עכברים ועכברושים בבית הגידול

תת-פורום זה מכיל שירשורים חשובים, מידע לפי נושאים, סרטונים מיוחדים ועוד..
כל הנוןשאים הנמצאים כאן 'נעולים'!
לצורך שאילת שאלות הבהרה, יש להיכנס ל'פורןם גינון' ולשאול את השאלות שם.
רצוי לצרף לינק למאמר המדובר ולהודעה הספציפית.

Re: מאמר מקורי שלי על עכברים ועכברושים בבית הגידול

הודעהעל ידי גיא מ » 02 אוגוסט 2011,14:04

סופיה, אני באמת מעריך את הדעה שלך בנושא אבל פה חשוה לציין, חולדות, כמו הרבה חיות מצוידות בGPS מאוד מתקדם ואם הן ירצו הן יחזרו לבית גם אם שחררת אותם חצי מדינה משם, ואני שונא להזכיר את זה שוב אבל עוד פעם, מוות שחור, זה הגיע מחולדות ועכברושים, אז אני ממליץ על פיתרון סופי יותר
גיא מ
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי סופיה » 02 אוגוסט 2011,14:04

הי גיא. גם אני מעריכה את הכנות והתשובות שלך אבל אתה חייב להבין שבעיני לפחות הדרך שאתה מציע היא הדרך הקלה והמיושנת שמבוססת על הרגלים פרימיטיביים כמו לקחת סכין ולגמור ת׳עניין. בשביל לראות את התמונה הכללית יותר צריך להביט סביב ולראות שבעלי החיים לא כאן כדי להשמידינו ושישנן דרכים מגוונות ביותר וידע אינסופי שאפשר לקבל וליישם בדרכים אחרות. זה נכון שחולדות הן דבר מסוכן אבל אין צורך להזריע פחד ואימה מפניהן אלא להבין כל מקרה לגופו ולהתמודד איתו בדרך היעילה ביותר. אני מכירה מקרים רבים שהרג בכלל לא עלה על הפרק והבעיה נפתרה. בכל מקרה, ברור לי שאנחנו נוקטים בשתי עמדות מנוגדות, אחרי הכל, היונה בסוף נקברה בחצר שלי כי אני לא מאמינה שפחד אמור לטשטש את שיקול הדעת.
סופיה
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי תמיר אילן » 02 אוגוסט 2011,14:04

סופיה כתב:הי בני. אתה בכיוון הנכון והאינטואיציה שלך נכונה. חולדות (ודגים!!) הם בעלי חיים ואם יש באפשרותינו להתאמץ ולכבד אותן כחלק מהעולם, העולם יכבד אותנו. אז אנא.. אם אתה מעוניין בחיים מאוזנים והומנים, שחרר אותה רחוק רחוק או אמץ חתול ותרוויח מכך פעמיים.  

רגע, סופיה, את חושבת שהחתול יחסל את החולדה ברחמים רבים?
ראשית, חולדה יכולה להבריח חתולים אבל נניח שהחולדה קטנה והחתול ג'אבר עדיין יהיה מאבק שיקח כמה דקות עד לניצחון (מקווה) של החתול.

ועוד משהו ששייך לפילוסופיה: :!: הומאניות זה תרגום מילולי של אנושיות, או במילים אחרות לממש את התכונות הטבעיות של האדם. הרג ללא סיבה (של חיות או אנשים) זה לא אנושי. הרג עם סיבה (למשל לצורך אספקת מזון או הגנה עצמית מפני תוקף או מפני נשא מחלות מסוכנות) זה טבע האדם (כמו שזה טבע החתול, הבז, הנחש וכו'), ולכן אנושי (=הומאני בלעז) לאדם. החולדה מסכנת את חיינו ולכן זה מוסרי להיפטר ממנה באופן יעיל ומוסרי. לשחרר אותה רחוק מביתך (כלומר קרוב לבית שבקצה השכונה) לא מדיף לי יותר מדי מוסריות כלפי אותו שכן. לתת לחתול לחסל אותו (הוא הרי לא אוכל את החולדה אלא רק מביא אותה לפתח הבית) לא יותר טוב מאשר להטביע את החולדה בעצמנו (רק יותר נעים לנו כי "ידינו לא שפכו את הדם" באופן ישיר אלא דרך שכיר חרב). :!:
A is A
תמיר אילן
גנן אורגני

הודעהעל ידי טל אשרוב » 02 אוגוסט 2011,14:04

תמיר אם החתול יהרוג את החולדה אז זה משהו שהחתול עשה וזה טבעי
סמל אישי של המשתמש
טל אשרוב
גנן אורגני

