השאלות של זבולון

הגעגועים ל"ירוק" על כל היבטיו, כבר הפכו לעובדה. האנשים רוצים ירוק ליד הבית במקום מפלצות הבטון, האנשים רוצים להתחבר לטבע. לבריאות. לריח הירק של פעם, כן, כן, תתפלאו פעם (עד לפני עשרות בודדות של שנים) היה ריח לצנון לעגבנייה לגזר, לשסק, לשזיף ולרימון, שלא לדבר על הטעם הנפלא של פעם. עכשיו, אנו מביאים לכם במה/פורום לגינון האורגני, ובה כל מה שרציתם לדעת על גינה אורגנית המשלבת עצי פרי, פרחים, צמחי תבלין וירקות. והכי חשוןב, איך להעיר את האדמה מהבחינה האורגנית, איך לחיות בהרמוניה עם האדמה, ללא מזיקים וללא מחלות.

כיצד מגדלים באופן אורגני? כאן תקבלו מידע מקיף מטובי המומחים. תוכלו גם להיעזר בכתבות בפורטל כאן נעים – בקטגוריה החדשה; גינון אורגני.
http://www.kan-naim.co.il/naim.asp?cid=531

כתובת ' ירוק נעים - גינון אורגני, אקולוגי, סביבה' בפייסבוק;
http://www.facebook.com/pages/%D7%99%D7 ... 56?sk=wall

כתובתנו: kan-naim@bezeqint.net
gardennaim@gmail.com

גלישה נעימה.

Re: השאלות של זבולון

הודעהעל ידי תמיר אילן » 06 יולי 2017,14:04

ראובן אורן כתב:ואפילו.. יש 'משוגעים' מיקצוענים שנותנים לענבים להפוך ל..צימוקים !! על הגפן ! כדי לקבל ארומה מיוחדת

זה קרה לי במקרה עם אשכול שנשכח (עטוף כמובן) היה טעם מעניין לצימוקים
A is A
תמיר אילן
גנן אורגני

הודעהעל ידי ראובן אורן » 06 יולי 2017,14:04

תמיר אילן כתב:
ראובן אורן כתב:ואפילו.. יש 'משוגעים' מיקצוענים שנותנים לענבים להפוך ל..צימוקים !! על הגפן ! כדי לקבל ארומה מיוחדת

... יש לך הערכה.. מתי בערך זה קרה? איזה חודש? תחילתו.., סופו..?!
מנהל פורום - גינון אורגני ואקולוגי - הדרכה ויעוץ

באדמה בריאה - גדלים צמחים בריאים
צמחים בריאים - לא סובלים ממזיקים
סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי תמיר אילן » 06 יולי 2017,14:04

ראובן אורן כתב:
תמיר אילן כתב:

... יש לך הערכה.. מתי בערך זה קרה? איזה חודש? תחילתו.., סופו..?!

לא זוכר :oops:
A is A
תמיר אילן
גנן אורגני

הודעהעל ידי ראובן אורן » 16 יולי 2017,14:04

*

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי זבולון » 04 אוגוסט 2017,14:04

שאלה: אני משקה את הגפן פעם בשבוע, מידי פעם אני מוצא ענבים מפוצצים, השאלה היא, מה אני עושה כדי למנוע פיצוצים כאלו. ככל הידוע לי זה נגרם משינויים בהשקיה, הבעיה שלי היא שאינני יודע להעריך אם השקתי יותר מידי או פחות מידי ולכן זה קורה. מה אם כן השיטה בהשקיה לדעת שאני משקה די הצורך ולא יותר מידי?
זבולון
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי ראובן אורן » 04 אוגוסט 2017,14:04

איך אתה משקה?
צינור ביד? טפטפת? ממטרה? דלי?

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

צינור פתוח פול ווליום, במשך 5 דקות בערך
זבולון
גנן עם עתיד

זבולון כתב:צינור פתוח פול ווליום, במשך 5 דקות בערך

זה... מאוד ערטילאי. לא נותן לנו שום כיוון להערכת כמות וכמובן שלך! אין כל אפשרות לדעת אם אתה משקה באותן כמויות....

דלי רגיל, מכיל 10 ליטר !
תשקה דרך הדלי - מלא דלי ושפוך לצלחת של הגפן

פעם בשבוע, בעונת הסמדר ועונת הפרי.. זה נשמע מאוד מאוד מעט !

גפן צריכה לקבל השקייה של כ 10 ליטר, כל יומיים !

וכמובן שהתשובה שלי היא גם 'ערטילאית'.. בלי לראות תמונה של הגפן, בלי לדעת את מימידיה - מה קוטר הגזע? בת כמה היא?

כי.. אין דבר כזה 'טבלת השקייה'. אצל כל אחד גפן אחרת, בגיל אחר, באדמה אחרת ובתנאים אטמוספריים אחרים.

