הגינה שלי. רחל שם טוב

הגעגועים ל"ירוק" על כל היבטיו, כבר הפכו לעובדה. האנשים רוצים ירוק ליד הבית במקום מפלצות הבטון, האנשים רוצים להתחבר לטבע. לבריאות. לריח הירק של פעם, כן, כן, תתפלאו פעם (עד לפני עשרות בודדות של שנים) היה ריח לצנון לעגבנייה לגזר, לשסק, לשזיף ולרימון, שלא לדבר על הטעם הנפלא של פעם. עכשיו, אנו מביאים לכם במה/פורום לגינון האורגני, ובה כל מה שרציתם לדעת על גינה אורגנית המשלבת עצי פרי, פרחים, צמחי תבלין וירקות. והכי חשוןב, איך להעיר את האדמה מהבחינה האורגנית, איך לחיות בהרמוניה עם האדמה, ללא מזיקים וללא מחלות.

כיצד מגדלים באופן אורגני? כאן תקבלו מידע מקיף מטובי המומחים. תוכלו גם להיעזר בכתבות בפורטל כאן נעים – בקטגוריה החדשה; גינון אורגני.
http://www.kan-naim.co.il/naim.asp?cid=531

כתובת ' ירוק נעים - גינון אורגני, אקולוגי, סביבה' בפייסבוק;
http://www.facebook.com/pages/%D7%99%D7 ... 56?sk=wall

כתובתנו: kan-naim@bezeqint.net
gardennaim@gmail.com

גלישה נעימה.

Re: הגינה שלי. רחל שם טוב

הודעהעל ידי אבי אלימלך » 14 אוגוסט 2013,14:04

רחל שם טוב כתב:
אבי אלימלך כתב:אהלן רחל

1.צריך לזכור שזרעים מפירות/ירקות מהסופר,הם מהכלאות.מה שיוצא מהם זה בדרך כלל פרי/ירק לא טעים ולא זהה למקור.יש כמובן גם הפתעות לטובה.
2.יש להוריד כל הזמן עלים שמתיבשים על הצמח(אם יש זמן וכח כמובן).
3.חצילים יכולים להניב עד דצמבר בלי בעיה.אצלך אולי קצת לפני.אין זמן קבוע להנבה.זה תלוי בהמון גורמים(אדמה,מז"א,השקיה,הזן,כווני אור,מזיקים,מחלות)

אבי

אשמח לפירוט על נושא ההכלאות, למה יוצא פרי שלא זהה למקור ולא טעים? האם זה אומר שלא שווה לגדל דברים שצמחו מאליהם?

זה ענין של מזל ולכן אני עוקר כל מה שצומח לבד ולא זורע כלום ממקור לא ידוע.
לדעתי להשקיע חודשים,להשקות ולטפח ואחר כך לקבל מוטציה שלא התכוונתי אליה-לא מתאים לי.
שלא לדבר על עצים מזרעים..........
אבי אלימלך
גנן אורגני

הודעהעל ידי רחל שם טוב » 20 מאי 2014,14:04

שלום לכולם.
תמיד בעיתות מצוקה יש לי לאן לחזור.
כככה סתם אני קוראת שקטה, אני לא מספיק מבינה בשביל לתת עצות. וחמסה חמסה בגינתי פורחים וצומחים הירקות לתפארת, לראשונה הצלחתי לגדל מלפפונים, שיח החצילים משנה שעברה כבר הציא כחמישה חצילים- ואני מחכה לראות עד איזה גודל הם יגיעו (אעדכן אתכם) ולכמה זמן הוא יניב ביחס לשנה שעברה. הקישואים משלוש זנים מעולים ויש גם פלפלים ועגבניות, מלון ,דלורית ודלעת ושעועית, הכל בשלבים שונים של הגדילה- מפריחה ועד קטיף.
(הניסיון והידע שקיבלתי ממכם חברי המלומדים עושה את שלו. ומה שלא מצליח- מהווה כר נרחב ללמידה.)

