ירידת טמפ' - 'קפיאת צנרת' - מה עושים?!

הגעגועים ל"ירוק" על כל היבטיו, כבר הפכו לעובדה. האנשים רוצים ירוק ליד הבית במקום מפלצות הבטון, האנשים רוצים להתחבר לטבע. לבריאות. לריח הירק של פעם, כן, כן, תתפלאו פעם (עד לפני עשרות בודדות של שנים) היה ריח לצנון לעגבנייה לגזר, לשסק, לשזיף ולרימון, שלא לדבר על הטעם הנפלא של פעם. עכשיו, אנו מביאים לכם במה/פורום לגינון האורגני, ובה כל מה שרציתם לדעת על גינה אורגנית המשלבת עצי פרי, פרחים, צמחי תבלין וירקות. והכי חשוןב, איך להעיר את האדמה מהבחינה האורגנית, איך לחיות בהרמוניה עם האדמה, ללא מזיקים וללא מחלות.

כיצד מגדלים באופן אורגני? כאן תקבלו מידע מקיף מטובי המומחים. תוכלו גם להיעזר בכתבות בפורטל כאן נעים – בקטגוריה החדשה; גינון אורגני.
http://www.kan-naim.co.il/naim.asp?cid=531

כתובת ' ירוק נעים - גינון אורגני, אקולוגי, סביבה' בפייסבוק;
http://www.facebook.com/pages/%D7%99%D7 ... 56?sk=wall

כתובתנו: kan-naim@bezeqint.net
gardennaim@gmail.com

גלישה נעימה.

ירידת טמפ' - 'קפיאת צנרת' - מה עושים?!

הודעהעל ידי ראובן אורן » 31 ינואר 2017,14:04

נתחיל ב'עצות מומחה' - באדיבותו של אילן תמיר

frozen-pipe.jpg
frozen-pipe.jpg (153.01 KiB) נצפה 13721 פעמים

אם יש דוד שמש חשוף על הגג, כדאי לתת לברז המים החמים לטפטף כי אז הזרימה תעבור גם בצינור הפלסטיק שמוביל מים אל הדוד וממנו.

לגבי הקולט, אם הטמפרטורות יורדות כמה מעלות מתחת לאפס למשך לילה שלם, יש סכנה שהמים בקולט ובצינורות המובילים אליו וממנו יקפאו, יתפשטו והקולט ו/או הצינורות יתפוצצו - במיוחד בלילה בהיר שאז הקולט מקרין את מעט החום שיש בו אל השמיים השחורים ומתקרר עוד יותר. (כמו המצב שגוף המתכת של מכונית מתקרר בלילה יותר מהמדרכה או הכביש ונוצר עליו כפור (קרח) בעוד שהכביש ומדרכה נקיים מקרח). אני שומע מחברים הגרים בהרי המרכז שזה קורה כמעט כל חורף, והאינסטלטורים חוגגים.

אז הכי טוב להתכוננן מראש (אני עשיתי זאת בקיץ) ולהוסיף ברזים המאפשרים לנתק הזרימה אל הקולט וממנו בלי לנתק את הדוד מהבית (כלומר אפשר להפעיל בוילר ולהתרחץ), ולהתקין עוד ברז בתחתית הקולט שמאפשר לרוקן אותו ממים כשיש התרעת קפיאה. אם אין בקולט מים אז אין מה שיקפא, יתפשט, ויפוצץ את הצנרת.

אם לא הספקתם לעשות זאת, ויש לכם גישה נוחה לגג, תכסו בערב את הקולט בשמיכה עבה ועליה יריעת פלסטיק או ברזנט נגד מים ולקשור. אם על צנרת הפלסטיק שעל הגג יש בידוד טוב הסיכוי שיהיה שם פיצוץ נמוך, אך לא יזיק לכסות גם אותם אם השמיכה מספיק גדולה.
בעבר השתמשתי בשמיכה ואותה כיסיתי ביריעה של פלסטיק "פצפץ" כי בועות האוויר מוסיפות בידוד.

בהצלחה!
תמיר אילן
מנהל פורום - גינון אורגני ואקולוגי - הדרכה ויעוץ

באדמה בריאה - גדלים צמחים בריאים
צמחים בריאים - לא סובלים ממזיקים
סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

Re: ירידת טמפ' - 'קפיאת צנרת' - מה עושים?!

