ביו-גז ביתי - מי נרתם למשימה?

הגעגועים ל"ירוק" על כל היבטיו, כבר הפכו לעובדה. האנשים רוצים ירוק ליד הבית במקום מפלצות הבטון, האנשים רוצים להתחבר לטבע. לבריאות. לריח הירק של פעם, כן, כן, תתפלאו פעם (עד לפני עשרות בודדות של שנים) היה ריח לצנון לעגבנייה לגזר, לשסק, לשזיף ולרימון, שלא לדבר על הטעם הנפלא של פעם. עכשיו, אנו מביאים לכם במה/פורום לגינון האורגני, ובה כל מה שרציתם לדעת על גינה אורגנית המשלבת עצי פרי, פרחים, צמחי תבלין וירקות. והכי חשוןב, איך להעיר את האדמה מהבחינה האורגנית, איך לחיות בהרמוניה עם האדמה, ללא מזיקים וללא מחלות.

כיצד מגדלים באופן אורגני? כאן תקבלו מידע מקיף מטובי המומחים. תוכלו גם להיעזר בכתבות בפורטל כאן נעים – בקטגוריה החדשה; גינון אורגני.
http://www.kan-naim.co.il/naim.asp?cid=531

כתובת ' ירוק נעים - גינון אורגני, אקולוגי, סביבה' בפייסבוק;
http://www.facebook.com/pages/%D7%99%D7 ... 56?sk=wall

כתובתנו: kan-naim@bezeqint.net
gardennaim@gmail.com

גלישה נעימה.

ביו-גז ביתי - מי נרתם למשימה?

הודעהעל ידי תמיר אילן » 23 יוני 2015,14:04

זה לא רעיון חדש: להפוך פסולת אורגנית לביו-גז לבישול ולקומפוסט אבל אני רוצה להציג קישור למערכת ישראלית שעושה את זה באופן קומפקטי / ביתי
https://www.facebook.com/greg.g.snipper ... 4579840789

Watch on youtube.com

אז קודם כל מגיע יישר כוח למפתחי המערכת שאכן ייצרו מערכת קומפקטית למדי שלא תופסת את כל החצר.
לצערי המחיר של המוצר כ-2500$ כך שבאופן אירוני הוא זמין יותר לעניי העולם השלישי (שמקבל את המערכות האלה כנראה כתרומה של אירגוני עזרה הומניטריים) מאשר למשפחה הממוצעת בישראל.

האתגר שלי לחברי הפורום (בייחוד לאלה שהוכיחו כישורים טכניים כמו שלומי קפאח ובאדי, וסליחה אם השמטתי מישהו) לבוא עם פתרון זול קומפקטי (עוד יותר מהפתרון המוצע), ובטוח, לייצור ביו-גז ביתי.
כמובן שגם אני נרתם למאמץ ואולי בכוחות משותפים נצא עם תוכנית ליישום לבעלי ידיים ימניות.
כל מי שהיש לו ידע בכימיה של תהליך ייצור הביו-גז מוזמן להצטרף למאמץ ולתרום ידע (למשל עד כמה צריך שהמיכל יהיה אטום לאויר (תהליך אנאירובי?)

לפתיחה, בעיני רוחי אני רואה מתקן הבנוי מחבית של 220 ליטר סטנדרטית (על גלגלים?).
יתכן שעליה תותקן מגרסה ידנית כדי לפרק את החומר לחלקים קטנים להאיץ את תהליך הקומפוסטציה
ואולי פאנל סולארי או טורבינת רוח קטנה תעשה את העירבוב של החומר? או שנוסיף 'מנואלה'?
A is A
תמיר אילן
גנן אורגני

Re: ביו-גז ביתי - מי נרתם למשימה?

הודעהעל ידי באדי » 24 יוני 2015,14:04

משהו כזה?

