הגינה שלי

הגעגועים ל"ירוק" על כל היבטיו, כבר הפכו לעובדה. האנשים רוצים ירוק ליד הבית במקום מפלצות הבטון, האנשים רוצים להתחבר לטבע. לבריאות. לריח הירק של פעם, כן, כן, תתפלאו פעם (עד לפני עשרות בודדות של שנים) היה ריח לצנון לעגבנייה לגזר, לשסק, לשזיף ולרימון, שלא לדבר על הטעם הנפלא של פעם. עכשיו, אנו מביאים לכם במה/פורום לגינון האורגני, ובה כל מה שרציתם לדעת על גינה אורגנית המשלבת עצי פרי, פרחים, צמחי תבלין וירקות. והכי חשוןב, איך להעיר את האדמה מהבחינה האורגנית, איך לחיות בהרמוניה עם האדמה, ללא מזיקים וללא מחלות.

כיצד מגדלים באופן אורגני? כאן תקבלו מידע מקיף מטובי המומחים. תוכלו גם להיעזר בכתבות בפורטל כאן נעים – בקטגוריה החדשה; גינון אורגני.
http://www.kan-naim.co.il/naim.asp?cid=531

כתובת ' ירוק נעים - גינון אורגני, אקולוגי, סביבה' בפייסבוק;
http://www.facebook.com/pages/%D7%99%D7 ... 56?sk=wall

כתובתנו: kan-naim@bezeqint.net
gardennaim@gmail.com

גלישה נעימה.

Re: הגינה שלי

הודעהעל ידי ארסרט » 10 דצמבר 2012,14:04

טוב, אתמול השריתי במים 4 סוגים של שעועית - בובעס, מנומרת, לבנה ולוביה וקילפתי מלא ראשי שום
היום בבוקר יצרתי 4 ערוגות חדשות, הפכתי בהם את האדמה, הוצאתי אבנים ושורשים אווררתי והוספתי שכבה של קומפוסט.
יצאתי ערוגה אחת שמיועדת רק לשיני שום, טמנתי את הראשים, הידקתי את האדמה, יצרתי חיפוי של כ5-10 ס"מ והשקיתי בהמטרה מלמעלה - האדמה לא היתה לחה כל כך.
בערוגה נוספת זרעתי את השעועיות ובצידה כמה זרעים של קצח.
הערוגה של השום טמנה בחובה המון אבנים לא קטנות שלא היו שם בשנה שעברה כשהפכתי את האדמה.
בכל מקרה במהלך ההפיכה של האדמה ובמספר מקומות בגינה ישנה נביטה מסיבית של משהו שאני מזהה כבצל או שום לפי הצורה של העלה והריח.
בשנה שעברה טמנתי באותה ערוגה שום שלא נבט מלבד 3 שיניים ופשוט נשאר באדמה. יכול להיות שהוא התפשט לו בגינה?
אני מצרף תמונה עם השומים הקטנים. את השיניים הגדולות שהצלחתי לדלות מהנבטים הרבים טמנתי שוב בערוגה השלישית ובה גם שתלתי 2 בצלים שנבטו אצלנו במטבח, עוד מעט קצת ועדשים ירוקות. העדשים האדומות שיש לי נראות חצויות, האם גם אותן ניתן להנביט או שלא?
מה ניתן לעשות כל השומים הקטנטנים?
אני מצרף 2 תמונות נוספות עם מקומות בהן נראה שהנביטה היא של שום או בצל ירוק.

