הגינה שלי

הגעגועים ל"ירוק" על כל היבטיו, כבר הפכו לעובדה. האנשים רוצים ירוק ליד הבית במקום מפלצות הבטון, האנשים רוצים להתחבר לטבע. לבריאות. לריח הירק של פעם, כן, כן, תתפלאו פעם (עד לפני עשרות בודדות של שנים) היה ריח לצנון לעגבנייה לגזר, לשסק, לשזיף ולרימון, שלא לדבר על הטעם הנפלא של פעם. עכשיו, אנו מביאים לכם במה/פורום לגינון האורגני, ובה כל מה שרציתם לדעת על גינה אורגנית המשלבת עצי פרי, פרחים, צמחי תבלין וירקות. והכי חשוןב, איך להעיר את האדמה מהבחינה האורגנית, איך לחיות בהרמוניה עם האדמה, ללא מזיקים וללא מחלות.

כיצד מגדלים באופן אורגני? כאן תקבלו מידע מקיף מטובי המומחים. תוכלו גם להיעזר בכתבות בפורטל כאן נעים – בקטגוריה החדשה; גינון אורגני.
http://www.kan-naim.co.il/naim.asp?cid=531

כתובת ' ירוק נעים - גינון אורגני, אקולוגי, סביבה' בפייסבוק;
http://www.facebook.com/pages/%D7%99%D7 ... 56?sk=wall

כתובתנו: kan-naim@bezeqint.net
gardennaim@gmail.com

גלישה נעימה.

Re: הגינה שלי

הודעהעל ידי ארסרט » 21 דצמבר 2011,14:04

באמת נחמד...
בקשר לשימוש ברוזמרין בגריל, מה שאני מאוד אוהב לעשות זה לקחת חופן על ענפים, להניח על הגחלים החמות ועליהם להניח דג שלם ממולא בכל טוב...

היום עשיתי קצת עבודות תחזוקה בגינה
אספתי עלים ולכלוך שהצטבר, הורדתי את הכיסוי מערימות העלים לאחר כשבועיים, פיזרתי מעט הומוס שקניתי במשתלה, בדקתי את שלום הייחורים וטיפלתי בקומפוסט.
בשבוע האחרון אספתי פסולת רטובה מהמטבח, שיטחתי את שתי הערימות של הקומפוסט והתחלתי לבנות שכבות לסירוגין בתוספת מעט קומפוסט קנוי לבסוף הרטבתי מעט וכיסיתי.
רציתי לדעת אם בשלב זה יש להרטיב את הערימה בטפטוף עדין כמו שהסברת או רק בשלב יותר מאוחר.
אני מתכנן ליצור ארגז מעץ שיפעל בתור קומפוסטר. בגודל של בערך קוב, יש לי בסיס ואני אביא מספר רפסודות עץ אפרק אותן וארכיב מחדש כדפנות לארגז.
לארגז תהיה תחתית חלולה אך הוא יהיה יציב דיו.
אתקין לו דלת חזיתית נפתחת שיהיה נוח לערבב ולהוציא חומר מוכן וגם דלת עליונה(גג) שתשמור על הערימה מגשם וגם שיהיה נוח להכניס לערימה.
כרגע המקום שתכננתי הוא מתחת לעץ רימון האם יש מניעה כלשהי להניח אותו שם? (אני אצרף תמונה כי יש לי כבר בסיס לארגז)
קצב הנביטה של השום, הזרעים והפקעות ששתלתי אטי מאוד וקיים בי חשש אודותם.
הרכבתי מנבטת פורום בעזרת ארגז קלקר 80/40 ולכיסוי זכוכית כפולה הנחתי בו תערובת של מצע גידול וקומפוקט.
אנסה להנביט בצורה זו זרעים נוספים שטרם נבטו בערוגות שזרעתי וגם זרעים נוספים שטרם זרעתי שהזמנתי בלוח קח תן.
נותר לי שק נוסף של 2 ליטר הומוס, ואני רוצה לדשן איתן שתי ערוגות שקיים בהם חיפוי.
האם לפזר את ההומוס מעל החיפוי או להסיר את החיפוי לפזר את ההומוס ולהשיב את החיפוי?