Watch on youtube.com
<iframe width="854" height="510" src="

ועוד אחד קצת יותר משוכלל :

Watch on youtube.com
<iframe width="854" height="510" src="
באדי
גנן באימונים

הודעהעל ידי ראובן אורן » 24 יוני 2015,14:04

מנהל פורום - גינון אורגני ואקולוגי - הדרכה ויעוץ

באדמה בריאה - גדלים צמחים בריאים
צמחים בריאים - לא סובלים ממזיקים
סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי תמיר אילן » 24 יוני 2015,14:04

זריזים מקדימים למצוות :D
תכננתי היום/מחר לחפש חומר והקדמת אותי.
צדיק! :angel:
A is A
תמיר אילן
גנן אורגני

לדעתי הבעיה העיקרית זה לאגור את הגז.
וזה קצת יותר מורכב, היות ונדרש לדחוס אותו.
באדי
גנן באימונים

הודעהעל ידי ראובן אורן » 24 יוני 2015,14:04

לא כל כך הצלחתי להבין את הנערה בסרטון.., איכות הקול די גרועה..
אז.. רק מצפייה.., אני נוטה להבין כי לצורך האיחסון ושמירה על מינימום לחץ, משתמשים שם באבוב גומי.
מקווה שהבנתי, כי זה נראה מאוד הגיוני. איננו מחוייבים, משום סיבה, לאחסן את גז המתאן ב ל ח ץ , כמו במיכלי הגז הביתי, שמגיעים עם גז מנוזל בלח. גבוה ועל כן יש לפחות וסת לחץ אחד המוריד את הלחץ לצורך הזרמה ושימוש בכיריים, מרמת איחסון של 30 או 50 מיליבר.. (לא זוכר במדוייק) לרמה של .. 2 מיליבר (?! משהו כזה.., תקנו אותי אם אני טועה..?)

אז למעשה, הלחץ המצטבר באבוב ובמיכל ההפקה, הוא נמוך מאוד ובכל זאת יזרום ויבער בכיריים..

הלא כן..?!

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

אם אני זוכר נכון הלחץ במיכלי הגז קרוב ל 20BAR, המפחית מוריד ל 30 מיליבר.

דחיסה של הגז זה עבור איכסון כמות גדולה, לוא דווקא השימוש.
אחרת זה יהיה כמו להפעיל חשמל בבית על תאים סולאריים - רק כשיש שמש......
באדי
גנן באימונים

הודעהעל ידי ארז » 25 יוני 2015,14:04

הביו גז שמיוצר הוא למעשה גז מתאן שמיוצר בתנאים אנאירוביים (אותו גז שיחד עם מימן גופריתי משחרר ריח "ניחוח") הגז דליק מאוד ועלול להיות נפיץ במידה והוא נמצא בריכוז מסויים באוויר.
יש שלוש בעיות שאיתן צריך להתמודד ביצור הביו גז:
1) אגירה בטוחה של הגז: מנעית דליפות,הקטנת כמות החמצן במיכל האגירה ומניעת ניצוצות במיכל האגירה.
2) מניעת חדירת חמצן לביו מעכל.
3) מניעת חדירה של חיידקים צואתיים וירוסים וכו' למערכת וכך הגעה שלהם למטבח.
למיטב זכרוני באפריקה באזור שיש בו שמורת טבע לגורילות שבה הייתה כריתה מסיבית של עצים לצורך יצור פחם,חילקו חינם לתושבים כירות גז ומיכלי עיכול
כדי שיבשלו עליהם במקום לרכוש פחם כאשר מה שמשמש ליצור המתאן זה הצואה הביתית שהם וחיות המשק שלהם יצרו.
אין שכל אין דאגות
רק הגוף צועק והחברה סובלת
ארז
גנן מתקדם

