דבור - צרעה מזרחית

הגעגועים ל"ירוק" על כל היבטיו, כבר הפכו לעובדה. האנשים רוצים ירוק ליד הבית במקום מפלצות הבטון, האנשים רוצים להתחבר לטבע. לבריאות. לריח הירק של פעם, כן, כן, תתפלאו פעם (עד לפני עשרות בודדות של שנים) היה ריח לצנון לעגבנייה לגזר, לשסק, לשזיף ולרימון, שלא לדבר על הטעם הנפלא של פעם. עכשיו, אנו מביאים לכם במה/פורום לגינון האורגני, ובה כל מה שרציתם לדעת על גינה אורגנית המשלבת עצי פרי, פרחים, צמחי תבלין וירקות. והכי חשוןב, איך להעיר את האדמה מהבחינה האורגנית, איך לחיות בהרמוניה עם האדמה, ללא מזיקים וללא מחלות.

כיצד מגדלים באופן אורגני? כאן תקבלו מידע מקיף מטובי המומחים. תוכלו גם להיעזר בכתבות בפורטל כאן נעים – בקטגוריה החדשה; גינון אורגני.
http://www.kan-naim.co.il/naim.asp?cid=531

כתובת ' ירוק נעים - גינון אורגני, אקולוגי, סביבה' בפייסבוק;
http://www.facebook.com/pages/%D7%99%D7 ... 56?sk=wall

כתובתנו: kan-naim@bezeqint.net
gardennaim@gmail.com

גלישה נעימה.

דבור - צרעה מזרחית

הודעהעל ידי דרור » 06 ספטמבר 2009,14:04

לא התאוששנו מנמלת הקציר - אני כל הזמן רוצה לצלם לכל הספקנים את הקרחת שהיא עושה בדשא... ויש צרה חדשה.
בימים האחרונים אני מבחין בתנועה ערה של דבורים - צרעה מזרחית באזור. אני מנסה להתבונן ולעקוב לראות האם הן סתם מסתובבות באזור , אולי בעקבות פריחה שהן אוהבות, או שמא חו"ח יש קן באזור.
דרור
גנן עם עתיד

Re: דבור - צרעה מזרחית

הודעהעל ידי שחיין » 06 ספטמבר 2009,14:04

הצירעה אינה מחפשת צוף אלא חלבון מן החי.
תוכל לראות זאת אם תשים חתיכת בשר מבושל או חי בחוץ.
מבחינת עולם הגן אני רואה בצרעה את אחד העוזרים בהדברה אורגנית.
הצירעה מחפשת זחלים (חלבון מן החי כבר אמרנו?) ולוקחת אותם איתה להאכיל בהם את צאצאיה.
פעם ראיתי מול עיני איך שתי צרעות כאלו מטפלות בזחל של פרודניה שהיה בדשא. הן חילקו את השלל בינהם ולקחו אותו משם.

ניתן לראות אותן מפטרלות על הדשא בזיגזגים, כשהם מחפשות טרף.

למרות האמור לעיל, אם יש כמות גדולה והן מציקות, ניתן ללכוד אותן בעזרת זבבוק. אפשר לשים בפנים בשר או יין!
שחיין
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי ראובן אורן » 06 ספטמבר 2009,14:04

מעניין לעניין, כמעט באותו עניין..
לפני כחודשיים, שמתי לב שקבוצה של 'צרעות פלך' השתכנו בחור שבקיר החנייה המשותפת שלנו. ובמקרה.. מול החנייה שלי, מעל לשלט הנושא את שמנו.
הנושא לא הטריד אותי במיוחד, בהתחלה. הייתי מגיע עם הרכב וקצת מביט עליהן מקרוב, ראואה את ה'שומר' או ה'שומרת' העומד/ת בפתח המחילה ומזהה כל צרעה שמגיעה לפתח הקן.
אבל, בינתיים, שמתי לב שמעבר לעובדה שהן מגיעות לבריכת הדגים ללגום מים, הן גם אוספות בוץ לח, בכמויות גדולות מהגינה.
לאחר כמה ימים, התחלנו לשים לב שהצרעות נכנסות לכל מיני מקומות בבית. התחלתי לעקוב אחריהן ומצאתי כמה קינים כמעט גמורים - על ה'אנציקלופדיה העברית' שבמדף העליון, ובחדר הכביסה וגם בארון המפתחות שבדלת הגניסה ועוד קן גמור, בעליית הגג, צמוד לשטיח ישן..
זה כבר החל להיות מוגזם ! (יש לנו משפחתון לפעוטים, בבית)
טיפלתי ב 4 הקינים שבבית וגם נאבקתי בצרעה אחת שהחציפה פנים נגדי וניסתה לסלק אותי מהבית - אני ניצחתי ! 8)
בינתיים, בחנייה, הפעילות התגברה והתחזקה וכמה מהאמהות של הפעוטות, החלו לחשוש מהצרעות, שבאמת היו גדולות וחוצפנייות..
טוב, התקשרתי ל 106 - שלחו 'קבלן הדברה'. בא, ראה והזדעזע מ'עומס התנועה' שלהן
הכין את המרסס, התקרב וחיכה שירגעו קצת.. ואז נע קדימה וריסס אותן ואת הקן.. בלחץ ו.. הסיפור איתן נגמר.

