מחפש המתכון להכנת תה קומפוסט

הגעגועים ל"ירוק" על כל היבטיו, כבר הפכו לעובדה. האנשים רוצים ירוק ליד הבית במקום מפלצות הבטון, האנשים רוצים להתחבר לטבע. לבריאות. לריח הירק של פעם, כן, כן, תתפלאו פעם (עד לפני עשרות בודדות של שנים) היה ריח לצנון לעגבנייה לגזר, לשסק, לשזיף ולרימון, שלא לדבר על הטעם הנפלא של פעם. עכשיו, אנו מביאים לכם במה/פורום לגינון האורגני, ובה כל מה שרציתם לדעת על גינה אורגנית המשלבת עצי פרי, פרחים, צמחי תבלין וירקות. והכי חשוןב, איך להעיר את האדמה מהבחינה האורגנית, איך לחיות בהרמוניה עם האדמה, ללא מזיקים וללא מחלות.

כיצד מגדלים באופן אורגני? כאן תקבלו מידע מקיף מטובי המומחים. תוכלו גם להיעזר בכתבות בפורטל כאן נעים – בקטגוריה החדשה; גינון אורגני.
http://www.kan-naim.co.il/naim.asp?cid=531

כתובת ' ירוק נעים - גינון אורגני, אקולוגי, סביבה' בפייסבוק;
http://www.facebook.com/pages/%D7%99%D7 ... 56?sk=wall

כתובתנו: kan-naim@bezeqint.net
gardennaim@gmail.com

גלישה נעימה.

מחפש המתכון להכנת תה קומפוסט

הודעהעל ידי עמנואל » 02 נובמבר 2006,14:04

הצילו! מחפש את המתכון להכנת "תה קומפוסט"

כבר שעה שאני עובר על ההודעות ומחפש את המתכון הסודי ל"תה קומפוסט".

בבקשה, שמישהו יפנה אותי למקור הנכון.

עשיתי חיפוש בעזרת מנגנון החיפוש - לא מוצא.
סמל אישי של המשתמש
עמנואל
גנן חדש

בוקר טוב, עמנואל

הודעהעל ידי ראובן אורן » 02 נובמבר 2006,14:04

מאוד תמוה בעיני על כי המאמר שכתבתי בנושא, עם הסברים מפורטים, אכן לא נמצא כאן בפורום.

לפני מספר חודשים, עבר הפורום שידרוג ובמהלכו, ארעה תקלה של העלמות כמה קבצים.., וייתכן שמאמר זה, נמחק בין השאר.

מבטיח לך שעד השעה 12:00 היום, אטרח על מאמר חדש ומפורט

בינתיים, הנה תקציר קטן ומהיר..

"קומפוסט נוזלי" או "תה קומפוסט" - לדישון עציצים ושתילים צעירים.

סרפדים ושארייות בזיליקום - מכניסים למיכל מתאים ונוח - מוסיפים מים - העיסה תוססת במשך כ 4 ימים ומתפרקת לחומר ירוק ונוזלי העושה נפלאות לצמחים.

אין מה לחשוש מ"דישון מופרז" ב'קומפוסט הנוזלי' הזה.
הוא לא "שורף" צמחים ושורשים, או מרעיל אותם. הוא מכסה את האדמה בשכבה ירוקה ובריאה של עובש/פטרייות ו'מיקוריזה' וגורם לאדמה להיות במצב מיטבי עבור הצמחים ועבור כל המיקרואורגניזמים המתרוצצים בתוך האדמה ובין השורשים.

'מזיקים, לא ממהרים להתקרב לצמחים ועציצים שהושקו ב"תה" הזה.

לא, החומר לא מסריח לאחר שהתפרק.

אם יש לך שאלות בינתיים, שאל ! אני כאן

תמונה
מנהל פורום - גינון אורגני ואקולוגי - הדרכה ויעוץ

באדמה בריאה - גדלים צמחים בריאים
צמחים בריאים - לא סובלים ממזיקים
סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

תודה.

שיחררתי אנחת רווחה. זה לא הראש שלי, אלא הקבצים הנעלמים :D

איזה סוגי עלים מומלץ? המלצות למים מיוחדים?
סמל אישי של המשתמש
עמנואל
גנן חדש

כמה תשובות

תמונה

סוג העלים הראשוני והמומלץ ביותר, הוא עלי סרפד
בהמשך, עלים מכל צמח בעל עלים גדולים - עדיפות ראשונה, צמחי בר. בהמשך, עלים ירוקים מהגינה שלך - כמו שארייות מירקות - עלי סלק, עלי בזיליקום, עלי עגבנייה וכדומה

לגבי מים, רצוי, וכך אני נוהג, להשתמש ב'מי גשם' או ב'מי מזגן' שאינם מכילים מלחים, כמו 'מי ברז'.