הודעהעל ידי חזי » 31 ינואר 2017,14:04

אם כך אולי כדי להשתמש ב פצפץ לחממה מאולתרת
בועות האוויר מוסיפות בידוד.
סיכמנו שלא מתיחסים יותר לשגיעות כתיב שלי
חזי
גנן מתקדם

חזי כתב:אם כך אולי כדי להשתמש ב פצפץ לחממה מאולתרת
בועות האוויר מוסיפות בידוד.

ברור
זה כמו זכוכית 'בידודית', עם 2 או 3 שכבות זכוכית עם אויר ביניהם.
שמשה רגילה בבית, גורמת להפסד חום - 'בריחת חום' רצינית ביותר

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי תמיר אילן » 31 ינואר 2017,14:04

2 שכבות של פצפץ - עדיף. בצד הדרומי ובגג (אם הוא שקוף) כי משם מגיעה השמש בחורף.
בצד צפון, מזרח, ומערב רצוי לבודד עם לוחות קלקר.
הבידוד יותר אפקטיבי אם יש לך כמה חביות מים בחממה שקולטים שמש ישירה במשך היום ומשחררים את החום לאט אל אויר החממה בלילה.
כתבתי על זה פעם שחממה אידיאלית תהיה עם חזית דרומית גדולה ולא עמוקה מדי כדי שהשמש תחדור לעומק החממה.
חביות לאורך הקיר הצפוני - אם השמש מגיעה אליהם יכולים לשמש גם כמדפים לעציצים ואדניות.
A is A
תמיר אילן
גנן אורגני

לגבי מה שתמיר כתב למעלה:
ולהתקין עוד ברז בתחתית הקולט שמאפשר לרוקן אותו ממים כשיש התרעת קפיאה

זה מתאים גם למי שלא גר באזור עם סכנת 'קפיאת צנרת' :!:

לפני כ.. 8 שנים בערך, עשיתי את זה בקולט של הדוד שמש שלי
במקום ה'מופה' העשוייה 'פליז', חיברתי ברז 'מסוט' עבה - נדמה לי שההברגה שם צול וחצי או 2 צול
למה?
כי הקפדתי, לפחות פעם בחצי שנה, לעלות לגג ולפתוח ה'מופה' ולתת למים לפרוץ משם, כדי לשטוף ליכלוך ואבנית שמצטברים בצנרת של הקולט.
הרבה ליכלוך וחלודה היו יוצאים משם.., אבל, צריך לעלות עם מפתח צינורות, ו'צמר פשתן' וכו'
אז החלפתי לברז וכך קל יותר לנקות את הליכלוך המצטבר.

זה עזר?
כן. אני ה'משוגע' היחיד בשכונה שעשה זאת ועל כן, גם ה'משוגע' היחיד שהחליף קולט בשנה שעברה. לאחר .. 22 שנים !
שכנים אחרים, החליפו כבר לאחר 6 שנים.
וכמובן ש..שטיפת הצנרת, מסייעת לנקות / לשטוף, את האבנית המצטברת גם בדוד - עובדה הגורמת לחימום איטי יותר של המים בדוד = ביזבוז חשמל.

2 אינסטלטורים מיקצועיים שראו את זה, אמרו - 'וואלה כל הכבוד! איך לא חשבתי על זה' :nod:

* אפרופו, אם כבר מדברים על 'הצטברות אבנית'..
חבר שבעת לימודיו האקדמאים, התפרנס משרברבות, 'גילה' לי ש..רצוי ועדיף לא להשתמש ב'חמם', אותו שרוול פלסטיק המולבש על גוף החימום שבתוך הדוד.
למה?
כי הוא גורם להצטברות יתר של אבנית בתוך החלל הקטן הזה - אבנית המצטברת על גוף החימום והתרמוסטט
הראה לי את זה בדוד שלי.. :o נראה כמו.. 'מערת הנטיפים' :!:
אז הורדתי וזרקתי..
ומאז.. לא הוחלף יותר גוף חימום או תרמוסטט :nod: :clap:

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי אבי אלימלך » 31 ינואר 2017,14:04

בכמה יורדת הטמפרטורה כל 10 מטר?

ואיך זה שבאזור כמו ירושלים,נותנים נתון אחד לטמפרטורה,כאשר יש הבדל עצום בין הפסגות לגיאיות?
אבי אלימלך
גנן אורגני

אבי אלימלך כתב:בכמה יורדת הטמפרטורה כל 10 מטר?