כמה שאלות נוספות שקשורה לנוסע התולעים האדומות אם עוד לא התעייפת :)
הומוס תולעים זה קומפוסט שהתולעים מייצרות.
אחרי קריאה מעמיקה בכל השרשורים אודות התולעים והמתקנים שלהם נותרו לי כמה שאלות בראש
-מה זו וילה לתולעים? האם זה בעצם הארגז או הקופסא בו הן חיות?
-האם מי שמגדל תולעים לא מגדל קומפוסט רגיל< לצורך העניין ניתן לחלק את הפסולת שנוצרת מהמטבח בין ערימת קומפוסט לבין וילה של תולעים?
-האם התולעים אוכלות גם גזם?

חשבתי לשלב בגינה גם תולעים אדומות ולבנות בתוך הארגז קומה צדדית ובה יהיה ארגז לתולעים שייצרו הומוס.
מלבד היתרונות בגידול הומוס וזמינותו לצמחים האם "כדאי" לגדל גם קומפוסט וגם הומוס?
אם אני מכניס לתוך ערימת קומוסט קיימת שיש לי עכשיו כמה תולכים זה הופך את הערימה להומוס?

רוב תודות
ארסרט
גנן באימונים

הודעהעל ידי ראובן אורן » 21 דצמבר 2011,14:04

רציתי לדעת אם בשלב זה יש להרטיב את הערימה בטפטוף עדין כמו שהסברת או רק בשלב יותר מאוחר.

קצת קשה לענות מרחוק, על זה, בלי למשש ולבדוק. כאן אתה צריך להתמחות ולהכיר את הדיאגנוסטיקה של הערימה שלך. בד"כ, לא צריך להשקות ולהרטיב, אם מוסיפין זבל אורגני מהמטבח, כי החומר המתפרק בפרוק הראשוני ('שריפת סוכרים'), מגיר הרבה נוזלים שמרטיבים את השכבות התחתונות. כמו כן, הלחות הגבוהה שבאויר, מספיקה.

אני מתכנן ליצור ארגז מעץ שיפעל בתור קומפוסטר. בגודל של בערך קוב, יש לי בסיס ואני אביא מספר רפסודות עץ אפרק אותן וארכיב מחדש כדפנות לארגז.
לארגז תהיה תחתית חלולה אך הוא יהיה יציב דיו.

לא מבין מה זה - 'תחתית חלולה'

בכל מקרה, התכנון נשמע מצויין. חשוב לזכור שאסור שתהייה כל 'תחתית' ! התחתית היא האדמה ! כמו כן, ראוי וכדאי שיישאר רוח של 1 או 2 ס"מ בין תחתית הארגז לאדמה, כדי לאפשר כניסה והגעה של 'יצורי אדמה מפרקים' (טחביות, חשופיות, צבטנים ושאר 'ג'וקים'), לתוך ערימת הקומפוסט
מתחת לעץ הרימון - אין בעיה! 'כשר' ותקין.

קצב הנביטה של השום, הזרעים והפקעות ששתלתי אטי מאוד וקיים בי חשש אודותם.

לא למהר, להיכנס לקצב של הצמחים. הרבה דברים קורים 'למטה', לפני שרואים אותם למעלה. בדוק את האדמה אם היא לא יבשה מדי - תחוב אצבע לעומק 2-3 ס"מ - לח - לא משקים. יבש - משקים.

האם לפזר את ההומוס מעל החיפוי או להסיר את החיפוי לפזר את ההומוס ולהשיב את החיפוי?

כן, בהחלט !

הומוס תולעים זה קומפוסט שהתולעים מייצרות.

