טיהור 'מים אפורים'

תת-פורום זה מכיל שירשורים חשובים, מידע לפי נושאים, סרטונים מיוחדים ועוד..
כל הנוןשאים הנמצאים כאן 'נעולים'!
לצורך שאילת שאלות הבהרה, יש להיכנס ל'פורןם גינון' ולשאול את השאלות שם.
רצוי לצרף לינק למאמר המדובר ולהודעה הספציפית.

Re: טיהור 'מים אפורים'

הודעהעל ידי ראובן אורן » 05 אפריל 2012,14:04

תמיר1 כתב:לגבי הקישור השני:
המאמר די מבלבל. מרוב עצים לא רואים את היער. בגלל השוני הגדול בין המערכות הביתיות שנבחנו התקבלו תוצאות מאד שונות. העובדה שהמים האפורים לפני טיפול שונים מאד מבית לבית מקשה עוד יותר על הסקת מסקנות. אם הבנתי נכון, המאמר טוען שברוב המקרים מים אפורים מטופלים לא מגיעים לרמת איכות של מי קולחין (שפכים מטוהרים במכוני טיהור). עוד מראה המאמר שמים אפורים לא מטופלים כלל גורמים לפגיעה בקרקע - דבר שהם מדדו ע"י בדיקת יכולת הנימיות של האדמה. ככל שריכוז החומרים פעילי שטח אניוניים (חומרים מקציפים בסבון, שמפו ובאבקת כביסה לדוגמה) היה גבוה יותר כן ירדה יכולת הקפילריות של החול - במילים אחרות, האדמה הופכת לדוחת מים (מה שחברים בפורום מגלים לפעמים על האדמה בחצר שלהם).

תופעה מעניינת ש'הבהילה' בעבר הרבה אנשים.
באדמות במקומות ש"זכו לביקורי עב"מים". האדמה והחול מאזורים אלו, פשוט צפו על המים ולא שקעו)
כמו כן, ראיתי מצגת על תופעה דומה, כנראה עקב זיהום קרקע חמור, מדלקים ושאר חומרים פוסיליים - שטחים גדולים של אדמה וחול, הצפים על המים, בלי לשקוע
מנהל פורום - גינון אורגני ואקולוגי - הדרכה ויעוץ

באדמה בריאה - גדלים צמחים בריאים
צמחים בריאים - לא סובלים ממזיקים
סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי דני שילון » 08 מאי 2012,14:04

שלום אני מסייר בפורום ואני חייב לציין שהפרום הזה פשוט מדהים כל כך הרבה מידע והסברים באמת כל הכבוד!!
המשיכו כך!!

ולשאלתי אני מעוניין להתקין מערכת מים אפורים להלן סכמה כאשר המיכל של הפילטר זאת חבית כחולה גדולה אני חושב 160 ליטר?.. והמיכל אגירה הוא 400 ליטר.

אני אשמח לשמוע מה דעתכם שינויים שיפורים ועצות יתקבלו בברכה.

תודה[album][/album]
תמונה
דני שילון
גנן חדש

הודעהעל ידי שלומי קאפח » 09 מאי 2012,14:04

דני שילון כתב:שלום אני מסייר בפורום ואני חייב לציין שהפרום הזה פשוט מדהים כל כך הרבה מידע והסברים באמת כל הכבוד!!
המשיכו כך!!

ולשאלתי אני מעוניין להתקין מערכת מים אפורים להלן סכמה כאשר המיכל של הפילטר זאת חבית כחולה גדולה אני חושב 160 ליטר?.. והמיכל אגירה הוא 400 ליטר.

אני אשמח לשמוע מה דעתכם שינויים שיפורים ועצות יתקבלו בברכה.

תודה[album][/album]
תמונה

דני בוקר טוב.
1.חול סינון בחבית יעיל אבל לא פרקטי מאחר וכל שבועיים הוא יסתם על ידי השומנים ותצטרך לבצע שטיפות.(אצלי יש מיכל בקוטר 90 סמ של חול ואני כל חודש עושה שטיפות מאחר והמיכל גדול).
מה עוד שכל חול הסינון יכנס בין אבני הטוף וישקע למטה מאחר וגרגרי החול קטנים יותר מהטוף.(ברגע שתזרים מיים לחבית)

2.לפי הסכימה ששרטת צינור יציאת המים מהחבית של הטוף עובר את גובה פני החבית ומגיע למיכל האגירה.
אם משאבה דוחפת את המים אז זה סביר
בגרויטציה מצב זה לא יכול לעבוד.

3. אם צינור היציאה מהמקלחת גבוהה מפני הקרקע כמו בשרטוט ממליץ לשים אגן טיהור ירוק על ידי חבית שוכבת (גובה של החבית בשכיבה 55 סמ)ומשם להזרים את המיים למיכל האגירה.

