הגינה והמרפסת שלי - שלל שאלות

הגעגועים ל"ירוק" על כל היבטיו, כבר הפכו לעובדה. האנשים רוצים ירוק ליד הבית במקום מפלצות הבטון, האנשים רוצים להתחבר לטבע. לבריאות. לריח הירק של פעם, כן, כן, תתפלאו פעם (עד לפני עשרות בודדות של שנים) היה ריח לצנון לעגבנייה לגזר, לשסק, לשזיף ולרימון, שלא לדבר על הטעם הנפלא של פעם. עכשיו, אנו מביאים לכם במה/פורום לגינון האורגני, ובה כל מה שרציתם לדעת על גינה אורגנית המשלבת עצי פרי, פרחים, צמחי תבלין וירקות. והכי חשוןב, איך להעיר את האדמה מהבחינה האורגנית, איך לחיות בהרמוניה עם האדמה, ללא מזיקים וללא מחלות.

כיצד מגדלים באופן אורגני? כאן תקבלו מידע מקיף מטובי המומחים. תוכלו גם להיעזר בכתבות בפורטל כאן נעים – בקטגוריה החדשה; גינון אורגני.
http://www.kan-naim.co.il/naim.asp?cid=531

כתובת ' ירוק נעים - גינון אורגני, אקולוגי, סביבה' בפייסבוק;
http://www.facebook.com/pages/%D7%99%D7 ... 56?sk=wall

כתובתנו: kan-naim@bezeqint.net
gardennaim@gmail.com

גלישה נעימה.

הגינה והמרפסת שלי - שלל שאלות

הודעהעל ידי תהל » 13 יוני 2016,14:04

קודם כל שלום!
אני ממש שמחה להיות חלק מכם :-)

ועכשיו לצמחים שלי.
אז ככה, יש ירקות שאני מגדלת במיכלים במרפסת, ושאר ירקות באדמה.
כל הזרעים נקיים מהמכון הוולקני, ולא נגעתי עם ריסוס או דישון לא במיכלים ולא באדמה, והאדמה שלי מועשרת בקומפוסט ביתי והרבה אהבה.

1. הפלפל.
יש לי שיח שזו שנה שניה שלו, במיכל 18 ליטר. שר'ד את החורף, ואיתו לא מעט סופות מטורפות, והתאושש נפלא עם בוא האביב. עכשיו, רגע לפני שמבשילים הפלפלים, משהו תקף אותו, ולהערכתי זו איזו פטריה או מחלה, כי לא מצאתי עליו שום מזיק גם לא עם זכוכית מגדלת. כל העלים המבוגרים והצעירים, מקבלים כתמים ירוקים בהירים בצידם הקדמי, ובצידם האחורי נראה כאילו רקמת העלה נפגעת במקומות הללו. כמו כן צד אחד של העלה, מתקפל ומקבל איזה חתך קל או עיוות. בהדרגה כל העלים נושרים, ואין פריחה חדשה. הכתמים אינם קמחיים, ולא ניתן לקלף או לגרד איזו שכבה מעל העלה עצמו, יותר נראה כאילו הרקמה שלו עצמה נפגעת.
האם קמחונית? האם יש איך לטפל והאם כדאי, בהתחשב שבכך שזו שנה שניה שלו?
מה שמטריד עוד יותר, זה שזה החל להדביק את השיחים הצעירים, אלה שבאדמה.
מצורפות תמונות

2. המלפפון.
יש לי שלושה שיחי מלפפון בגיגית ענקית, מועשרת בהרבה זבל וקומפוסט, שנמצאים בשמש ישירה מחצית מהיום, ועוד 6 שיחים באדמה, בערוגה מוגבהת, שם הם זוכים לכ-3 שעות שמש ישירה של שעות 10:30-13:30 והשאר חצי צל/צל.
כל השיחים משתוללים, גדלים בטירוף ובקצב מסחרר, מלאים פריחה זכרית ונקבית (אלה שבשמש בגיגית אפילו יותר מאלה שבצל) ונראים נפלאאא. רק מה... אין פרי. למרות שאני מבצעת האבקה ידנית מידי בוקר, ולמרות כמות הפריחה האינסופית, יש לי מלפפון אחד עד כה. כל הפרחים הנקביים נובלים ללא פרי, ואני לא מבינה למה :-(