והינה השאלה:
לפני כמה ימים ראיתי על האדמה ליד הגינה כמות מכובדת של גו'קונים קטנים (מצורפת תמונה), לא הוטרדתי מיזה. אבל שמתי לב שהם מתרבים מיום ליום, והיום הם כבר נכנסו לקו הפרגולה.
הם די סמוכים לערוגת העגבניות שלי. ושאלתי:
מה זה?
האם הם יכולים לפגוע בירקות שלי או לחלופין להזיק לנו?
דרכים מומלצות למיגור.
מישהו אמר לי שזה סוג של פרעוש שלא עוקץ בני אדם.
אז מה דעתכם מומחי הפורום?
חרק.jpg
חרק.jpg (27.19 KiB) נצפה 17122 פעמים
רחל שם טוב
גנן חדש

הודעהעל ידי רחל שם טוב » 20 מאי 2014,14:04

סליחה כתבתי קודם פרעוש התכוונתי לפשפש. והם ממש קטנים בגודל של מילימטר התמונה זה בהגדלה ענקית
רחל שם טוב
גנן חדש

הודעהעל ידי רחל שם טוב » 05 יוני 2014,14:04

שלום לכולם:
* יש לי 4 שיחי קישוא מ3 סוגים, שכבר חודש מניבים ממש יפה. לפני כמה ימים שמתי לב שהעלים נגועים בקימחון. גם שנה שעברה קרה לי אותו דבר- אחרי בערך חודש הנבה יפה הופיע קימחון שלא הצלחתי להתגבר עליו. קודם כל אני תוהה- למה זה מופיע? (שנה שעברה השתילה שלי היתה מאוחרת בחודשים משל השנה.)
ואני מתלבטת איך להתגבר על זה. (בנתים ניסיתי סודה לשתיה בתרסיס) יש לי תחושה שאחרי שהעלים נגועים זה קשה לחסל את זה. חשבתי אולי להוריד את כל העלים. או לחלופין לחתוך את השיח מתוך תקווה שאולי עדין מספיק מוקדם בעונה והוא יצמיח את עצמו מחדש. נראה לכם שיש לזה סיכוי?

* חידה: יש לי שני שתילי מלון. גדולים ויפים. במרחק חצי מטר אחד מהשני. שניהם מוצאים הרבה פרחים- זיכרים ונקבים. אלא שאחד כבר מגדל כ8 מילונים, ואחד- שום דבר? זה ממש חידה בעיני כי התנאים שלהם ממש שוים. למי יש רעיון למה ההבדל?

* עדכון לגבי גידול חצילים שנה שניה. שנה שעברה גדלו אצלי חצילים בלדי שנקנו ממתן הגנן. והניבו מעולה כמה חודשים. בסוף הקיץ גזמתי אותם. והקיץ- שנים מתו כי כנראה לא קיבלו מספיק השקיהבחורף. והשלישי- התחיל לצמוח לפני פסח, ועכשיו- לפני יומים קטפתי כ6 חצילים גדולים ויפים. והשיח עוד מלא חצילים בשלבים מוקדמים יותר. לדעתי אפשר להכתיר את זה כניסיון מוצלח ביותר.
רחל שם טוב
גנן חדש

הודעהעל ידי ראובן אורן » 05 יוני 2014,14:04

לגבי הקימחון בקישואים. זה בד"כ קורה עקב לחות גבוהה ומתחיל בעלים הנמוכים והיותר מוצלים. מעבר לריסוס 'תמיסת סודה' את יכולה גם לטבול צמר גפן בתמיסה ולעבור איתו על העלים ו'לנקות' אותם.
אם זה אכן, מופיע חזק בעלים הנמוכים והנסתרים יותר, הוריד אותם מבסיסם, אבל תמיד תשגיחי שלא להוריד יותר מ 50% מהעלים.

לגבי המלון - יהיה אולי קל יותר אם תכניסי כמה תמונות (מרחוק ומקרוב) של הצמח המתמהמה..