בעת גיזום עדין של צמח השיבה נתקלתי בענפים שבראשם תפרחת וזרעים קטנטנים. האם זו תקופה טובה לזרוע זרעים של שיבה והאם מישהו מעוניין יש לי מלא

קיבלתי לפני שבועיים מרונית עציץ קטן מלא בנבטי סלק. מאז שהבאתי אותו הוא לא התפתח, האדמה בו מאוד דחוסה. האם זה השלב המתאים להפריד את הנבטים מהעציץ ולשתול באדמה או לחכות עוד מעט שהם יתחזקו?
קבצים מצורפים
Image1 (2) (640x478).jpg
שומים?
Image1 (2) (640x478).jpg (261.24 KiB) נצפה 3007 פעמים
Image1 (1) (640x480).jpg
נביטה של שום?
Image1 (1) (640x480).jpg (312.72 KiB) נצפה 3007 פעמים
Image1 (640x478).jpg
סלק
Image1 (640x478).jpg (286.65 KiB) נצפה 3007 פעמים
תמונה (640x478).jpg
זרעי שיבה?
תמונה (640x478).jpg (250.68 KiB) נצפה 3007 פעמים
Image1 (3) (478x640) (598x414).jpg
נביטה של שום?
(81.12 KiB) הורד 401 פעמים
ארסרט
גנן באימונים

הודעהעל ידי ראובן אורן » 10 דצמבר 2012,14:04

א. לרכוש בחנות תבלינים שידוע שהיא איכותית ומביאה חומר טרי כל הזמן

ב. השרייה במים, מאפשרת לבצע תהליך מיון מצויין לאיכות הזרעים - כל הזרעים !
כל מה שצף, לא ינבוט
מנהל פורום - גינון אורגני ואקולוגי - הדרכה ויעוץ

באדמה בריאה - גדלים צמחים בריאים
צמחים בריאים - לא סובלים ממזיקים
סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

קטע מוזר
למישהו ידוע על חיבה של חתולים לשעועית?
לפני כמה דקות מצאתי את החתול של השכנים חופר בערוגה עם השעועית בדיוק במקומות בהן הנחתי את השעועיות
ארסרט
גנן באימונים

הודעהעל ידי ראובן אורן » 10 דצמבר 2012,14:04

ח ח חח, אצלי כל הערוגות עם ה'עלים' מחופות בסורגים שוכבים, בגלל החתולים

בערוגת הסלרי העכשווית, היו פעם שתילי תות שדה שנשלפו אחד אחד ע"י הקיפוד שחיפש שלשולים.. :D

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

ראובן אורן כתב:ח ח חח, אצלי כל הערוגות עם ה'עלים' מחופות בסורגים שוכבים, בגלל החתולים

בערוגת הסלרי העכשווית, היו פעם שתילי תות שדה שנשלפו אחד אחד ע"י הקיפוד שחיפש שלשולים.. :D

ברגע שהארנב ברח - לפני כשלושה שבועות, יצאתי מנקודת הנחה שהתוקפים היחידים שנשארו אלו החשופיות והציפורים, החתול הפתיע אותי לגמרי.
בשבוע שעבר, כשהיה גשום נתקלתי בכמה צפרדעים רעבות
ארסרט
גנן באימונים

הודעהעל ידי תמיר אילן » 12 דצמבר 2012,14:04

עדשים חצויות לא אמורות לנבוט אבל לא יזיק אם תנסה 8)

מקווה שלא קילפת את השום אלא רק פירקת...
קילוף השום בודאי לא עוזר ולפי מה שהבנתי יכול להזיק; הקליפה משמשת כהגנה.

את שתילי הסלק עלים תפריד בעדינות (אם צפופים מדי כדאי להרטיב עד בוץ את האדמה) ושתול בערוגה מתוחחת ומקומפסטת.
A is A
תמיר אילן
גנן אורגני

הודעהעל ידי ארסרט » 18 דצמבר 2012,14:04

תמיר אילן כתב:עדשים חצויות לא אמורות לנבוט אבל לא יזיק אם תנסה 8)

מקווה שלא קילפת את השום אלא רק פירקת...
קילוף השום בודאי לא עוזר ולפי מה שהבנתי יכול להזיק; הקליפה משמשת כהגנה.

את שתילי הסלק עלים תפריד בעדינות (אם צפופים מדי כדאי להרטיב עד בוץ את האדמה) ושתול בערוגה מתוחחת ומקומפסטת.