מהכיוון היותר 'אורגני פילוסופי' - השתמש בכל צמח בר הצומח בגינה שלך. כל צמח שכזה, מצביע על חוסר מסויים בקרקע. הפיכת צמחים אלו ל'תה קומפוסט', מאזנת ומעשירה את שכבת הקרקע העליונה, במינרלים החסרים לה.
את צמחי הבר, מאפיין 'שורש יתדי' עמוק, העובר את השכבה העליונה (כ 30 עד 40 ס"מ) ומגיע לשכבות העמוקות המכילות מינרלים ולמעשה, משמש כ"מעלית מינרלים" ע"י כך שהוא שואב אותם מהעומק, מעלה אותם מעל לקרקע, לעלים שלו, וכאשר הצמח נרקב, החומרים נשארים מעל הקרקע ומעשירים את השכבה העליונה. השימוש בצמחי בר מהגינה שלך, הפיכתם ל'תה קומפובט' והשקיית הגינה בחומר זה, תגרום ל'איזון אורגני' של האדמה ו..הפלא ופלא..!!! כמות צמחי הבר תלך ותמעט ולא תמנצא אותם יותר בגינה (על אף שממשיכים להגיע זרעים עם הרוח, ציפורים וכו')

מכניסים את העלים למיכל גדול. דוחסים כמות מאכסימאלית ולאחר שהמיכל מלא, מוסיפים מים.
מכסים ב'מכסה נושם' - רשת כלשהי, כדי למנוע כניסה ודגירה של יתושים

השלב הראשון הוא שלב 'אנ-אירובי' - די מסריח ! בקיץ הוא נמשך כשבוע, בחורף, יכול להימשך זמן כפול

עם ירידת "מפלס הריח" ניתן כבר להתחיל להשתמש בחומר, ע"י דילולו בכמות שווה של מים

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

Re: כמה תשובות

אורן ראובן כתב:סוג העלים הראשוני והמומלץ ביותר, הוא עלי סרפד
בהמשך, עלים מכל צמח בעל עלים גדולים - עדיפות ראשונה, צמחי בר. בהמשך, עלים ירוקים מהגינה שלך - כמו שארייות מירקות - עלי סלק, עלי בזיליקום, עלי עגבנייה וכדומה

לגבי מים, רצוי, וכך אני נוהג, להשתמש ב'מי גשם' או ב'מי מזגן' שאינם מכילים מלחים, כמו 'מי ברז'.

מהכיוון היותר 'אורגני פילוסופי' - השתמש בכל צמח בר הצומח בגינה שלך. כל צמח שכזה, מצביע על חוסר מסויים בקרקע. הפיכת צמחים אלו ל'תה קומפוסט', מאזנת ומעשירה את שכבת הקרקע העליונה, במינרלים החסרים לה.
את צמחי הבר, מאפיין 'שורש יתדי' עמוק, העובר את השכבה העליונה (כ 30 עד 40 ס"מ) ומגיע לשכבות העמוקות המכילות מינרלים ולמעשה, משמש כ"מעלית מינרלים" ע"י כך שהוא שואב אותם מהעומק, מעלה אותם מעל לקרקע, לעלים שלו, וכאשר הצמח נרקב, החומרים נשארים מעל הקרקע ומעשירים את השכבה העליונה. השימוש בצמחי בר מהגינה שלך, הפיכתם ל'תה קומפובט' והשקיית הגינה בחומר זה, תגרום ל'איזון אורגני' של האדמה ו..הפלא ופלא..!!! כמות צמחי הבר תלך ותמעט ולא תמנצא אותם יותר בגינה (על אף שממשיכים להגיע זרעים עם הרוח, ציפורים וכו')

מכניסים את העלים למיכל גדול. דוחסים כמות מאכסימאלית ולאחר שהמיכל מלא, מוסיפים מים.
מכסים ב'מכסה נושם' - רשת כלשהי, כדי למנוע כניסה ודגירה של יתושים

השלב הראשון הוא שלב 'אנ-אירובי' - די מסריח ! בקיץ הוא נמשך כשבוע, בחורף, יכול להימשך זמן כפול