הודעהעל ידי תמיר אילן » 25 יוני 2015,14:04

בתשובה לבאדי, כמו שאמרת, אין צורך לדחוס אותו כדי להשתמש אלא אם רוצים לאגור לטווח ארוך.
אבל למה שנרצה לאגור כשכל הזמן אנחנו מייצרים פסולת אורגנית?
הרעיון הוא תהליך רציף של ייצור ושימוש כך שאין צורך בדחיסה לצורך אגירה.
בקישורים שהביא ראובן (פרט לראשון שם משתמשים בפנימית לאגירה...) נפח האגירה הוא של חבית +/-
נפח כזה מאפשר כשעה-שעתיים של בישול- תלוי בנפח.
שאלה גדולה היא האם בזרם הפסולת האורגנית הממוצעת של בית בישראל יש מספיק אנרגיה לספק את צורכי הבישול?
A is A
תמיר אילן
גנן אורגני

הודעהעל ידי ראובן אורן » 25 יוני 2015,14:04

... כדי לקיים מצב של 'גז בעירה' בזרם אחיד ויציב, אתה חייב להשתמש ב'אמצעי הכלה' כלשהו - 'קבל' - CAPACITOR

כי ברגע שאתה מתפעל את מיכל ההפקה - מוסיף זבל או כל 'אינסטרומנט' אחר, לא יהיה לך גז!!

הרעיון של האבוב / 'פנימית'.. מצא מאוד חן בעיני - חכם מאוד !

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

ראובן אורן כתב:... כדי לקיים מצב של 'גז בעירה' בזרם אחיד ויציב, אתה חייב להשתמש ב'אמצעי הכלה' כלשהו - 'קבל' - CAPACITOR

כי ברגע שאתה מתפעל את מיכל ההפקה - מוסיף זבל או כל 'אינסטרומנט' אחר, לא יהיה לך גז!!

הרעיון של האבוב / 'פנימית'.. מצא מאוד חן בעיני - חכם מאוד !

ברור שצריך מיכל כלשהו. תגובתי לבאדי הייתה שלא חייבים לחץ כמו בלון גז
בשיטות שבהן יש חבית הפוכה "צפה" בחבית עם מים נוצר לחץ נמוך מאד אבל מספיק כדי להזרים החוצה את הגז .
פנימית זה רעיון חביב אבל לע"ד הנפח לא מספיק גדול לשימוש משפחה (אולי לרווק/ה)
A is A
תמיר אילן
גנן אורגני

פניצית.. עדיין חביב עלי...
יש פנימייות בכל גודל..

השאלה המתעוררת אצלי... אם העסק באמת עובד... :?:

כלומר.. צריך שבמיכל הייצור ייווצר לחץ מספיק להזרמת הגז המיוצר, אל הפנימית או מיכל / בלון ההכלה ואיחסון.

אחרת.. תידרש איזושהי משאבת לחץ..

דעתך?? אתה בעניינים יותר ממני...

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי באדי » 25 יוני 2015,14:04

אני בכל זאת מתעקש על נושא האגירה.
אין לי שום כוונה לאמר לאישתי שנגמר הגז באמצע הבישולים לפסח/ראש השנה.......

מה לגבי הריח ?
האם כיריים סטנדרטיות יעבדו היטב עם המתאן? הרי ישנו הבדל משמעותי ביעילות בין בוטאן המשמש בארץ לפרופאן המשמש בארה"ב למשל (בשני המקרים זה יעבוד אבל היעילות ונקיון הבעירה מושפעים מאוד).
באדי
גנן באימונים

באדי כתב:אני בכל זאת מתעקש על נושא האגירה.
אין לי שום כוונה לאמר לאישתי שנגמר הגז באמצע הבישולים לפסח/ראש השנה.......

מה לגבי הריח ?
האם כיריים סטנדרטיות יעבדו היטב עם המתאן? הרי ישנו הבדל משמעותי ביעילות בין בוטאן המשמש בארץ לפרופאן המשמש בארה"ב למשל (בשני המקרים זה יעבוד אבל היעילות ונקיון הבעירה מושפעים מאוד).