חלק מהשיניים אכן קולפו :(
אני לא בטוח לחלוטין אבל נראה לי ששנה שעברה ראובן אמר לי לקלף אותם. אם לא אז אני מתנצל אבל לא ממש בטוח לגבי זה.
בכל מקרה מקווה שהשנה זה יצליח.
מה נראה לכם לגבי השומים הקטנים האלו.

יש בגינה נקודה של מטר על מטר שלא בוצעה בה נביטה של עשבי בר בכלל. הארנב השאיר שם הרבה גללים וברח.
האם יש פעולה מסויימת לבצע לקראת שתילה במקום מלבד תיחוח וקמפוסט?
ארסרט
גנן באימונים

הודעהעל ידי ראובן אורן » 18 דצמבר 2012,14:04

א. אין מצב שהצעתי לקלף.. זה לא הטבע שלי :lol:

ב. להטמנת שום, בוחרים את השיניים הגדולות והמשובחות ביותר. את הקטנות, מעבירים למטבח, לא ל'זריעה' !

ג. הכנת הערוגה לשום - כן, לתחח היטב עד לעומק 30 ס"מ ולהכין בצד מנה נאה של חומרי חיפוי, כדי לבצע חיפוי של כ 10 ס"מ, לאחר הטמנת השיניים

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי ארסרט » 18 דצמבר 2012,14:04

השאלה לגבי הערוגה נגעה יותר לשאריות שהארנב השאיר שמנעו מהזרעים שהיו באדמה לנבוט.
את השום זרעתי בערוגה אחרת לפי ההוראות שלך כמובן.. לאחר הזריעה הנחתי חיפוי והשקיתי בהמטרה
ארסרט
גנן באימונים

הודעהעל ידי ראובן אורן » 18 דצמבר 2012,14:04

ארסרט כתב:השאלה לגבי הערוגה נגעה יותר לשאריות שהארנב השאיר שמנעו מהזרעים שהיו באדמה לנבוט.
את השום זרעתי בערוגה אחרת לפי ההוראות שלך כמובן.. לאחר הזריעה הנחתי חיפוי והשקיתי בהמטרה

לא משנה מה תזרע או תשתול בערוגה הזו
גללים של ארנבון רק ישביחו את האדמה שם
לא נראה לי שהגללים יצרו מצב אללופטי

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי ארסרט » 19 דצמבר 2012,14:04

ראובן, יש לי במטבח אבוקדו שאני מנביט כבר כחודש בכוס מים.
הוא הונח בכוס מים ונעצתי לבסיסו שלושה קיסמי שיניים.
לפני כשבוע הוא הוציא עמוד אמצעי שהולך ומתארך.
כרגע הוא ארוך יותר מהקיסמים ולמעשה הרים מעט את הגלעין.
חשבתי להעבירו לכלי אחר עם מים אבל כמובן הוא שוקע ואז הוא נשען על העמוד שהוציא.
יש לך רעיון לאיזה כלי להעביר אותו או פשוט לעציץ עם אדמה?
ארסרט
גנן באימונים

הודעהעל ידי ראובן אורן » 19 דצמבר 2012,14:04

אני מבין שאתה מתכוון לגדל אותו כ'צמח נוי'

אז כן, לעציץ יפה ודקורטיבי, בעומק של כ 40-60 ס"מ
עם אדמה טובה - אדמה מקומית מעורבת בכ 30% קומפוסט

עשה זאת כמה שיותר מהר, כי השורשים המתפתחים במים, הם..'שורשי מים'.. אנמיים כאלה וחשופים יותר מדי לאור
ככל שיהיה יותר במנים, יקשה עליו להסתגל לאדמה.