עם ירידת "מפלס הריח" ניתן כבר להתחיל להשתמש בחומר, ע"י דילולו בכמות שווה של מים

המתכון שלך, ראובן, לא שונה מהמתכון שאני מכיר. לפיכך כמה המלצות שלי:
להשתמש ב-3 קבוצות סוגי עלים שונים. חייבים להשתמש בעלים שעירים, למשל כמו הסירפד שהזכרת.
קבוצה ראשונה: עלים רכים כמו "היהודי הנודד" או נשירים כמו צפצפה וכד'
קבוצה שניה: עלים שעירים כמו סירפד.
קבוצה שלישית: עלי קטניות

לתערובת העלים מומלץ להוסיף "מים אפורים" דווקא מאחר והם מכילים בדרך כלל כמות גדולה מהרגיל של זרחה (פוספט)
סמל אישי של המשתמש
עמנואל
גנן חדש

לגבי 'מים אפורים'

בעניין זה, אני לא מסכים אתך, על אף שאני בעד מיחזור מים אפורים, ולא בכדי, נקרא הפורום גינון אורגני ואקולוגי

כל הרעיון של "תה קומפוסט" הוא לא להתייחס אליו כאל דשן, אלא כ'משהו אחר' לחלוטין, ומייד ארחיב על כך.

אם מישהו רוצה 'דשן נוזלי' ברמה של קומפוסט, אך שיתאים לעציצים ואדניות - מקומות שבהם לא ניתן לפזר, בד"כ' קומפוסט, עקב הצפיפות והכיסוי הצמחי.., הפתרון הוא מאוד פשוט - מערבבים קומפוסט עם מים ביחס של 1:10 ואחר 3 ימים, יש תמיסה מעולה המכילה את כל המרכיבים המינרליים שיש בקומפוסט, וזה מעולה להשקייה של עציצים.
החומר הגס שבתוך הקומפוסט, משמש להוספת "נפח טכני" לאדמה חרסיתית מדי, כמו 'לס', 'חמרה' או 'נזאז' וכדומה.., כדי יוכלו להחזיק מים וגם לחלחל אותם וגם, לאוורר את האדמה הדחוסה.

וחזרה ל'תה קומפוסט" - מעבר לרעיון הפילוסופי שכתבתי בהודעה הקודמת, ה'תה קומפוסט' המופק "בשיטה שלי" :lol: , לא יכול להיות מסוכן לצמחים או לאדמה עקב מתן ריכוז גבוה מדי.
ומדוע?! כי הוא לא "דשן" ! תפקידו האורגני הוא לספק סביבה נוחה להתפתחות ה מיקוריזה אותה צורת חיים הדומה ל'פטריית עובש' בעלת קורים לבנים, המשתכנת בין שורשי הצמחים, יודעת לקשור חנקן מהאדמה, ולרכזו לטובת השורשים היודעים גם לספוג את המיקוריזה בעצמה

זה הדשן האורגני הקלאסי - הדשן ללא דשן וכך צריכה גינה אורגנית אמיתית לעבוד.

הכנסת 'מים אפורים' לתמיסה של 'תה קומפוסט' רק תגרום לעיכוב אנאירובי של התהליך.

עם סיום עונה של ירק מסויים, אני עוקר את הצמח ושמח מאוד לראות את השורשים היוצאים מהאדמה, מלאים ב"זקן" לבן - כמויות גדולות של 'מיקוריזה'.
כשצמחים אלו מוכנסים ל'ערימת הקומפוס', מתחילה שם "חגיגה גדולה" ומהירה של קומפוסטיזציה.

מעבר לכל זאת, עמנואל. אשמח מאוד אם תרים את הכפפה של "אקולוגיה - מים אפורים ומיחזור".
הרגש חופשי ובנוח לכתוב על כך, לפתוח "נושאים חדשים" בנושא הזה ולהשכיל את כולנו ברעיונותיך.
הפורום הוא של כולם, למען כולם.., אז.., חופשי חופשי ו..תודה מראש

ראובן

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

Re: לגבי 'מים אפורים'

הודעהעל ידי עמנואל » 03 נובמבר 2006,14:04

אורן ראובן כתב:בעניין זה, אני לא מסכים אתך, על אף שאני בעד מיחזור מים אפורים, ולא בכדי, נקרא הפורום גינון אורגני ואקולוגי

כל הרעיון של "תה קומפוסט" הוא לא להתייחס אליו כאל דשן, אלא כ'משהו אחר' לחלוטין, ומייד ארחיב על כך.

