טיהור 'מים אפורים'

תת-פורום זה מכיל שירשורים חשובים, מידע לפי נושאים, סרטונים מיוחדים ועוד..
כל הנוןשאים הנמצאים כאן 'נעולים'!
לצורך שאילת שאלות הבהרה, יש להיכנס ל'פורןם גינון' ולשאול את השאלות שם.
רצוי לצרף לינק למאמר המדובר ולהודעה הספציפית.

Re: טיהור 'מים אפורים'

הודעהעל ידי גיא מ » 06 מרץ 2011,14:04

אני הולך לכיוון פיתוח הקיים, אין לי אפשרות לעבוד בדברים האלה בגינה, וגם אם כן אני עדיין אצטרך לשאוב מים דרך הפטיו לגג בשביל להעביר את המים לגינה כי המיקום של מקורות המים בבית הוא בעייתי.
והרעיון הוא שהמים שיגיעו בחזרה לפטיו יהיו כבר מסוננים ברמה גבוהה בלי יותר מדי ריח
גיא מ
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי תמיר אילן » 15 מרץ 2011,14:04

משאבה טבולה ל-10 מטר זה כבר לא משאבת אקואריום (שעולה כ-150 ש"ח) אלא משאבה של מאות שקלים ויותר.\
גג של קומה אחת הוא בגובהשל כ-3 מטר. אתה רוצה להרים מים ל-3 קומות???
לא הבנתי האם חוץ מהפטיו של 2 על 3 מטר יש לך בכלל שטח להשקות?
תזכור שמערכת על הגג פחות נגישה; לא בטוח שתראה אותה בתדירות מספיק גבוהה לטפל בבעיות (ויהיו... סתימות, יתושים)
A is A
תמיר אילן
גנן אורגני

הודעהעל ידי תמיר אילן » 15 מרץ 2011,14:04

אם הבנתי נכון הפטיו הוא איפה שמכונת הכביסה נמצאת ולכן אתה רוצה לאסוף שם את המים.
א. אולי תעביר את מכונת הכביסה למחסן בגינה, קרוב לנקודת השימוש?
ב. אם אי אפשר, וחייב להרים את המים 10 מטר אז תמשיך ותוריד אותם לצד של הגינה ושם תטפל בהם. אם המים רק עולים ויורדים בלי להיפתח לאטמוספירה למעלה אז אפשר אולי עם משאבה קטנה יותר כי מה שקובע הוא הפרש הגבהים בין התחלה לסוף.
A is A
תמיר אילן
גנן אורגני

שלום לכולם

הודעהעל ידי אנגל תמיר » 20 אפריל 2011,14:04

אני חדש כאן, עברתי על כל הדפים והחומר נפלא. אני חובב גדול של תחום מזג האוויר ויש לי את אתר סיזנט ברשת וגם תחנת מזג אוויר אוטומאטית בהר כנען http://galilmountain.tamir-site.biz/

עכשיו אני רוצה להקים מערכת מים אפורים ויהיה לי המון שאלות אליכם.

חג שמח ותודה על מידע נפלא שיש כאן בפורום.
אנגל תמיר
גנן חדש

Re: שלום לכולם

הודעהעל ידי ראובן אורן » 20 אפריל 2011,14:04

אנגל תמיר כתב:אני חדש כאן, עברתי על כל הדפים והחומר נפלא. אני חובב גדול של תחום מזג האוויר ויש לי את אתר סיזנט ברשת וגם תחנת מזג אוויר אוטומאטית בהר כנען http://galilmountain.tamir-site.biz/

עכשיו אני רוצה להקים מערכת מים אפורים ויהיה לי המון שאלות אליכם.

חג שמח ותודה על מידע נפלא שיש כאן בפורום.