4. כדי לקבל מיים באיכות טובה היתי ממליץ לך להכניס משאבת אקווריום 30 וואט למיכל האגירה
שתסחרר מיים 24 שעות ממיכל האגירה אל חבית האגן הירוק.

לדעתי החבית היא של 200 ליטר
ומיכל האגירה הוא של 500 ליטר
אם תתן קוטר וגובה של המיכלים אפשר לחשב את נפחם.

מקווה שעזרתי שלומי
שלומי קאפח
המלאך הנודד
המלאך הנודד

הודעהעל ידי ראובן אורן » 09 מאי 2012,14:04

דני, ברוך הבא ! :clap:

שלח אלי למייל (מעביר לך אותו במסר..) את התוכנית / סקיצה בפורמט יותר גדול ואני כבר 'אשתול' אותו בהודעה שלך
כעת הוא קטן מדי ולא נוח לצפייה, בגילנו המתקדם.. :lol:

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

מצ"ב האיור בקנ"מ גדול יותר
אפשר להגדיל מאכסימום ב 2 קליקים - אחד על התמונה והשניה על 'זכוכית המגדלת'

מערכת מים אפורים.jpg

כעת אפשר להמשיך ב'פינת המומחה' :geek: :!: :?:

ונעבור לפרסומות...

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

דני
א. כדאי ורצוי לוותר על מי מכונת הכביסה, אלא אם כן עברת לכביסה בחומץ
ב. בכל מקרה, את מי מכונת הכביסה יש לחבר למערכת רק לאחר שהיא תתבגר! ייוצרו בה אורגניזמים מפרקים אירוביים, צמחי גדה גדולים וכו'
ג. הדבר הכי חשוב הוא.. אין לך 'מיכל להפרדת שומנים' ! והוא החלק הכי חשוב במערכת !
מיכל 2 הבא בתור שאמור לשמש כ'מסנן' בעל 2 פעולות שונות, לא יוכל לעבוד אם יקבל את ה'שומנים' המגיעים עם המים

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי דני שילון » 09 מאי 2012,14:04

תודה ראובן אשר שיפרת למעני את התמונה.

-לגבי הפרדת השומנים, הכרחי לבנות מיכל מפריד שומנים גם אם המים אינם מגיעים מן המטבח? הרי במקלחת והכביסה אין שומנים לא, מה גם שיחד עם מי המזגנים ומי הגשם בחורף יהיה מהילה של המים.

-האם הצורה בה צינור ניקוז העודפים אל הביוב ממיכל האגירה, היא נכונה למניעת כניסת ריחות רעים מן הביוב?

- לגבי משאבת האקווריום אני יצטרך לחבר צינור נוסף שיחזיר את המים ממיכל האגירה למסנן? איפה עליי למקם אותו?

- אני קצת דואג שלא יהיה עודף מים עם מי המקלחת המים שמגיעים ממשאבת האקווריום ומי המזגנים כולם יחד יווצר הצפת מיים בחבית המסנן בגלל שהמים לא יספיקו לחלחל באדמה?

מה דעתכם?
דני שילון
גנן חדש

הודעהעל ידי תמיר אילן » 09 מאי 2012,14:04

דני שילון כתב:תודה ראובן אשר שיפרת למעני את התמונה.

-לגבי הפרדת השומנים, הכרחי לבנות מיכל מפריד שומנים גם אם המים אינם מגיעים מן המטבח? הרי במקלחת והכביסה אין שומנים לא, מה גם שיחד עם מי המזגנים ומי הגשם בחורף יהיה מהילה של המים.
-האם הצורה בה צינור ניקוז העודפים אל הביוב ממיכל האגירה, היא נכונה למניעת כניסת ריחות רעים מן הביוב?
- לגבי משאבת האקווריום אני יצטרך לחבר צינור נוסף שיחזיר את המים ממיכל האגירה למסנן? איפה עליי למקם אותו?
- אני קצת דואג שלא יהיה עודף מים עם מי המקלחת המים שמגיעים ממשאבת האקווריום ומי המזגנים כולם יחד יווצר הצפת מיים בחבית המסנן בגלל שהמים לא יספיקו לחלחל באדמה?
מה דעתכם?