חצילים - יופי! גם לי זה לא הצליח בפעם הראשונה ובפעם השנייה, רק חלק הצליחו ולאט לאט למדתי לעזור להם ולקטון ענפים דקים (פחות מעפרון) עם סיום עונת הפרי ו..לזכור להשקות, אם ח"ו יש עיכוב בגשמים וכדומה.
כן, בשנה השנייה, יש לצמח תפרושת שורשים גדולה וחזקה יותר ועל כן התנובה גדולה יותר. זכרי להשקות יותר את הצמחים מהשנה השנייה, כי שורשיהם עמוקים יותר. אם יקבלו מנה יפה של השקייה, לא יפסיקו להוציא חצילים ו..גדולים!

בהצלחה רבה,
מנהל פורום - גינון אורגני ואקולוגי - הדרכה ויעוץ

באדמה בריאה - גדלים צמחים בריאים
צמחים בריאים - לא סובלים ממזיקים
סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי רחל שם טוב » 24 יולי 2014,14:04

שלום לחברי הפורום.
2 שאלות מגינתי הפורחת:
* ב"ה צומחות לי בגינה דלוריות ו- דלעת אחת ענקית שתופחת מיום ליום. ורציתי לשאול- מתי הזמן המתאים לקטוף אותן. לגבי הדלעת היא עדין לא בכיוון, אבל כן ענין אותי מה הסימן המתאים לקטיף. לגבי הדלוריות- יש דלוריות בכל מיני גדלים, אבל שמתי לב שכבר כמה שבועות הן לא גדלות, כך שאני מניחה שמבחינת הגודל אין לי למה לחכות. בנגלה קודמת קטפתי 2 והאמת שהן לא היו ממש מתוקות למרות שממתי שהפסיקו לגדול חיכיתי עוד כשבועים-שלוש עד שקטפתי אותם, כך שתהיתי האם זה קשור לעיתוי הקטיף או לנתונים אחרים. אז איך אני יודעת מתי הן מוכנות לקטיף?
* יש לי ערוגת עגבניות מכל מיני גדלים. אחד השיחים מוציא באופן קבוע עגבניות שבקצה שלהם כתם חום כזה. בגודל של כחצי ס"מ. (אוסיף תמונה בהמשך) בטוחתני שיש לכם מושג מה זה...

ד"א לגבי מה שכתבתי על המילון- בסוף יצאו גם מהשיח ההוא כמה מילונים 4-5. אבל 2 השיחים נדבקו בקימחון (שדי הרמתי ידים מלהתמודד איתו). אלא שבשיח החזק הוא התפשט לאט ונהננו מכ18 מילונים טעימים ומתוקים במיוחד!!! ורק עכשיו אני רואה את הקימחון משתלט. בשיח החלש- הקימחון השתלט והיה נראה לי שפגע גם במילונים עצמם- היה עליהם כתמים חומים כאלה, וחששתי לאכול מהם. עדין זה חידה בעיני מה היה ההבדל בינהם. כשאמצע את התמונה שלהם אפרסם.
ועוד שאלה שכבר לא רלונטית אבל מענינת אותי לצורך העתיד- היה לי באותה ערוגה עם המילון שתיל מלפפון. הוא צמח יפה ואפילו הוציא כבר כמה מלפפונים טעימים. ויום אחד- הוא פשוט התחיל להתיבש ותוך כמה ימים מת.השקיה היתה לו כמובן. שתילים אחרים שנקנו יחד איתו מאותה משתלה עדין מחזיקים יפה (בחום הזה לא מוציאים מלפפונים, אבל אני מקווה שבהמשך יחזרו להוציא...) יש לכם מושג למה קורה כזה דבר?
רחל שם טוב
גנן חדש

