כנימות ועש בהדרים

הגעגועים ל"ירוק" על כל היבטיו, כבר הפכו לעובדה. האנשים רוצים ירוק ליד הבית במקום מפלצות הבטון, האנשים רוצים להתחבר לטבע. לבריאות. לריח הירק של פעם, כן, כן, תתפלאו פעם (עד לפני עשרות בודדות של שנים) היה ריח לצנון לעגבנייה לגזר, לשסק, לשזיף ולרימון, שלא לדבר על הטעם הנפלא של פעם. עכשיו, אנו מביאים לכם במה/פורום לגינון האורגני, ובה כל מה שרציתם לדעת על גינה אורגנית המשלבת עצי פרי, פרחים, צמחי תבלין וירקות. והכי חשוןב, איך להעיר את האדמה מהבחינה האורגנית, איך לחיות בהרמוניה עם האדמה, ללא מזיקים וללא מחלות.

כיצד מגדלים באופן אורגני? כאן תקבלו מידע מקיף מטובי המומחים. תוכלו גם להיעזר בכתבות בפורטל כאן נעים – בקטגוריה החדשה; גינון אורגני.
http://www.kan-naim.co.il/naim.asp?cid=531

כתובת ' ירוק נעים - גינון אורגני, אקולוגי, סביבה' בפייסבוק;
http://www.facebook.com/pages/%D7%99%D7 ... 56?sk=wall

כתובתנו: kan-naim@bezeqint.net
gardennaim@gmail.com

גלישה נעימה.

כנימות ועש בהדרים

הודעהעל ידי ציפי אדן » 11 יוני 2006,14:04

יש לי שורת עצי הדר צעירים נטעתי אותם בשנה שעברה. חלקם נראים בריאים אבל חלקם מלאים בכנימות ועש. העלים החדשים יוצאים מסולסלים, העלים הותיקים מלאים נזקים. על חלקם היה המון פרי, הורדתי אותו במטרה לתת לעצים אפשרות לגדול יפה. העצים מקבלים השקיה, קומפוסט, שאריות אורגאניות מהבית. האם יש עוד מה לעשות?
ציפי אדן
גנן חדש

כנימות ועש בהדרים

הודעהעל ידי ראובן אורן » 11 יוני 2006,14:04

אכן, דרכך נכונה
האפשרות החליפית היא לשמוע לקול ה"משווקים" ולהגמיע את העץ ב'קונפידור' או אחד מהחומרים הדומים, הנותנים "אפקט" של 'טיפול בבעיה' אך בעונה הבאה, הבעייה מחריפה, פי כמה וכמה, כי הרעלים הסיסטמיים משמידים גם את היצורים הסימביוטיים, ומסביב, הכל 'מת' וטובה, לא תצא מכך. מה עוד שמדובר בחומרים מסוכנים לבריאות ו..מי יוכל להתחייב לנו, אם לא נשארות שארייות מחומרים אלו בפרי שאנו אוכלים.

הכנימות ו'עש המנהרות' ('מנהדר') תוקפים בעיקר את העלווה הצעירה, על כן כדאי לרסס את העצים הצעירים בחומר בעל 2 פעולות מקבילות. גם מחסל את הכנימות וה'מנהדר', וגם דוחה אותם.

תמונה של 'עש המנהרות' - 'מנהדר'
בתמונה הזחל שבקע מן הביצע ומבצע את ה'מחילות' בתוך העלה

תמונה

2 'שיטות ירוקות' שכבר פורטו כאן בפורום.

1. מיצוי ניקוטין - טבק מ 2-3 סיגריות. מכניסים אותו לתוך בקבוק של אלכוהול 96% (כ 20 ש"ח ב'סופר') סוגרים את הפקק ונותנים לזה לעמוד שבוע. האלכוהול ממצה את הניקוטין מהטבק וצבעו הופך לענברי.
מוזגים למיכל ריסוס כמות מסוננת (דרך נייר מגבת) של 'מיצוי הניקוטין' ומוסיפים כמות שווה של מים.
מרססים את עצים הצעירים - 'עד נגירה' במיוחד את החלקים התחתונים של העלים.
זמן הריסוס - בערב או בבוקר מוקדם (בין החקלאים, ישנן 2 אסכולות בנושא..) כשאין רוח.
לוזרים על ריסוס זה, פעם בשבוע עד 10 ימים.
אם העצים מרובי עלים, רצוי לקטום את העלים המקופלים והנגועים, להכניסם לשקית ניילון ולהרחיקם משם - לא להכניסם לקומפוסט.