לא !
התולעים האדומות אוכלות 'קומפוסט' ומפרישות הומוס. אני יודע שיש שיבושים והרבה טעויות בנושא, מתוקף המינוח הלועזי - 'וורמיקומפוסטציה' שלמעשה, התרגום הוא 'עיבוד ע"י תולעים', אבל הרבה אנשים תקועים עם ה'קומפוסט' בראש ועל כן מכנים אותן בשם 'תולעי קומפוסט' ועוד ואריאציות מצחיקות ומשבבות ו.. ש ג ו י ו ת !
קומפוטסט המוכנס לאדמה, מכיל רק כ 5% של מינרלים הסזמינים מיידית לשורשים. כל השאר הוא 'חומר טכני' לאדמה ו..מזון טעים ליצורי האדמה שאוכלים את הקומפוסט ומפרישים הומוס כגללים.

-מה זו וילה לתולעים? האם זה בעצם הארגז או הקופסא בו הן חיות?

גם המינוח 'וילה לתולעים', וגם המתקן עצמו, הוא מצאה של הפורום הזה !
יש באתרי האינטרנט כל מיני "פטנטים" איך לגדל תולעים אדומות ואיך להפריד מהם את ההומוס, ו'ארגזים מיוחדים', עם אינדיקטורים לבדיקת הלחות ומכשירים להוספת לחות ו..אין סוף התעסקות עם התולעים והפרדה של הביצים והתולעים לצורך איסוף ההומוס... :whew:
כאן בפורום, אנו מקיימים 'בריין סטורם' לגבי כל נושא שנשמע לנו 'כבד' ובודקים ומייעלים ומשכללים את השיטות וממציאים כל מיני דברים חדשים.
אני התחלתי עם מיכל אלומניום גדול, של 300 ליטר שבתוכו גדלות התולעים ומרגישות מאושרות ומלמעלה, אני מרסס / מטפטף להן מים שממצים את ההומוס מהמרבץ שלהן וכך, מתחתית המיכל עם הקרקעית השיפועית, מטפטף כל הזמם נוזל בצבע חום כהה, כמו קפה שחור או 'קוקה קולה' וזה למעשה ה'מיץ הומוס' כשהוא מרוכז ומכיל את כל החומצות ההומיות של ההומוס. מוהלים אותו ביחס של 1:10 ומפנקים את הצמחים.
שלומי ידידנו החרוץ והיעיל, לקח את הרעיון ושיכלל אותו עוד יותר - 'ולילה לתולעים' ! חבית בת 200 ליטר, שוכבת, עם פתח עליון, על הקרקעית מגש מחלחל שעליו מתפתחות התולעים וכמובן 'אינפוזיה המטפטפת עליהם מים והנוזל ניטווה למטה וזורם למיכל איסוף - 'מיץ הומוס' מרוכז !
כל הזכויות על הפיתוח - שמורות לפורום הזה !! 8)

-האם מי שמגדל תולעים לא מגדל קומפוסט רגיל< לצורך העניין ניתן לחלק את הפסולת שנוצרת מהמטבח בין ערימת קומפוסט לבין וילה של תולעים?
-האם התולעים אוכלות גם גזם?

יש הבדל משמעותי בין שלשולים ל'תולעים אדומות' - השלשולים אוכלים את החומר האורגני הרקוב ('קומפוסט') שבתוך האדמה ! בולעות אדמה ומעכלות את החומר האורגני.. והכל בתוך האדמה !
התולעים האדומות, קרובות משפחה של השלשולים, אבל חיות ב'מפלס' אחר - מעל לאדמה, בין העלים ושאר החומר האורגני המהווה את 'קרקע היער'.

אם אני מכניס לתוך ערימת קומוסט קיימת שיש לי עכשיו כמה תולכים זה הופך את הערימה להומוס?

ההבדל המשמעותי בין קומפוסט קנוי לקומפוסט מייצור עצמי בגינה, הוא בעושר המינרלי שבו. הקומפוסט הקנוי מיוצר מגללים של פרות. הקומפוסט שלנו, מיוצר מחומר אורגני מהגינה ומהמטבח ומאחר והוא נאכל ונגרס ע"י יצורי האדמה הרוחשים בו, הוא עשיר בהומוס - הגללים שלהם.

מאחר והתולעים האדומות, הן היצור הכי רעבתן בסביבה ועל כן, כושר ייצור ההומוס שלהן,ף הוא פנומינלי, עדיף ורצוי לגדל אותן בנפרד ולהפיק את ההומוס שהוא עשיר יותר וזמין יותר לשורשי הצמחים..