1. למניעת ריח מעבירים את הגז דרך "מצחצח" (scrubber) שזה יכול להיות צינור PVC (ביוב) מלא בצמר פלדה (או בשבבים מבית מלאכה לעיבוד שבבי). אם השימוש הוא בחוץ (גריל/טאבון) עניין הריח לא משמעותי לדעתי.
2. דחיסה נראה לי פרויקט מורכב ומעלה שיקולי בטיחות. אם צריך, במקום לדחוס תשתמש במיכל של קוב. אבל קודם צריך קצת חישובים (או הרבה נסיונות) כי אין טעם לדחוס או לצורך העניין להגדיל מאד את מיכל האגירה אם השימוש בגז הוא יום-יומי. המקסימום שתאגור זה אם בשבת אתם לא מבשלים אז תאגור משבת לראשון...
3. בגלל הלחץ הנמוך והערך הקלורי ששונה בין LPG שיש לנו בבלונים למתאן כנראה שעוצמת הלהבה תהיה נמוכה יותר. ראיתי ביו-טיוב שמישהו הגדיל את החריר שבכניסה לכירה כדי לפצות על הלחץ הנמוך יותר.
4. אני חשבתי לנצל את גז המתאן לגריל בחצר שממילא לא משתמשים בה כל יום (וטאבון - כשאגיע לזה). אם יהיה עודף מתאן אפשר להוסיף לגריל כירה ניידת וזולה שאפשר להגדיל לה את הקדח וכו'; לא חושב לשחק עם תנור הגז שבבית ע"י קדיחה וכו'). יש גם גרילים שיש להם כירה מובנית...
A is A
תמיר אילן
גנן אורגני

אכן, בהתייחסות ל 2 ו 3

1. מחייב הגדלת החריר שב'דיזה'
2. בסרטונים אנו רואים (בלי שהם הזכירו זאת.. :!: ) שהם משתמשים בכיריים נוספים ולא באורגינליים שבמטבח.
3. אותו כנ"ל, גם לגבי 'גרילר' גינתי - הגדלת החריר שבדיזה, שמשפ מוזרם הגפ"מ מעורבב באויר לחרירים שבצינור המאורך
4. מאחר והשימוש יהיה, בכל מקרה לכיריים או גריילר המוצבים בחוץ, אין חשיבות רבה לביצוע סינון מחשש לריח.
* כן, 'צמר פלדה' מתאים לכך. נסורת.. לא ! כי היא מגיעה 'משומנת ומטונפת' מעצם הפקתה ולכן לא תמלא תפקידה, כמו צמר פלדה עם 'שטח פנים' גדול.

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

Re: הגינה שלי-גולן

הודעהעל ידי צברי נוגן » 02 יולי 2015,14:04

ראובן,
בנוגע לבריכת דגים אקולוגית ללא משאבה וללא פילטר
אפשרי ועוד איך, אצלי יש מספר מיכלים בגדלים שונים (כולל שני אקווריומים בתוך הבית הגדול שבהם 350 ליטר)
אין באף אחד מהם פילטר או משאבה כל שהיא (באקווריומים יש גוף חימום לחורף אבל לא מעבר) בכל הבריכות המים
צלולים ואין תמותה (אפילו גיליתי לתדהמתי שכמה דגי זהב שרדו את השלדג לבן החזה שזלל את חבריהם).
אצלי האוכלוסיה בכל הבריכות/מיכלים, מורכבת מדגי גמבוזיה, חלזונות מאיזה שש מינים שונים, שרימפסים ובבריכה הגדולה גם דגי זהב,
בנוסף בכל הבריכות יש מספר גדול של צמחים (במיכלים הקטנים לפחות 4 סוגי צמחים שונים ובבריכות הגדולות מעל 20 סוגים! בכל בריכה)
ברגע שיש מספיק צמחים הם יצרכו את כל המזהמים מהמים, בנוסף החלזונות והשרימפסים משמשים ביחד כצוות הניקיון
ואוכלים את כל החומר האורגני שנרקב במים...
אני מתכנן להוסיף מפל בבריכה הגדולה אך ורק בשביל הצליל של פיכפוך המים, אבל לא בשביל הנקיון, הבריכות שלי
הם סוג של ביצות (גם שם אין פילטרים ומשאבות ;) בכל טבעי)
מקווה שבשנה הבאה אגדיל את הבריכה כמו שתכננתי בקיץ הקודם, רק שאז מבצע "צוק איתן" שיבש לי את התוכניות.
לק"י
יהודי זה הכי אחי
צברי נוגן
גנן אורגני