העבר לעציץ ושתול אותו עד לגובה חצי מהגלעין.
2 חלקי הגלעין, משמשים וישמשו אותו כמזון ראשוני ואח"כ יתנוונו ויעלמו

מצא לעציץ פינה חמימה ומוצפת בשמש

יש לי זית כזה! שגידלתי מגלעין.. לנוי. :sun:

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי ארסרט » 17 יולי 2018,14:04

היי
שמח לשוב לפעילות.
לאחרונה שבנו במעט לעבודת האדמה לאחר כמה שנים בקומה שישית...
המשק גדול והמלאכה רבה.
שאלות עכדניות:
1. מתחת לנקודת הקינון של היונים, נערמה לה ערימה גדולה ויפה של לשלשת, האם ניתן להוסיפה לעירימת הקומפוסט ובאיזה אופן?
2. מה הדרך לגיזום עץ שסק/זית/רימון על מנת שיגדלו לרוחב ולא לגובה כמו שהם גדלים עכשיו והאם התקופה הנוכחית מתאימה?
3. יש למישהו נסיון עם הזמנת זרעים מאתרים סיניים? הזמנתי לאחרונה מגוון זרעים(זני עגבניות שונים, גזרים צבעוניים, סלקים צבעוניים, פטל), המחיר אטרקטיבי מאוד. כרגע אני בשלב הנבטה
ארסרט
גנן באימונים

הודעהעל ידי ראובן אורן » 17 יולי 2018,14:04

בוקר צח
לשלשת יונים, חומר מעולה ו.. חזק!
לערימת הקומפוסט.. כמו שמוסיפים 'חומר לח' מהמטבח, לערימה שעובדת כבר - מיישרים קצת את מרכז הערימה, עושים שקע קטן ומעניסים אליו את החומר.
כמה? לא להכניס את כל הכמות - חבל על ה'אוצר' הזה. כ 5% לשלשת מול נפח הערימה.
לאחר מכן, לכסות ב'חומר יבש' או לגרוף חומר משולי הערימה ו..למעלה ולמרכז. ואז להשקות קלות, במרכז. המיקרוביוטה הרדומה שבלשלשת, תתעורר ותחלחל למרכז תחתית הערימה ו'תדליק' אותה.
אפשר גם להכין תמיסת "100% אוקטן' :) ספל לשלשת למיכל בן 20 ליטר מים - עם כיסוי רשת כלשהו, שגזים יצאו וזבובים ויתושים לא ייכנסו. לבחוש מספר פעמים ביום. כשהסירחון נגמר, התמיסה מוכנה ואיתה אפשר לפנק צמחים במזיגה של ספל, פעם, פעמיים בשבוע.

2. גיזום - שאלה קצת כללית, לגבי 3 העצים הללו - 'רימון' הוא בין 'עץ' ל'שיח'.. כי מוציא הרבה גזעים מהבסיס - אפשר ואצןי לעצב אותו לצורת 'עץ' עם גזע ראשי ובודד שבגובה 80 או 100 ס"מ יתחיל להתפצל לענפי משנה וכו'

הנכון והמומלץ.. לאחר סיום עונת הפרי
שלב ראשון - לאתר את ה'אמיר', הענף המרכזי שמטפס לשמים ואותו לחתוך בגובה "מתאים". מה זה 'מתאים'? תלוי איך נראה העץ ומאיזה גובה מתחילים 'ענפי המשנה'
בעיקרון, לחתוך בגובה כ 2 מטר
שלב שני - מזמרה, כפפות ו.. כל ענף שצומח 'פנימה' לתוך העץ, לקטום. ענפים אלו סותמים את פנים העץ ולא מאפשרים מעבר רוח ואור דרך העץ = 'מקום טוב ונוח למזיקים' ו.. עליהם לא יהיה פרי, אז הם מיותרים. הכלל המוביל - 'שציפור תוכל לעוף דרך העץ' ואז יהיה פרי גם בצד הצפוני של העץ, כמו בצד הדרומי ו..פחות 'מחלות עלים' שתמיד מתחילות בצד הצפוני החשוך והלח.
שלב שלישי - קיטום ענפים ש'מתנגשים' - "לוגיקה פילוסופית" ו..להחליט על איזה ענף משנה לוותר ואיזה להשאיר