2. מיצוי שום - 3-4 שיני שום גדולות - למעוך ולרסק אותן - לא לחתוך ! אלא למעוך ולרסק. כך האפקט חזק יותר. להכניס לתוך בקבוק עם ליטר וחצי או 2 ליטר מים ולתת לעסק לעמוד לילה.
שוב לסנן לפני ההעברה למיכל הריסוס (כדי שהמרסס לא ייסתם), להוסיף כמות שווה של מים ולרסס עד נגירה ובמיוחד את החלקים התחתונים של העלים

זה עובד !

לא לשכוח ! הדרים סובלים מחום ! פעם או פעמיים בשבוע.. לתת להם 'פינוק' של מים, אם ע"י דלי מלא ב'צלחת' לכל עץ, או לעשות ביניהם רוטינה של צינור מטפטף באיטיות למשך שעתיים שלוש.
זה גם יזרז את גידולם, וגם ילמד אותם להעמיק שורשים לעומק ולא להצמיח שורשים שטחיים על פני הקרקע.

אם הגזע 'מעוצה' - בצבע חום, יש לנקוט בצביעת החלקים המעוצים ב'לובן'.. אותו חומר לבן המחזיר את קרינת השמש ועוזר להם להתגבר על החום.

ועוד משהו חשוב

אם רואים נמלים קטנות הנחפזות לטפס במעלה העץ, הרי שיש לנו סימן "טוב", כי על העץ, השתכנו כנימות. הכנימות מפרישות מגופן חומר מתוק הנקרא 'טל דבש' ואליו נחפזות הנמלים להגיע ולטעום ממנו.
אם מתרבות הכנימות והחומר המתוק מתרבה, הרי שנבגי פטריות, הנמצאים ומרחפים כל הזמן באויר, יתישבו על העלים ה"מתוקים" ויקימו מושבות על החומר המתוק. בהמשך, נזכה לראות תופעה של "פייחת" שזוהי הפרשה שחורה כמו פיח, המפרשת ממושבות הפטרייות ויכולה לגרום נזק רב לעץ, תוך מניעת אור מהעלים.

על כן, לפני כל ריסוס באחר החומרים שםפורטו מעלה, ממליץ לשטוף את העצים גם בזרם חזק של מים, והכוונה לעלים., שטיפה שכזו, תעיף משם כנימות חדשות ותנקה את העלים מ'טל דבש' ומושבות של פטריות.
אם יש פריחה, לא להתיז מים, כי הם יפריעו להאבקת הפרחים.
נערך לאחרונה על ידי ראובן אורן בתאריך 12 יוני 2006,14:04, נערך פעם אחת בסך הכל.
מנהל פורום - גינון אורגני ואקולוגי - הדרכה ויעוץ

באדמה בריאה - גדלים צמחים בריאים
צמחים בריאים - לא סובלים ממזיקים
סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

תודה על התשובה המפורטת.