הזמנתי 'מסאג' לאצבעות... :lol: :lol: :rofl: :rofl:
מנהל פורום - גינון אורגני ואקולוגי - הדרכה ויעוץ

באדמה בריאה - גדלים צמחים בריאים
צמחים בריאים - לא סובלים ממזיקים
סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי ארסרט » 24 דצמבר 2011,14:04

ראובן
שמחתי מאוד להכיר אותך
בתמונות שפורסמו מהמפגש אתה נראה בדיוק כמו שהצלחתי "לקלוט" אותך, חביב ומסביר...

אתמול חזרתי בערב לאחר אירוע משפחתי וניגשתי לערימות הקומפוסט
נגעתי בכיסוי מעל הערימה הגדולה והוא היה ממש חם לעומת הקור ששרר בחוץ
התמלאתי כולי אושר ותהיתי האם יש קשר לזה שנפגשנו :)
הערימה השניה עדיין בשלה, היא קטנה יותר ונראה לי שאתן לה עוד קצת זמן, היום בבוקר הבחנתי שהיא מאוד יבשה אז נפטפטי אליה מעט מים
מה השלב הבא?
נאגרה לי עוד פסולת רטובה מהמטבח שאני רוצה להוסיף לערימה, לדחוף באמצע כמו שאמרת או לערום למעלה ולהוסיף עלים יבשים?
כדאי לאחד בין הערימות או להשאיר שתי ערימות נפרדות?
ארסרט
גנן באימונים

עוד שאלה קטנה
אני מנסה להנביט גרעין של אבוקדו
סתם שיהיה קצת ירוק במטבח
נזכרתי בדרל שהייתי עושה כשהייתי ילד ונעצתי בעדינות 3 קיסמי סיניים בתחתית הרחבה של הגרעין והכנסתי לכוס מים
כל פעם אני מוסיף מים, עבר חודש ואין שינוי.
האם לנסות עם גרעין אחר? האם יש לחפש גרעין ספציפי שאותו קל יותר להנביט? או שאני פועל לא נכון?
ארסרט
גנן באימונים

הודעהעל ידי רפי_ק » 24 דצמבר 2011,14:04

ארסרט כתב:האם לנסות עם גרעין אחר? האם יש לחפש גרעין ספציפי שאותו קל יותר להנביט? או שאני פועל לא נכון?

לדעתי שים בטטה במים עד חצי הגובה, תוך שבועיים יהיה לך ירוקר, צמח מטפס
רפי_ק
גנן מתקדם

תודה
אני מנסה לעשות כרגע עם אבוקדו
אבל אם אתה כבר מציע אני נזכר שקראתי פעם על בטטה שאפשר לגדל עם זה מטפס מהיר
ארסרט
גנן באימונים

הודעהעל ידי ראובן אורן » 24 דצמבר 2011,14:04

לגבי הערימה שהחלה להתחמם - זה טוב מאוד, התחלה יפה.
אל תעצור את זה ע"י הוספת עוד חומר לח מהמטבח. תן ל'בעירה' הזו להתפשט על פני כל הערימה.
בד"כ, אני מציע להתחיל ערימה רק עם חומר צמחי מהגינה ורק לאחר חודש, להתחיל להוסיף חומר מהמטבח - לאחר שהתחילו להיווצר תהליכי פרוק ויצורי אדמה התחילו להגיע לשם.

מציע לערבב את 2 הערימות לערימה אחת הומגנית ואז להוסיף את החומר הטרי מהמטבח למעלה בשכבה דקה ככל האפשר ו.. לכסות ב'חומר יבש'.
חשוב לזכור ש'חומר לח' מהמטבח, פולט הרבה נוזלים בפרוקו הראשוני וזה חלר מתפקיד שכבת הביניים של החומר היבש, לספוג את עודף הנוזלים.