ברמת העיקרון שרלוונטית לגידול עץ צעיר מההתחלה.., העץ אמור להיראות - גזע בגובה 60-80 ס"מ ממנו מתפצלים 3-4 ענפים ראשיים והם נקיים מכל ענף אחר.. ורק במרחק כ 40-60 ס"מ הם מתפצלים ל 2 ענפי משנה ש.. מתפצלים, לאחר כ 40 ס"מ, שוב, ל 2 ענפי משנה..
כך, העץ יהיה מאוורר, נמוך ומתאים לקטיף ביד וכו'

3. זרעים 'אקזוטיים'.. זה תחביב נחמד ומשעשע. חלק מצליח וחלק לא. כי מה שמצליח בזימבבואה, לא בהכרח מצליח בישראל
הכי טוב, להמתין למפגשי הפורום ולהזמין וטלקבל, זרעים, שתילים ו.. ו.. נ שאכן בעלי הצלחה מובטחת..

** זוכר מהם 'ירקות חורף ומהם ירקות קיץ? גזר זה חורף! לדוגמא כמו כל העליים - בצל,שום, פטרוזיליה, סלרי, כחסברה וכמובן כל האשרושים - אלו שגדלים בתוך האדמה
כל מי שיש לו הרבה עלים ו/או עלים גדולים.. היא 'ירק חורף' עח הוא צאיך עלים גדולים בתור 'קולטני שמש' לביצוע פוטוסינטזה בימים קצאים ומעוננים

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי איתן גנזי » 18 יולי 2018,14:04

מספר הסגות לגבי זרעים מהאינטרנט.
1. זוהי עברה חמורה להכניס לארץ זרעים ללא פיקוח של משרד החקלאות.
2. אתה יכול לקבל זרעים עים וירוסים אשר יכולים לגרום לנזק אדיר לכלל החקלאים בארץ. ראה מיקרה הפקנים.
3. אני מציע לך להכנס לאתר של "מתן הגנן". הוא מוכר זרעים שונים ובמיבחר גדול. יש באתר שלו כמויות הזרעים ומחירים. הזרעים שלו מתאימים לתנאי הארץ. נוסף לכך הוא שולח בדואר.
4. אתה לא יכול לדעת את מקור הזרעים ששולחים לך מחול, והאים הזרע הינו ישן וללא סיכוי לניבוט.
5. אני לא מבין למה "האיש מזיכרון" (חחחה) לא אוסר על חברי הפורום להביא זרעים או כל חומר אורגני מחו"ל. בקליפורניה, על דבר כזה נכנסים ל"חד גדיא"
איתן גנזי
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי ראובן אורן » 18 יולי 2018,14:04

איתן גנזי כתב:5. אני לא מבין למה "האיש מזיכרון" (חחחה) לא אוסר על חברי הפורום להביא זרעים או כל חומר אורגני מחו"ל. בקליפורניה, על דבר כזה נכנסים ל"חד גדיא"

תגובת 'האיש מזכרון' 8)
את הטענות הללו על 'אסור בלי רישיון יבוא' ובלי '.. שעברו הסגר..'.. אני שומע כבר למעלה מ 20 שנים
יש חברות המחזיקות ב'רישיון יצוא' גלובאלי ויש חברות שלא
שום רשות בארץ, לא מתייחסת ל'משלוחי זרעים' בחשדנות של 'סיכון', במיוחד כשמדובר במעטפות זרעים ל'חובבים'
על כל 'מעטפת זרעים' יש ע"פ חוק 'תאריך ייצור / אריזה' ותאריך 'פג תוקף' - עד מתי הזרעים ראויים לשימוש / חיוניים
ובנוסף, איכות האריזות היום, ברמה גבוהה! שקייות ואקום בתוך השקייות הצבעונייות. זה אומר ש.. תאריך ה'פג תוקף' הוא 'ביטוח', אך הזרעים יהיו חייוניים, גם הרבה אחרי..

בקיצור.. על העולם, מזמין מכל העולם.. וזה בסיידר
(חוץ מ..אוסטרליה' הקשוחה! הם מתייחסים לעצמם כאל 'אי' ולא מרשים להכניס כלום - לא זרעים, לא פירות או ירקות או מזון או כל חומר אורגני.)