אכן אני "רוחצת" את העצים מדי פעם בבוקר מוקדם מאד ממש לפני הזריחה, לא ידעתי אם זה טוב להם אבל היתה לי תחושה שכן ולכן עשיתי זאת. אבל שמתי לב שדווקא החלק העליון של רוב העלים "מתרחץ" כי כך העץ בנוי, וקשה להגיע לחלקים התחתונים אלא אם כן עומדים ומרימים עלה עלה. יש לעצים גומות ואני משקה בגומות לעיתים, חוץ מזה יש להם טפטפות ואני משקה עם הטפטפות כל יומיים בערך כ-חצי שעה. האם זה בסדר? מתחת לחלק מהעצים גדלו עגבניות, שעועיות, דלעות וכדומה... מזרעים שהיו בשאריות הירקות מהמטבח. השארתי אותם שם ואני משקה, וכבר קוטפים ירקות. האם זה בסדר? או שזה מתחרה על המים והמזון של העץ?
נמלים יש בכל החצר, אני לא פוגעת בהם. יש אפילו קן של נמלים ממש גדולות על הדשא, והם עשו שם ממש קרחת, אבל חוץ מלהשקות שם הרבה אני לא עושה דבר. אני בהחלט ארסס בחומרים שהמלצת ונראה מה יקרה.תודה שוב
ציפי אדן
גנן חדש

"נשמע" יופי אצלך...

אין כל "מלחמה" בין עצים, בייחוד אם הם בוגרים, לבין ירקות. מעט מאוד ירקות מעמיקים שורש.. כמו פטרוזילית שורש היכולה להעמיק עד לעומק של 1 מטר. רוב הירקות עם שורשים די שטחיים.

נמלים בדשא, יכולים לגרום לצרות, במיוחד אם מדובר ב'נמלי הקציר' הגדולות. הדרך היחידה להרחיק אותן מהדשא (בצורה 'ירוקה') היא ע"י שמירה על האזור לח מאוד (השארת צינור מטפטף למספר שעות..) או לשפוך שם מי סבון כדי שיעזבו את המקום.
נמלים אלו, אם יקימו 'קן' מסביב לעץ, יכולים לגרום למותו ע"י הרחקת האדמה מהשורשים בעת חפירת המחילות.

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

אלה בדיוק הנמלים שיש לי!!

מסביב הקן שממה, ממש קרחת!! את כל פסולת התבואה שהן מביאות לקן הן מפזרות מסביב לקרחת הזו. אני משקה שם בוקר וערב , אבל ללא הועיל. אשאיר שם באמת צינור מטפטף הלילה, נראה מה יקרה. אני חושבת שהן רק יעברו למקום אחר בחצר, לא? בתחילת האביב ראיתי נמלים מטפסות על העצים, אבל אלה היו נמלים מסוג אחר, יותר קטנות. עכשיו אני לא רואה אותן יותר. אבל יש כנימות ועש על העצים. אגב, מיצוי הטבק או השום, רק דוחים אותם או גם מחסלים?
ויש לי עוד שאלה.
לגבי אפרסק.
נטעתי בשנה שעברה, עברה עליו שנה קשה עד שהשיל את העלים בשלכת חשבתי שלא יחיה.
הוא הותקף מחלות עלים ונראה ממש רע. המון עלים נשרו ממנו ואלה שנשארו היו ממש מעוררי רחמים.. כאמור, עמד בשלכת, לא הייתי בטוחה שיחזור לחיים. אבל בתחילת האביב הוא הוציא המון פרחים שחנטו נהדר, הורדתי את הפרי כי רציתי שהעץ יתחזק. העלים שיצאו יפים וירוקים, ויש צמיחה ופריצה חדשים. אבל בימים האחרונים אני רואה כמה עלים שקצוותיהם נעשו חומים כאלה (חילדון?) ואני חוששת שמה שקרה בשנה שעברה יחזור על עצמו השנה. אני מבינה שאפרסק הוא עץ קשה לגידול בגינה ביתית לאלא ריסוסים, יש המלצות איך לשמור על בריאותו? גם הוא מושקה בגומה, יש לו חומרים אורגניים סביבו, מחופה בעלים.
ציפי אדן
גנן חדש

נמלים וחיות אחרות....

כן כל הרעיון הוא לגרום להן לצאת מהגינה שלך
הן יודעות לקצור להן נתיבים בדשא וגם 'קרחות' נוחות לצרכיהן.
בקן הן יחביאו מיטב זרעים שרק ינבטו מתחת לאדמה.. על כן, רצוי "לרמוז" להן לעבור משם מקום, אל מחוץ לגינה שלך.