לא כל כך מבין את מחזור החיים שלהן - מה הן עושות בקן המשותף הזה?! כנראה ששם הן מתרועעות האחת עם השנייה?! כי את הקינים שהן בונות מבוץ ומטילות בהם ביצים, הן בונות במקומות מרוחקים מהקן הקיבוצי..
מנהל פורום - גינון אורגני ואקולוגי - הדרכה ויעוץ

באדמה בריאה - גדלים צמחים בריאים
צמחים בריאים - לא סובלים ממזיקים
סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

ראובן אורן כתב:...טיפלתי ב 4 הקינים שבבית וגם נאבקתי בצרעה אחת שהחציפה פנים נגדי וניסתה לסלק אותי מהבית - אני ניצחתי ! 8) ...

איך? זה ישים גם לצרעה מזרחית?
דרור
גנן עם עתיד

שחיין כתב:הצירעה אינה מחפשת צוף אלא חלבון מן החי. תוכל לראות זאת אם תשים חתיכת בשר מבושל או חי בחוץ. ...

ממה שקראתי הן אוכלות הכל, ומה שמטריד אותי שהן עלולות להיות עצבניות בקלות...

שחיין כתב:...למרות האמור לעיל, אם יש כמות גדולה והן מציקות, ניתן ללכוד אותן בעזרת זבבוק. אפשר לשים בפנים בשר או יין!

וואלה, ארוחת גורמה. בתור צמחוני קשה לי לחשוב אפילו על להחזיק בשר ביד...
יש להן בקשות מיוחדות איזה בשר ואיזה יין?
דרור
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי ראובן אורן » 06 ספטמבר 2009,14:04

דרור כתב:
ראובן אורן כתב:...טיפלתי ב 4 הקינים שבבית וגם נאבקתי בצרעה אחת שהחציפה פנים נגדי וניסתה לסלק אותי מהבית - אני ניצחתי ! 8) ...

איך? זה ישים גם לצרעה מזרחית?

א. כן ! אם תצליח לאתר את הקן שלהן. לא יהיה נעים לגלות שהקן שלהן נמצא באיזה גן ילדים או גן משחקים - צריך לפקוח עין ! למבוגרים זה מכאיב ולילדים זה מסוכן !

ב. ראה מה כתב 'שחיין'. אצלי לא הפעלתי את ה'זבבוקים', כי כבר קיפלתי אותם. אך מנסיון העבר, כשהתחלתי "לפתח" את נושא הזבבוק, ניסיתי לשים בתוכו כל מיני פתיונות שונים וביניהם בשר חי וכן מזון יבש של כלבים/חתולים והמלכודת (זבבוק) אכן התמלאה בכמה סוגים של צרעות (טורפות בשר !)

את הצרעה המזרחית - 'דאבור', עוד לא ראיתי בסביבה שלנו, רק במישור החוף..

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי שחיין » 06 ספטמבר 2009,14:04

דרור כתב:
שחיין כתב:הצירעה אינה מחפשת צוף אלא חלבון מן החי. תוכל לראות זאת אם תשים חתיכת בשר מבושל או חי בחוץ. ...

ממה שקראתי הן אוכלות הכל, ומה שמטריד אותי שהן עלולות להיות עצבניות בקלות...

אם לא מעצבנים אותן הן לא מתעצבנות.
גם דבורות ועכבישים עוקצים כשהם חשים מותקפים. אז מה ? נחסל את כולם????
צריך לשמור מרחק ואם אין לך בשר בבית אז הן לא יחפשו בפנים כלום. וכדאי לתת להן מים כי הן מאוד צמאות וזה מרגיע אותן.

דרור כתב:
שחיין כתב:...למרות האמור לעיל, אם יש כמות גדולה והן מציקות, ניתן ללכוד אותן בעזרת זבבוק. אפשר לשים בפנים בשר או יין!

וואלה, ארוחת גורמה. בתור צמחוני קשה לי לחשוב אפילו על להחזיק בשר ביד...
יש להן בקשות מיוחדות איזה בשר ואיזה יין?

