הדברה אורגנית

הגעגועים ל"ירוק" על כל היבטיו, כבר הפכו לעובדה. האנשים רוצים ירוק ליד הבית במקום מפלצות הבטון, האנשים רוצים להתחבר לטבע. לבריאות. לריח הירק של פעם, כן, כן, תתפלאו פעם (עד לפני עשרות בודדות של שנים) היה ריח לצנון לעגבנייה לגזר, לשסק, לשזיף ולרימון, שלא לדבר על הטעם הנפלא של פעם. עכשיו, אנו מביאים לכם במה/פורום לגינון האורגני, ובה כל מה שרציתם לדעת על גינה אורגנית המשלבת עצי פרי, פרחים, צמחי תבלין וירקות. והכי חשוןב, איך להעיר את האדמה מהבחינה האורגנית, איך לחיות בהרמוניה עם האדמה, ללא מזיקים וללא מחלות.

כיצד מגדלים באופן אורגני? כאן תקבלו מידע מקיף מטובי המומחים. תוכלו גם להיעזר בכתבות בפורטל כאן נעים – בקטגוריה החדשה; גינון אורגני.
http://www.kan-naim.co.il/naim.asp?cid=531

כתובת ' ירוק נעים - גינון אורגני, אקולוגי, סביבה' בפייסבוק;
http://www.facebook.com/pages/%D7%99%D7 ... 56?sk=wall

כתובתנו: kan-naim@bezeqint.net
gardennaim@gmail.com

גלישה נעימה.

הדברה אורגנית

הודעהעל ידי sarithaver » 21 דצמבר 2006,14:04

שלום לכולם,
יש לי חצר קטנה עם דשא שבחודשים האחרונים הופיעו בו עיגולים צהובים - בהתחלה היו מעט והיום כבר חלק גדול מהדשא מלא בהם. העלים יבשים אך לא נראים אכולים, הם שלמים. ניסיתי לשפוך מים עם סבון ולא צפו לי שום גופות...
במשתלה אמרו לי שזה כנראה פרדוניה (למרות שאין גופות והעשב שלם?) ונתנו לי חומר קטלני עם אזהרה לא לתת לכלבה לצאת לדשא במשך 5 ימים!!!
אני מחפשת תחליף אורגני או משהו ידידותי יותר. מה מתאים במקרה הזה? ואיפה אפשר להשיג חומרים אלו? )אני תל אביבית)
תודה רבה
שרית.
sarithaver

למיטב הבנתי, יש ל'מישהו' טעות בדיאגנוזה..

הודעהעל ידי ראובן אורן » 21 דצמבר 2006,14:04

ויותר מכך, לא עושים דיאגנוזה ב"שלט רחוק" ועוד "רושמים תרופה" בלי לראות את החולה..! זה לא עובד כך !

אם שפכת תמיסת סבון ולא עלו "יצורים" החוצה.. ייתכן שמדובר באיזושהי 'פטרייה'.. וחומר מסוכן כמו דיזיקטול, או כל חומר אחר.., בודאי שלא יסייע בפתרון הבעייה
ועוד.. החומר שהמליצו עליו הוא מן הסתם אחד מחומרי ההדברה המכילים זרחן אורגני. בעלי חיים כמו כלבים או חתולים שיצעדו על דשא שפוזר עליו חומר כזה, ילקקו אחרי כן את כפות רגליהם והתוצאה... כשל מערכות ומוות נוראי בייסורים נוראיים, ...

ישנם 3 יצורים האוהבים להתחפר באדמה מתחת לדשא :
א. ערצבים (בלדון העם "כלב מים")
ב. זחלי פרודניה - אותם פרפרים לבנים קטנים המעופפים מעל הדשא הלח, לקראת ערב ומטילים ביציהם בתוך הדשא
ג. דרנים של חיפושיות - ה'דרן' הוא שלב בהתפתחות ה'גולם' של החיפושית ל'בוגר' ומדובר ב"מכונת אכילה" של ממש

3 היצורים שהוזכרו מעלה, מתחפרים באזור בית השורשים של הדשא וניזונים משורשים צעירים וגם מבית השורשים ובכך משמידים את הדשא

אם היה מדובר כרגע בתקופת 'קיץ' או 'אביב', הייתי מיעץ לך להקפיד שלא להשקות את הדשא בשעות אחר הצהריים ובמיוחד לא בערב ! אם משטח הדשא נשאר לח בערב ובלילה, האדמה גם רכה והיצורים מתחפרים בקלות באדמה. אם משקים בבוקר, המים מחלחלים לעומק ושכבת האדמה שלמהלה, מתיבשת וזה דבר שיצורים אלו לא אוהבים בכלל ויעדיפו את הדשא של השכן.

אז כמה שאלות מצידי בניסיון לסייע.. :

1. האם ראית 'תלוליות' קטנות באזורים הנגועים?!

2. האם יש לך כלב / חתול בבית ?!