נסי להשתמש באופציה של "חיטוי סולארי" להניח ניילון שקוף או כל 'משהו' שקוף אחר כדי שייצור אזור מאוד חם בהמשך להשקייה ואולי זה יסייע להרחיקן מהגינה.

האלטרנטיבה האחרת היא ממש לא 'ירוקה' ומאוד רעילה ומסוכנמת לכולם.

כפי שכתבתי קודם, נמלים קטנות המטפסות על העץ, מלמדות אותנו כי יש להן מה לחפש על העץ. בד"כ כנימות.. אך, זאת כתבתי לגבי ההדרים, אם תביטי מקרוב מאוד על העלים הגדולים של האפרסק (לי יש נקטרינה) תראי כי בשולי העלים, בחלק הנמוך שלהם, יש בועיות קטנות מאוד, בהירות. אלה הם 'צופנים' אברוני צוף קטנים המשמשים פיתיון סימביוטי לנמלים הנצמדות אליהן ויונקות מהן צוף מתוק. תמורת זאת, הנמלים שומרות על העץ מכנימות..
תופעה זו קיימת גם במספר דלועיים וגם בעלי הפסיפלורה, שם רואים 'צופנים' ברורים בבסיס העלים.

קצוות שרופים של עלים, מצביעים על סוג מסויים של 'עקה'. בעניין דישון, נראה כי העץ מסודר.. ייתכן שנושא ההשקייה דורש תיקון מה בכמות המים.

איני דוגל ב"טבלאות" כי לדעתי, לכל גינה בכל אזור ישנה 'טבלה' שונה המשתנה לפי סוג העץ, סוג הקרקע, התנאים האקלימיים ועוד..
צריך ללמוד את 'שפת הגוף' של העצים ולדעת לטפל בהם.

כשחם להם מדי, הם יוותרו על פירות או עלים כדי לשרוד

כמו שכתבתי ב'חתימה' שלי, זו דעתי !

רק עצים חלשים נתקפים במחלות.
תפקיד ה"מחלות" וה"מזיקים" לשמור על עצים בריאים בלבד בשטח. עצים חולים יוכנעו ע"י שלל מחלות שספרי ההדרכה מלאים בשמותיהם...

צריך לחזק את העץ - הוא יהיה בריא ושום מחלה לא תגע בו.

בהצלחה,

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

ראובן, מחפשת את האלכוהול...

הודעהעל ידי ציפי אדן » 16 יוני 2006,14:04

בחנויות וכל מה שאני מוצאת זה וודקה 40%..
האם זה באגף היינות או באגף התרופות?
אגב, בינתיים התחלתי במדיניות רחיצת העצים כל בוקר מוקדם. הם כבר נראים קצת יותר טוב. מכיוון שאין עליהם לא פירות ולא פרחים אני רוחצת בזרם מים חזק.
ציפי אדן
גנן חדש

בוקר טוב

הודעהעל ידי ראובן אורן » 16 יוני 2006,14:04

כן, גם ודקה 40% תעשה את העבודה, העיקר שתקני בזול - זה יוצא משהו באזור ה 20 ש"ח, אם אני זוכר נכון...

כמה ימים ישכב בטבק בפנים ?! תחליטי לפי הגוון של המיצוי. אם הוא קיבל צבע ענברי, הרי שנעשה המיצוי

מחברים שמעתי על ניסיון שהצליח - הכנת המיצוי ממים ולא מאלכוהול ! ע"י הכנסת טבק מ 2 או 3 סיגריות לתוך כלי עם ליטר מים והכנסתו למכשיר ה'מיקרו'.

אין לי ניסיון ב"מיקרו" אנחנו לא מכניסים הביית מכשיר זה

אז, אם יש לך 'מיקרו', נסי להפיק את המיצוי ממים

כן, אם תתמידי ב"השפקצה" של סילון מים בעיקבייות, זה ממש עובד !

שמח לשמוע

שבת שלום,

ראובן

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

חזור אל גינון אורגני ואקולוגי - של פורטל 'כאן נעים'

מי מחובר