שיקום הדשא שלי- אהרון

הגעגועים ל"ירוק" על כל היבטיו, כבר הפכו לעובדה. האנשים רוצים ירוק ליד הבית במקום מפלצות הבטון, האנשים רוצים להתחבר לטבע. לבריאות. לריח הירק של פעם, כן, כן, תתפלאו פעם (עד לפני עשרות בודדות של שנים) היה ריח לצנון לעגבנייה לגזר, לשסק, לשזיף ולרימון, שלא לדבר על הטעם הנפלא של פעם. עכשיו, אנו מביאים לכם במה/פורום לגינון האורגני, ובה כל מה שרציתם לדעת על גינה אורגנית המשלבת עצי פרי, פרחים, צמחי תבלין וירקות. והכי חשוןב, איך להעיר את האדמה מהבחינה האורגנית, איך לחיות בהרמוניה עם האדמה, ללא מזיקים וללא מחלות.

כיצד מגדלים באופן אורגני? כאן תקבלו מידע מקיף מטובי המומחים. תוכלו גם להיעזר בכתבות בפורטל כאן נעים – בקטגוריה החדשה; גינון אורגני.
http://www.kan-naim.co.il/naim.asp?cid=531

כתובת ' ירוק נעים - גינון אורגני, אקולוגי, סביבה' בפייסבוק;
http://www.facebook.com/pages/%D7%99%D7 ... 56?sk=wall

כתובתנו: kan-naim@bezeqint.net
gardennaim@gmail.com

גלישה נעימה.

שיקום הדשא שלי- אהרון

הודעהעל ידי אהרון ס » 17 אפריל 2016,14:04

שלום
הדשא שלי מזן קוקויה , כבר בין 7 שנים בגודל של ~80מ"ר . הוא נמצא בדרום הבית וברובו הוא נהנה מאור השמש כמעט כל היום .
השקייה נעשת ע"י מחשב השקייה וממטרות שקופצות מהאדמה.
בשנים הראשונות הדשא היה ממש אחיד ויפה כמו מרבד או מגרש גולף מטופח.
כעט הגינה התפתחה , העצים שהיו קטנים גדלו ,והם חוסמים את אור השמש באיזורים מסויימים , או מצמצמים מאוד את זמן השמש שהדשא נהנה ממנו .
באיזורים שיש כעט צל ע"י הצימחייה ההיקפית כבר לא גודל דשא בכלל !
בשנה האחרונה מצב הדשא היתדרדר מאוד בגלל הזנחה שלי , חדירת עשבייה וצמחים אחרים .
עם עשבים שוטים פה ושם אין לי בעייה להתמודד , אבל כעט חדרו מספר צמחים מתפשטים, שפשוט הצליחו להתפשט כמעט על כל הדשא.

בתחילה ניסיתי לעקור באופן פרטני , אחר כך לבצע כיסוח בגובה נמוך , אבל הצמח מתפשט ולא עוצר .
היום הוא מופיע כבר כמעט בכל הדשא .

כיוון שאני לא רואה איך אני מצליח להשתלט חשבתי להתחיל מחדש .
1) לחסל את כל הדשא הקיים + כל העישבייה ע"י ראונדאפ .
2) לאחר שכל הדשא והעשבייה יתיבשו , להוציא את כל השאריות ולהזמין מרבדי דשא חדשים.

אפשרות אחרת שעוד לא ניסיתי זה לבצע דילול עם מדללת בדשא .