לגבי הנבטת גלעין אבוקדו - תן לו קודם להתייבש שבוע שבועיים.
לא בטוח שמדובר בגלעין במתאים להנבטה, מאחר ו'מאכילים' אותונו בפירות אבוקדו בוסר ולא בשלים (מטעמי 'חיי מדף ארוכים' :twisted: )
אז יבש אותו ואז תקע לו 3 קיסמים ודאג שהעוקץ שלו, תמיד יגע במים
אפשר גם בעציץ עם אדמה - מייד לאחר שהחל להוציא שורשים במים.

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי ארסרט » 25 דצמבר 2011,14:04

מחר אני אתן לערימה בגדולה להמשיך ומחרתיים אאחד ביניהם

תיארתי לעצמי שיש משהו עם האבוקדו
עד כמה שידוע לי אבוקדו נקטף מהעץ כשהוא בוסר ומבשיל לאחר מכן
יש לי שני אבוקדו נוספים בתהליכי הבשלה אנסה להנביט אחד מהם

אפשר לזרוק את הגרעין שלו לערימת הקומפוסט?
ארסרט
גנן באימונים

הודעהעל ידי ראובן אורן » 25 דצמבר 2011,14:04

ארסרט כתב:מחר אני אתן לערימה בגדולה להמשיך ומחרתיים אאחד ביניהם

תיארתי לעצמי שיש משהו עם האבוקדו
עד כמה שידוע לי אבוקדו נקטף מהעץ כשהוא בוסר ומבשיל לאחר מכן
יש לי שני אבוקדו נוספים בתהליכי הבשלה אנסה להנביט אחד מהם

אפשר לזרוק את הגרעין שלו לערימת הקומפוסט?

אתקן אותך
אבוקדו או עגבניה, או תפוח או אגס.., לא מבשילים כשהם נקטפים צעירים ו'בוסר' !
הם נרקבים לאט לאט אבל לא מבשילים
פירות מבשילים על העץ בלבד !
רק כשהם מבשיליםפ על העץ ונקטפיםפ בשלים, הם מלאים בטעמים וויטמינים. אם קוטפים אותם מוקדם, כמו הפירות שבמרכולים, הם רק נראים 'יפה' ועם חיי מדף ארוכים, אבל הטעם - גועל נפש :puke: ואין כל ערך מוסף לגוף האוכל אותו - כי אין בהם ויטמינים.

גלעיני אבוקדו רק בערימה ותיקה שעובדת טוב
בערימה חדשה, תקבל 'כדורי פינג פונג

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי ארסרט » 25 דצמבר 2011,14:04

מעניין
זה מסביר את כל כדורי הפינג פונג שיש לי בפינה בחצר :)

הגשם הגיע, לצערי לא הספקתי לנתב את המרזבים למיכל אגירה או ניקוז טוב ונוצרה לי בריכה גדולה במרכז הגינה מסביב לערימת הקומפוסט הגדולה
הערימה מכוסה.
מה עלי לעשות מלבד להעביר אותה למקום יבש יותר בתחתית?
האם כדאי לחכות לימי השמש שיגיעו השבוע לפרוס אותה על האדמה שתתיבש קצת?
ארסרט
גנן באימונים

הודעהעל ידי ראובן אורן » 25 דצמבר 2011,14:04

ארסרט כתב:מעניין
זה מסביר את כל כדורי הפינג פונג שיש לי בפינה בחצר :)

הגשם הגיע, לצערי לא הספקתי לנתב את המרזבים למיכל אגירה או ניקוז טוב ונוצרה לי בריכה גדולה במרכז הגינה מסביב לערימת הקומפוסט הגדולה
הערימה מכוסה.
מה עלי לעשות מלבד להעביר אותה למקום יבש יותר בתחתית?
האם כדאי לחכות לימי השמש שיגיעו השבוע לפרוס אותה על האדמה שתתיבש קצת?