3. העגבניות.
נאלות בזו אחר זו על ידי מנהרן ועוד משהו, שמכלה את העבגניות מלמטה למעלה, קודם העלים הבוגרים ובהגרגה הצעירים. כשהצמח מגיע לגובה מטר, כמות העלים המתים כבר גוברת משמעותית על החיים. כמעט אין פריחה, וגם כשיש אין עגבניות. מצאתי זחל באורך כס"מ אחד למרגלות החציל (שסובל כמעט כמו העגבניות), וגולם על העלים של העגבניה (מצרפת תמונות). אני מצרפת תמונות שלהם. בנוסף, מצאתי לפנ כמה שבועות זחל שקוף זעיר מאד מטייל לו על אחד מעלי העגבניה. גם הוא לא חבר שלנו אני מניחה...
לצערי כבר עקרתי כמה וכמה שיחי עגבניות. הנה קישור לתמונות העגבניות: https://drive.google.com/open?id=0B38iX ... 0VXemktblE

4. החצילים.
יש לי שלושה שיחים, אף אחד עןד לא פרח, והם כבר בגובה של כחצי מטר ( שנים באדמה ואחד במיכל של 18 ליטר). האם משהו לא בסדר? מציינת שאלה שבאדמה, נראים שסובלים מאותם המזיקים של העגבניות, רק במינון נמוך יותר.
עוד שאלה - לאחד החצילים חתכתי בטעות את אחת הענפים המרכזיים, מבין שלושה, ממש באיזור הפיצול. האם גרמתי נזק?

5. התירס האדום.
שתי שורות, שמונה זרעים שכולם נבטו, חלקם בערוגה מוגבהת ליד המלפפונים, בחצי-צל, חלקם בגיגית,, גם ליד המלפפונים. האם צריך לעשות משהו כדי שיהיה פרי? האבקה? תוך כמה זמן?

6. שאלה כללית על עגבניות: איך יודעים אם הזן שיש לי מסיים או בלתי מסיים? קראתי הרבה שזן אחד כדאי לגזום, כדי שיניב יותר ואת הזן השני לא.

7. ולסיום... הציפורים.
הן עושות שלי שמות בכל דבר שאני מגדלת. מחסלות הכללללל, מפלפלים רגע לפני שמבשילים ועד פרחי מלפפונים, והן גם חופרות לי בערמות הקומפוסט ועוקרות שתילים קטנים. מה עושים????

תודה!
קבצים מצורפים
pepper4.jpg
הפלפל-1
pepper3.jpg
הפלפל-2
pepper2.jpg
הפלפל-3
20160608_170403.jpg
זחל בגודל ס"מ אחד, למרגלות החציל
20160610_172035.jpg
גולם בגודל ס"מ אחד, על העלים התחתונים של העגבניה
לחיוך איון מחיר, החיוך בחינם. אז חייך, בחייך, תהיה בנאדם! D-:
תהל
גנן חדש

Re: הגינה והמרפסת שלי - שלל שאלות

הודעהעל ידי ראובן אורן » 14 יוני 2016,14:04

בוקר טוב תהל וברוכה הבאה :clap:

הרבה שאלות ב'מכה אחת' :whew:

טוב, נתחיל ומי שיעבור, יסייע לי (ימים של חופשות ו'רגע לפני חופשה = לחץ בעבודה' :P )

לגבי הפלפל - עם יד על הלב, איני נוטה לעסוק באיבחון של המזיק הספציפי. מדוע? כי ממילא אין בכוונתי להשתמש באיזשהו 'רעל מיוחד וקטלני נגד......'
אז כפי שכתוב ב'חתימה' שלי, התשובות למחלות ולמזיקים נמצאות באדמה, במיוחד כשמדובר בגידול במיכלים.
הרבה סוגים של מזיקים מפרישים מיני הורמונים המקלקלים את מראה וצבע העלים. מאחר ומדובר בגידול עונתי וקצר, כדאי לנהוג בצורה החלטית. אם העלה פגוע ב 50% שלו, לקטום אותו ! כי הוא לא מביא תועלת לצמח ו.. מושך עוד מזיקים. אם יותר מ 50% מהעלים פגועים, לעקור הצמח.
(יש לי ערוגה צפופה עם כ 15 שיחי פלפל מ 3 או 4 סוגים. צמח אחד עם עלים סמרטוטיים לחלוטין ו.. מוציא פלפלים ענקיים. אז.. הוא זוכה לחסד ונשאר)

