גידול ירקות במרפסת הפונה לים

הגעגועים ל"ירוק" על כל היבטיו, כבר הפכו לעובדה. האנשים רוצים ירוק ליד הבית במקום מפלצות הבטון, האנשים רוצים להתחבר לטבע. לבריאות. לריח הירק של פעם, כן, כן, תתפלאו פעם (עד לפני עשרות בודדות של שנים) היה ריח לצנון לעגבנייה לגזר, לשסק, לשזיף ולרימון, שלא לדבר על הטעם הנפלא של פעם. עכשיו, אנו מביאים לכם במה/פורום לגינון האורגני, ובה כל מה שרציתם לדעת על גינה אורגנית המשלבת עצי פרי, פרחים, צמחי תבלין וירקות. והכי חשוןב, איך להעיר את האדמה מהבחינה האורגנית, איך לחיות בהרמוניה עם האדמה, ללא מזיקים וללא מחלות.

כיצד מגדלים באופן אורגני? כאן תקבלו מידע מקיף מטובי המומחים. תוכלו גם להיעזר בכתבות בפורטל כאן נעים – בקטגוריה החדשה; גינון אורגני.
http://www.kan-naim.co.il/naim.asp?cid=531

כתובת ' ירוק נעים - גינון אורגני, אקולוגי, סביבה' בפייסבוק;
http://www.facebook.com/pages/%D7%99%D7 ... 56?sk=wall

כתובתנו: kan-naim@bezeqint.net
gardennaim@gmail.com

גלישה נעימה.

הודעהעל ידי עירית » 21 דצמבר 2005,14:04

אני מעוניינת לגדל ירקות וצמחי תבלין במרפסת שפונה לים (רוחות חזקות, גשם, ...)
א. האם אפשר?
ב. אם כן האם יש תנאים מיוחדים שעלי להקפיד בגידול?
תודה מראש
יום טוב
עירית

הודעהעל ידי עירית » 28 דצמבר 2005,14:04

תודה על התשובה
אני מעוניינת לגדל פטרוזיליה, סלרי, גזר, חסה, עגבניות ופלפלים אדומים. כמובן גידול בהתאם לעונה.
אין צורך במרפסת ליצור תנאי חממה?
תודה מראש
יום טוב
עירית

ערב טוב, עירית וחנוכה שמח

הודעהעל ידי ראובן » 28 דצמבר 2005,14:04

מתנצל על התגובה המאוחרת, הייתה בעייה קלה עם המחשב והכניסה שלי לאתר.

פטרוזיליה, סלרי, גזר, חסה - הם "ירקות חורף" ואין שום בעייה לגדלם כעת.
פטרוזיליה נובטת תוך כשבועיים, סלרי תוך שבוע, חסה, הייתי ממליץ להנביט ב'מנבטה' וכשהשתילים יגיעו לגובה של כ 10 ס"מ, לדלל ולהעביר לאדמה או לאדנית/עציץ וכו'

מירווחי זריעה שתילה - כ 10 ס"מ בין שתיל לשתיל (יותר רלוונטי לגבי החסה ! לגבי הפטרוזיליה והסלרי, לא נורא בכלל אם ייזרעו בצפיפות, המראה נהדר !)

גזר - הייתי מוותר על 'גזר' ! לא קל לזרוע אותו, עקב זרעיו הפיצפוניים. יש לערבב את הזרעים עם אדמה לצורך דילול הזרעים, או להשתמש בכל מיני פטנטים, כדי לזרוע גזר בצורה דלילה. אם נובטים וצומחים כמה גזרים ביחד, הרי שלא יתקבלו גזרים יפים, אלא כאלה הכרוכים האחד בשני. ואם מנסים לדלל אותם, כל גזר שיוצא מהאדמה, לא ייקלט שוב - הוא די מפונק. בגידול 'תעשייתי', זורעים בצורה ממוכנת ולאחר הנביטה, מדללים וזורקים את העקורים

עגבניות ופלפלים אדומים - הם 'סולניים' ומתאימים כאמור לימי הקיץ, ארוכי היום והשמש, וטמפרטורות יותר חמות.

עם חממה, אפשר לגדל עגבנייות, מלפפונים, פלפלים, חצילים וכו'.. גם בחורף

מה עם שום, בצל ירוק, כוסברה, מנגולד..?! זה הזמן !