ברוך הבא
יש מקום לכווולם.. :wink:
מנהל פורום - גינון אורגני ואקולוגי - הדרכה ויעוץ

באדמה בריאה - גדלים צמחים בריאים
צמחים בריאים - לא סובלים ממזיקים
סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

שאלה בנוגע לחוק כלים שלובים

הודעהעל ידי אנגל תמיר » 22 אפריל 2011,14:04

אני מצרף לכם תמונה שהעלה חבר הפורום. על פי השרטוט על מנת שהמים יעברו ממיכל הסינון למיכל האגירה יש צורך ששכבת המים תעלה עד לאזור "טוף עדין/אדמה". אם כך הדבר, זה אומר שרוב הזמן מיכל הסינון צריך להיות כמעט מלא על מנת שהמים יעברו למיכל האגירה. במלים אחרות, בשרטוט הנוכחי (ועל פי חוק כלים שלובים) תמיד יישארו מים רבים במיכל הסינון והדבר עלול לגרום לריח לא נעים.

האם כך הם פני הדברים, תודה.
קבצים מצורפים
1.jpg
1.jpg (9.99 KiB) נצפה 10625 פעמים
אנגל תמיר
גנן חדש

הודעהעל ידי ראובן אורן » 22 אפריל 2011,14:04

מסכים איתך.
כדי שהחלק של 'הסנן הביולוגי', יעבוד בתנאים אירוביים, צריך ששכבה זו לא תהיה מוצפת כל הזמן, כי מדובר בשכבה של אגרגט גס (טוף גדול, שברי רעפים וכדומה..) שאמורה לשמש כבית גידול לחידקים אירוביים. אם תהיה מוצפת, היא לא תעבוד.

מה שיכול לסייע למערכת זו, היא המשאבה המחוברת למיכל האחרון, אם היא תזרים את המים בסירקולציה קבועה, למיכל הצפת השומנים, או למיכל הסינון.

במערכת כמו בשירטוט, היה עדיף ליצור הפרש גבהים בין המיכל השני לשלישי - כלומר, שמיכל הסינון יהיה גבוה יותר מה'אגן הירוק' והמים המטוהרים יכנסו אליו מלמעלה וכך שכבת 'הסנן הביולוגי' תהיה לחה אך לא מוצפת במים.
ובכל מקרה, רצוי תמיד שתהייה סירקולציה מינימלית של זרימת מים מהמיכל האחרון למיכל הראשון או השני. כי מים מטוהרים שעומדים, ימהרו להסריח, על אף צמחי המים הצפים או השתולים במיכל האחרון - ה'אגן הירוק'.

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי אנגל תמיר » 22 אפריל 2011,14:04

אם רוצים בכל זאת להשאיר את הכל באותו הגובה אפשר אולי לעשות את הדבר הבא. להעביר צינור בין מיכל הסינון למיכל האגירה עם זרימה בכיוון אחד בלבד. מאמין שיש מחברים או חיבורים בהם הזרימה נעה לכיוון אחד. ראו תרשים דוגמא
קבצים מצורפים
gary_water.jpg
gary_water.jpg (12.48 KiB) נצפה 3654 פעמים
אנגל תמיר
גנן חדש

הודעהעל ידי סקיבה » 22 אפריל 2011,14:04

"אל-חוזר", הוא מנגנון מכני. לא בטוח שיעמוד לאורך זמן בהעברת מים עם חלקיקים...
בטבע אין תופעות על-טבעיות.
אבל באופן טבעי, יש כמה תופעות נשגבות מבינתנו...

:shake: :nod: ^_^
סמל אישי של המשתמש
סקיבה
גנן מתקדם

הודעהעל ידי אנגל תמיר » 23 אפריל 2011,14:04

כלומר או שמשלבים בין המאגרים על ידי עיקרון הגרוויטציה או שמוסיפים משאבה בין ממיכל האגירה למיכל הסינון, אגב משאבה כזו יכולה להיות פשוטה, משאבה חזקה של אקווריום עשויה לתת מענה לדעתי. היתרון בסירקולציה שנייה ושלישית הוא שהמים עוברים שוב ושוב סינון וקיימת זרימה איטית ותמידית במיכל הסינון.
אנגל תמיר
גנן חדש

הודעהעל ידי ראובן אורן » 23 אפריל 2011,14:04

אנגל תמיר כתב:כלומר או שמשלבים בין המאגרים על ידי עיקרון הגרוויטציה או שמוסיפים משאבה בין ממיכל האגירה למיכל הסינון, אגב משאבה כזו יכולה להיות פשוטה, משאבה חזקה של אקווריום עשויה לתת מענה לדעתי. היתרון בסירקולציה שנייה ושלישית הוא שהמים עוברים שוב ושוב סינון וקיימת זרימה איטית ותמידית במיכל הסינון.