הודעהעל ידי ראובן אורן » 24 יולי 2014,14:04

דלורית, דלעת - בשלות כשאין עליהן שום צבע ירוק. הצבע הירוק שעל הפרי, הוא כלורופיל המייצר כל מיני חומרים ובעיקר סוכרים. כשהצמח מחליט שהפרי בשל, הכלורופיל נלקח חזרה לצמח ואז רואים את הצבע האמיתי של הפרי - כתום מהקרוטן שיש בו והוסתר עד עתה ע"י הכלורופיל הירוק.
ואני מתכוון שאין 'ירוק' אפילו ליד העוקץ !
הסימן היותר חשוב, במיוחד לגבי הגדולים - דלעת אבטיח ומלון.. כשהעוקץ מתחיל להתייבש! אז הפרי בשל לחלוטין ומתוק מתוק.
אם יש עלים שמכסים את הדלורייות, הזיזי אותם או הסירי אותם כדי שלא יסתירו לדלורייות את השמש.

עגבנייות עם פיטם שחור - זו תופעה הנקראת 'שחור הפיטם' שנגרמת לא ע"י מזיק כלשהו, אלא מכייון שאתם גרים בסביבת י-ם באדמה מלאה בגיר / סידן המשבש קליטת מינרלים מהאדמה וגם.. סידן !! הפיתרון - להתחיל להשקות הצמחים ב'תה קומפוסט', פעמיים בשבוע. כ 1 ליטר בכל פעם לצמח עגבנייה בוגר.
אם יש לך שיחי פלפל מתוק / גמבה, תתחילי גם להשקותם, לפני שזה יתחיל גם אצלם.

קימחון במלונים - עלים נגועים, תורידי. הזיזי או הורידי עלים המכסים את המלונים. אם יהיו בשמש, לא יסבלו מקימחון. בכל מקרה, הקימחון פוגע בחלק החיצוני בלבד. על הקימחון אפשר לבזוק קינמון שהוא חומר אנטי פטרייתי מעולה.

לגבי המלפפון שמת.., התשובה נמצאת מן הסתם באדמה. כשתעקרי אותו, חפרי קצת ותגלי את התשובה

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי רחל שם טוב » 27 ספטמבר 2017,14:04

שלום חברים ותיקים ואהובים,
אני ממשיכה פה את השרשור שלי מלפני שנתים...
אותה גינה, שאלות חדשות.
אז השנה היה לי סיפור מענין ומלמד עם הגינה, שממשיכה ללמד אותי על החיים ועל עמל והצלחה וכישלון בצורה מאוד עמוקה וחיה.
אבל כרגע לא אכתוב אותו, בע"ה אשתף אתכם בימים הקרובים בכל מה שעברתי השנה עם הגינה.
אבל כרגע אני רוצה להתיעץ איתכם בשאלה מעשית: חצילים!!!
בעבר שתלתי חצילים ויצאו לי מדהים.
השנה שתלתי 3 שיחי חציל בלאדי (ממתן הגנן)
הצמח גדל יפה, לא הספקתי להדלות בזמן אז הוא כבר די השתרע והשארתי אותו ככה- יותר לרוחב פחות לגובה.
אמממה? השיחים מוצאים המון חצילים. המון. אבל לא טעימים למאכל. חלק מהחצילים יוצאים בגוון צהוב- שחור וממשיכים כך.
וחלק מתחילים בשחור יפה בוהק אבל כשגדלים מקבלים את אותו גוון צהוב-שחור, או גוון ירוק-שחור.
החציל מלא בגרעינים ולא בשל. יש לו טעם מריר ומאוד חומצי.
הם גם גדלים מאוד לאט(ביותר מחודש לא הגיעו לגודל מרשים).
המצלמה שלי תא תקינה, אבל אני מניחה שבעלי הניסיון כאן יכולים להבין למה אני מתכוונת בתיאור שלי.
אני תוהה למה זה קורה, והאם יש עוד מה לעשות בנידון ?- או שעשיתי משהו לא נכון. (לא דישנתי מספיק?)
יש לי דלעת שאני כל הזמן מונעת מלהגיע אליהם (כלאיים), ובגלל ששום חציל לא נאכל אפילו חשבתי בצער לעקור אותם ולחסוך לי את העבודה עם הדלעת...
כרגע יש על 3 השיחים כ30 חצילים! בגדלים שונים. אבל כל הגדולים בצבע הבעיתי. ויש כמה קטנים שעדין שחורים.
היה שלב מסוים שניסיתי להורד את כל הותיקים וחשבתי שאולי החדשים יצמחו טוב (כי היו שחורים ויפים) אבל גם הם כשגדלו קיבלו את הגוון הבעיתי והלא טעים.
אז מה אתם אומרים? גם ללמידה לעתיד, וגם האם יש כרגע עוד מה לעשות...
רחל שם טוב
גנן חדש