שלומי וראובן היו זריזים למצוות והעירו הערות טובות. אפשר להוסיף קצת:
א. מפריד שומנים חשוב גם למי מקלחת וכיורי אמבטיה כי מהעור יורדים שומנים כל הזמן (טבעיים, וכמובן קרמים למיניהם); ראה תאורים בשירשור על מבנה מפריד השומנים. כמינימום הייתי ממליץ על חצי חבית (כלומר כ-100 ליטר) שיקבל את המים כמה שיותר קרוב לנקודת היציאה מהבית. תתחיל אם יש לך אפשרות להפריד, עם מי מקלחות ומזגנים, כפי שהציע ראובן.
ב. יציאת מפריד השומנים היא בין שליש תחתון לאמצע מיכל מפריד השומנים. וזה בערך קצה עליון של הסנן הביולוגי שלך. הסנן יהיה מיכל עם טוף (גס למטה ועדין למעלה - אפילו גרוס גס) ובו שתולים צמחי גדה - כלומר מיכל פתוח לאויר. אם יש לך מקום למיכל קוביה (כזה בכלוב מתכת) או משהו עם שטח פנים של מטר רבוע זה אידיאלי. אם לא אז חבית עומדת או שוכבת - בהתאם להפרשי הגבהים שעומדים לרשותך.
ג. יציאת המים מהסנן הביולוגי היא מתחתית המיכל. אם אין משאבה להרים את המים אז צריך למקם את מיכל האגירה כך שמים יזרמו בגראויטאציה אל מיכל האגירה ; כלומר יציאה מהסנן גבוהה מפני המים הגבוהים של מיכל האגירה.
ד. במיכל האגירה המים צריכים להיות באיכות כזאת שלא יהיו ריחות. ה-overflow הוא קצת מתחת לשיא גובה המיכל ואסור שיהיה טבול במיכל כי אז הוא ירוקן את המיכל בצורה סיפונית!!! צריך לדאוג גובה היציאה של צינור זה יהיה מעל פני האדמה אחרת יהיה לו קשה להתנקז...
ה. משאבת האקרואריום שתסחרר את המים 24/7 ממיכל האגירה אל הסנן הביולוגי תשב בתחתית מיכל האגירה. בשביל 400-500 ליטר כדאי שתהיה משאבה של 30-45WATT. הצינור שיוצא מהמשאבה יהיה בקוטר גדול ככל האפשר (16 או 20 ממ).
ו. המשאבה הטבולה תמוקם כך שהיא אף פעם לא תשאב את המים מתחת לגובה משאבת האקואריום.
ז. אם אין מספיק הפרשי גובה, אפשר להעלות את המים עם משאבה טבולה ממיכל הפרדת השומנים לגובה כזה שיאפשר זרימה בגראויטציה מהסנן אל מיכל האגירה.
ח. אם מיכל הסינון גדול מספיק ואין בו חול שיסתם אז הזרימה של משאבת האקואריום בקלות תחלחל בטוף ותחזור למיכל בלי שהסנן יהיה "צואר בקבוק. פיצול ביציאת המשאבה עם ברז על ההסתעפות מאפשר להחזיר חלק מהמים למיכל האגירה ומקטין את הזרימה לסנן - אם צריך. עם הזרימה בסדר אך עם הזמן הסנן מחזיר פחות ופחות עד שמים גולשים מהסנן זה אומר שצריך לבצע שטיפה חוזרת של הסנן או לדלל את הצמחיה בסנן (השורשים חוסמים יותר ויותר את המעבר).
ט. תכנן את המערכת כך שאם תרצה בעתיד תוכל לפתוח את מיכל האגירה ולשים בו צמחי מים שישפרו את סינון המים
מקווה שזה עונה פחות או יותר...
בהצלחה
A is A
תמיר אילן
גנן אורגני

הודעהעל ידי שלומי קאפח » 09 מאי 2012,14:04

דני שילון כתב:

מה דעתכם?

לגבי צינור העודפים אל הביוב היא לא נכונה כמו שכתב תמיר1 שיש מצב לסיפונז' כשמפלס המים יעלה מעל גובה הצינור,
מצב שיכול לרוקן את מיכל האגירה עד לתחתית צינור העודפים.
יש למקם את צינור הניקוז כמה שיותר גבוהה במיכל
ואז לבצע צורת S (סיפון)בצינור משמע ירידה בגובה ושוב עליה
כך שתמיד ישאר מים בצינור וימע מעבר ריחות מהביוב.

לגבי הצינור שיוצא ממשאבת האקווריום
הוא אמור לפזר את המיים על פני שטח חבית הטיהור או האגן הירוק
וזאת ניתן לעשות על ידי מפצלים בצינור ופיזור רחב על פני חבית הטיהור.

חששך מוצדק שיווצר מצב של זרימה גבוה לחבית הטיהור
שתקבל מיים גם ממשאבת האקווריום וגם ממי המקלחות והמזגנים.
ולכן הפתרון של תמיר על ידי ויסות מי המשאבה(אקווריום)הוא חלקי
ולכן תצטרך לשים צינור עודפים בקוטר 50 ממ בחלקה העליון של החבית
שינוקז ישירות למיכל האגירה .

דבר מאוד חשוב לתכנן מראש.
צינור שיגיע לתחתית מיכל הטיהור או האגן הירוק
עם אפשרות לחיבור מהיר לצינור של המשאבה הטבולה
לצורך שטיפה נגדית ברגע שהחבית נסתמת .
ניתן להשתמש בצינור הנשם לצורך השטיפה
במקרה שלך.

שלומי
שלומי קאפח
המלאך הנודד