אני אםםםם, אני פשוט ישב בשקט ולא יפתח את הדיון הזה פה,בואי נסכם שהדרך שלי לא נובעת משום הרגל פרימיטיבי אלא מהשקפת עולם מאוד ריאליסטית והכרה עצמית\ איזון, אני מבין את הדעה שלך, אבל היא מאוד, אין לזה מילה שאני מכיר... משהו בשילוב של מתנשאת ובדיוק ההפך, אני לא זורע פחד זה עובדה לא ניתנת לערעור שחולדות נושאות מחלות, חולדות זה מסוכן.
יום טוב

דרך אגב בהמשך לתמיר, הומאני= אנושי, מה האנושות עשתה שנבע מהטבע שלה? התחממות גלובלית, מלחמות עולם, זיהום הכחדה וכן אלאה, את משתייכת למין הכי מסוכן שאי פעם הילך על פני כדור הארץ בעיקר בגלל ההצתדקות שלו

טל זה לא העניין, הרעיון הוא החולדה.
גיא מ
גנן עם עתיד

הי תמיר. כל אחד כטוב בעיניו יעשה. אין לעניין הזה חוקים ואנחנו לא אלוהים, כל אחד מדבר מנסיונו ומהשקפת עולמו. אני מרגישה שמותר לי ואף רצוי שאשמיע את דעתי בעניין, משום שיש עוד הרבה אנשים כמוני שפשוט לא מאמינים בשיטות הישנות והאכזריות הללו, ולא משנה אם קוראים לזה הומניות או משהו אחר. אם מישהו חייב להרוג חולדה כדי להגן על עצמו, אני אבין את זה הרבה יותר מאשר את הקריאה האוטומטית להריגה ואכזריות. אני לא רואה איך לגדל חתול זה דבר אכזרי לעשות - החולדות פשוט לא מעיזות להתקרב לסביבתו. ואני גם לא מבינה מה הבעיה בלהרחיק את החולדה לפרדס הסמוך. כך נהגתי בעבר ולפה היא לא חזרה.  
סופיה
גנן עם עתיד

זה בסדר, גיא, אני כבר רגילה לזה שאם ישנה דיעה שהיא קצת שונה מהדיעה הרווחת (בעיקר אם מדובר בבעלי חיים) אז אתה ישר מקבל לייבל של פלצן, הזוי או מתנשא. אני לא מרגישה שאני כזאת, אבל אני מבינה שזה עלול להישמע ככה. כל מה שאני מבקשת זה לשמור על ראש פתוח שיכלול גם את דעותיהם של אנשים אחרים. אתה לא מחזיק בדגל האמת האולטימטיבית בנושא, ולכן כשבני תוהה לכאן או לכאן יש לי זכות מלאה לומר שמנסיוני לא כדאי לו להרוג, אלא אם הוא מוכרח, אני מרגישה שאני רוצה בטובתו ואני גם מציינת שוב שלי באופן אישי הפתרונות האחרים עבדו נהדר. לא מבינה מה בדיוק הבעיה עם זה.  
סופיה
גנן עם עתיד

זה לא פלצנות, פלצנות תהיה אם את תגידי שאת צודקת ואנחנו טועים, זו הדעה שלך והיא נכונה לך...
רק חשוב לציין, כשאת מרחיקה את החולדה הרחק מביתך בערך בחצי מהפעמים שאת עושה את זה את פשוט הורגת אותה, זה צאוד לא טוב לחייה כשמעבירים אותה לטריטוריה חדשה ככה, משהו מעניין לחשוב עליו
גיא מ
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי ארז » 02 אוגוסט 2011,14:04

בני זו בדיוק הסיבה שהמלצתי במאמר להשתמש במלכודת קפיץ ולא במלכודות "הומאניות" למיניהן מלכודת קפיץ הורגת את החולדה במהירות וללא כאבים ומונעת את הצורך להטביע אותה
או להתחיל לחפש מקומות לשחרור החולדה ובכך להסתכן בהידבקות במחלות או בהפצה של פרעושים
סופיה למרות שאני מבין את ההרגשה שלך ואת תפיסת העולם שלך לצערי בעניין הזה היא מוטעית לחלוטין חולדות/עכברושים מהווים כר נרחב למחלות וטפילים שונים
וככל שמשמידים אותם יותר מהר מקטינים את הסיכון ולכן גם המלצתי לרסס את האזור ואת המלכודת לאחר לכידה של חולדה בקוטלי חרקים ולהשתמש בכפפות ובאמצעי זהירות שונים
המחלות מגוונות החל מנגיף ההאנטה ועד תולעי סרט וחיידקים שעלולים לגרום לדלקת קרום המוח הטפילים השונים יהיו בעיקר פרעושים וגם הם יכולים להיות נשאים של מחלות שונות
אפילו הצואה שלהם מסוכנת ואבק צואה יכול לגרום להרבה מאוד מחלות שונות שחלקן יהיה אלים במיוחד אם הוא נשאף לריאות
לצערי אין אפשרות ממשית באמת לחיות בדו-קיום עם המזיקים הללו בלי להסתכן ולסכן את עצמך ואת משפחתך ולמרות כל הרצון הטוב חייבים להשמיד אותם
אם את חושבת שאני סתם מנסה להפחיד את מוזמנת לעשות מחקר על חולדות ולראות בדיוק לאיזה מחלות הן עלולות לגרום
אין שכל אין דאגות
רק הגוף צועק והחברה סובלת
ארז
גנן מתקדם