ואיך זה שבאזור כמו ירושלים,נותנים נתון אחד לטמפרטורה,כאשר יש הבדל עצום בין הפסגות לגיאיות?

זה נושא הרבה יותר מורכב.
העניין של ירידת טמפרטורה עם עלייה בגובה, מתאים לטייסים
אנחנו שנמצאים על הקרקע (בדרך כלל :lol: ), הכל תלוי במבנה הגיאומורפולוגי של פני השטח.
אם אתה גר על רמה גבוהה ו..הבית שלך, השכונה שלך, נמצאים באיזשהו 'עמק' או בקעה, ברור שהטמפרטורה תהיה שונה מאשר על רמה חשופה. כי האויר הקר שהתטובר ב'בקעה', לא מתפנה משם מהר
לכן, באזורים כמו רמת הגולן, אפשר למצוא מקומות קרובים עם הפרשי טמפרטורה די קיצוניים, בין שטח חשוף לשטח 'שקוע' או מוסתר מאחורי איזה 'תל'

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי תמיר אילן » 31 ינואר 2017,14:04

לגבי ניקוי הקולט, רובן צודק: לברז בתחתית הקולט שימוש כפול.
לא רציתי לבלבל את הקוראים אבל אם מדברים על ניקוי הקולט, אני הוספתי גם ברז בחלק העליון של הקולט עם "ר" כלפי מעלה.
הקיץ, כשהתקנתי הברזים, אחרי השטיפה הראשונה שראובן תיאר סגרתי את הברז התחתון, פתחתי הברז העליון ודרך ה"ר" מזגתי...חומץ 20% (חומץ שייצרתי מחומץ 100% שאני קונה).
נתתי לזה לעמוד יממה + (כל השבת ועוד קצת)
הייתה הרבה תסיסה וזה ניקה את הצנרת "עד העצם" (קולט גדול לוקח 2-3 ליטר חומץ. אפשר גם חומץ מהחנות אך כנראה צריך יהיה לעשות יותר מנגלה אחת - תלוי כל כמה זמן עושים ניקוי)

לגבי הדוד עצמו, השרוול שראובן מדבר עליו נקרא גם "מאיץ" כי בהתחלה הוא גורם לכך שהמים יתחממו מהר יותר.
אבל בהמשך הוא מתמלא אבנית עד שאין לה לאן להתפורר ונוצר גוש אבן סביב גוף החימום. זה גורם לכך שחימום הדוד (בחשמל) יהיה איטי יותר ויותר, וגם שגוף החימום יתחמם הרבה יותר מה שמקצר את חיי גוף החימום. ואז כשגוף החימום שובק אי אפשר להוציא אותו (שני ברגים) אלא צריך לפתוח את כל ה"פלאנג' " (5 או 6 ברגים) ולרוב צריך להחליף את הפלאנ' כי הוא מתעוות. בקיצור - לא לשים מאיץ (שרוול)!
A is A
תמיר אילן
גנן אורגני

הודעהעל ידי אפרים » 03 פברואר 2017,14:04

אני לא מבין להשאיר ברז מים חמים מטפטף זה אמור לעזור זה הרי מה שאומרים לעשות לעלות לגג רעפים זה קצת מסוכן
אפרים
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי ראובן אורן » 03 פברואר 2017,14:04

ברור שאין כל טעם להסתכן.. בטיפוס ל.. גג רעפים !!

מי שכתב על עלייה לגג.., הם כאלה עם גג שטוח, בבית פרטי או לא, אבל עם אפשרות קלה לעלות לגג ובלי 'סיכון חיים'.

אלמנטרי :y:

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי תמיר אילן » 05 פברואר 2017,14:04

חשבתי שלא צריך להגיד מה שנראה לי מובן מאליו שלא מטפסים על גג רעפים מי שאינו בעל מקצוע וגם אז, לפי חוק עבודה בגובה - שזה מעל 2 מטר - צריך לעבוד עם רתמה וכבל אבטחה.
אז שוב למדתי שאין מובן מאליו.