מלפפון - אם תביטי מקרוב על הצמח, תראי שלכל צמח נקבי, יש עלה המשמש כ'שמשייה' - מגן עליו מהשמש. הצמחים מלמדים אותנו על עצמם!
צמח המלפפון אינו אוהב חום גבוה. בטמפרטורה סביבתית של 28 מעלות, הפרחים לא יחנטו !! מעל ל30 מעלות, יפסיקו לצאת פרחים נקביים !
אז.. הצלילי הצמחים משמש הצהריים לחלוטין ! כן, כדי להוריד את הטמפרטורה הסביבתית שלו. ממש 'ברזנט' או 'שמשייה' או כל חיפוי חוסם קרינה. כי.. חם בחוץ, מאוד !!

עגבנייה - צמח קשוח. ממש צמח 'מדברי'. לא צריך לפנק אותו יותר מדי.
ה'מנהרן', לא מפחיד אותו. אל תתייחסי בכלל למנהרן.
הצמח נדרש לגיזום רוטיני - יש לגזום ענפים מתחת לגובה 20 ס"מ, כדי שלא ישמשו כמשטח עלייה לצמח - חרקים לא יכולים לטפס על הגזע, כי הוא קוצני.
כל ענף ותיק שהוציא פרי - לקטום ולהוריד. ענף שהחל להתייבש - לקטום.
גיזום מכוון - ענפים צעירים היוצאים מה'חיק' (המירווח שבין הענף לגזע) נקראים 'חזירים' ואותם יש לקטום כל הזמן, כדי לכוון את הצמח לגדול למעלה. כשהצמח מגיע למאכסימום גובה, מבחינתך, קוטמים לו את הראש / האמיר ו.. נותנים ל2 ענפים ('חזירים') לרוץ ל2 הצדדים, או לצד אחד בלבד, לפי התנאים בגינה שלך.

לא להיבהל מכל זחל. זה בעייתי, רק אם הזחל מכרסם לנו את העלים, הפרי או הצמח. פשוט לסלק אותו. וברוטינה של ניטור- לחפש מזיקים מתחת לעלים, כי הם תמיד נחבאים במקומות המוצלים.

הערת ביניים כללית - אדמה אורגנית ובריאה, זה לא 'מהיום למחר' !! כי קומפוסט הוא לא דשן. ההבשלה של אדמה מקומפסטת, היא תהליך נבנה לאורך כמה שנים. וכל שנה, האדמה מתחזקת ו'מפחידה' את המזיקים, יותר ויותר

חציל - גם צמח קשוח, יותר מהעגבנייה - שמש מלאה !! 'חצי מטר' - בקרוב יתחיל להשתולל. קודם הוא מתחבר לאדמה וטועם אותה ואז, מתחיל להשתולל.

קטמת / חתכת את הצמח? לא קרה כלום ! מה'חיק' יצאו 2 ענפים לצדדים. תחליטי אם מתאים לך שני ענפים או רק אחד שאותו תשאירי. כך יגדל לך צמח 'לרוחב' ותוכלי לתמוך את הענף המאוזן עם מוטות בצורת Y ו..היבול יהיה מקסים ! חצילים ענקיים

'זן מסיים' או לא.. תלוי מה הזן של הזרעים.. נושא לא עקרוני כל כך בתחילת הדרך. יותר חשוב לחקלאים המתכננים מחירי שוק טובים :wink:

כן, הציפורים.. אוהבות פלפלים מכל הסוגים וכמובן את העלים הצעירים - הבולבולים והמיינות..
מה עושים?! תולים דיסקים על חוט דק והם מסתובבים ברוח, ומחזירים שברי אור שמפחידים את הציפורים ה"טורפות"

היכנסי לשרשור שלי - ותתחילי מהסוף להתחלה.., יש שם גם 'דיסקים'

[בינתיים, כמה שאלות :
כתבת 'קומפוסט + זבל' במיכלים. אפשר הבהרה?
האם הגיגית והעציצים הגדולים .. עם חורי ניקוז תקינים?
האם את משקה אותם רק במי ברז?]
מנהל פורום - גינון אורגני ואקולוגי - הדרכה ויעוץ

באדמה בריאה - גדלים צמחים בריאים
צמחים בריאים - לא סובלים ממזיקים
סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי תהל » 14 יוני 2016,14:04

תודה!
מיד רצתי לגזום כל עלה וענפון מתחת ל-20 ס"מ בעגבניה והחציל.
עדין לא ברור לי מה מחסל אותם בסדרתיות.