הודעהעל ידי ראובן אורן » 02 יולי 2015,14:04

תחשוב על זה שוב...

על ה'בוצה' המצטברת בקרקעית של 'בריכה' מלאכותית כמו שלנו / אקוואריום // מיכל גדול...
זה לא ביצה טבעית שקרקעיתה היא סוג של 'אדמה / קרקע', אלא משהו לא טבעי שלא מחלחל ולא סופג מינרלים מהמים ו'בולע' אותם.

גם הבריכה שלי, הייתה תקופה ארוכה... ללא משאבה, סנן או סירקולציה והמים היו צלולים כבדולח.., לכאורה ! כי בתחתית הבריכה המדופנת בגומי, פלסטיק או פולימר כלשהו, מצטברת שכבה עבה של בוצה שאין מי ש'יבלע' אותה, לא צמחים ולא 'רמשים'.

והבריכה אצלי, בת 'כמה' שנים. כ 6 שנים רק מה רה-אורגניזציה שעשיתי לה..

גם בבריכה הצעירה שלך, נסה לבחוש קצת בעומק ותראה מה הצטבר..

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

ראובן, אם תראה איך שורשי הצמחים אצלי (קלה חבשית, איריס ענף, ספלילה טבורית, יקינטון מים, סוף מצוי)
חוגגים בתוך הבוצה אתה תהיה בשוק, הבריכה שלי כבר בת 3 וחצי שנים, מעולם לא ניקיתי אותה וכבר מעל שנה וחצי
שהפילטר והמשאבה שבקו חיים בגלל עומס הליכלוך (היא נמצאת מתחת לעץ שיפלרה ענק שמשיר לא מעט עלים אליה...
האוכלוסיה חוגגת וגם הצמחים...
הכל תלוי בכמות הצומח במים, כבדרך אגב אני מצרף קישור לחברה שעוסקת
בטיהור שפכים בצורה אקולוגית (ע"י צמחים בלבד), חברה דיי מוכרת (ישנם כמה פרוקטים שלה בארץ אבל נראה לי שהיא מתמקדת יותר בחו"ל)
שווה לקרוא (מקווה שזה לא נחשב פירסום, אין לי ולא היה לי שום קשר איתם למעט הקריאה של המאמרים שלהם ולמידה מהם).

http://www.ofra-aqua.co.il/?catid={03E14AE0-D7A5-491F-A0A1-4DD9D5904073}

בסופו של דבר הבוצה הזאת מתפרקת אמנם בקצב איטי אך מתפרקת ובסוף הופכת לקומפוסט רק בתנאים דלי חמצן...
לק"י
יהודי זה הכי אחי
צברי נוגן
גנן אורגני

הודעהעל ידי תמיר אילן » 02 יולי 2015,14:04

בסביבה דלת חמצן הבוצה כנראה תייצר מתאן
A is A
תמיר אילן
גנן אורגני

תמיר, מתאן נפלט במקום חמצן בתהליך אירובי, אבל התוצר הגולמי זה קומפוסט...
לק"י
יהודי זה הכי אחי
צברי נוגן
גנן אורגני

הבא

חזור אל גינון אורגני ואקולוגי - של פורטל 'כאן נעים'

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־85 אורחים