אוסיף כמה מילים:
מי שגר באזורים גבוהים/קרים כמו גב ההר, ירושלים, צפת ורמת הגולן, חברות התקנה ממליצים לו קולט עם צנרת ברזל (זה נקרא קולט "סקדיול 40") שהוא יותר חזק מאשר צנרת נחושת ולכן עמיד יותר במצבי קפיאה. אם יש גישה לגג ויכולת לרוקן הקולט בלילות קרים במיוחד אפשר להתקין קולט נחושת (כנגד ההמלצה) כי קולט נחושת מעביר יותר חום לדוד עבור אותו גודל קולט. אגב, צנרת נחושת יותר דקה אז ללא טיפול באבנית היא כנראה תסתם מהר יותר...

לגבי ניקוי הקולט והדוד מאבנית, למי שהגישה לדוד לא נוחה/בטוחה, או שהוא לא טכני במיוחד עם צנרת, מומלץ להתקין מונע אבנית קטן המכיל סיליפוס (פוספטים שמונעים שקיעת האבנית). יש כאלה ייעודיים לדוד - כלומר קטנים וזולים: 100-150₪. הם זולים בהרבה ממונעי אבנית ביתיים שעולים מאות רבות של שקלים, אבל גם בהם צריך לבדוק/להחליף פעם בתקופה את מילוי הסיליפוס, אז להתקין את מונע האבנית במקום נוח ובטוח לגישה.

יש המתקינים מונע אבנית גדול ויקר (600-1000₪) עם מילוי סיליפוס בכניסה לבית; אני לא חסיד של גישה זאת כי למרות שזה מאושר ע"י משרדי בריאות בארצות רבות כולל ישראל אני חושש משתיית המים עם פוספטים (אחרי כמה שעות ללא זרימה, מילוי כוס או סיר מהברז יכניס מים שעמדו במסנן זמן רב ומכילים ריכוז גבוה של פוספטים). מאחר ואנחנו בד"כ לא שותים מים מהדוד, הסכנה הבריאותית של מניעת אבנית רק ממים שהולכים לדוד בעזרת סיליפוס, היא מזערית.
A is A
תמיר אילן
גנן אורגני

הודעהעל ידי אפרים » 07 פברואר 2017,14:04

אני רואה שאתה בענינים

מגנט לא טוב?
והאם כדאי לשים את הדבר הזה לפני מכונת כביסה או הדוד

תודה
אפרים
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי ראובן אורן » 07 פברואר 2017,14:04

מגנטים וצמידי נחושת על היד ו..משחה סינית, על הגבות.. הכל נחמד ויפה.. :P

רק צריך לזכור ש..אם אתה רואה פרסומת ל.. מסנן ש... מסנן אבנית.. תברח מהמפרסם השקרן !
לפני כ 10 שנים, עשיתי מלחמה פרטית נגד הפרסומים הללו ודי הצלחתי. מזמן לא ראיתי פרסום כזה.
כי.. אין דבר כזה 'סינון אבנית'. אין מסנן ברמה מולקולרית.

הבעייה עם האבנית מבחינת מבנה המולקולה היא שיש לה 'צד אחד פתוח' ועל כן האבנית נדבקת לתחתית הקומקום/מיחם או לדופן הצנרת של מכונת הכביסה/ מדיח כלים וכו'
כשמוסיפים 'מלח' למים, מולקולת המלח מפריעה לאבנית להידבק לדפנות הצנרת - זה במדיחים ומכונות כביסה..
ה'מגנטים' אמורים, לכאורה, 'להשרות מגנטייות' ?!משהו על המים העוברים דרכם וכך להטעין מולקולות הסידן / אבנית במטען חשמלי והן.. לא ידבקו לדפנות ולצינורות.
ברור שאיון כאן כל סינון.. בכל מקרה, המים שאנו שותים.. יהיו עם סידן / אבנית ויהרסו לנו את הכליות :lol:

אז.. לשתות הרבה ו.. לימונדה.. ללא תוספת סוכר :rofl:

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי תמיר אילן » 08 פברואר 2017,14:04

מסכים עם ראובן.
אני לא מאמין לשיטות עם מגנטים וקפיצים - עד שלא אראה תוצאות אמת אצל מישהו שאני מכיר אישית ושאין לו מניות בחברה...