הודעהעל ידי צברי נוגן » 27 ספטמבר 2017,14:04

נשמע שהחצילים בשלים יתר על המידה...
ניסית לטעום את הקטנים הסגולים? מה הגודל שלהם בערך?
תנסי לצלם עם פלאפון ולהעביר למחשב, טוב מראה עיניים.
לק"י
יהודי זה הכי אחי
צברי נוגן
גנן אורגני

הודעהעל ידי רחל שם טוב » 27 ספטמבר 2017,14:04

וואלה? בכיוון הזה לא חשבתי. חשבתי שהם לא בשלים, הם גם לא גדולים מספיק. מבפנים יש להם גוון ירוק שלהבנתי מצביע על חוסר בשלות. אבל אנסה אולי לקטוף אחד קטן לראות.
אנסה לצלם בצהרים. ד"א בהתחלה צמחו ישר בגוון החום, ואז הורדתי את כולם כי ראיתי שלא טעימים ואז התחילו לגדול שחורים שנהפכים בגדילה לצבע לא טוב. ועכשיו יש כאלה וכאלה...
רחל שם טוב
גנן חדש

הודעהעל ידי ראובן אורן » 27 ספטמבר 2017,14:04

מצטרף לנוגן - תמונה שווה אלף מילים !

ו.. על פניו, הדיאגנוזה שלי
א. (את כבר השבת בעצמך !) האדמה דלה מאוד ! לא דושנה מזמן בקומפוסט או הומוס
חסרים באדמה מינרלים אלמנטרים ועל כן, החצילים לא משלימים 'הבשלה' מלאה

ב. השנה הרבה 'נפלו' עם 'מיעוט השקייה' עקב הקיץ הארוך והחם מאוד. וגם אתם. החצילים צמאים.
אם היו מקבלים יותר מים, היו מעמיקים שורשים ו.. מגיעים לשכבות עם מינרלים רבים יותר.

ג. ההתנהגות של השיח היא 'מצב של פאניקה' ! מרגיש שהוא הולך למות ועל כן, מוותר על ייצור סוכרים
ומפנה את כל האנרגייה שלו, ל..'המשכת הדור הבא' - ייצור זרעים. וכמובן שהתוצאה 'מרה' - תרתי משמע

ד. אז מה עושים עכשיו??
1. מדללים את השיח מהחצילים הבוגרים ומהענפים שלהם
2. מאלתרים תמיכה / הגבהה מהאדמה של החצילים הצעירים - שהשיח לא ישכב על האדמה.
3. לא מסובך. כמה קובייות עץ,.. וביניהן מוטות, ענפים 'במבוקים 'מעשה רשת' ועל ה'במה' הזו, ישכב השיח, מרוחק מהאדמה - לפחות 20 ס"מ
4. להשקות - אולי יש תקלה בקו ההשקייה הזה?
5. להשקות - אולי הטפטפת סתומה?! :?:
6. בקיצור - נלהשקות הרבה יותר ! להניח צינור בזרם חלש ליד הגזע של החציל ולהשאיר למשך שעה - כך.., כל יום !