אין צורך 'להתרגש' מזה.. תחשוב 'טבעי'.
כל הפטנטים שאני מלמד כאן, ניסיתי בעבר במשך הרבה שנים.., והכל כדי להגיע קרוב ככל האפשר למצב של קומפוסטציה טבעית, כפי שמתרחשת בקרקעית היער + כמה 'תוספות' שלי, כדי לשפר את התנאים ובכך להאיץ את התהליך.
אז גשם שיורד, על הערימה, זה טוב מאוד. המים ירטיבו את הערימה וייספגו באדמה ויעירו את כל האזור מבחינת ה'חיים' של יצורי האדמה. תוכל לראות באזור שנרטב היטב, שלאחר שהמים ייספגו, יופיעו תלוליות קטנות של אדמה - זו מלאכתם של השלשולים שרוצים לנשום ויוצתרים מחילות באדמה ודוחפים עפר החוצה. כשהאדמה רטובה, קל להם לנוע בתוכה וכך יגיעו גם לערימת הקומפוסט שלך.
חיכיתי לגשם הזה ואת הערימה שלי, לא כיסיתי בניילון אטום, אלא רק בשק, שיאפשר הרטבה אחידה ע"י הגשם

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי ארסרט » 26 דצמבר 2011,14:04

מרוב שהתרגשתי שהערימה החלה להתחמם, הועלו רגשות של "פחד", עכשיו הכל בסדר
מחר בבוקר המים כבר ייספגו לגמרי באדמה ואבדוק את מצב הערימה.
אאחד בין שתי הערמות הקיימות ואתן להן להמשיך לעבוד.
בשבוע הבא אולי אוסיף שוב חומר רטוב מהמטבח ואוסף עוד חומר יבש שאספתי בארון מטבח זרוק שמצאתי וכיסיתי מרטיבות

תודה רבה על הזרעים שהבאת לי.
היום פתחתי את הזרעים והעברתי לקופסאות ממותגות מסודרות
הזרעים של הטבק ממש ממש ממש קטנים, לפי מה שרשמת על המעטפה צריך להנביט לפני במנבטה, אני אעשה זאת לקראת מרץ אפריל כמו שהמלצת, אבל האם יש דרך מסויימת להנביט אותם בגלל שהם קטנים או שרגיל? באיזה שלב להעביר אותם לאדמה? אני מניח שצריך לבצע דילול מאחר וזה בלתי אפשרי להפריד ביניהם טרם הזריעה.
השקית עם זרעי העירית הכילה בתוכה עוד כל מיני חלקים צהובים יבשים כאלה, מה אלו? אני מניח שהזרעים אלו השחורים הגדולים...
ארסרט
גנן באימונים

הודעהעל ידי ראובן אורן » 27 דצמבר 2011,14:04

ארסרט כתב:הזרעים של הטבק ממש ממש ממש קטנים, לפי מה שרשמת על המעטפה צריך להנביט לפני במנבטה, אני אעשה זאת לקראת מרץ אפריל כמו שהמלצת, אבל האם יש דרך מסויימת להנביט אותם בגלל שהם קטנים או שרגיל? באיזה שלב להעביר אותם לאדמה? אני מניח שצריך לבצע דילול מאחר וזה בלתי אפשרי להפריד ביניהם טרם הזריעה.
השקית עם זרעי העירית הכילה בתוכה עוד כל מיני חלקים צהובים יבשים כאלה, מה אלו? אני מניח שהזרעים אלו השחורים הגדולים...

כן, גם זרעים של גזר וזרעים של חסה קטנים ועל כן, יש כמה שיטות לזריעה של זרעים קטנים:
א. אפשר לערבב את הזרעים עם חול ואז יש יותר 'מסה' שמתייחסים אליה כאילו שהכל 'זרעים' וה'מסה' מתחלקת יותר טוב על פני שטח נתון
ב. מכניסים את הזרעים ל'מלחייה' וכך יש יותר שליטה על פיזור הזרעים
ג. לקפל נייר לשניים ולהכניס ל'משפך' הזה את הזרעים ולפזר בטפיחות קלות.