לגבי האדמה הטובה, משודבר באמת גנה למרגלות שיחים ועצים, שיותר מעשור איש לא נגע בה. העלים נשרו והתקמפסטו לאיטם באין מפריע, עד שבאתי אני והחלטתי להפול אותה לגן ירק. כך שאני מניחה שמדובר באדמה טובה למדי, כך לפחות לפי מה שקראתי בין שרשוריך.
גידול במיכלים - יישמתי כלל שקראתי בכמה מקומות, שהמלית על: שכבה דקה אבנים לניקוז, אחכ עלים וגזם שליש מיכל, קומפוסט וזבל שליש מיכל ואדמת משתלה שליש מיכל. למעט הפלפל, שקיבל יחס מיוחד ונשתל כמעט נטו בתוך הומוס, כך כל המיכלים שלי.
הזבל הינו זבל סוסים שהנחתי בצד מתחת לניילון להתקמפסט איזה חודשיים לפני ששמתי אותו במיכלים שלי.

לגבי המלפפונים... מחר מיד מצלילה את אלהשבשמש. רציתי לכתוב שאני עדין לא מבינה מה קורה לאלה שמוצללים ואנינם בשמש החמה, לאן נעלמים כל הפרחים הנקביים?
והבוקר מצאתי פתרון לתעלומה: שוב הצפורים. תפסתי אותן על חם! מחסלות לי את כל הפרחים הנקביים :-(
בכלל הן כמו חוליית טרור, השתלטו לי על המרפסת, הגינה ואפילו הבית עצמו! היונים והמיינות על המרפסת, עוקרות ומנקרות כל זרע וכל שתיל צעיר, השחרורים והבולבולים בגינה.
הבוקר גיליתי שאחת מהן גם נכנסה דרך החלון שאני משאירה פתוח בלילה לאוורור, וביצעה שמות בשני פלפלים שהשארתי על השיש. לא שכחה להשאיר לי קקי על השיש למזכרת :o

לגבי הפלפל - השאלה מה קורה אם זו פטריה והיא מדביקה לי שיחים אחרים? כל ריזוזי הנים למיניהם והגופרית - אינך מאמין בדרך זו?
תהל
גנן חדש

הודעהעל ידי תהל » 14 יוני 2016,14:04

ועוד כמה תשחובות שנשמטו מהודעתי הקודמת: משקה רק במי ברז, ויש חורי ניקוד גדולים ורבים.
בכלל, נראה כי כל הירקות במיכלים נראים כאילו זכו בפיס, רק שהפירות... או נאכלים על ידי הציפורים כבר בהיותם מזעריים, או פשוט לא גדלים.
תהל
גנן חדש

הודעהעל ידי ראובן אורן » 14 יוני 2016,14:04

יפה יפה.. שמח לפגוש תלמידה טובה. :bow:
אכן רואים שקראת, הבנת והפנמת :y: :y:

אחדד 3 דברים
1. זבל סוסים שהתקמפסט - מצויין, הוא כבר 'חצי קומפוסט '! גם הקומפוסו ודם זבל הסוסים המקומפסט, לא שמים 'ככה' אלא מערבבית באדמה רגילה ביחס של 50:50

2. קומפוסט אינו 'דשן' זמין לשורשי הצמחים, אלא ברמה מינרלית של כ 5% (קומפוסט קנוי! )
עד שיפורק ע"י מיגוון המיקרוביוטה שבאדמה, לרמה של הומוס, הוא מהווה 'מרכיב טכני' מעולה לאדמה, משפר איורור, החזקת מים וכמובן.. מזמן מיגוון אדיר של ביוטה הבאה לפרקו.