* מבטיח שהשינוי יורגש בברור תוך יומיים של השקייה כזו

:bow:

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי רחל שם טוב » 28 ספטמבר 2017,14:04

מענין ראובן. דווקא יש השקיה קבועה עם טפטפת- כל יומים נראה לי שעה. זה אמור להספיק לא?
מה שכן נכון אולי טיב באדמה ירד- זה אזור שבאגר עשה שם לפני כמה חודשים עבודות והפך את כל האדמה. בהקשר הזה אני לא יודעת אם דווקא האדמה העמוקה יותר תהיה מזינה יותר...
גם הדלעת שגודלת לי (חמסה, חמסה) מגיעה בערך לרבע מהגודל של דלעת שגדלה לי לפני 3 שנים.

הוספתי פה תמונה מענינת- הדלעת התחילה לטפס באופן מרשים על העץ רימון, הגיעה לגובה יפה, ואתמול ראיתי 2 דלעות בגובה העץ. האמת שאני עדין לא בטוחה אם הופרתה בהצלחה או לא . אבל אם כן- איך תוכל לגדול בגובה של העץ? האם לא תנשור מהכובד, האם כדאי לגזום את הענף הזה?

ד"א המצלמה אצלי מצלמת רק בסלפי ,לכן התמונות לא מכוונות משהו...תסלחו לי.
קבצים מצורפים
IMG_20170927_170325 (Small).jpg
IMG_20170927_170325 (Small).jpg (25.27 KiB) נצפה 16104 פעמים
IMG_20170927_170425 (Small).jpg
IMG_20170927_170425 (Small).jpg (68.08 KiB) נצפה 16104 פעמים
IMG_20170927_170517 (Small).jpg
IMG_20170927_170517 (Small).jpg (48.53 KiB) נצפה 16104 פעמים
IMG_20170927_170128 (1) (Small).jpg
IMG_20170927_170128 (1) (Small).jpg (39.96 KiB) נצפה 16104 פעמים
IMG_20170927_170348 (Small).jpg
IMG_20170927_170348 (Small).jpg (22.99 KiB) נצפה 16104 פעמים
רחל שם טוב
גנן חדש

הודעהעל ידי תמיר אילן » 28 ספטמבר 2017,14:04

החצילים עברו את השלב האופטימלי לקטיף.
עדיף לקטוף כשהשחור מתחיל להיות סגול ולא כשהסגול גמר להפוך לחום... :wink:

אהבתי את הנוף; מדבר יהודה? מאיזה יישוב את?
A is A
תמיר אילן
גנן אורגני

הודעהעל ידי צברי נוגן » 28 ספטמבר 2017,14:04

נראה כמו הישובים בירידה לים המלח...
אלון? כפר אדומים? באזור?
לק"י
יהודי זה הכי אחי
צברי נוגן
גנן אורגני

הודעהעל ידי ראובן אורן » 28 ספטמבר 2017,14:04

רחל שם טוב כתב:מענין ראובן. דווקא יש השקיה קבועה עם טפטפת- כל יומים נראה לי שעה. זה אמור להספיק לא?

טיפטוף של שעה... מטפטפת של 2 ל/ש.. משמעותו שהצמח הגדול, מקבל 2 ליטר כל יומיים
בקיץ החם והארוך הזה, זה כמובן לא מספיק !! 'כל יום' זה אלמנטרי !!

תוכלי לראות שכעת, כשמתקרר קצת, יהיו לך חצילים טובים יותר
(אבל.. חייבת להוריד את הלא מוצלחים.. החומים והרכים)

ובהמשך לאשר כתבתי למעלה ובהמשך למורנו נוגן :bow:

חציל טרי וטעים (ולא משנה לאילו מימדים הגיע ! זה כבר סיפור אחר) נקטף כל עוד הוא סגול שחור מ ב ר י ק ! ו..קשה למגע
(ו..ה'עוקץ' המחבר אותו לענף, עדיין ירוק רענן ולא חום ויבש)

ולסיכום - חציל אחד מהגדולים ושהכי נמוך, את יכולה להשאיר על השיח, לטובת 'מחזור זרעים. כל השאר.. אם לא סגול מבריק.. לערימת הקומפוסט

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

אני גרה בישוב סנה- בני אדם.
ניחשתם נכון, על שפת ואדי קלט, אבל מהצד השני של המצוק מגוש אדומים.
אנחנו יושבים מצד אחד ואדי קלט ומצד שני ואדי מכמש. מקום מדהים. מוזמנים לבקר...
ביצעתי את שלב גיזום כל החצילים מלבד הקטנטנים שעדין נראים טוב.
זה גם היה קשה פיזית - הם מחוברים חזק והמזמרה שלי כבר ישנה... גיזמתי בערך 25 חצילים! ממש מבאס ככ הרבה חצילים לא ראוים למאכל...

