל חבית כדי לווסת את זרימת המים מחבית לחבית

ד. לגבי סינון המים לפני כניסתם לטפטפות - אותו מסנן המורכב על כניסת המים למערכת הטפטפות, יעשה עבודה מעולה של 'סינון מוצקים'. ייתכן שתצטרך לבדוק אותו ולנקות אותו יותר מהרגיל (אני לא זוכר מתי ניקיתי בפעם האחרונה את המסנן שנמצא במערכת הידנית שלי...)
ה. לדעתי, כבר בדוד הראשון, על 2 השכבות של הטוף ושכבת האדמה שעליהם, רצוי לשתול 'צמחי גדה' - 'קנה', קלה, גומא וכדומה, כדי ששורשיהם יטהרו את המים ויפרקו את תרכובות הסבון והדטרגנטים המגיעים לשם. בדוד מס' 2 תוכל להניח צמחי מים צפים כמו יקינטו ו'חסת מים' ודוד זה ישמש כ'אגן ירוק' שישלים את מה שהדוד הראשון לא סיים
ו. כן, לדעתי, אם תהפוך את דוד מס' 2 ל'אגן ירוק' עם צמחי מים צפים ושמירת מפלס מים מינימלי (ע"י מנגנון של ניאגרה), תוכל לגדל שם מושבה של גמבוזיות.

מקווה שמחר, עם הכנסת התמונות שלי, ירוצו לך עוד רעיונות של מיחזור ושיכלול..

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי אבי אלימלך » 01 דצמבר 2008,14:04

ולהלן התשובות:
א.בשלב ראשון את כל המים ממקלחת ההורים בקומה שניה.כולל כיור הגילוח וצחצוח השיניים........אחכ אצרף את הכיור והמדיח במטבח.אצלינו אין שומנים. :D
ב.בין החבית האחרונה לעצים,כמטר גובה.
ג.לא הבנתי למה לווסת?שהמים יעברו לפי כלים שלובים.
ד.ראה באשכול אחר.אני מעדיף לוותר על האדמה. שיזרום חלק יותר בלי סתימות והצפות.ניתן?

בעצם ,אני אוציא את המים מהחבית השלישית מלמעלה.כל פעם שהמים יגיעו לחור היציאה(הצינור).
גם אני אכין שרטוט ואנסה להעלות אותו לכאן.
אבי אלימלך
גנן אורגני

הודעהעל ידי ראובן אורן » 01 דצמבר 2008,14:04

אבי אלימלך כתב:ולהלן התשובות:
א.בשלב ראשון את כל המים ממקלחת ההורים בקומה שניה.כולל כיור הגילוח וצחצוח השיניים........אחכ אצרף את הכיור והמדיח במטבח.אצלינו אין שומנים. :D
ב.בין החבית האחרונה לעצים,כמטר גובה.
ג.לא הבנתי למה לווסת?שהמים יעברו לפי כלים שלובים.
ד.ראה באשכול אחר.אני מעדיף לוותר על האדמה. שיזרום חלק יותר בלי סתימות והצפות.ניתן?

בעצם ,אני אוציא את המים מהחבית השלישית מלמעלה.כל פעם שהמים יגיעו לחור היציאה(הצינור).
גם אני אכין שרטוט ואנסה להעלות אותו לכאן.

א. מצויין. מדובר בכמויות גדולות של מים

ב. מטר גובה, יספיק להזרמה חופשית של מים אך לדעתי ללא שימוש בטפטפות, אל ב'צינור עיוור' שממנו יצאו צינוריות בלבד, ללא 'כפתורי טיפטוף'. לענייות דעתי, מטר גובה לא יפיק מספיק לחץ להזרמת מים בלחץ מתאים דרך טפטפת תקנית, אבל, תוכל לנסות.. עם טפטפות ספיקה שונות ואם לא ילך, אז להוריד אותו ולהשאיר את הצינורייות בלבד

ג. למה לווסת?! אתה רוצה שהמים יזרמו חופשי כל הזמן?! צריך לחשוב על זה..

ד. אפשר בלי אדמה, עם 'טוף' בלבד. אבל כל הרעיון הוא חילחול איטי לצרכי סינון מכסימלי. אך שוב, תראה כבר על פי התוצאות - תמיד תוכל להוציא חלק מהטוף ולשים במקומו שכבת אדמה. צמחי הגדה ישגשגו חופשי גם בטוף, בלי אדמה

אל תשכח לצלם ולתעד את השלבים, למען הדורות הבאים... :roll:

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי אבי אלימלך » 01 דצמבר 2008,14:04

תודה.
קודם אכין תשריט,כדי לקבל רג'קטים.