אם מישהו רוצה 'דשן נוזלי' ברמה של קומפוסט, אך שיתאים לעציצים ואדניות - מקומות שבהם לא ניתן לפזר, בד"כ' קומפוסט, עקב הצפיפות והכיסוי הצמחי.., הפתרון הוא מאוד פשוט - מערבבים קומפוסט עם מים ביחס של 1:10 ואחר 3 ימים, יש תמיסה מעולה המכילה את כל המרכיבים המינרליים שיש בקומפוסט, וזה מעולה להשקייה של עציצים.
החומר הגס שבתוך הקומפוסט, משמש להוספת "נפח טכני" לאדמה חרסיתית מדי, כמו 'לס', 'חמרה' או 'נזאז' וכדומה.., כדי יוכלו להחזיק מים וגם לחלחל אותם וגם, לאוורר את האדמה הדחוסה.

וחזרה ל'תה קומפוסט" - מעבר לרעיון הפילוסופי שכתבתי בהודעה הקודמת, ה'תה קומפוסט' המופק "בשיטה שלי" :lol: , לא יכול להיות מסוכן לצמחים או לאדמה עקב מתן ריכוז גבוה מדי.
ומדוע?! כי הוא לא "דשן" ! תפקידו האורגני הוא לספק סביבה נוחה להתפתחות ה מיקוריזה אותה צורת חיים הדומה ל'פטריית עובש' בעלת קורים לבנים, המשתכנת בין שורשי הצמחים, יודעת לקשור חנקן מהאדמה, ולרכזו לטובת השורשים היודעים גם לספוג את המיקוריזה בעצמה

זה הדשן האורגני הקלאסי - הדשן ללא דשן וכך צריכה גינה אורגנית אמיתית לעבוד.

הכנסת 'מים אפורים' לתמיסה של 'תה קומפוסט' רק תגרום לעיכוב אנאירובי של התהליך.

עם סיום עונה של ירק מסויים, אני עוקר את הצמח ושמח מאוד לראות את השורשים היוצאים מהאדמה, מלאים ב"זקן" לבן - כמויות גדולות של 'מיקוריזה'.
כשצמחים אלו מוכנסים ל'ערימת הקומפוס', מתחילה שם "חגיגה גדולה" ומהירה של קומפוסטיזציה.

מעבר לכל זאת, עמנואל. אשמח מאוד אם תרים את הכפפה של "אקולוגיה - מים אפורים ומיחזור".
הרגש חופשי ובנוח לכתוב על כך, לפתוח "נושאים חדשים" בנושא הזה ולהשכיל את כולנו ברעיונותיך.
הפורום הוא של כולם, למען כולם.., אז.., חופשי חופשי ו..תודה מראש

ראובן

1. מים אפורים אינם אנאירובים. להיפך, במקורם הם רוויים בחמצן.
2. מים אפורים חשובים לתה הקומפוסט משום שיש בהם גם מזון טוב למיקרו אורגניזמים העתידים להתפתח וגם משום שיש בהם מראש מגוון רחב של מיקרו אורגניזמים. אין לדעתי ייחוד בשימוש במי הגשם או המזגן לצורך הכנת תה קומפוסט חוץ מאשר מליחותם הנמוכה מאוד ולפיכך הם מתאימים אולי יותר להכנת "תה קומפוסט" עבור צמחים עדינים מאוד כמו שרכים, פרחים וכד'. בכל מקרה, בתהליך התסיסה והפירוק, מופרשים מלחים מהעלים לתמיסת התה ומעלים את ריכוז המלחים בה.
3. תודה על ההזמנה. אשמח להרים כל כפפה. מה לדעתך יעניין את הקוראים לקרוא על נושא 'אקולוגיה - מים אפורים ומיחזור'?
סמל אישי של המשתמש
עמנואל
גנן חדש

בוקר טוב

הודעהעל ידי ראובן אורן » 03 נובמבר 2006,14:04

עוד כמה מילים על השקייה במים שאינם ני גשם או 'מי מזגנים' - מי ברז עם רמת מליחות גבוהה

זה לא כל כך רלוונטי לגבי צמחים הגדלים באדמה, אך מאוד רלוונטי וחשוב, אפילו קריטי, לצמחים הגדלים בעציצים ואדנייות
המלחים מתרכזים בתחתית המיכלים וריכוזם עולה ועולה. אם לא מקפידים על הצפת רוויה, אחת לכמה השקייות, ריכוז המלחים הגבוה, עלול להרעיל את הצמחים מכיון שהם לא מסוגלים להפריש כזו כמות של מלחים - כך רוב הצמחים.
על כן יש אץ לוודא שחורי הניקוז אינם סתומים, ו.. ב. אם משקים עציצים במי ברז, יש לבצע, אחת לכמה השקיות, או פעם בחודש, השקיית רוויה לשטיפת המלחים החוצה.