אז ההתחלה היא - אתה צריך לדעת כמה אתה משקה? וזאת, אם אין טפטפות עם נתונים של 'ספיקה', אז... 'דלי' !

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הגפן בת 10 בערך, הגזע די עבה. אולי 10 ס״מ,
שאלת אגב, כמה ליטר יש בדלי רגיל?
זבולון
גנן עם עתיד

זבולון כתב:הגפן בת 10 בערך, הגזע די עבה. אולי 10 ס״מ,
שאלת אגב, כמה ליטר יש בדלי רגיל?

אז זה אומר ש..בעונת הלבלוב והפרי.. ובקיץ ובחום, היא חייבת לקבל כמו עץ! כ 40 ליטר בשבוע. אבל.. ב 3 מנות. כלומר.. כל 3 ימים כ15 ליטר = 'דלי וחצי'

דלי רגיל ונורמאלי של ספונדג'ה מכיל 10 ליטרים
אפשר למדוד פעם אחת, איזה דלי (למלא אותו מבקבוק 2 ליטר וכו') ולסמן וזהו. על אף שזה לא חשוב בקמה של.. מיליליטר - כ 10 ליטר :)

ואז.., אם תמצא איזה דלי ישן.. תוכל לעשות לו בתחתית חור דק של 2-3 מילימטר (מברג דק או חוט ברזל עבה.. לחמם מעל האש ולנקב 2-3 חורים - לא רק אחד.. אולי ייסתם)
ואז תציב את הדלי ליד הגפן (לא צמוד לגזע! כ 20 - 30 ס"מ ממנו) ו...תמלא אותו עם הצינור.
תמצא דלי של 20 ליטר.. עוד יותר טוב
או.. 2 דליים של 10 ליטר, משני צידי הגפן..
ואז.. אתה ממלא והולך לעניינים אחרים.. והגפן שותה ומבסוטה :clap:

א גיטע שאבעססס... :hai:

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי זבולון » 05 אוגוסט 2017,14:04

שבוע טוב ראובן ותודה רבה. יש לי כמה שאלות בבקשה: מה לגבי התיאוריה שטוענת כי יש להשקות כמות גדולה בפעם אחת עם מרווחי זמן גדולים כדי לגרום לשורשים לחפור פנימה לעומק ובכך להעמיק שורש, ואם אשקה בטפטוף הגפן לא תעמיק יותר אלא תישאר על פני השטח כפי שהיא. שאלה נוספת לגבי המיקום של הדלי, האם לא תווצר בעיה אם אמקם את הדלי רק בצד אחד של הגפן, אולי יגרום הדבר לפריחות ופירות רק בצד הזה??? תודה רבה
זבולון
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי ראובן אורן » 05 אוגוסט 2017,14:04

שבוע טוב
התיאוריה נכונה רק אם.. משקים לסירוגין! כל יומיים ואח"כ.. כל 3 ימים. כך השורשים רודפים אחרי המים ומעמיקים לאדמה

מה זה 'כמות גדולה', איני יודע

כל החקלאים משקים בטיפטוף. ואני מתכוון לחקלאים עם הכרמים
(אני.. עזבתי 'טיפטוף' לפני כמה שנים ו..לא חוזר אליו. השקעתי ען מתזיים, צלחות ו'ערוגות טרפזייות' - המים ממלאים את התלמים שבין הערוגות וכם את הצלחות.)

לגבי הדלי - איני יודע איך נראית הגפן שלך! כתבתי כבר למעלה.. תמונה.. משהו..
אבל.. גפן קצת שונה מעץ עבות. אז אתה יכול להשקות במקום אחד. המים באדמה יורדים בצורת 'פעמון ('פעמון השקיה') עקב 2 'כוחות' / 'רכיבים' הפועלים עליהם - כוח המשיכה - למטה ו.. הנימייות של האדמה, לצדדים

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי זבולון » 05 אוגוסט 2017,14:04

מה החסרונות של טפטוף? ושאלה נוספת: מה יקרה או מה רע בכך שאשפוך בבת אחת את הדלי של 15 ליטר לצלחת, בלי טפטוף?
זבולון
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי ראובן אורן » 05 אוגוסט 2017,14:04

חסרונות הטפטוף רלוונטיות במיוחד למגדלי ירקות. המים מטפטפים לאזור אחד (כן, עם 'פעמון השקיה' מסויים) והאדמה בין ערוגה לערודה נותרת יבשה. עובדה שלא מאפשרת 'נדידה' של 'ביוטה' (שלל יצורי האדמה) לאורך ולרוחב האדמה. אם הטפטפות מונחות בראש 'ערוגה טרפזית', האפקט מצויין וכל הערוגה הטרפזית מקבלת מים יפה וגם מאוואאת, כמו שהשורשים אוהבים.
על כן, כשהשתמשתי בטפטוף, העדפתי אותו על ערוגות טרפזייות. בהמשך, ויצרתי על טפטפות והשתמשתי במתזונים נמוכים המשקים את כל האדמה בגובה נמוך, מבלי להרטיב העלים.