הסידן לא בעייתי לגוף שלנו. להיפך; אם שותים ומבשלים רק עם מים מזוקקים זה יכול להזיק כי יחסרו לך בגוף מינרלים.
הסידן לא שוקע סתם בגוף. כשהתזונה מאוזנת, הגוף צורך מה שהוא צריך ופולט את השאר. צריכה מוגזמת של מזון עתיר באוקסאלטים (כמו שיש בתרד, אגוזים, ושוקולד) גורם לרוב בעיות אבנים בכליות ודרכי השתן (החומצה האוקסאלית תופסת את הסידן יוצרת גבישים שיכולים לגדול לכדי "אבנים"). אז לא להגזים עם מזונות עתירי חומצה אוקסאלית (גם חמציצים). גם לא מומלץ להגזים בויטאמין C (כלומר לא לצרוך עודף ויטמינים בגלולות; אכילת הדרים ולימון לא תביא לעודף מסוכן).

חזרה למניעת אבנית, המקומות הבעייתיים הם הדוד והקומקום. במדיח רוב האבקות שיש היום בשוק מכילות חומרים המונעים שקיעת אבנית ו/או מפרקים אבנית. כנ"ל בכביסה. במיוחד אם לא מריצים מכונות בטמפרטורה מאד גבוהה. בכל מקרה, הרצת המכונה עם בקבוק חומץ (בלי הבקבוק כמובן) פעם בחצי שנה ינקה את המכונות. את הקומקום אני מנקה בחומץ כל שישי (נותן לזה לעמוד עד מוצ"ש והקומקום נקי ומצוחצח) לגבי דוד, אני כן ממליץ לשים על קו המים שעולה לדוד - במקום שנוח לגישה - מסנן עם סיליפוס (פוספטים) שיגן גם על גוף החימום של הדוד וגם על הקולטים. זה בתנאי שלא משתמשים במים מהדוד לבישול ולשתייה... פעם בחצי שנה או שנה לבדוק אם עוד יש כדורי סיליפוס ואם עומד להגמר, להוסיף חדשים. החומר מאד זול.

מסנן בכניסה לבית - רק לסינון חול ושאר ליכלוכים. אני בעד מסנן פשוט מרשת "מש" נירוסטה. עדיף כזה עם ברז בתחתית שמאפשר ניקוי הרשת על ידי פתיחת הברז, כי זה משהו שאפשר לעשות פעם בחודש "על הדרך" לעבודה או בחזרה הביתה בלי כלים והתלכלכות (זאת לעומת פילטרים המצריכים כלי עבודה לפתוח את בית הפילטר ולהחליף "מילוי"). פשוט פותחים הברז בתחתית המסנן לחצי דקה וסוגרים.
A is A
תמיר אילן
גנן אורגני

הודעהעל ידי ראובן אורן » 08 פברואר 2017,14:04

2 הערות בתוספת
תמיר הזכיר את החמציצים והחומצה האוקסלית
אז .. לפני כמה זמן, דיברתי עם אורולוג מיקצוען והוא אמר:
להזהיר ילדים שלא ישתוללו עם 'טריפת' וכרסום חמציצים, עקב תכולת חומצה אוקסלית בריכוז מאוד גבוה
זה פוגע בכליות !

ולגבי ניקוי תקופתי של קומקום או מיחם מאבנית שהצטברה
במיוחד למי ש'חושש' מחומץ - 'לא אוהב את הריח..' (לא משאיר ריח, אבל נגיד שכן..)
לאסוף הקליפות של הדרים, לאחר סחיטה ו..להשאיר ליממה בתוך המיחם / קומקום, עם מים עד הסוף.
פעולה איטית יותר מהחומץ אבל יעילה.

[במקור, שמעתי על פטנט זה לראשונה, לטובת 'ניקוי אסלות' :!: :o לכל מי שלא אוהב להשתמש במיני חומרים מאכלים, חומצות ובסיסים מסריחים, מסוכנים ומזהמים...]

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי תמיר אילן » 08 פברואר 2017,14:04

ראובן אורן כתב:
[במקור, שמעתי על פטנט זה לראשונה, לטובת 'ניקוי אסלות' :!: :o לכל מי שלא אוהב להשתמש במיני חומרים מאכלים, חומצות ובסיסים מסריחים, מסוכנים ומזהמים...]

חבל לי על קליפות הלימון/תפוז שיירדו באסלה; אצלי הן הולכות לקומפוסט.
מהקומקום אפשר להוציא אבל מהאסלה... לא כל כך :puke:
גם עלול לסתום צנרת ביוב.
חומץ הוא זול (במיוחד אם קונים בריכוז 100% ומדללים.)
A is A
תמיר אילן
גנן אורגני

חזור אל גינון אורגני ואקולוגי - של פורטל 'כאן נעים'

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־90 אורחים