3. הומוס הוא 'מוצר סופי' - זמין מיידית לשורשי הצמחים כ'חומצות הומייות'. חומר זה הוא 'זהב' ועל כן, אין טעם לבזבז אותו. בשתילה, מפזרים בתחתית הבור חצי ספל של הומוס. ובהמשך, לפינוק ועידוד צימוח והנבה, אפשר לנקוט ברוטינה של פעם בשבוע - 10 ימים, מנה של 'תה הומוס', במיוחד לגידולים המנותקים מ'אמא אדמה' - מיכלים, עציצים, אדנייות.

ולשאלתך
לגבי הפלפל - השאלה מה קורה אם זו פטריה והיא מדביקה לי שיחים אחרים? כל ריזוזי הנים למיניהם והגופרית - אינך מאמין בדרך זו?

אני מאמין במה שכתבתי ב'חתימה' שלי ומסתמך על ניסיון מעשי מצטבר של כ 20 שנים.
האדמה הבריאה, מתקבלת לאט לאט, לא במכה אחת, בגלל שערבבתי קומפוסט באדמה.. וכו'
ע"י שמירה (עקשנית :P ) על רוטינה של השבת הכל לאדמה, אם כחיפוי ואם כקומפוסט, לא מפריעים לישות הסימביוטית הזו - אדמה לעשות אעת מה שהיא יודעת ואז.. הכל מסתדר ו'הסניטרים' של הטבע, ה"מזיקים', לא יבואו לגינה, גם אם השכנים מהצדדים מלאים בהם.

מוצרי 'נים' למינהם, משמשים גחומר דוחה מעולה! אבל.., חומר שלא יודע לעשות סלקציה ולגרש רק את הרעים. הנימיקס או בנימגארד מגרשים את כולם, כולל את אלה שאנו רוצים וצריכים אצלנו - מאביקים, טורפי מזיקים, כמו גמלי שלמה, מושייות, צרעות ועוד.

כמובן שבהתחלה או.. אם מסיבה מסויימת, הצמח/עץ שלנו 'פתאום' מלא בכנימות, יש לחסל אותן מיידית ורק אח"כ להתחיל לנקוט בפעולות של 'טיפול בבעייה ולא בסימפטומים', כשמבחינתי או מהבחינה האורגנית, ה'סימפטומים' הם המזיקים הבאים לצמח חלש לחסל אותו ולהשיבו לאדמה.
אז, יש שמגפרים ויש שמרססים תמיסת סבון על הכנימות וזה עושה את העבודה מעולה, בלי לפגוע בסביבה, באדמה.
אבל, להקשיב לקול הגנן ולהגמיע העץ, פעמיים בשנה ב'קונפידור' זה לדוגמא, מאוד קיצוני, כי כל הביוטה באדמה שמתחת ומסביב לעת, מתפגרת ו.. מי יאכיל את השורשים בהומוס?? :cry:

ו.. לגבי מה שהוספת כרגע
ועוד כמה תשחובות שנשמטו מהודעתי הקודמת: משקה רק במי ברז, ויש חורי ניקוד גדולים ורבים.
בכלל, נראה כי כל הירקות במיכלים נראים כאילו זכו בפיס, רק שהפירות... או נאכלים על ידי הציפורים כבר בהיותם מזעריים, או פשוט לא גדלים.

לזכור שמי ברז מלאים במלחים המצטברים לאט לאט בקרקעית העציץ. כשהכמות מתרבה, זה יכול להרעיל השורשים, לגרום לצמח להיות 'כלורוטי' ולסבול. אז לוודא שמפריזים בהשקייה, פעם בחודש, עד לנגירת מים מחורי הניקוז - כך נשטפים המלחים החוצה.