יציקת כמות גדולה של מים 'בבת אחת' תיצור מצב של 'עקה חיובית' - מסביב לשורשים יהיה 'בוץ' ללא חמצן וסכנה ל'ריקבון שורשים' ו.. הרבה מים, יברחו לצדדים, בלי שהצמח יקבל אותם.

** השקייה נכונה של צמח / עץ / גפן, מצעירותו, כלומר בהשקייה סרוגית, כל יומיים או כל 3 ימים, תאפשר לגדל עץ שבבגרותו, יהפוך ל'עצמאי' - לא יצטרך 'השקייה מלאכותית', אלא יגדל כמו עצים הגדלים בבוסתנים בגליל ובשאר מקומות אחרים. גדלו לאט והעמיקו שורשים ו.. אין להם טפטפות ואף אחד לא משקה אותם.

לעצים בגינתי, כבר אין טפטפות. הצעירים, מקבלים מים בצלחות והמבוגרים, העצמאיים, מקבלים 'פינוק' רק בעיתות שרב מתמשך, כי.. נכמרים רחמי.. :lol:

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי זבולון » 06 אוגוסט 2017,14:04

בוקר טוב!
אתה יכול קצת להסביר לי בבקשה את השיטה של ההשקיה הסרוגית, איך בדיוק היא עובדת? וכן: באיזה גיל העץ כבר לא זקוק להשקיה? או איך אדע שהעץ בוגר דיו לבלתי השקות אותו?
ושאלה נוספת לסיום המקבץ... כמובן אם אני לא מקשה עליך... האם זה נכון שבשלב ההבשלה של הענבים לא משקים בכלל או שרק מצמצמים את ההשקיה? תודה ראובן על הסבלנות והתשובות המפורטות
זבולון
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי ראובן אורן » 06 אוגוסט 2017,14:04

זבולון כתב:בוקר טוב!
אתה יכול קצת להסביר לי בבקשה את השיטה של ההשקיה הסרוגית, איך בדיוק היא עובדת? וכן: באיזה גיל העץ כבר לא זקוק להשקיה? או איך אדע שהעץ בוגר דיו לבלתי השקות אותו?
ושאלה נוספת לסיום המקבץ... כמובן אם אני לא מקשה עליך... האם זה נכון שבשלב ההבשלה של הענבים לא משקים בכלל או שרק מצמצמים את ההשקיה? תודה ראובן על הסבלנות והתשובות המפורטות

...שתיל צעיר.. השורש נמצא מתחת לגזע הצעיר
ככל שהוא מתבגר, השורש הזה, 'מתבטל' לטובת שורשים שנראים כמו הענפים למעלה - ממש סימטריה - כפי שהעץ נראה למעלה.., כך הוא נראה למטה.
אז כשהוא צעיר.. אין בעייה עם צינור טפטפת מסביב לגזע. אבל כשהוא מבוגר יותר - שנתיים ומעלה (אצלך באדמה! לא שתיל בן שנתיים בעציץ !), טפטפת מסביב לגזע, זו בדיחה עצובה. עץ כזה יסבול מחוסר מים וינסה לגדל את האמיר (ענף מרכזי) שלו לגובה.. כי אין מים בצדדים.

אז מגיל שנתיים, מתחילים להגדיל צלחת ו.. לא להשקות כל יום, אלא כל יומיים ואחרי שנה, כל 3 ימים וכך מרגילים את השורשים להתרחב ולהעמיק בעקבות ההשקייה הנכונה.

ככה זה גם בטבע, בבוסתנים! העלים של העץ יוצרים 'מטריית גשם' - האדמה מתחת למרכז העץ נשארת יבשה - העלים משמשים כ'מרזבים' המכוונים את הגשם להיקף העץ, להיכן שיש שורשים. תביט מקרוב על צורת העלה ותראה איך שהוא 'מרזב'.

לגבי הענבים - השאלה מאוד כללית.. תלוי במיקום הגיאוגרפי שלך, סוג האדמה וטיבה. בכרמי יין, החקלאים מצמצמים השקייה בשלב ההסשלה הסופי.., כדי לתת לענבים לתפוח לבד מסוכרים ולא מ'מים'. הם מקבלים תוספת כסף על איכות הענבים לפי כמות הסוכר בענבים. בענבי מאכל, החקלאים רוצים יותר משקל ( = 'יותר כסף') ולכן נותנים יותר מים, לאורך כל עונת הפרי (ש.. נקטף די 'ירוק' וחמוץ.. כדי לקבל 'חיי מדף ארוכים' :twisted:

ההתמקצעות מול הגינה שלך והגפנים שלך, היא ערך נרכש ונלמד לאורך השנים. כדאי ורצוי לערוך 'יומן' על כל עץ וגפן אצלך בחצר.. ולציין לעצמך, מתי ומה קורה.. באיזה תאריך ואם פעולה כזו או אחרת.. הצליחה או נכשלה. כמובן בתאריכים עבריים בלבד! כי הם מתייחסים לעונות ולאדמה, יותר נכון.