אשמח לשמוע על המלצות וטיפים עשה /אל תעשה .
קבצים מצורפים
דשא1.jpg
דשא1.jpg (112.45 KiB) נצפה 4785 פעמים
20160314_073631.jpg
20160314_073631.jpg (62.43 KiB) נצפה 4785 פעמים
אהרון ס
גנן חדש

Re: שיקום הדשא שלי- אהרון

הודעהעל ידי ראובן אורן » 18 אפריל 2016,14:04

בוקר טוב, אהרון

1- אם דשא מסוג 'קוקויה' לא שרד עקב הצל מהעצים, השאלה היא אם דשא מסוג אחר ישרוד?
כי 'קוקויה' הוא בין סוגי הדשא הנדרשים להכי פחות שעות שמש.
2- אולי יש אפשרות לקצץ קצת בעצים ולהקטין הצל?
3- אולי יש חלקה מתוך ה 80 מ"ר שכן מקבלת מספיק שמש ואז, תוכל לצמצם מעט את חלקת הדשא החדשה ולהניח / לשתול דשא יותא נעים, כמו 'אל-טורו'.
4. אתה בטוח שאתה רוצה להמשיך עם דשא?!
5. אולי לצמצם אותו בהרבה?! שלא יהיה צמוד לקירות - תשאיר רצועה של 60-80 ס"מ לצמחי נוי או ירקות.. צור שביל או שניים.. כך תגיע לחלקת דשא קטנה יותר - 50-60 מ"ר וזה אולי מספיק..?!

ותכל'ס.. מאוד מאוד לא ממליץ להרעיל את האדמה, את המשפחה ואת השכנים ב'ראונד-אפ'. רבות דובר פה על המוצר הזה 'ראונד-אפ' ועל החברה שמייצרת אותו - 'מונסנטו' ועד כמה החומר והחברה הזו מסוכןנים לבריאות.

אם תשתמש, או לא תשתמש בו, נותרה לך אותה עבודה. אז ממליץ לעשות אותה, מבלי להשתמש בחומר מסוכן זה

מה עושים?

שוכרים 'מתחתת' ליומיים. עוברים על השטח כולו עם המתחחת, בצורת 'שתי וערב', עד לתיחוח עמוק ויסודי של כל השטח.

מנקים את כל השטח משארייות הצמחים והדשא ז"ל

משקים השקייה כבדה להרטבה של כל המשטח.

פורשים ניילון שקוף (פוליאטילן) על כל השטח המדובר (מיד לאחר ההשקייה !) ומעגנים בקצוות ובאמצע שלא יתעופף מהרוח.
משאירים את הניילון פרוש למשך, לפחות שבוע, רצוי 10 ימים.
הפעולה הזו נקראת 'חיטוי תרמי' ונהוגה גם בחקלאות ה'פחות רעילה'. החיטוי יסודי ועמוק, במיוחד עקב ההשקייה המקדימה. קרינת השמש חודרת לעומק והכל ביחד גורם גם לזרעים נסתרים לנבוט במהירות ולמות מהחום הרב שכלוא תחת המעטה השקוף. ('ראונד-אפ' לא יחסל זרעים! וכנראה שעקב ההזנחה, יש אצלך הרבה / המון זרעים).

סיימת? כעת לחשב מה השטח ולהזמין קומפוסט ביחס של 10 ליטר למ"ר.
לפזר הקומפוסט על פני השטח
לשכור מתחחת לעוד יום ולערבב איתה את הקומפוסט עם האדמה.
ליישר האדמה כולל תכנון שיפועים
להזמין מרבדי דשא חדשים
ו..

בהצלחה,
מנהל פורום - גינון אורגני ואקולוגי - הדרכה ויעוץ

באדמה בריאה - גדלים צמחים בריאים
צמחים בריאים - לא סובלים ממזיקים
סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי אהרון ס » 18 אפריל 2016,14:04

תודה על התשובה המפורטת !
1. מוזר לי שכתבת ש "קוקויה הוא בין סוגי הדשא הנדרשים להכי פחות שעות שמש".
עד כמה שאני יודע זה בדיוק הפוך , הוא דורש שמש ישירה ~8 שעות ביום ,בעוד זנים אחרים מסתפקים ב 3-6 שעות .(זה מופיע באתרים שמשווקים דשא)
2. אכן גזמתי חלק מהעצים על מנת לאפשר לדשא יותר אור , זה בהחלט עוזר אבל דורש יותר תחזוקה .
3. אני אבחן שוב מה לעשות עם האזורים המאוד בעייתיים מבחינת צל ואולי באמת אאמץ כמה מהרעיונות שהעלת פה .
4. כן , אני בטוח שאני רוצה להמשיך עם הדשא , מסב לי המון נחת לראות את הילדים רצים ומתגלגלים על הירוק הזה :)

האם לאור המצב של העשבייה אין פתרון אחר מלבד חיסול המדשאה ובנייה מחדש ?