כן, בהחלט !
אצלי, ערב תנאי שטח גרועים מבחינת גרויטציה, יצרתי לאט לאט מערכת מדורגת כשמיכל/חבית הסינון, נמצא בסופו של דבר עם יציאת מים מטוהרים בגובה של כ 10 ס"מ מעל לפני הקרקע. והמים המטוהרים זורמים בצורה חופשית למדשאה או לתעלה המקיפה את הערוגות וזאת ע"י כך שהתקנתי 2 ברזים ביציאה מהחבית.

התוכנית העתידית.. היא להתקין מיכל (50-100 ליטר) שקוע באדמה, מתחת לפתח יציאת המים המטוהרים ובמיכל זה להתקין משאבה שתפנה את המים או לסירקולציה חוזרת, או להשקייה - לפי בחירתי.

כן, יש כמה וכמה חברים שראיתי אצלם מערכת עם משאבה מינימלית המבצעת סירקולציה קבועה ורוטינית ואכן, איכות המים נפלאה שם.

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=2KQNzhK9-mA[/youtube]

מה דעתכם על מסנן החול הבא? באיזה חול משתמשים
אנגל תמיר
גנן חדש

לא ברור לי באילו מים הוא משתמש ל'מערכת' הזו
המערכת לא אוטונומית ומסורבלת, אין 3 דרגות (ויותר..) סינון כמו המערכות המתוארות בפורום..
בקיצור.. צעצוע..
מאחל לו בריאות רבה ! :lol:

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

אכן מוזר... למי שיש גינה ענקית אולי ניתן להוסיף מסנן כזה אחרי המסנן הביולוגי. בכל זאת יש לך מושג באיזה חול משתמשים במסננים אלו, זה חול רגיל?
אנגל תמיר
גנן חדש

אנגל תמיר כתב:אכן מוזר... למי שיש גינה ענקית אולי ניתן להוסיף מסנן כזה אחרי המסנן הביולוגי. בכל זאת יש לך מושג באיזה חול משתמשים במסננים אלו, זה חול רגיל?

לפי מה שעיינתי (ועיינתי הרבה..) באתרים בחו"ל, יש כל מיני סוגים של 'חול' לספיחת מיני 'מרחפים', כמו סוגי 'חול' רבים לטובת חתולים וצרכיהם.
אני לא חושב שיש 'חול' שיכול לעשות את העבודה בצורה טובה ולאורך זמן. והעיסוק שבהחלפת ה'חול' הזה - חבית שלמה ?! - ממש לא רציני..

כל הרעיון בשכבת החול העליונה במערכת המוצעת הפורום, היא לצורך עיכוב, הכלה וסינון החומרים המרחפים במים, לאחר שלב 'הפרדת השומנים'. בחול שבמערכת המוצעת בפורום, שתולים 'צמחי גדה' שתכונתם העיקרית היא כושר ספיחת הכימיקלים ע"י השורשים שלהם והתפתחותם וצורת גדילתם המואצת, מראה כי העסק אכן עובד. בהמשך יש את הסנן הביולוגי שמטפל בחומרים המומסים במים ושהצליחו לעבור את 2 השכבות העליונות.

בקיצור, מערכת חובבנית ולא יעילה, לדעתי. לא הייתי משקה את הגינה עם מים כאלה.