ושוב בפעם העשירית (לא רק לך, אלא לכל מי שקורא) - אין דבר כזה 'מתי זומרים או מוסיפים השקייה או מאבקים או משקקים. אצל כל אחד זה בתאריך אחר לפי התנאים אצלו.

יש בדיחה והיא די אמיתית - מתי החקלי מתחיל לרסס / לזמור / לבצור? כשהוא רואה את השכן שלו מתחיל.
בדיחה.. אבל אמיתית.

הניסיון המצטבר, הוא הדבר הכי מדוייק

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי תמיר אילן » 06 אוגוסט 2017,14:04

לגבי השקייה בדלי או בצינור, אני בדקתי אצלי וראיתי שמצינור פתוח לרווחה (בלי "אקדח") למשך דקה יוצא כ-20 ליטר. אז אני מפעיל סטופר ועובר מעץ לעץ ונותן בד"כ דקה או חצי דקה (פעמיים בשבוע) - תלוי בגודל העץ וכמה הוא נראה לי צמא וכמה ימי שרב היו...(אם אתה משקה 5 דקות ואם תנאי הלחץ והצנרת אצלך דומים לשלי אז אתה נותן 100 ליטר במכה, שזה הרבה מדי בבת אחת)

כמה מים יוצאים בדקה כמובן תלוי בלחץ המים אצל כול אחד, ובקוטר הצינור ובאורכו ובמצב ה"אקדח", אם בכלל יש אקדח. אז אם משקים עם צינור כדאי למדוד בהתחלה עם דלי ושעון (ופעם בכמה חודשים לבדוק; אולי השתנה הלחץ ביישוב).

אם יש צלחת גדולה אז לע"ד לא תהיה עקה חיובית או בוץ כי המים יתפזרו בכול הצלחת ואז יחלחלו בצורת פעמון, כמו שרובן הסביר.
A is A
תמיר אילן
גנן אורגני

הודעהעל ידי זבולון » 06 אוגוסט 2017,14:04

תודה ראובן, אבל איך התאוריה הזו מסתדרת עם ההצעה שהצעת לי לחורר דלי ולהשקות בטפטוף שלו הרי זה לא יגיע לעומק השורשים שכאמור בעץ בוגר העמיקו כבר?
זבולון
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי תמיר אילן » 06 אוגוסט 2017,14:04

זבולון כתב:תודה ראובן, אבל איך התאוריה הזו מסתדרת עם ההצעה שהצעת לי לחורר דלי ולהשקות בטפטוף שלו הרי זה לא יגיע לעומק השורשים שכאמור בעץ בוגר העמיקו כבר?

עד שרובן יענה אני אשחיל פה את דעתי: חור של 2-3 ממ בדלי זה הרבה יותר מטפטפת, ואם תעשה כמה חורים כאלה אז המים ירדו תוך כמה דקות. זה פשרה בין טפטפת להשקייה ישירה בצינור (או שפיכת הדלי בבת אחת)
A is A
תמיר אילן
גנן אורגני

הודעהעל ידי זבולון » 25 אוגוסט 2017,14:04

מי מבין בעצי תמר?
יש לי שאלה: יש לי עץ תמר ששתלתי לפני כחמש שנים (קניתי אותו כחוטר), המוכר אמר לי ״תוך שנתיים ייתן פרי!״... אבל עד עכשיו לא נתן. האמת היא שגם הוא לא גדל בצורה משמעותית, וכנראה בגלל שלא קיבל מים מספיק. השנה נתתי לו יותר מים, והתחיל לצמוח קצת יותר מהר, והיום בבוקר גיליתי שיש בו 3 או 4 תמרונים קטנטנים. (כמובן שלא היו מופרים). השאלה שלי: האם זה אומר שבשנה הבאה תהיה פריחה משמעותית והוא יתחיל להניב בכמות טובה?
ושאלה שניה: מי יכול להדריך אותי בעניין ההפריה: מתי מפרים? מאיזה עץ אקח ואיך בדיוק טכנית אני אמור להפרות? תודה רבה
זבולון
גנן עם עתיד

הקודםהבא

חזור אל גינון אורגני ואקולוגי - של פורטל 'כאן נעים'

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־81 אורחים