הודעהעל ידי ראובן אורן » 02 אוגוסט 2011,14:04

אין תגובה :lol:

בעצם יש..

יש סיפור על 3 נזירים שכיבסו את טליתותיהם על גדות הגנגס ותלו אותן באויר.., לייבוש..

:angel:
מנהל פורום - גינון אורגני ואקולוגי - הדרכה ויעוץ

באדמה בריאה - גדלים צמחים בריאים
צמחים בריאים - לא סובלים ממזיקים
סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי טל אשרוב » 02 אוגוסט 2011,14:04

לפי התמונה שראיתי בגוגל של מלכודת כפיץ זה ממש מועך את החולדה
סמל אישי של המשתמש
טל אשרוב
גנן אורגני

הודעהעל ידי ראובן אורן » 02 אוגוסט 2011,14:04

טל אשרוב כתב:לפי התמונה שראיתי בגוגל של מלכודת כפיץ זה ממש מועך את החולדה

לא !!!
רק את הראש !!
אבל בד"כ, זה מספיק..
"רוצה תמונות של התהליך" ?! ח ח ח ח
טל, לא צריך 'לטחון' את הנושא הזה, יותר מדי.
זה נושא רגיש ולא נעים וכל אחד עם הדעות שלו, דעות שבאות מ'בפנים'..
אז.. לטחון את הנושא.. זה לא כל כל.. כזה.. כאילו..

בוא נדבר על צמחים וקומפוסט... :wink:

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

בכפר כלשהו נתפסה אישה נואפת בבעלה( המשל קורה לפני המון זמן והדעות בו קצת מוזרת אבל תשרדו), אנשי הכפר לוקחים את האישה לכיכר הכפר קושרים אותה לעמוד ומתכוננים לסקול אותה, מגיע איש הדת של הכפר שמרגע זה יקרה שאמן נעמד לפני כולם ואומר " מי אשר נפשו חפה מכל כתם יזרוק את האבן הראשונה" אנשי הכפר נרגעים עוזבים את האישה וחוזרים לביתם,
בכפר אחר קורה אותו דבר, השאמן אומר אותו דבר אבל אחרי זה, כשאנשי הכפר לא עושים כלום הוא מרים אבן וזורק על האישה ואומר" נכון שנשמתי לא נקייה אבל לפעמיים אדם צריך להקריב בשביל הכלל", הכפר סוקל את האישה למוות.

זה סיפור ידוע עם שגיאות כי אני סנילי קצת, יש לו כמה מוסרי הסכל, מישהו רוצה לנחש לאיזה התכוונתי, כי אין לו סיכוי, מוסר ההסכל הוא יאללה די עם זה כבר בני יודע מה האפשרויות והוא יחליט לבד, ובדיוק כמו שהכפר לא היה צריך לדחוף את האף שלו לבעיות של האישה ובעלה ככה אנחנו לא צריכים לדחוף את האף.
יום טוב ותמוה לכם
גיא מ
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי רפי_ק » 02 אוגוסט 2011,14:04

ראובן אורן כתב:אין תגובה :lol:

בעצם יש..

יש סיפור על 3 נזירים שכיבסו את טליתותיהם על גדות הגנגס ותלו אותן באויר.., לייבוש..

:angel:

אל תשאיר אותנו במתח,
הסיפור יותר מעניין מכל הדיון :)
רפי_ק
גנן מתקדם

הודעהעל ידי סקיבה » 03 אוגוסט 2011,14:04

רפי,
לא יודע למה בדיוק התכוון ראובן,
אבל מה הקשר בין נזיר וטלית?
בטבע אין תופעות על-טבעיות.
אבל באופן טבעי, יש כמה תופעות נשגבות מבינתנו...

:shake: :nod: ^_^
סמל אישי של המשתמש
סקיבה
גנן מתקדם

הודעהעל ידי ראובן אורן » 03 אוגוסט 2011,14:04

סקיבה כתב:רפי,
לא יודע למה בדיוק התכוון ראובן,
אבל מה הקשר בין נזיר וטלית?