עכשיו אני אסדר צינור לתיגבור ההשקיה. מחר בעז"ה ואדווח על תוצאות.
תודה!

ד"א לא עניתם לשאלה על הדלעת- שצומחת על הרימון בגובה. האם תוכל לצמוח ככה למרות המשקל? נראה לי לא הגיוני...
וגם, יש לי דלעת שכבר הפסיקה לגדול, איך אדע שהיא מוכנה לקטיף? (יפה, אם כי לא ענקית. באזור ה15 קילו להערכתי)
רחל שם טוב
גנן חדש

וראובן ונוגן, גם אם ממש קטנים- אפשר לקטוף?
רחל שם טוב
גנן חדש

הודעהעל ידי ראובן אורן » 29 ספטמבר 2017,14:04

צמח דלעת ענק, טיפס אצלי על קיר חלק! לגובה 6 מטר (לחלון של קומה שנייה) ומעל הראש היו תלויות 2 דלעות של כ 30 ק"ג, כל אחת !
אז את יכולה להיות רגועה! הצמח חכם, כי בוראו חכם
דלעת מוכנה כשהיא כולה כתומה!! והעוקץ שלה חום, לא ירוק. והכי טוב, כשהצמח מת.

לגבי החצילים, כתבנו שנינו - החצילים 'מוכנים'.. כשהם בצבע סגול שחור, מבריק וקשים ללחיצה!

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

דלעות קטנות שנמלים פוגעות בהן

הודעהעל ידי רחל שם טוב » 23 אוקטובר 2017,14:04

קטפתי את הדלעת, לא יצאה מאוד גדולה- 7וחצי קילו. (בעבר צמחה לי של 40!). כנראה באמת קשור לרמת הדישון. נלמד להבא.
למרות שכבר סוף העונה השיחים של הדלעת כל הזמן מוציאים פרחים נקביים. ושבוע שעבר ראיתי דלעת שממש התחילה לגדול- כ-15 ס"מ קוטר. שמחתי כ"כ ואז התחילה להתיבש. כשהסתכלתי מקרוב ראיתי שנמלים קטנות וחומות עקצו אותה ב3 נק' ונכנסו פנימה ולכן כנראה נרקבה. הבטתי בכל הפרחים הניקבים ולצערי ראיתי שכמעט כול הדלעות עקוצות ככה. למצוא את הקן נראה לי חסר סיכוי, וגם אז לא יודעת אם אצליח לחסל אותו. למי יש פיתרון או עצה טובה?
רחל שם טוב
גנן חדש

הודעהעל ידי ראובן אורן » 23 אוקטובר 2017,14:04

אם תספיקי לרכוש מהר צנצנת של 'אבקת בוראקס', יש סיכוי שתצליחי לטפל בנמלים
הן כעת ב'אטרף' של איסוף מזון לפני החורף ועם אבקת הבוראקס, תוכלי לטפל בהם מהר וביסודייות

בררי היכן באזורכם יש חנות לכמיקלים
בהוד השרון יש חנות למוצרים מהטבע והם מוכרים שם גם בוראקס - צנצנת של 1 קילו עולה כ 40 ש"ח אם אני זוכר נכון.

חפשי בפורום את השרשור על הבוראקס... דיברנו על כך לפני כמה שבועות

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הקודם

חזור אל גינון אורגני ואקולוגי - של פורטל 'כאן נעים'

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־95 אורחים