גפן 'מוסקט' - ענבים - ו.."קופצים רבים על השלל"

הגעגועים ל"ירוק" על כל היבטיו, כבר הפכו לעובדה. האנשים רוצים ירוק ליד הבית במקום מפלצות הבטון, האנשים רוצים להתחבר לטבע. לבריאות. לריח הירק של פעם, כן, כן, תתפלאו פעם (עד לפני עשרות בודדות של שנים) היה ריח לצנון לעגבנייה לגזר, לשסק, לשזיף ולרימון, שלא לדבר על הטעם הנפלא של פעם. עכשיו, אנו מביאים לכם במה/פורום לגינון האורגני, ובה כל מה שרציתם לדעת על גינה אורגנית המשלבת עצי פרי, פרחים, צמחי תבלין וירקות. והכי חשוןב, איך להעיר את האדמה מהבחינה האורגנית, איך לחיות בהרמוניה עם האדמה, ללא מזיקים וללא מחלות.

כיצד מגדלים באופן אורגני? כאן תקבלו מידע מקיף מטובי המומחים. תוכלו גם להיעזר בכתבות בפורטל כאן נעים – בקטגוריה החדשה; גינון אורגני.
http://www.kan-naim.co.il/naim.asp?cid=531

כתובת ' ירוק נעים - גינון אורגני, אקולוגי, סביבה' בפייסבוק;
http://www.facebook.com/pages/%D7%99%D7 ... 56?sk=wall

כתובתנו: kan-naim@bezeqint.net
gardennaim@gmail.com

גלישה נעימה.

גפן 'מוסקט' - ענבים - ו.."קופצים רבים על השלל"

הודעהעל ידי חנן » 11 אפריל 2006,14:04

יש לי גפן מסוג מוסקט.
כל שנה חלק מהענבים נפגע ע"י קמחון, חלק ע"י עש האשכול, חלק נאכל ע"י צרעות ומה שנשאר - אני מקבל, אם הצפורים אינן מקדימות אותי.
מה אני יכול לעשות כדי להגדיל את חלקי בשלל ?
כרגע הגפן רק מתחילה ללבלב, האם זה הזמן להתחיל בטיפול ?
תודה,

חנן.
חנן

בוקר טוב, חנן

הודעהעל ידי ראובן אורן » 11 אפריל 2006,14:04

אכן, שאלה במקומה
עשה סיור במרכול הקרוב. ב'אגף הלחם והמאפים', יש שקייות ניילון עם חורים מיקרוניים, לאפשר לדברי המאפה החמים "לנשום". קנה לך כמה דברי מאפה בשקייות האלו, ואתה מסודר.
:wink:

לחילופין, אם אתה לא מוצא שקייות שכאלו, תתחיל לאסוף שקייות נייר - 'נייר חום' או שקייות סוכר, קמח, מלח וכדומה.

כל אשכול הנמצא במצב של סמדר ("..וכרמנו סמדר.."- שיר השירים), כלומר, פריחה ותחילת היוצרות הענבים הזעירים, "שקק" אותו, וקשור את פתח השקית מסביב לצוואר האשכול, היטב שלא יכנס שום 'ברחש' או זבוב פרי.. כלשהו.

לאחר שכל האשכולות 'שוקקו', המשך לפקוח עין על ענפים צעירים שממשיכים לצמוח. ישנם יצורים שחורים קטנטנים - "ברחשים"/"כנימות" ?! האוהבים מאוד לתקוע את החדק שלהם לתוך בשר הענפים ולמוץ את הלשד המתוק (צודקים ! גם אני אוהב לטעום מהענפים הצעירים).
כשאתה רואה ענף צעיר מלא ב'חברה' האלה, גזום אותו, הכנס לשקית ניילון, קשור, וזרוק לזבל.

הם לא נטפלים לענפים ותיקים.

זכור לא להשקות את הגפן ! בייחוד גפן 'מוסקט' כמו שיש לך. השקייה רק תגרום להתנפחות הענבים, התפוצצותם וקריאה לצרעות ו..התישבות מושבות של נבגי פטרייות על המיץ המתוק, ובהמשך, ההפרשה השחורה שלהם - ה"פייחת".

עם עין פקוחה, אפשר לשמור על גפן די טוב, ללא כל ריסוסים ורעלים וגם להנות מענבים מתוקים.

מקווה שיש לך 'מוסקט אדום' ! טעמיתי מוסקט לבן בכרם, התפעלתי מטעמו המתוק, עד שעברתי לצד השני של השביל, וטעמתי את המוסקט האדום.. שינוי משמעותי במיוחד !