ולגבי הציפורים הטורפות.. תלי דיסקים ! זה עובד - אחרת לא הייתי ממליץ. הפלפלים של ללא נגיסות ואת התות שדה, אני אוכל לבד :nod:

./file.php?id=20548

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי תהל » 15 יוני 2016,14:04

הי ראובן,
יישמתי כל מה שאמרת, בסופש מחםשת דיסקים לתלןת. בינתיים אילתרתי כילה, לפחות לפלפל שבמרפסת.
ישנה סוגייה שאשמח לתשובה עליה, וזה נושא צמחי העגבניה שלי שמתים בזה אחר זה.
כל עגבניה שאני שותלת שם במקום מה שאני עוקרת, מתה גם היא.
אין כמעט פריחה, ומהמעט שיש אין פירות.
עכשיו... אם אדמה שעשור לא נגעו בה היא טובה, ואני רק תיחחתי אותה והעשרתי בקומפוסט ביתי ממיטב הזבל האורגני שלי, מצבנו אמור להיות טוב.
מדוע, אם כן, משהו הורג את כל השיחים באדמה? זחלים כלשהם מחסלים אותה ואוכלים את עליה, והשיחים מתנוונים ונראים רע ( כמו בקישור ששלחתי).
ומדוע דווקא אלה שבמיכלים, ששתולים בצורה שבה תארתי - בתוך שליש גזם ועלים, שליש קומפוסט וזבל שוליש מצע שתילה של דשנית - כן צומחים יפה וכן פורחים, ואפילו נראות כמה עגבניות מתחילות להתפתח?
תהל
גנן חדש

הודעהעל ידי ראובן אורן » 15 יוני 2016,14:04

ערב טוב

תלי פתק בחדר מדרגות.. ולמחרת.. יש לך 100 דיסקים :lol:
ביקשתי ממישהו.. אם יש לו איזה 2-5 דיסקים 'שלא צריכים'..?! למחרת הביא לי 30 :)

עגבנייות - התשובה נמצאת כמובן... ב א ד מ ה
אל תשתלי שם יותר. השקי היטב הלילה (כדי לרכך את האדמה)
ו.. מחר בבוקר, או.. אחר הצהריים, להתחיל להפוך את האדמה שם, עם קילשון, לעומק 30 ס"מ

משהו הרעיל שם את האדמה ! אולי קברו שם משהו..?!

אני מתעקש (רק מתוך ניסיון !) ש.. התשובות נמצאות באדמה :nod:

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי תהל » 15 יוני 2016,14:04

לפחות אני יועת שלא קברו שם מישהו או משהו... זה בוודאות :P
ומה עם כל הזחלים שמצאתי על השיחים ולמרגלותם? לא סביר בעיניך שהם מחסלים את העגבניות?
תהל
גנן חדש

הודעהעל ידי ראובן אורן » 15 יוני 2016,14:04

משהו לא בסדר באדמה

לגבי המזיקים שלמעלה - הכתמים הבהירים.. ראית שמתחת לעלה ישנה איזושהי מושבה של 'משהו', או תריפסים או אקרייות. הנקבה מטילה ביצים לתוך העלה. תוך כדי כך, היא משחררת הורמון (כנראה 'ציטוכינין') הגורם לשינויי צבע + עיוותים. זה פוגע במראה העלים, אבל לא מחסל את הצמח.

הזחל ה'שקוף', כנראה.. 'זחל המודד'. ניתן לזהותו לפי צורת התקדמותו. אין לו רגלים באמצע, רק בשני הקצוות של הגוף. אם מוצאים אחד, כנראה שיש עוד הרבה..
לא קל לגלות אותם, גם עקב כשרון ההסוואה שלהם וגם מהעובדה שהם פעילים בשעות שאנו ישנים.
אז, יוצאים לגינה בחושך, עם פנס קטן ו..סוקרים את העלים ובייחות החלק התחתון. ואז קל לראות אותם בפעילות. אוספים אותם ו.. נותנים 'מתנת חלבונים' לדגים או לציפורים.

את הגולם, איני מזהה :(
בכל מקרה, אלו זחלים קטנים, שלא מסוגלים לחסל צמח גדול, בייחוד עגבנייה שלא טעימה לזחלים..

אולי תוכלי לצלם גם תמונה או שתיים של ה'נגיסות' ?

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי תהל » 16 יוני 2016,14:04

לבקשת הקהל (קהל יחיד כרגע ... :lol: ), הנה תמונות נוספות של העגבניה והחציל.
3 הראשונות של אותו שיח עגבניה, והרביעית של החציל, שסמוך אליהן.
קבצים מצורפים
20160616_071640.jpg
20160616_071552.jpg
20160616_071606.jpg
20160616_071913.jpg
תהל
גנן חדש

הודעהעל ידי ראובן אורן » 16 יוני 2016,14:04

הנה דעת 'הקהל'.. :lol:

זה בסיידר, אני החודש בתורנות.. :nod:
השאר, ב..חוצלארץ.. או שמפחידים :geek: סטודנטים תמימים בבחינות מסובכות.. :D :D

הנזקים על עלי העגבנייה - 'עש המנהרות' - נזק מזערי שלא כל כך מפחיד את העגבנייה. שאר העלים, נראים חיוניים ויפים.