הקשר הוא פשוט. 'טלית' היא לאו דווקה עם ציציות. הכוונה לחלוק או בגד עילי כלשהו - 'ג'לבייה', או בגד תכריך כלשהו

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

"..יש סיפור על 3 נזירים שכיבסו את טליתותיהם על גדות הגנגס ותלו אותן באויר.., לייבוש.."

נראה כמו סיפור טוב שיסיים ( ? !) יפה את הדיון הפילוסופי שהתנהל כאן. אין מצב לאמת מוחלטת, כל אחד עם ה'אמת המוחלטת ' שלו, או ש..לא :oops:

אז.. 3 נזירים ותיקים שהגיעו לדרגה גבוהה, ירדו בבוקר, כהרגלם יום יום, אל נהר הגנגס האדיר, לטבול את טבילות הבוקר ולכבס את טליתותיהם / שמלותיהם.
כשסיימו, נהגו כהרגלם, לתלות את הטליתות באויר :o עד שיתיבשו ברוח הבוקר הנושבת על פני המים.
ישבו והתבוננו בנהר ולפתע.. ראו עיט ענק, מנמיך מעל המים ובטופריו החדים שולף דג גדול מהמים..
קרא הראשון - עיט רע, עזוב אותו, עזוב את הדג המסכן ותן לו לחיות - והטלית שלו, נפלה ארצה.
קרא השני - עיט נכבד, לחם חוקך הוא - והטלית, נפלה ארצה.
והשלישי - הביט בעיט, הביט בדג ולא אמר כלום - וטליתו המשיכה לתלות באויר מתנופפת בעוז

אז.., מי צודק ?! :angel:

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי סקיבה » 03 אוגוסט 2011,14:04

נחמד, נחמד,
אני הייתי קורא ללבוש הנזירים שכמייה...

והמסר העיקרי שאני מוצא בסיפור, הוא שבין השחור ללבן יש גוונים רבים. לקצוות לא כדאי להגיע, האיזון והשלווה נמצאים באמצע.
בהחלט לא רצוי למהר ולהרוג בעלי-חיים, אך אפילו לסופיה יש זבבוקים בגינה. (והם ללא צל של ספק לא סובלים פחות מהחולדה במותם הנורא...)
מה שכן, לשחרר חולדה בפרדס השכן - זה בעיניי הקיבוצניקיות כמו לזרוק את הזבל שלך למרפסת של השכן, ואפילו קצת יותר גרוע.

ראובן, כמעט וניצלת...
לולא כתבת:
ראובן אורן כתב:אין מצב לאמת מוחלטת, כל אחד עם ה'אמת המוחלטת ' שלו, או ש..לא :oops:

טליתך עוד הייתה מתייבשת ברוח... :wink:
בטבע אין תופעות על-טבעיות.
אבל באופן טבעי, יש כמה תופעות נשגבות מבינתנו...

:shake: :nod: ^_^
סמל אישי של המשתמש
סקיבה
גנן מתקדם

א. האמת המוחלטת היא - "איני יודע אותה !"

ב. התשובה ה'נורמאלית' היא לכאורה.., שהצדק עם הנזיר שלא הביע דעה ועל כן טליתו המשיכה להתנפנף.

אבל.. התשובה הרוחית הנכונה, היא ש..אולי טליתו של הנזיר שריחם על הדג, נפלה, אך זו הדרך הנכונה כאדם - לרחם.
אז אולי טליתו נפלה, אבל .. הטוהר שלו, המריא ! :angel:

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי בני ש » 03 אוגוסט 2011,14:04

היה תענוג לקרוא את כל התגובות, תודה :)
בכל מקרה, את החולדה האחרונה (הגדולה) לקחתי עם הכלוב בתוך שקית סגורה, ישר לשדה בקצה השני של הישוב ושם היא שוחררה. אני יודע שלוגית, היה עדיף להרוג אותה אבל אני לא מסוגל בכזו קלות להרוג יצור חי אלא אם אין לי ברירה (טוב אולי רק ג'וקים בבית, עכבישים ארסיים ועורכי דין). אני אזהה אותה אם היא תחזור (יש לה חבלות מזהות) ובפעם הבאה אהיה פחות "הומני".

המלכודות הוחזרו לשטח ויום שלם לא נתפס שום דבר, אני מקווה שזה אומר שאין יותר חולדות בסביבה. אה, סליחה, בבוקר מצאתי ציפור דרור בתוך הכלוב, שוחררה מיד.
בני ש
גנן באימונים

הקודםהבא

חזור אל ארכיב גינון

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־61 אורחים