אתה יכול לשים גם מיץ ענבים או יותר טוב, פירות חצי רקובים. הן נמשכות גם לזה (אבל לא לצוף!). חצי אפרסק בשל יעשה את העבודה.
לגבי יין, אני מניח שהן אוהבות יותר יין מתוק בגלל הסוכר שזה מה שהן מחפשות. אבל אולי גם האלכוהול מושך אותן. שווה בדיקה.
שחיין
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי רננה » 07 ספטמבר 2009,14:04

בעניין צרעות למיניהן: אנחנו בבית לא נלחמים בהן כלל. אם צרעת הפלך יוצרת לה קן יפהפה על שיח הפטל אנחנו קוטפים את הפרי (פטל) בזהירות בלי להבהיל אותן, הולכים לבקר ועוקבים אחר הפעילות. זה מרתק. הפחד שלנו גורם איכשהו לבעל החיים לחוש סכנה, ואז, מתוך עמדת התגוננות- לעקוץ. אנחנו מתאמנים בהפחתת הפחד, ורואים תוצאות מיידיות: דבורים מניחות לנו להתקרב אליהן מאוד, ואף באות להתיישב על כף היד. בעיקר דבורים מבוגרות, שמידת הפעלתנות שלהן יורדת. במקרה מסויים אף ליטפנו נחיל שהתיישב על ענף בטבע וחשנו את הויברציות שלהן. שיערנו שכאשר קירבנו את כף היד ונגענו בהן הן טיפה נלחצו ולכן רחש הכנפיים גבר. אך זה לא הגיע לידי פחד ותוקפנות. מי שרוצה לנסות להתקרב יכול להתחיל להתאמן ליד כוורות, בשעות קרירות שבהן הפעילות שוככת. צרעות אינן תוקפות אותנו גם אם אנחנו קרובים ביותר. כאמור, הפחד זורם אנרגטית, וכך גם העדר הפחד. לכן ככל שאנו מתאמנים באמון ובטחון ביחסים- כך הצרעות מקבלות אותנו ביתר טבעיות. כל האמור לעיל נעשה תוך הסכמה פנימית מצידנו לקבל עקיצה, ומתוך כבוד עצום למסתורין המופלא של עולמן. צרעה מזרחית אפשר למצוא בכמויות ליד כוורות, הן טורפות דבורים. גם צרעות אחרות מנסות מזלן בכך. בביתנו בנתה לה קן מבוץ אחת ממיני הצרעות, הקן יפהפה ולנו אין זה מפריע. בכל מקרה, הדבורים והצרעות מסבים לנו הנאה גדולה ואנחנו מודים על סמיכות המגורים.
אגב, גם עקרב שנגלה לנו מתחת למשטח עץ, שמשמש לנו כחלק מהמדרכה שלנו לא סולק. אמרנו רגע, סליחה שלום, ואת המשטח שמנו במקום... הוא חי שם ואנחנו כאן, מרחק של מטר בינו לבין הדלת וזה בסדר. להבטיח שכלום לא יקרה? מי יכול? אבל להפחית פחד זה בהחלט בגבולות היכולת שלנו. העולם מקסים! רננה
רננה

הודעהעל ידי ראובן אורן » 07 ספטמבר 2009,14:04

חחחח מקסים ! אהבתי מאוד !

אני איתך כמובן, בכיף. כי זו דרכי בחיים.

לא קל לחנך את כל העולם ולא אתחיל לספר כאן סיפורים עצובים וכואבים על השכנים שלי - זה פשוט עצוב, כואב ומרגיז.

כשילדי היו קטנים ו'פחדו - כמו כולם' מדבורים, הראתי להם איך שמים טיפת דבש על קצה האצבע ומקרבים אותה לאט לאט לדבורה שריפרפה בין ענפי הרוזמרין ו..הדבורה כבר נעמדת על קצה האצבע, מלקקת דבש ונרגעת בכיף.. ועוד אחת.. והילדים מצחקקים בתחילה מפחד שעבר ואחר.. מהנאה צרופה.

ומצד שני - .. ר-א-ו-ב-ן ! ! ! ע--ק--ר--ב ! ! וקול הזעקה מגיע מעל מסעדי הכורסאות (יותר גבוה, היא לא הצליחה לטפס.. :lol: )
אז.. הכנסתי עם מלקחיים לצנצנת גדולה, עם מכסה ואחרי שהילדים בחנו מקרוב, שיחררנו אותו במגרש הקרוב

וכך עם "ג'וקים".. וגם "נחשים מסוכנים"...