בחציל - משהו יותר גדול כרסם את העלים - כנראה זחל מסויים. שוב, חפשי אותם מתחת לעלים ו..בחושך, עם פנס !

הערה כללית / תזכורת - עלה הפגוע ביותר מ 50% נא לקטום, קרוב ל'גזע' - חבל על המשאבים שהוא צורך, בלי להביא תועלת

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי תהל » 16 יוני 2016,14:04

תודה לקהל!
בגלל שקטמתי כמעט את כל העלים שניזוקו, כבר לא נשארו הרבה על העגבניה....

ואם הנזק מזערי, למה אין כמעט פרחים, ואין בכלל פרי?
תהל
גנן חדש

הודעהעל ידי ראובן אורן » 16 יוני 2016,14:04

תהל כתב:תודה לקהל!

חחחחח רעה !!
למעלה מ 80 צפייות ב"מרפסת" שלך..,, לא טוב
אמרתי לך שהשבוע אני בתורנות שמירה :lol: :lol: :lol:

תיישרי אותי.. הצמחים ללא הפרחים, הם בערוגה ההיא??

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי אלקנה » 16 יוני 2016,14:04

יש פה הרבה קהל שנהנה מההצגה הכי טובה בגינה
אלקנה
גנן מתקדם

הודעהעל ידי תהל » 17 יוני 2016,14:04

חלילה! רק אסירת תודה לגנן התורן שחולק עימי את הידע.
שתדע לך, שגם המלפפונים אסיר תודה, הזזתי אותם מהשמש. עכשיו נחכה שהם יראו את תודתם בפרי ושהאושר ישרור בגיגית :-)
וכן, הם בערוגה המדוברת.
הפלפל דווקא צומח שם יפה, גם הבזיליקום. רק העגבניות מתות. לגבי החציל טרם גיבשתי דעה.
:-(

שאלה לא קשורה - איך מדלים חציל בדרך החסכונית ביותר במקום (אין לי הרבה ממנו בערוגה)
תהל
גנן חדש

הודעהעל ידי ראובן אורן » 17 יוני 2016,14:04

תהל.. משהו באדמה שם מפריע להן
את שם ו.. אני כאן. וזה לא כל כך קל מרחוק
אז אני מרכז את מיטב האינטואיציה ו'מתעקש' על בעייה באדמה.
אנא, האזיני ל'תחינתי'.. לטפל באדמה..
להשקות אותה היטב ו..לתחח ולהפוך אותה עם קילשון לעומק 30 ס"מ
להשאיר אותה 'פרועה'. להשקות שוב ו.. לכסות אותה בנילון שקוף לשבוע.
זה נקרא 'חיטוי תרמי' - החום המצטבר מתחת לנילון + קרינת השמש המגיעה לאדמה ההפוכה, 'יבריאו' את האדמה.

ו..בקשה קטנה., צרפי כמה תמונות מרחוק ומקרוב של אותה חלקת אדמה.., שאוכל קצת 'להריח' אותה..
:bow:

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי תהל » 17 יוני 2016,14:04

כמה שאלות:
1. האם לעקור את העבניות ששם כרגע?
2. לבצע חיטוי תרמי כמו שאתה מציע ותחתת, אומר לעקור כל מה שיש שם, ומדובר בערוגה די קטנה, שבחלקה ישנם צמחים שמאד נחמד להם, ולא בא לי להרוס אותם.
3. חיטוי תרמי אורך למיטב ידיעתי לפחות חודש וחצי, לא?
4. איך מדלים חציל בדרך החסכונית ביותר במקום בערוגה?
תהל
גנן חדש

