עץ אלון בגינה

הגעגועים ל"ירוק" על כל היבטיו, כבר הפכו לעובדה. האנשים רוצים ירוק ליד הבית במקום מפלצות הבטון, האנשים רוצים להתחבר לטבע. לבריאות. לריח הירק של פעם, כן, כן, תתפלאו פעם (עד לפני עשרות בודדות של שנים) היה ריח לצנון לעגבנייה לגזר, לשסק, לשזיף ולרימון, שלא לדבר על הטעם הנפלא של פעם. עכשיו, אנו מביאים לכם במה/פורום לגינון האורגני, ובה כל מה שרציתם לדעת על גינה אורגנית המשלבת עצי פרי, פרחים, צמחי תבלין וירקות. והכי חשוןב, איך להעיר את האדמה מהבחינה האורגנית, איך לחיות בהרמוניה עם האדמה, ללא מזיקים וללא מחלות.

כיצד מגדלים באופן אורגני? כאן תקבלו מידע מקיף מטובי המומחים. תוכלו גם להיעזר בכתבות בפורטל כאן נעים – בקטגוריה החדשה; גינון אורגני.
http://www.kan-naim.co.il/naim.asp?cid=531

כתובת ' ירוק נעים - גינון אורגני, אקולוגי, סביבה' בפייסבוק;
http://www.facebook.com/pages/%D7%99%D7 ... 56?sk=wall

כתובתנו: kan-naim@bezeqint.net
gardennaim@gmail.com

גלישה נעימה.

עץ אלון בגינה

הודעהעל ידי עומר1976 » 24 נובמבר 2006,14:04

אני מנסה (נואשות) לגדל בגינתי כמה ערוגות של ירקות גינה וצמחי תבלין. למרות ההשקעה הרבה ההצלחה אינה גדולה עד כה, רוב השתילים נשארים בגודל קטן מאד וחלקם נבלו.

בגינתי עץ אלון עתיק ויפהפה, שיתכן והוא אחד הגורמים לבעיות אלה. מעבר לאינספור הבלוטים שיש לסלק מדי יום (האם אפשר לקמפסט?) שמעתי טענה שהוא גורם לחומציות בקרקע ובכך פוגע בפוריות.

בנוסף, על עלי הנשורת גדלות המון מעין פטריות לבנות קטנות שיתכן וגם הן מזיקות לגידולים.

התוכלו לייעץ?
עומר1976

שלום וברוך הבא

הודעהעל ידי ראובן אורן » 24 נובמבר 2006,14:04

לגבי גידול ירקות, עיין כאן בפורום, יש הרבה הרבה חומר מעניין בנושא

ועוד, אני מקווה מאוד כי את הירקות אתה מגדל בשמש ולא בצילו של האלון. בלי שמש, אין הרבה סיכויים, אולי רק ל"ירקות חורף" בעלי העלים הגדולים היודעים להסתפק במנות אור קטנות יחסית

לעצים רבים יש את ה'טריק' של "לא מרשה למישהו אחר לגדול לידי" - זוהי תכונה הנקראת - אללופאטיה.
עצים כמו מחטניים - ברוש, ברוש לימוני, אורן ועוד מכסים את הקרקע שמסביבם בקטעי עלים המפרישים חומר 'מדכא נביטה' מעבר לעובדה שהם מרפדים את האדמה ב'שטיח' של עלים המשמש כ'חיפוי' ומונע אור מכל זרע שמנסה לנבוט.

ישנם צמחים כמו 'לענה' היודעים גם להרעיל את האדמה סביבה, כדי להשמיד כל צמח אחר, אפילו אם כבר נבט

הרבה תכשירים לחקלאות ולגינון מיוצרים מצמחים המכילים תכונות אלו, כמובן לצרכים של 'דיכוי נביטה' או השמדת עשבונים.
(כמובן שכל החומרים המופרשים ע"י העצים והצמחים, פוגעים בכל הצמחים והזרעים, רק לא בצמח הספציפי שהפריש אותו)

ולגבי האלון - דאג לגרוף את העלים והבלוטים ולודא שלא יגיעו לערוגת הירקות.
אם יש לך מספיק שטח, הכן לך כמה ערימות חרוטיות, גבוהות ככל שניתן והרי לך ערימות קומפוסט לתפארת. החומרים מעכבי הנביטה, יתפרקו במשך תהליך ה'קומפוסטיזציה' ויהיה לך יופי של קומפוסט. פעם בשבוע או שבועיים, דאג "להזיז" כל ערימה קצת הצידה, ע"י הפיכתה, ראשה על כרעיה. בהזדמנות זו, תוכל לראות מה מצב הלחות בערימה. אם מרכזה בתחתית מתחיל לקבל צבע כהה, הרי שזה מצב 'קלאסי'. אם לח מדי, הפוך אותה ואוורר אותה

לערימת הקומפוסט ניתן להוסיף את הפטריות, 'חופשי חופשי', זה רק יוסיף לחגיגה של המיקרוארגניזמים ושאר 'החברים הטובים' שבתוך העימה המייצרים לנו את הקומפוסט.
מנהל פורום - גינון אורגני ואקולוגי - הדרכה ויעוץ

באדמה בריאה - גדלים צמחים בריאים
צמחים בריאים - לא סובלים ממזיקים
סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

תודה רבה ראובן

הודעהעל ידי עומר1976 » 24 נובמבר 2006,14:04

למדתי רבות, עצותיך הואילו לי מאד.
ושאלה נוספת: יש לי כבר ערימת קומפוסט בחצר. האם כדאי להכניס לתוכה את הבלוטים (הם נראים קשים לפירוק)? ואם כן האם בשכבת הזבל האורגני או בשכבת העלים?
עומר1976

אז ככה,

הודעהעל ידי ראובן אורן » 24 נובמבר 2006,14:04

את הבלוטים להכניס כמובן לשכבה התחתונה, כפי שאמרת "הם קשים לפירוק". בערימה תקינה ו'עובדת', הכל מתפרק. כולל גלעיני אבוקדו ורטעי ענפים בקוטר ס"מ ומעלה

פעם בשבוע, אני מציע להניח מעל לראש הערימה, צינור מים המטפטף לאט לאט - יותר לאט מאשר טפטפת - זה ניתן לביצוע בקלות, עם כל 'אקדח התזה', מסובבים מעט את הבורג שמאחור לטיפטוף איטי. את הצינור המטפטף להשאיר מעל ראש הערימה לכמה שעות טובות ואפילו ללילה שלם. הרטיבית שתתרכז במרכז הערימה ובתחתיתה, "תדליק" את הערימה בקלות.

באחת התגובות שלי בפורום, צרפתי תמונה של 'ערימה בוערת' אצלי בגינה, ממש רואים את האדים עולים..

שבת שלום
מנהל פורום - גינון אורגני ואקולוגי - הדרכה ויעוץ

באדמה בריאה - גדלים צמחים בריאים
צמחים בריאים - לא סובלים ממזיקים
סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

חזור אל גינון אורגני ואקולוגי - של פורטל 'כאן נעים'

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־125 אורחים