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי תמיר אילן » 27 אפריל 2011,14:04

אולי לא שמתם לב אבל בוידיאו הם טיהרו בעזרת המערכת... מי גשמים. אז כמובן שהמערכת היתה מאד יעילה
בהדגמה הם הוסיפו קצת ליכלוך (DIRT) שהחול סינן יפה. :party:
לא היה שם דטרגנטים או מומסים אורגניים למיניהם שיש במי מקלחת או במי כביסה.

בטיהור מים אפורים, אפשר להשתמש במסנן חול אחרי האגן הירוק (הסנן הביולוגי) כדי ל"הבריק" (to polish) את המים - כלומר להוציא מהם חומרים מרחפים ולהפוך אותם לשקופים. זה יותר ענין אסטתי מאשר בריאותי.
לשתות את המים לא הייתי ממליץ - עם או בלי סנן חול.

אגב, ראובן, לא צריך חבית של חול. אפשר להשתמש בקטע צינור עם חול, שזה לא כמות גדולה, ולהחליף מדי פעם. כל זה אני אומר לא מנסיון אישי! עדיין לא הגעתי לזה...
A is A
תמיר אילן
גנן אורגני

הודעהעל ידי שלומי קאפח » 27 אפריל 2011,14:04

אנגל תמיר כתב:אכן מוזר... למי שיש גינה ענקית אולי ניתן להוסיף מסנן כזה אחרי המסנן הביולוגי. בכל זאת יש לך מושג באיזה חול משתמשים במסננים אלו, זה חול רגיל?

תמיר שלום!
במסנני החול הנל משתמשים בחול קוורץ בגודל של 0.5-1.5 (גודל הגרגירים)שמבצעים סינון מיכני למיים שאתה צריך לטהר.
אני עובד בחברה של בריכות שחיה ואנו משתמשים בסינון גרנולרי כדי לסנן את מי הבריכה .
אצלי במערכת הטיהור שלי יש מסנן חול בנוסף לטיהור הביולוגי.
המיים אומנם יוצאים צלולים מאוד אך המסנן נסתם עקב השומנים כל חודש וחצי והדבר מצריך שטיפה נגדית . דבר שמצריך שינוי כיוון זרימת המיים במסנן החול והזרמת המיים לביוב .כמובן שזה מסרבל ומצריך התעסקות לא קלה במערכת.
כאחד עם נסיון במערכות סינון חול לא הייתי ממליץ להיכנס להרפתקאה הזו.
אצלי שמתי בנוסף נפה של קמח עם רשת צפופה מאוד+צמר פרלון בכניסה לחבית הצפת השומנים והנקיון של הרשת והצמר מצריך שטיפה של דקה אחת מתחת לברז מיים . הרבה יותר קל .
השבוע ניתקתי את מסנן החול במערכת טיהור המיים של מכונת הכביסה והפכתי אותה לאגן ירוק וסינון ביולוגי.
במערכת השניה של המקלחות נשארה מערכת סינון החול עד שיגמר לי הכוח להתעסק בשטיפות ואז אהפוך אותה גם לאגן ירוק.
שלומי קאפח
המלאך הנודד
המלאך הנודד

הודעהעל ידי ראובן אורן » 27 אפריל 2011,14:04

תמיר
א. פיספסתי כנראה את הקטע של 'מי גשם'.. אז כרגע זה עוד יותר מצחיק !

ב. אין לי הרבה דברים להוסיף על שלומי - התשובה שלו מיקצועית יותר ממני ! ראיתי כבר מערכות טיהור של בריכות שאכן מורכבות מכמה דרגות סינון. האחת עם חול קווארץ המוחלף מפעם לפעם, על פי רמת המוצקים שהצטברו בו, תוך כדי סינון וכמובן, יש את מערכת ההכלרה וטיוב המים, שלזה אני לא נכנס כי אני לא מכיר ולא שייך לעניינינו