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי ארסרט » 19 יולי 2018,14:04

אין עדיין גזר במנבטה, אפילו שלפעמים מעט קריר בלילות...

אבדוק רכישות בעתיד אצל מתן הגנן, המגוון יפה אף כי המחיר אסטרונומי ביחס למה שרכשתי, אדע לי אחוזי נביטה ותוצאות בהמשך, יכול להגיע שכרגע מכל ספק שהזמנתי בכל אריזה קיבלתי שקית קטנה עם זרעים נוספים במתנה.
אגב, עד כמה שידוע לי האיסור על יבוא תוצרת חקלאית וכו' מתייחס לשתילים, ייחורים פקעות וכו' ולא לזרעים.
אם היה אסור לייבא זרעים אז לא היה ניתן לייבא עגבניות מטורקיה, כי העגבניות הן אריזה מיוחדת לזרעים שבתוכן.
יכול לספר מנסיון על חבר שבכניסה לארץ נעצר עם זרעי HEMP שנחשבו בטעות כזרעי קנאביס. לאחר שהובהר טיב הזרעים הגיע נציג של משרד החקלאות ואישר לו להכניס את הזרעים חוקית לארץ.

יש לנו שלושה אורנים ענקיים ועכשיו תקופת השלכת, עסוק לרוב באיסוף המחטים מהרחבה ובין הערוגות. כיצד ניתן "לקמפסט אותן" ? ניסיתי לעלות עם מלוא כובד משקלי ולמעוך אותם בבלה אבל מלבד לצמצם נפח זה לא ממש טחן אותם
ארסרט
גנן באימונים

הודעהעל ידי ראובן אורן » 19 יולי 2018,14:04

אורנים הם 'מחטניים' - אורן, ברוש, טויה, אברש, רוזמרין ו'שיבא'..- הם כולם 'אללופאתיים' = מונעי נביטה !

(גם אקליפטוס ופקאן אללפותים, באופן אחר)
זה אומר ש.. מחטי האורן, לא ייענסו לערימת הקומפוסט !!
וגם לא ישמשו לחיפוי ערוגות !!
יעולים לשמש כ'שבילי מדרך' בין ערוגות מוגבהות, מונע בוץ בנעליים ומעכב צימוח של 'עשבי בר'

לא רק שמדובר בחומצייות גבוהה, אלא שהמחטים מכילים חומרים מונעי נביטה, מעכבי נביטה וגם מאטים צימוח של שתילים צעירים

זה אומר שבערוגות שלך, יהיה קשה לטמון זרעים ולהנביטם - לא כולם יצליחו ולא כולם ישגשגו
משנה לשנה ומעונה לעונה, הערוגות 'יבריאו'.. אם לא ייכנסו אליהם 'מחטים' חדשות

ובינתיים, תצטרך להכין לך 'מעבדה' להנבטת זרעים ולהעבירם כשתילים בוגרים לאדמה

ארגזי הנבטה / 'מנבטות' מארגזי קלקר, כמו שנזרקים ממסעדות וחנויות דגים - 60*40*30 שאותם ממלאים ב 10-15 ס"מ אדמת 'מצע גן' קנוייה - מומלץ של 'דשנית', 'טוף גולן' או 'שחם ג. עדה.

אלו חברות איכותייות ו'המצע גן' שלהן ללא קרעי ספוג וללא כדורייות קלקר

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי ארסרט » 20 יולי 2018,14:04

הכנתי 2 מנבטות סטריליות, ארגז קלקר של דגים מהעבודה.. חתכתי מלבן מהמכסה והדבקתי במקום זכוכית מחוסמת. את השנייה טרם מילאתי באדמה וכשקראתי את ההסבר שלך, על כך שצריך למלא קודם כל במעט ענפים לפני שמניחים את האדמה לניקוז, בשילוב עם ההסבר הנוכחי אמנע מלהכניס לשם מחטים.

מה הכוונה בשתיל בוגר? באיזה שלב הוא יכול לעבור מהמנבטה/מהעציץ אל האדמה.