מצרף לכאן 3 תמונות בנושא

1. זה השלב שלאחר ה"סמדר" - הפרחים הופכים לענבים זעירים - וכעת יש 'לשקק' אותם

תמונה

2. אשכול משוקק בשקית ניילון מחוררת (כדי ש"ינשום")

תמונה

3. התוצאה... :wink:

תמונה
מנהל פורום - גינון אורגני ואקולוגי - הדרכה ויעוץ

באדמה בריאה - גדלים צמחים בריאים
צמחים בריאים - לא סובלים ממזיקים
סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

גידול גפן בגינה

הודעהעל ידי רונית » 18 אפריל 2006,14:04

יש לי גפן צעירה בגינה שתלתי אותה בשנה שעברה - לא יודעת אם מדובר במוסקט או בזן אחר. עכשיו מתחילים לצמוח אשכולות צעירים. הגפן עדיין נמוכה. השאלה - האם להשקות או לא בכל מקום כתוב משהו אחר. האם לגזום את הפרי כדי שהגפן תתצליח להתחזק ולגבוה או לא. תודה על תשובתכם.
רונית

שלום רונית, וברוכה הבאה לפורום

הודעהעל ידי ראובן אורן » 18 אפריל 2006,14:04

אם את שומרת על כשרות - הרי שהפרי (הענבים) הם בגדר 'ערלה' ואסורים לאכילה, עד לשנה הרביעית.

'לענייות דעתי', יועיל גם לגפן, אם האנרגייה שלה תופנה לצימוח ולא לייצור פרי, ב 3 שנים הראשונות..
כלומר, לגזום את הענבים ולכוון את הענפים לצימוח לפי הכיוון שאת מעוניינת בו - כיסוי פרגולה או יצירת 'סוכת גפן' וכו' פשוט לגזום ענפים שלא הולכים בכיוון המתאים, ולהשאיר ענפים "צייתניים".

לגבי השקייה - כעת אין ממש צורך. האדמה עוד רטובה והרבה מים נאגרו בשכבה התחתונה שבגינה שלך. כשיפרוץ הקיץ, במלוא עוזו - יולי - אוגוסט, כדאי לתת לה מים בטיפטוף כמו כל עץ צעיר, פעמיים בשבוע, למשך כ 20 דקות, וזה יספיק לה וילמד אותה להעמיק שורשים לעומק, ובעתיד, כשתהיה גדולה, לא תיזקק להשקייה בכלל.

החקלאים שמגדלים ענבי יין, לא משקים את הגפנים, כדי לקבל דרגה גבוהה של מתיקות וסוכרים, ולא "פרי נפוח ממים".

חג שמח :wave:

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

שקיות עם חורים מיקרוניים

הודעהעל ידי חנן » 01 מאי 2006,14:04

שלום ראובן,
אף אחד אצלנו בסופר לא מודע לרעיון של חורים מיקרוניים ולא יודע אם השקיות שלהם הן כאלה.
האם יש איזו בדיקה שאני יכול לעשות לשקית הניילון כדי לדעת שיש בה חורים מיקרוניים לפני שאני משתמש בה לכיוס ?
אולי ידוע לך אם אפשר לקנות שקיות כאלו במקום לסמוך על המזל ?
חנן

חחחחחחחחחחחחחח

הודעהעל ידי ראובן אורן » 01 מאי 2006,14:04

לך לסופר
לאזור של דברי המאפה
ובקש "שקית נושמת" ללחמנייות או לבגט

יש להם
דברי מאפה טריים היוצאים מהתנור, חייבים להיארז ב'שקית נושמת' כדי שלא תצטבר לחות

"שקית עם חורים מיקרוניים" - בטוח שהם לא יודעים מה זה

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

פתרון בעיות בגפן

הודעהעל ידי ניר » 17 מאי 2006,14:04

ישנו חומר הנקרא "נימגרד" שהינו שמן צמחי, לדעתי התכשיר גם מאושר לחקלאות אורגנית.
פעם בשבוע עליך לרסס את כלל הגפן בריכוז 1% נימגרד עד נגירה.
החומר עושה פלאים.
ניר

היי, ניר... ברוך הבא

הודעהעל ידי ראובן אורן » 18 מאי 2006,14:04

גם ה נימגארד כמו הנימיקס.. שניהם תכשירים המופקים מזרעי עץ הנים - איזדרכת הודית

לעץ זה, לעלים, לזרעים ולשמן המופק מהם יש כושר דחייה מעולה ואמיתי לכל חרק שהוא

כאורגני, בעל גינה אורגנית ב 100% איני משתמש גם בחומר זה, כי.. הוא דוחה גם את החרקים הידידותיים שאמורים לשמור על הצמחים מפני כנימות ושאר מזיקים, ואם נדחה גם אותם, יצא שכרנו, בהפסדנו...

אני מחזיק חומר זה, רק "לשעת חירום" ולטיפול נקודתי במקרה של צמח או עץ חדשים שהגיע לגינתי, ומסתבר שהם נגועים בכנימה או מזיק אחר.

השנה, לא אשקק את הגפן שלי לחלוטין.. היא חזקה ובריאה ו"לא מפחדת" ממזיקים.

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

חזור אל גינון אורגני ואקולוגי - של פורטל 'כאן נעים'

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־92 אורחים