3. נסי לתאר יותר בברור את ה"מחלה".. האם הדשא נתלש בקלות עם היד ?!
מנהל פורום - גינון אורגני ואקולוגי - הדרכה ויעוץ

באדמה בריאה - גדלים צמחים בריאים
צמחים בריאים - לא סובלים ממזיקים
סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

תודה על התגובה המהירה

הודעהעל ידי sarithaver » 22 דצמבר 2006,14:04

תודה על התגובה המהירה, בנוגע לשאלותיך :
1. יש לי גם כלבה וגם חתולה
2. אין תלוליות קטנות באזורים הנגועים.
3. זה פשוט עיגול צהוב שבו עלי הדשא הפכו לצרים יותר וצהובים. והם לא נתלשים בקלות.
הנגע התחיל בקיץ, למרות שאז השקנו לפנות בוקר (השקייה אוטומטית) פעמיים בשבוע. היום יש מיני "מרחפים" מעל הדשא - זה נראה משהו בין פרפרים לברחשים.

אני מקווה שזה עוזר לדיאגנוזה. אם צריך אני יכולה גם לצלם את זה.

תודה רבה
שרית
sarithaver

השערה..

הודעהעל ידי ראובן אורן » 22 דצמבר 2006,14:04

אני נוטה להאמין כי הדשא נצרב מהטלת שתן של החתולה או הכלבה

מציע להכניס את האזור/ים הנגועים ל"הסגר". להניח עליהם רשת כלשהי, כדי למנוע ביקור חוזר של ה"חשודה", לטפל באזורים הנגועים בצורה פרטנית, ע"י הנחת צינור מטפטף באיטיות (מסובבים את הבורג הנמצא מאחורי 'אקדח ההתזה', עד שהוא מתחיל לטפטף טיפטוף איטי מאוד, - אפילו פחות מטפטפת רגילה ..) מותירים את הצינור במרכז ה'כתם' למשך 2-3 שעות, ומעבירים ל'כתם' הבא. תוך מספר ימים עד שבוע, ניתן יהיה לראות התחדשות של הדשא.

ימים אלו שלפני הגשם, כדאי לנצל גם לחיזוק הדשא, ע"י דישונו בקומפוסט, ובמיוחד באותם כתמים הנמצאים אצלך.

קומפוסט - כמות של 10 ליטר למ"ר - בערך שכבה של כ 1 ס"מ
מפזרים מהשקים ומיישרים עם 'מגרפת עלים'.. ו..מחכים לגשם שיספיג את הקומפוסט לתוך האדמה.

באותם 'כתמים' הניחי שכבה עבה יותר של קומפוסט - כ 2 ס"מ

ההשפעה תיראה מהר מאוד.

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי sarithaver » 23 דצמבר 2006,14:04

תודה רבה רבה, אני אעשה את זה.
שיהיה שבוע נפלא
sarithaver

הדשא = חמצוצים

הודעהעל ידי נחש » 11 ינואר 2007,14:04

ראובן שלום

הדשא בביתי החל להיות מנבטה לחמציצים, הכמויות והעיבוי מדהימים, אגב האדמה שהובאה להשלמה היתה בעבר בפרדס, כולל האדמה שנותרה לאחר הבניה, אין בעומק כל שאריות בנין, אבני, ברזלים וכו'.
חמציצים ניתן למצוץ אך בכמויות שיש לי אפשר להכין שמיכות לקיץ.
איזה שהוא רעיון? אין עדיין פריחה של החמציצים רק בהתהוות.
שבת שלום
נחשון
נחש
גנן חדש

בוקר טוב

הודעהעל ידי ראובן אורן » 12 ינואר 2007,14:04

יש הרואים את החמציצים כמגפה של ממש. הם מתפתחים מ'פקעיות' המשורשרות מתחת לאדמה ו.."אי אפשר להיפטר מהם"..
אז ככה :
א. הם יפים יותר מהדשא הלא ירוק כל כך שלנו, בחורף, אז זה רק מוסיף יופי לגינה - יופי טבעי וחורפי, אך זה תלוי כמובן בגישה של כל אחד ואחד..

ב. עם כניסת הקיץ, הם יעלמו כמובן והדשא ינצח בגדול וישתלט על השטח.

ג. כדי לדלל אותם ולהמעיט אותם בגינה, תוכל לעבור עליהם עם 'מכסחת דשא' הנמצאת במצב נמוך. ה'כיסוח' יקרקף להן את העלים שהם 'קולטני השמש' ועל כן התפתחותם והתפשטותם תואט.

תלישת החמציצים זה "אחלה ניקוי ראש" ! יכולים לעשות תחרות במשפחה - "למי יש ערימה יותר גדולה" .. זו הדרך היחידה להמעיט אותם ולהיפטר מהם כמעט לגמרי

ד. לא לאכול הרבה חמציצים.. במיוחד הילדים ! החמציצים מכילים כמות גדולה של 'מלח לימון' ואכילה מופרזת של חמציצים, יכולה לפגוע בכליות.

נ.ב. גם בגינה הקדמית שלי, הביא הקבלן אדמת חמרה ממקור לא ידוע ואכן הגינה הקדמית, הייתה מלאה בחמציצים. שוב, זה לא כל כך הפריע לי בהתחלה, כשהיה שם דשא, זה בסה"כ משובב עיניים, אך כשביטלתי את הדשא, דאגתי לתלוש אותם ולהשאירם רק ב3 או 4 מוקדים וזה נחמד ויפה

שבת שלום

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

חזור אל גינון אורגני ואקולוגי - של פורטל 'כאן נעים'

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־96 אורחים