ח ח חח ח ח ח ח

אוווף.. אם השכן שלי היה יודע שצמוד לחנייה שלו, בין השיחים מסתובב לו צפע... :roll:

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי דרור » 08 ספטמבר 2009,14:04

תסלחו לי, ואני לוקח את האחריות/אשמה על עצמי, אבל בשבילי זה מוגזם.
אין לי שום תוכניות לחיות יחד עם עקרבים/אלמנות שחורות/נחשים ושאר מרעין בישין...
אני מוותר על החוויה הלימודית, ולא מוכן לקחת את הסיכון שבעקיצה - לא לי (שאני אלרגי להרבה דברים, למרות שלא בדקתי ארס דבורים) ולא לבני ביתי.
את קיני הצרעות אני מעדיף שיהיו אצל מישהו אחר.
דרור
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי ראובן אורן » 08 ספטמבר 2009,14:04

דרור כתב:תסלחו לי, ואני לוקח את האחריות/אשמה על עצמי, אבל בשבילי זה מוגזם.
אין לי שום תוכניות לחיות יחד עם עקרבים/אלמנות שחורות/נחשים ושאר מרעין בישין...
אני מוותר על החוויה הלימודית, ולא מוכן לקחת את הסיכון שבעקיצה - לא לי (שאני אלרגי להרבה דברים, למרות שלא בדקתי ארס דבורים) ולא לבני ביתי.
את קיני הצרעות אני מעדיף שיהיו אצל מישהו אחר.

ברור
זו למעשה הסיבה שבעטיה הזמנתי (די.. לצערי) את המדביר המקומי. יותר מדי אמהות וילדים קטנים, הסתובבו בקרבת הקן וראיתי שהצרעות נעשות עצבנייות מאוד כשהילדים משחקים בקירבה
וכך גם לגבי 3 או 4 הקינים שהם בנו אצלי ברחבי הבית. לא הייתה ברירה, יש לנו זאטוטים בבית ואין באפשרותי לחנך את כל האימהות המביאות אותם אלינו ל'פעוטון'

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי רננה » 08 ספטמבר 2009,14:04

תגובה לדרור: כל אדם בדרכו. אני רוצה להדגיש שאין מדובר בחוויה לימודית אלא בביסוס יחסים וכמו כן באמון ששיווי המשקל נשמר. כלומר, החיים בצוותא מאפשרים שיווי משקל כזה שהדבר אינו הופך למטרד. מזלי שבן הזוג שלי אוהב כמוני, והאמון עובר גם אל הילדים. זה לא מחייב איש חוץ מאיתנו.
רננה

הודעהעל ידי דרור » 06 ספטמבר 2015,14:04

עבר זמן, דבורים באו, דבורים הלכו - ואז החתולה הקיאה מזון חתולים וחגיגת הדבורים מול הבית...

OK, יופי זה אומר שהן אוהבות מזון חתולים.
הכנסתי לזבבוק, עם מים ותרכיז ולא זוכר מה עוד.
זבובים נכנסים - הצרעות מסתובבות באזור אבל לא נכנסות.
מה עושים?
דרור
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי ראובן אורן » 06 ספטמבר 2015,14:04

להגדיל קצת את החורים בזבבוק, לחורים של 10 מ"מ
ולהכניס פנימה פיסת בשר או כמה נחתיכות 'בונזו'. צרעות - בשרייות !

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי דרור » 06 ספטמבר 2015,14:04

האוכל לחתולים כנראה בשר - בכל אופן כשאין זבבוק הן חגגו ...
אני אגדיל את החורים.
דרור
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי דרור » 07 ספטמבר 2015,14:04

שמתי עוד זבבוק ליד, עם חורים של מקדח 10 וקצת יותר גדולים.
רקחתי שם אוכל לחתולים, שאריות נקניק (איכס אני צמחוני...) ברוטב חלב פג תוקף.

כמה שעות, הדבורים מסתובבים באזור, כמו קודם אבל בינתיים לא נכנסו.
אני מניח שאם לא ייכנסו זה בגלל שהם שומרים כשרות? :D
דרור
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי ראובן אורן » 07 ספטמבר 2015,14:04

תלוי... אם הכשרות של ה'בונזו' היא של 'רבנות רחובות', אז יש חשש.. :P

תן לזה יום יומיים.. ש'יתסוס' וירקיב.. ואז דווח
אני ממליץ לא 'לרקוח', אלא פיסת בשר עוף, או כל ח'יה מתה' :lol: 'בשר חי

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי דרור » 07 ספטמבר 2015,14:04

בשר קשה לי להשיג - זה בד"כ קפוא. ומסתכלים עלי באלכסון כשאני מבקש...

בזבבוק הקודם שמתי בשר חי. לא עזר.

מה שכן למרקחת הוספתי בננה וענבים. אז אם יהיו זבובים בפנים זה גם נחשב בשר חי?
דרור
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי ראובן אורן » 07 ספטמבר 2015,14:04

עושהה על האש?
מאכיל את הצאצאים?
אז תפקיע פיסה קטנה...
תמיד ייכנסו גם זבובים - הירוקים, הרגילים וגם הענקיים.. יופי של מוזיקה.

אני פשוט מדבר מניסיון ולא מהגיגי ליבי או מוחי הקודח.. :rofl:

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי דרור » 12 ספטמבר 2015,14:04

בינתיים כלום. מדהים.
דרור