כמויות המחטים, בעיקר בתקופה זו הן עצומות, בהנחה ומילאתי את כל השבילים במחטים, האם אני יכול לפנות אותן לפינת הגיזום במושב או שיש רעין נוסף לשימוש?
ערימת הקומפוסט כרגע אינה מכילה מחטים, האם כדאי לכסות אותה שתהיה סטרילית לחלוטין מהשלכת?
ארסרט
גנן באימונים

הודעהעל ידי ראובן אורן » 20 יולי 2018,14:04

אין צורך לחתוך המכסה וכו' אין צורך במכסה בכלל.
לא בכדי ציינתי את המידות 60*40*30 שהן מעין 'פרוטוקול לוגיסטי' עולמי לתכנון מארזים, מדפים ואמצעי איכסון..

מישהו זורק מקרר ישן? מדפי הזכוכית בפנים, במידה המתאימה ועוד מזכוכית מוקשחת!
מדף פרספקס שקוף, יריעת פוליאטילן או.. 'שרינק' מתוח על הארגז עם 2 קיסמים / שיפודים בכל צד, להצמדתו לארגז..

במנבטה, לא חייבים את הריבוד הגס בתחתית (זה מתאים לעציצים ואדנייות), כי בארגז המנבטה אין חורי ניקוז ולא צריך, כי מדובר ב'מערכת סגורה' או 'סביבה המנותקת מהסביבה'.
ולכן גם הכיסוי השקוף יכול להיות אטום ללא צורך באיורור / חדירת חמצן וכו'
כ'מערכת סגורה' ההשקייה עד לרוויה, לאחר הזריעה, היא חד פעמית! אין צורך להשקות יותר - המים לא בורחים. כשחם הם מתאדים מעט ונאספים על המכסה השקוף וכשמתקרר, הם מתעבים ומטפטפים חזרה. לכן, במנבטה כזו, הנבטה מתרחשת תוך 24 - 48 שעות, להבדיל משבוע עד 10 ימים, באדמה.

שתיל בוגר - שתיל עם לפחות '2 קומות' של עלים אמיתיים הבאים לאחר העלים הפסיגיים ששונים מהם, כי הפסיגיים הם למעשה 2 הקשוות של הזרע.
כשהאדמה במנבטה בגובה 15 ס"מ והמרחקים בין הזרעים/שתילים הם כ 6-5-6 ס"מ בין אחד לשני, קל לשלוף השתילים עם כף גינון או עדיף.. 'מסטרינה' !! וישר להעביר לבור מתאים באדמה. כל זאת בלי להנביט בצפיפות.. ואז להפריד.. ולהעביר לעציצונים ו.. ו... סתם עבודה מיותרת !

לגבי המחטים - כאמור מתאימים לחיפוי 'שבילים' במיוחד לחורף עם הבוץ וכל זה

כן, עדיף לפנותם מהגינה - עוד 'רוטינה' קבועה לגינה שלך - (יופי של 'מדיטציה'.. גורף לאט ו..בראש מתכנן מתכונים ותפריטים 'מטורפים' :lol: )
פינה עם מגרפת עלים ו 2-3 באלות זמינות במיוחד לכך

בחורף, כשקר ויש לך עצים צעירים או עצים 'טרופיים' הרגישים לקרה.. אפשר 'לחבק' העצים עם כמה שקים מלאים במחטים - כאילו שמדובר ב'קש'.
כן, כך מגינים על עצים צעירים או מפונקים מפני קור - עם 'חצאייות' קש וכדומה.

ואין צורך לטפס לרמה של 'סטרילייות' מבחינת מחטים בערימת הקומפוסט. כמות קטנה העפה עם הרוח, תתקמפסט ולא תקלקל את בקומפוסט.
אצוי לבחור פינה מתאימה. אם בכל זאת הרבה מחטים מגיעות לשם, אפשר למתוח רשת צל מינימליסטית שתמנע כניסתם וגם תצליל את הערימה.

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הקודםהבא

חזור אל גינון אורגני ואקולוגי - של פורטל 'כאן נעים'

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־8 אורחים