דשן אורגני חומצי

הגעגועים ל"ירוק" על כל היבטיו, כבר הפכו לעובדה. האנשים רוצים ירוק ליד הבית במקום מפלצות הבטון, האנשים רוצים להתחבר לטבע. לבריאות. לריח הירק של פעם, כן, כן, תתפלאו פעם (עד לפני עשרות בודדות של שנים) היה ריח לצנון לעגבנייה לגזר, לשסק, לשזיף ולרימון, שלא לדבר על הטעם הנפלא של פעם. עכשיו, אנו מביאים לכם במה/פורום לגינון האורגני, ובה כל מה שרציתם לדעת על גינה אורגנית המשלבת עצי פרי, פרחים, צמחי תבלין וירקות. והכי חשוןב, איך להעיר את האדמה מהבחינה האורגנית, איך לחיות בהרמוניה עם האדמה, ללא מזיקים וללא מחלות.

כיצד מגדלים באופן אורגני? כאן תקבלו מידע מקיף מטובי המומחים. תוכלו גם להיעזר בכתבות בפורטל כאן נעים – בקטגוריה החדשה; גינון אורגני.
http://www.kan-naim.co.il/naim.asp?cid=531

כתובת ' ירוק נעים - גינון אורגני, אקולוגי, סביבה' בפייסבוק;
http://www.facebook.com/pages/%D7%99%D7 ... 56?sk=wall

כתובתנו: kan-naim@bezeqint.net
gardennaim@gmail.com

גלישה נעימה.

דשן אורגני חומצי

הודעהעל ידי שלי 11 » 10 פברואר 2007,14:04

שבוע טוב
נעזרתי רבות בפורום .תודה רבה. יש לי גינה אורגנית שמספקת את הצרכים שלה. רציתי להכין דשן אורגני חומצי( לצמחים אוהבי חומציות ) והמחשבה היחידה שלתה בראשי היא להכין תה קומפוסט ממחטי אורן או ערער. האם אני בכיוון או טועה לגמרי?
תודה מראש ושבוע טוב
שלי
שלי 11

שבוע טוב

הודעהעל ידי ראובן אורן » 11 פברואר 2007,14:04

למיטב הבנתי, הכנת "תה קומפוסט" מעלים של 'אורן', 'ברוש', 'ערער' או שאר 'מחטניים', יכולה רק לגרום נזק לגינה, אלא אם כן כוונתך לגרום ל"חיטוי" של הגינה, מפני נביטות.

תוכלי להשתמש בענפים אלא, לצורך ביצוע 'חיפוי' בחלקות שאת לא מעונינת שתתרחש נביטה של עשבונים, כמו מסביב לעצי פרי וכדומה.
חיפוי שכזה, ימנע נביטה, אך לא יפריע לשתילה של צמחים מבוגרים, שיחים,פקעות ובצלים.

ואני מתכוון לעובדה כי המחטניים שהזכרת ועליהם הוספתי, מתאפיינים בתכונת ה'אללופתיה' שלהם. הם מכילים חומרים 'מעכבי נביטה' שאינם מאפשרים לשום זרע, לנבוט בסביבתם הקרובה, מלבד זרעים שלהם עצמם, ועוד כמה עשבי בר בודדים ו..פטריות

(ראי את המאמר החדש שהכנסתי הערב, לפורום, בנושא '10 הדיברות של הגן האקולוגי')

'תה קומפוסט', במקורו, הוא 'תה סירפדים'.

לאחר כמה שנים של ניסיונות, הרחבתי אותו לצמחי בר רחבי עלים, גם כן ובהמשך, גם לכל שאריות של עלים רחבים מהגינה.

'עלים רחבים' דווקא משום שמדובר בד"כ בעלים של צמחים 'חורפיים', ועל כן עליהם רחבים יותר מעלים של צמחים קייציים, כי העלים הם 'קולטני השמש' של הצמח ובחורף, שעות האור והשמש, מעטות ועל כן העלים הרחבים ולמיטב הבנתי מניסויי, האפקט שלהם, רב יותר.
מנהל פורום - גינון אורגני ואקולוגי - הדרכה ויעוץ

באדמה בריאה - גדלים צמחים בריאים
צמחים בריאים - לא סובלים ממזיקים
סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

דשן לאוהבי חומציות

הודעהעל ידי שלי 11 » 11 פברואר 2007,14:04

תודה על התשובה המהירה. אבל לא הבנתי מה כן לעשות כדי להגביר את חומציות הדשן האורגני.
אולי לעשות ערימת קומפוסט נוספת עם פירות הדר ? או להוסיף לערימה הרגילה תפוז\אשכולית סחוטים? לא איכפת לי לעשות ניסיונות עם אקוילגיה ופוקסיות (אוהבי חומציות) אבל, אם יש מידע על כך אשמח לשמוע.
תודה מראש ושבוע טוב.
שלי
שלי 11

כמה שאלות

הודעהעל ידי ראובן אורן » 11 פברואר 2007,14:04

איך את יודעת שאת זקוקה לדשן חומצי יותר?!

איך תדעי את דרגת החומציות של הדשן שלך?!

--------------------------------------------------
אני, לא יודע ! אני ממש לא "מדעי"

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

דשן לאוהבי חומציות

הודעהעל ידי שמחתשמח » 13 פברואר 2007,14:04

שלום עליכם,

כתבת בעצמך את התשובה...