הודעהעל ידי תהל » 19 יוני 2016,14:04

ובינתייםף עוד כמה שאלות בנוסף להודעה הקודמת:
1. עברו אי אלו ימים מאז הוצללו המלפפונים, והמוני פרחים חדשים פרחו, משני המינים. אני ממשיכה לבצע האבקה ידנית מידי בוקר. ועדין... אין פרי. כל הפרחים הנקביים נובלים להם ללא פרי, למרות שהצמחים נראים נפלאאאא.
2. תירס אדום. שתילים כבר בני כחודש. גדלו יפה מעלה, ואים פריחה כלשהי. יש משהו שעלי לעשות כדי שתהיה פריה, או בכלל פריחה?
3. חלקת האדמה החביבה והמדוברת (שטרם צילמתי עבורך...) - שמתי לנסיון שני שילי עגבניות במיכלים, ליד הצמחים הרגילים, במצע מנותק. מעין לראות אם הם ימותו מאותו הדבר, או שהבעיה אכםן באדמה. זה יתן אינדיקציה, לא?
4. הפלפל - מתוך 8 פלפלים יפהפיים, נותרו אפס :-( יבדתי את כווולם לטובת הציפורים, שלא התרגשו משני הדיסקים שתליתי מעל המיכל.
שונאת אותן!
תהל
גנן חדש

הודעהעל ידי ראובן אורן » 19 יוני 2016,14:04

1. הצללת, יש פרחים.. כבר עלינו כיתה. ננסה לעלות עוד כיתה. בד"כ אין צורך לבצע הפרייה ידנית במלפפונים, כי הרוח וה'מעופפים המאביקים' יודעים לעשות לבד את העבודה. אבל.. אולי בגלל החום, אין מאביקים.., אז.. כדי לאבק / להפרות פרח נקבי, צריך להשקיע קצת :nod:
תלשי פרח זכרי בשל (יש הרבה..) הורידי לו את עלי הכותרת והשאירי האבקנים בלבד. כעת עם ה'מברשת' הזו, לטפי כל צלקת של פרח נקבי.
מתי? נסי לעשות זאת פעמיים ביום בבוקר ובערב כי גם לפרח הנקבי יש 'מועד פיריון' (והטמפרטורה של הרחם עולה וכו' וכו') אז עם 2 ניסיונות ביום, יעלו הסיכויים.
כן, פרח זכרי אחד מספיק לכל הפרחים הנקביים.

2. תירס - רק להמתין ולהשקות יפה ו..גם לפנק בתה הקומפוסט. השתילים הוציאו כבר תחילת רלחים ('שערות') בקומה הראשונה??
כי רק לאחר שיהיו שערות ב 2 או 3 הקלחים שלמטה, רק אז, יתפתו הפרחים הזכריים, עם האבקה ב'קומה העליונה'.

3. כן, זה מה שהייתי עושה, אחרי ש.. הייתי מתחח ומקלטר יפה יפה את האדמה :wink:

4. "שונאת אותן" - :lol: :lol: :lol: אולי.. איזו תמונה או שתיים שנראה אם הדיסקים תלויים טוב.. מה את לגיד..?!

ביום שישי התחבאתי בפינה חשוכה ועקבתי אחר בולבול שנדלק על הפלפלים הצעירים ועל ה..תות שדה.. הוא לא עבר את הגדר לגינה שלי !! כן דיסקים ! כ 20 פחות או יותר

אולי תנסי.. מוזיקה אחרת :P

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי תהל » 19 יוני 2016,14:04

לגבי הדיסקים - אנסה עוד כמה. בגינה זה די 'קשה, אין לי על מה לתלות. אז נראה לי שאנסה רשת נגד ציפורים.
לגבי המלפפונים - גם קודם היו פרחים. המווון פרחים. רק שלא היה פרי. בדיוק כמו עכשיו.
אני מבצעת הפריה בדיוק כמו שתארת, כבר חודשיים. נאדה! אנסה להפרות גם בערב.
למה ככ מסובך הסיפור :-(
ואני חשבתי שאם נחמד לצמח וטוב לו והוא משגשג, ועוד אני מרעיפה עליו ככ הרבה אהבה (חום הוא לא צריך ממני, יש לו בשפע בחוץ :sun: ).... יהיו גם פירות
תהל
גנן חדש

הבא

חזור אל גינון אורגני ואקולוגי - של פורטל 'כאן נעים'

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־7 אורחים