בכל מקרה, אל תזרע את כל זרעי הטבק במכה אחת. כל זרע יניב צמח גדול! כמו חסה ענקית.
זרע בפעם הראשונה כ 10 זרעים על שטח של כ20 סמ"ר וכסה בשכבה של כ 1 ס"מ אדמה
שמור על אדמה לחה עד לנביטה, ע"י ריסוס מים במרסס
רצוי לכסות את הזרעים ב'חיפוי' עדין לאחר הזריעה - הם קצת מפונקים
שים את המנבטה במקום עם שמש מלאה של חורף
הם נובטים תוך כ שבוע, אבל הצימוח די איטי
העברה לאדמה, כשהם יהיה בגודל של 'חסה' בינונית - כ 10-15 ס"מ

כן היו לי הרבה זרעי עירית וכבר לא היה לי כוח לנפות מהם את ה'מוץ'. זרע אותם עם המוץ - זה לא יפריע להם. פזר ביד חופשית - הם אוהבים להיות צפופים- וכסה ב 1 -2 ס"מ של אדמה

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי ארסרט » 27 דצמבר 2011,14:04

ככה זרעתי בערוגות שלי

הזרעים של הגזר שיש לי גדולים פי כמה מונים מזרעי מזרעי הטבק ששלחת לי הם ממש נראים כמו פשפש :)

היום הפכתי ואיחדתי את ערימות הקומפוסט
בערימה הגדולה מצאתי המון חיות קטנות והרבה חלקים אפורים
עד כמה שאני זוכר מפוסטים שלך בנושא שזה דבר חיובי
בכל מקרה הכנסתי קילשון ואווררתי קצת והוספתי את הערימה הקטנה
הורדתי את הכיסוי לכמה שעות שמש וכיסיתי שוב לקראת ערב
ארסרט
גנן באימונים

הודעהעל ידי ראובן אורן » 27 דצמבר 2011,14:04

ארסרט כתב:ככה זרעתי בערוגות שלי

הזרעים של הגזר שיש לי גדולים פי כמה מונים מזרעי מזרעי הטבק ששלחת לי הם ממש נראים כמו פשפש :)

היום הפכתי ואיחדתי את ערימות הקומפוסט
בערימה הגדולה מצאתי המון חיות קטנות והרבה חלקים אפורים
עד כמה שאני זוכר מפוסטים שלך בנושא שזה דבר חיובי
בכל מקרה הכנסתי קילשון ואווררתי קצת והוספתי את הערימה הקטנה
הורדתי את הכיסוי לכמה שעות שמש וכיסיתי שוב לקראת ערב

ח ח ח ח אכן, זרעי הטבק ממש זערוריים..

קומפוסט - 'חיות' זה יופי ! ברכותי. מן הסתם 'טחביות' אפרפרות('אורי כדורי' / 'מיני ארמדילו'), צבתנים וחיפושיות שונות.
החלקים האפרפרים, עברו את השלב המזופילי - אם תגע בהם, תמצא שהם ממש חמים
צמצויין :y: לערבב להומוגני, לשבור גושים דחוסים.
מעכשיו, לאחר שאית את ההתקדמות, היכנס לרוטינה של 'נהול נכון של הערימה' - לא מסובך !
ייבשת את הערימה - יופי
את החומר הלח שתוסיף בהזדמנות הבאה, פזר בשכבה כמה שיותר אחידה ודקה על פני הערימה - אפשר קודם, לשטח מעט את הערימה. ו..כסה בשכבה של 'חומר יבש. אם אין לך, אז השתמש במגרפה כדי לגרוף חומר ותיק מהצדדים, אל מרכז הערימה ולמעלה.
החומר החדש יגיר נוזלים וישמור על לחות גבוהה