ג. כבר סייעתי וייעצתי לאנשים לבנות כל מיני סוגי מערכות על פי תנאים מאולצים בשטח שלהם, כשהרעיון המוביל הוא, יצירת 'ויה דולורוזה' ארוכה ככל האפשר, ע"י אדמה / חול / טוף/אגרגט גס ודק וכל זאת כדי שהמים יותירו מאחוריהם, מוצקים וחלבונים ושומנים וכל מה שמגיע ומוסע עם המים. צמחי הגדה השתולים באדמה סופחים אליהם את כל החומרים המעוכבים בחול / אדמה / טוף ובולעים אותם. וכך גם ב'אגן הירוק' המכיל צמחי מים צפים או שתולים בעציצים מושקעים או בקרקעית האגן הירוק. יצירת סירקולציה קבועה ורוטינית של המים מהאגן הירוק, חזרה אל שלב הסינון, נותנת לנו מים באיכות מעולה שבאמת 'מתאימה לשתייה', על אף שמדובר במים אפורים ולא במי גשם.

ד. כל הרעיון של המערכת המוצעת כאן שאותה הגשתי ועליה בוצעו מיני ואריאציות שונות.., הוא הביותה של המערכת עצמאית ! ללא טירדה של 'ניקוי מסננים' (למעט מסנני המשאבות) או 'החלפת חול' שנשמע קל, אך זו מלאכה לא נעיחמה ומטרידה.

ה. מערכת זו עם צמחי גדה + צמחי מים ואגן ירוק, היא מערכת הדומה מאוד למערכות 'אגן ירוק' שכבר נפוצות מאוד בארץ, בכל מיני נחלים משוקמים, מהירקון ועד לנחלים במרכז. מערכות אלו משתדלות לחקות את המתחולל בטבע, בביצות כבול ואגנים טבעיים, עם זרימה איטית של מי היקוות הזורמים דרך שטחי ביצות עם צמחי גדה שונים ומסוננים דרך מיני אקוויפרים כשהתוצאה הסופית - מים מעולים לשתייה בלי כלור, פלואור ושאר חומרי תרעלה - מים איכותיים יותר ממי גשם, כי יש בהםן ערך מוסף של מיני מינרלים המשביחים את טעמם.

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי שלומי קאפח » 27 אפריל 2011,14:04

ראובן שלום.
שים לב שהבחור ששותה את המיים בעצם לא שותה את המיים המלוכלכים ששפך לחבית.
גובה הברז נמצא ב מפלס העליון של החבית .מה שאומר שהמיים שהתקבלו בכוס הם המיים שהיו בחבית בחלק התחתון . המיים המלוכלכים בעצם רק דחפו את המיים התחתונים והנקיים לכיוון הברז בדיוק כמו מפריד שומנים.
שלומי קאפח
המלאך הנודד
המלאך הנודד

הודעהעל ידי ראובן אורן » 27 אפריל 2011,14:04

שלומי קאפח כתב:ראובן שלום.
שים לב שהבחור ששותה את המיים בעצם לא שותה את המיים המלוכלכים ששפך לחבית.
גובה הברז נמצא ב מפלס העליון של החבית .מה שאומר שהמיים שהתקבלו בכוס הם המיים שהיו בחבית בחלק התחתון . המיים המלוכלכים בעצם רק דחפו את המיים התחתונים והנקיים לכיוון הברז בדיוק כמו מפריד שומנים.

ח ח חח.. אני שותה מי גשם מחבית האיסוף.. חופשי כשבא לי..! מיםן טעימים

איך אמר המאסטר יוגה לתלמידיו?!
(התלמידים הרימו גבה, על כך שהמאסטר הסמיך כמורה אחד שהתפרץ לדוג'ו וצעק - אני רוצה ממך הסמכה כמורה.. עכשיו ומייד והמאסטר, כתב וחתם וההוא תמה ולקח והלך..)
המאסטר אמר לתלמידיו - אין לחשוש מכך. מי שישב אצלו וינסה ללמוד ממנו, יבין שהוא לא מורה. מי שימשיך לשבת שם, הרי שכנראה זה מתאים לו. ואולי, יותר מאוחר, אותו 'מורה' יתעשת ויתעורר ויבוא לכאן, להיות תלמיד מן המניין.. :wink:

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הקודםהבא

חזור אל ארכיב גינון

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־63 אורחים