הפתרון של הניילון לחיטוי והשמדת הזרעים נשמע מעולה , האם באמת זה ישמיד את שאריות ההעשביה כולל זרעים/שורשים שבתוך האדמה ?

כמה עמוק לתוך האדמה המתחחת יורדת ? יש את צינורות ההשקייה שלא היתי רוצה לפגוע בהם .

תודה
אהרון
אהרון ס
גנן חדש

הודעהעל ידי ראובן אורן » 18 אפריל 2016,14:04

בדקתי שוב ואכן, משום מה מצויין כי הקוקויה נזקק ל 8 שעות.. די מוזר לי.., כי זה סוג הידוע בכך שהוא נשאר ירוק גם בחורף. ובחורף יש הרבה פחות שעות שמש ! מוזר.
הוא מוגדר כדשא גס ו.. עמיד. אין מצב לשכב עליו ללא חולצה.
דורש טיפול די סיזיפי כדי לשמור עליו במצב נורמאלי - ירוק, אחיד ו'קפיצי' למדרך.
'חיסול המדשאה' ושטיחים חדשים, זו הדרך המהירה, כדי שכבר הקיץ יהיה לכם דשא.
השורשים שלו עמוקים ואם תעבור על המשטח, עם מכסחת במצב הכי נמוך = 'קרקוף', תחסל את כל הצמחים, אבל לאחר מכן, הוא, הקוקויה, יתחדש
תוכל לעודד התחדשותו ע"י נפיזור קומפוסט והשקייה קצרה כל יום.

כן, חיטוי תרמי יעיל ואפקטיבי מאוד

את גובה סכיני המתחחת אפשר לקבוע עם רגלית מיוחדת שיש בה. אתה יכול להסתפק בעומק של כ 20 ס"מ
,

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי אהרון ס » 19 אפריל 2016,14:04

לגבי העבודה עם המתחחת .
אם אני עובר עם המתחחת על הדשא , זה יערבב את כל החומר האורגני (דשא/שורשים/עלים ) עם האדמה שידרוש לא מעט עבודה כדי לדלות אותו .
לא עדיף קודם לבצע קירקוף של ההדשא עם מכונת הדשא ?

כשכתבת "ניילון שקוף (פוליאטילן)" הכוונה לגלילי הניילון שקונים בכל חנות לחומרי בניין ?
זה מגיע בדרך כלל בגליל ברוחב 1 מטר שהיריעה מקופלת ל2 , כלומר שפורסים , מקבלים יריעה ברוחב 2 מטר ואורך לפי מה שפורסים.

תודה
אהרון ס
גנן חדש

הודעהעל ידי ראובן אורן » 19 אפריל 2016,14:04

יפה, אתה חושב נכון ו..אוסיף על כך, מאחר ואתה מלא מוטיבציה.. :)

1. לקרקף
2. להשקות היטב היטב
3. לכסות בניילון שקוף - לפחות לשבוע
4. לשכור מתחחת ולעבור על הכל 'שתי וערב'
5. לאחר התיחוח, רוב החומר ישמש כ'זבל ירוק' ויתפרק בקרקע. אתה רק תעבור עם מגרפה ליישור ו..פינוי גושים גדולים של שורשים וכדומה

כן, בד"כ הניילון מגיע מקופל! קח את זה בחשבון כשאתה הולך לקנות. בחנויות, מוכרים אותו בכל מיני רוחבים וכולם 'כפולים'.

יש לי 'תחושת בטן' שהמחירים כעת, לפני פסח, בטח גבוהים יותר. אולי כדאי להמתין לחוה"מ או לאחר החג.. :?:

חקשמייח

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

חזור אל גינון אורגני ואקולוגי - של פורטל 'כאן נעים'

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־96 אורחים