מציע שתתחיל.. מההתחלה

מהם מים אפורים - מי כיורים / מי 'מדיח כלים / מים מהמקלחות/אמבטיות / מים ממכונת הכביסה
מי מתאים לטיהור

איך מטהרים בצורה ביתית בלי השקעה גדולה - מיכלים מדורגים.. צמחי מים וכו'

ואולי גם על דטרגנטים שונים, וכו'

תודה מראש

שבת שלום

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

"תה קומפוסט"

הודעהעל ידי נחש » 10 נובמבר 2006,14:04

מצא חן בעיני כל הדו-שיח בענין ה"תה".
סרפדים אין לי בנמצא כרגע, בזילקום-עלים בכמויות יש , עלים משזיף, מהדרים יש, יערה ואלמון הודי, פאפיה יש והרבה, האם ניתן להשתמש גם שבכאלה?
שבת שלום
נחש
גנן חדש

כן, בהחלט

הודעהעל ידי ראובן אורן » 10 נובמבר 2006,14:04

ואם אין לך סרפדים בגינה, זה אולי, סימן די טוב, המראה על איכות טובה של האדמה.. אך כל זאת "בערבון מוגבל" מבחינתי, כי אין לי מספיק נתונים (אולי מדובר באדמה 'צעירה' וכו').

אז כן, כל עלה שיש בידך, עם עדיפות לצמחי בר (יש להם שורשים עמוקים.. וכו'..)

אם בא לך, תפוס לך שעתיים של שמש הצטייד בשק, כפפות ומזמרה/סכין, וצא לשטח פתוח שליד ביתך ו..חזור עם שק מלא בסרפדים, לפחות לפעם הראשונה.

שוב - למלא את המיכל ולדחוס לתוכו עלים עד כ 90% מנפחו, ואז להשלים במים (רצוי 'מי גשם'), לכסות במכסה 'נושם' כדי שלא יכנסו יתושים.
כשבועיים עד שלושה שבועות זה יתסוס (כי כעת חורף וקצת יותר קריר), ואחר, כשהריח מתפוגג קצת, אפשר להתחיל להשתמש.

שבת שלום

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

Re: "תה קומפוסט"

הודעהעל ידי עמנואל » 10 נובמבר 2006,14:04

נחש כתב:מצא חן בעיני כל הדו-שיח בענין ה"תה".
סרפדים אין לי בנמצא כרגע, בזילקום-עלים בכמויות יש , עלים משזיף, מהדרים יש, יערה ואלמון הודי, פאפיה יש והרבה, האם ניתן להשתמש גם שבכאלה?
שבת שלום

לעניות דעתי:
חשוב (אם יש) להוסיף עלים של צמחי תרמילים א. קטניות: אפונה, פול, וכד' או (עדיף) ב. עלי עצים עם פירות דמויי קטניות (שיש להם תרמילים) לדוגמה: משפחת ה'שיטה' ( Acacia ) , או (רק בנגב) 'מורינגה רותמית' ועוד... משום שהעלים שלהם עוזרים לגדל זן מיוחד של חיידקים טובים.
חשוב גם להוסיף עלים שעירים (כמו סירפד) משום שסוג עלים זה מגדל סוג אחר, מאוד אופייני, של חיידקים ומיקרו-אורגניזמים, גם הם טובים מאוד לקרקע ולצמח.
לדעתי, כמו שראובן ממליץ, השקייה במים 'מזוקקים' כמו מי מזגן או מי גשם היא הטובה ביותר. יחד עם זאת, אני חוזר על המלצתי להוסיף מים אפורים, (בהגדרת 'מים אפורים' נכללים גם מי עיבוי ממזגנים, ומי גשם נאספים) אפילו כמות של כוס אחת, לא בכדי שהמינרלים שבהם יזינו את הצמח אלא משתי סיבות:
1. כדי שהמינרלים יזינו את המיקרו-אורגניזמים המתפתחים בתוך ה"תה". פוספט למשל מסייע לגידול טוב של חיידקים מסויימים, עובשים ואצות.
2. במים אפורים מתפתחים מיקרו-אורגניזמים שעוזרים לייצר "תה" טוב.

נא הודיעו לי כאן בפורום על התוצאות. אשמח לשמוע!

שבת שלום וקרקע אורגנית לכם!
סמל אישי של המשתמש
עמנואל
גנן חדש

חזור אל גינון אורגני ואקולוגי - של פורטל 'כאן נעים'

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־27 אורחים