אמש, לאחר הדלקת הנרות, הבן רצה פינוק גסטרונומי..
מאחר והקמין כבר בער יפה, פיניתי במרכז הקרקעית מקום ל'פוייקה' ולתוכו הכנסתי 4 תפוחי אדמה גדולים, עטופים ב'נייר כסף' ועוד 2 גדולים שרוקנתי את תוכנם ומזגתי לתוכם ביצה טרייה + סגירה עם קיסמים ו..'נייר כסף'.
עוד חציל טרי, כמות שהוא וגם פלפל חריף גדול וטרי
כיסיתי במכסה, הוספתי עצים על הפוייקה וסגרתי את הקמין.
'תוספות' - עגבנייה גדולה ואדומה, חתוכה לפרוסות דקות + בצל חורפי גדול ועסיסי שנחתך גם הוא לפרוסות. עליהם מלח גס בנדיבות, מ 2 הצדדים
וזהו !
לאחר שעה של חום גבוה בקמין, הוצאו כל האינסטרומנטים
הפלפל החריף הקלוי, נוקה מהקליפה וחיכה לחציל הקלוי שאת תוכנו הוצאתי והוספתי את הפלפל, שום גרוס, מלח גס ו..שמן זית 'פיקואל' :inlove:
זו כל הארוחת ערב - חם ולוהט מהתנור - תפוחי האדמה יצאו בצבע חום זהוב והביצים שבתוכן, קיבלו טעמים וצבעים והחציל עם השום, הפלפל והמלח הגס.. חבל"ז
בלי לחם, בלי פיתות.. ככה :geek:

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי ארסרט » 27 דצמבר 2011,14:04

רציתי לחפש פרצוץ שמלקק את האצבעות... :)
לצערי בביתי הנוכחי אין לי קמין, סבא שלי היה מסגר ובחלק מהשנים עסק בבנית אחים אז ממש יש לי חסך
בימי ילדותי דאגנו להשתמש באח כפלטת בישול וייבוש בימי החורף הקרים, תמיד היה ניתן למצוא עליה פקאנים או קנקן תה
ארסרט
גנן באימונים

הודעהעל ידי אבי אלימלך » 27 דצמבר 2011,14:04

יפה ראובן

אפשר לפרט קצת על ענין התפו"א הממולא ביצה?
אבי אלימלך
גנן אורגני

הודעהעל ידי ראובן אורן » 28 דצמבר 2011,14:04

אבי אלימלך כתב:יפה ראובן

אפשר לפרט קצת על ענין התפו"א הממולא ביצה?

כן, די פשוט ומניסיון.. לא צריך להוסיף תבלינים! הטעמים מתערבבים והטעם המעושן עושה את העבודה לביצה ולתפוח אדמה ! דליקטס

בוחרים בתפוחי אדמה גדולים
חותכים ב 3/4 גובה
עם כף רגילה או כף גילוף מרוקנים את התוכן של החלק הגדול - משאירים דובן בעובי 1 ס"מ - תלוי ביכולת ה'גילוף'
גם מה'מכסה' - החלק הקטן, מגלפים קצת. להקפיד להעמיד אותם כמו 'חיילים' - כל תפוח חצוי ומאחוריו ה'מכסה' שלו !!
מעמידים את ה'בסיסים' ושוברים ביצה לכל אחד מהם
מניחים את ה'מכסה' על כל תפוח ותוקעים 2-3 קיסמים, כדי לקבע אותם ביחד - כמו שהיו לפני החצייה
עוטפים ב'נייר כסף' ומכניסים לתוך 'פוייקה' בעמידה
מכניסים לתנור חם, עם גחלים בתחתית ומעמיסים עוד עצים לחום חזק - למשך שעה.
אם נשאר מקום בפוייקה, כדאי ומומלץ להוסיף כמה 'אינסטרומנטים - עגבנייה, פלפל, גמבה, פלפל חריף, בצל, ראש שום
.
.
.
חגיגת טעמים משגעת :y:

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי אבי אלימלך » 28 דצמבר 2011,14:04

תודה
אני אנסה.
אצלי הפוייקה והמדורה בחצר.
אבי אלימלך
גנן אורגני

הודעהעל ידי ראובן אורן » 28 דצמבר 2011,14:04

אבי אלימלך כתב:תודה
אני אנסה.
אצלי הפוייקה והמדורה בחצר.

גם אצלי, בקיץ.. אני מכניס את הפוייקה ל'מנגל המסתובב'
בחורף, למי שיש 'קמין', יש את הפריבלגייה 'לעשות על האש' או 'פוייקה', בתוך הסלון.. :!:

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הקודםהבא

חזור אל גינון אורגני ואקולוגי - של פורטל 'כאן נעים'

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־3 אורחים