אם את מכינה קומפוסט בעצמך (ואם לא אז כדאי להתחיל) ריכוז עולה של קליפות פרי הדר יכול להעלות את החומציות.

כמו כן תוספת של מרכיבים חומציים תעלה את החומציות לתה הקומפוסט - לדוגמא עלים של חמציץ בר.

כל העניין של דשן לאוהבי דישון חומצי הוא דורש הסבר..
ישנה חברה שמפיצה דשן כימי בשחרור איטי, ויש לה דשן לאוהבי דשן חומצי לדוגמא שיח הנוי קמליה אם אני לא טועה. בגידול חקלאי מתאימים את סוג הדשן לגידול.
אחד מהעקרונות החשובים בגידול אורגני הוא להתאים את הצמח לסביבת הגידול (על שלל השפעותיה - תנאי תאורה, תכונות האדמה, וכו) התאימה לו במועד הנכון.
אני מכיר אישית שיח קמליה מדהים בפריחה לבנה מרהיבה ללא שום תוספת דישון חיצוני...
רמת החמוציות והבסיסיות של חומר נמדד בסולם PH בסיס - PH גבוה . חומצי PH נמוך.
האדמה בארץ זבת חלב ודבש בה אנו חיים נוטה להיות בסיסית במקצת.

כמו שראובן כתב אנחנו לא ממש בודקים את רמת PH של הדשן שאנו עושים בבית לשימושנו הפרטי. טוב שאנחנו עושים. אני ממליץ לחפש תמיד איזון. לא להגזים בדשן שאנחנו מכינים בשום מרכיב שלא ניסינו בעבר. להתחיל לאט לאט ולראות את ההשפעה משנה לשנה.. בסבלנות כמו עץ גדול... הרי הצמחים שאוהבים דשן חומצי ישארו איתנו לשנים האות ויראו לנו אם הם מרוצים מהפעולות שלנו...

להתבונן בדרך הטבעית של הדברים להתרחש ולהשתלב..
שמחתשמח
גנן חדש

דשן

הודעהעל ידי שלי 11 » 15 פברואר 2007,14:04

תודה על התשובות שמכוונות אותי. אוסיף מעט קליפות הדר לקומפוסט. ואולי אף כפית חומץ לקומפוסט מוכן .ניסוי ותעיה כמו בחיים....
דרך אגב, צמוד לביתי יש פרדס אשכוליות נטוש (מעל 20 שנה) ומתחת לשכבת העלים הראשונית יש שכבת אדמה שחורה וארומטית. לקחתי כמה דליים מהאדמה הזאת ושתלתי בה צמחים שונים.מה אתם חושבים על כך?
שלי 11

הודעהעל ידי ראובן אורן » 15 פברואר 2007,14:04

לענייות דעתי, אין כל צורך ב"הוספת חומצייות" לערימת הקומפוסט
צריך לזכור כי 'קומפוסט' הוא לא דשן
קומפוסט הוא 'חומר אורגני מפורק' לשרשראות פשוטות יותר

עם הצנעת הקומפוסט באדמה, הוא יוסיף לה 'נפח טכני' ועוד תכונות.., ובמשך הזמן, יתפרק לאיטו לוישביח את האדמה בחומר החנקתי שבו, מתוך פעולת פירוק נוספת של חיידקים, שלשולים ו'מיקוריזה' ואת החומרים הכימיים בלבד, יספגו שורשי הצמחים.

הוספה של 'קליפות הדרים', 'חומץ' ושאר חומרים, רק יכולה להאט את משך זמן הקומפוסטיזציה של ערימת הקומפוסט.
ערימת קומפוסט שעברה את השלב האנאירובי ועברה לשלב האירובי, עם החום והפרוק ע"י מיקרואורגניזמים, רק תיפגע אם נוסיף לה 'קליפות הדרים' או 'חומץ'. החומציות הגבוהה תחסל ותבריח מושבות של מיקרואורגניזמים, חיידקים, פטריות עובש, טחבייות ושאר יצורים והתהליך יואט

קצת גלישה לקטע 'פילוסופי'...

האדמה היא מערכת היודעת להסתדר לבד, לתקן את עצמה מבחינת איזון המרכיבים שבה, בתנאי שאנו לא "מתערבים לה בחיים" עם הוספה של חומרים.
מספיק להכניס לאדמה קומפוסט והאיזון המינרלי, יתבצע לבד, כבמטה של קסם..
ההמשך הטבעי הוא, פשוט להחזיר לאדמה את כל מה שאנו לא צורכים מהעץ וכך נסגר מעגל של יניקת מינרלים מהאדמה והשבתם אליה בחזרה. אם נוהגים בדרך זו, אין צורך בשום 'דישון' או 'זיבול' כלשהו - בדיוק כמו בטבע

ולגבי "שכבת האדמה השחורה והארומטית" - קלאסי ומושלם ! כך קורה בטבע כל הזמן - המעגל של השבת העלים והענפים לאדמה והתפרקותם האיטית ל'קומפוסט'.

ערימת הקומפוסט שאנו עושים בבית, היא רק דרך להאצת התהליך הטבעי על פיו מתנהל הטבע בהרמוניה עתיקה וחכמה

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

חזור אל גינון אורגני ואקולוגי - של פורטל 'כאן נעים'

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־34 אורחים