ואם יש מקום, אפשר גם להתענג על חומוס..
ראובן

תודה מקרב לב, חג שמח

הודעהעל ידי עירית » 29 דצמבר 2005,14:04

ראובן תודה רבה
חג שמח
עירית

טיפים להקמת חממה במרפסת

הודעהעל ידי עירית » 07 ינואר 2006,14:04

הייתי שמחה ראובן אם הייתי מקבלת קצת טיפים כיצד לבנות חממה קטנה במרפסת
לטובת גידול ירקות שאינם בעונה, כמו עגבניות, פלפל ועוד.
והאם ירקות שכן בעונה יכולים גם הם להיות בתוך אותה חממונת- האם יש בכך יתרון?
תודה ויום טוב
עירית

שבוע טוב

הודעהעל ידי ראובן אורן » 07 ינואר 2006,14:04

האמת היא, שהחורף הזה, די מפתיע אותי, והרבה אחרים.
כעת אני מצטער שלא המשכתי בגידול 'סולניים', למשל החורף הזה.

שיחי חציל שהשארתי לשנה הבאה, ממשיכים להוציא אצלי חצילים, וכן פלפלים ועגבנייות..

אז.. כך. אם מדובר במרפסת עם 'מפנה דרומי' שמקבלת שמש ברוב היום, הרי שכל מה שצריך זה חיפוי שקוף נגד הרוח והגשם. חום השמש, ייאגר ב"חממה" ומספיק שהטמפרטורה בלילה תתקרב ל 20 מעלות.. והתנאים מספיקים לגידול של 'סולניים' למיניהם - עגבנייות, מלפפונים, פלפלים, חצילים וכו'
ידידה הגרה במרכז הארץ - גוש דן - מגדלת במרפסת הגג שלה 4 שיחי עגבנייות 'שרי' ב 2 עציצים !!! ובהצלחה רבה ויפה, גם ללא חממה, אלא בעציצים הצמודים לקיר בעל מפנה דרומי.

אם יש לך אפשרות, להקים "קיר זכוכית"(אפילו מ"ויטרינה ישנה..) לכיוון דרום, הרי שיש לך כבר חממה כמעט מושלמת עם תחלופת אויר, חדירת שמש והגנה בפני גשם וברד ישירים.

ישנם בשוק היום, הרבה ספקים המספקים חממות שונות גם מיבוא וגם מיצור מקומי ('כתר פלסטיק' ואחרים.

* תוכלי לבדוק גם עם 'עפר אסל' המופיע בראש הפורום עם "פקעות למכירה". נדמה לי שהוא גם מספק חממות שכאלו.

אפרופו, אפרסם כאן בפורום, רק אנשים וספקים שאני יודע עליהם בודאות, כי הם נותנים מוצרים טובים, ויחס מיוחד .

באם מדובר אצלך במקום נרחב (אין לי מספיק פרטים..) אזי, השמיים הם הגבול, מבחינת חממות שונות.
רצוי שבחממה, יהיו מדבים מדורגים על הקיר המקבל את קרינת השמש, כך תוכלי להשתמש באופצייה של הגובה ולנצלה כיאות. כמו כן, לתלות עציצים וסלסלות עם שתילי תות לדוגמא..

רשתות מתכת על הקירות, יאפשרו לך לתלות עוד עציצים, של פרחים רגישים כמו 'טורפים' או 'אורכידיאות' שישמחו על החממה.
רצפה שמכוסה בשכבת טוף של 3 ס"מ.. תשמור על לחות יפה. קיימות אופציות למאוורר המופעל אוטומטית עם עליית הטמפרטורה, ע"י טרמוסטט, וכן חלונות הנפתחים אוטומטית עם עליית החום - ע"י 'בוכנת כהל' , ועוד עוד..
כמובן שחממה שכזו, תוכל לשמש גם כ"בית חולים" או מחלקת "טיפול נמרץ" לכל צמח שקצת לא מרגיש טוב.. לחממה כזו, בה הטמפרטורה והלחות, יציבים, אפשר להכניס כל צמח ש'לא מרגיש טוב', ולהשאיר אותו לתקופת התאוששות, ללא השקייה אלא רק באוירה טובה.

ומה לגבי "ירקות חורף"..?! שוב, כל מקרה לגופו. שום לדוגמא, מעדיף חורף קר, שעות אור קצרות וטמפרטורת אדמה נמוכה. אחרת לא יוציא הרבה "שיניים" או עמוד פריחה גבוה.. וכו'.

ברמת העיקרון - צריך להבין את ה"ראש" של הצמחים. נקח לדוגמא פטרוזיליה וסלרי, המוגדרים מבחינתנו כ'ירקות חורף'. אנחנו רוצים את העלים, למרקים ולתבשילים. הצמח יוציא עלים רבים, רק אם הוא יהיה בחיסרון של אור שמש. העלים משמשים לו כ'קולטני שמש' לצורך ביצוע תהליכי פוטוסינטזה, וייצור סוכרים (פרוק פחמן לסוכר והפרשת חמצן, תוך כדי כך). כך שבימים בהם יש מעט אור - ימי חורף, צמחים אלו מגדלים הרבה עלים, כדי לקלוט כמה שיותר שמש. טמפרטורה של 20 מעלות ומעלה, אכן תעזור להם לשרוד, אך מצד שני, אם יהיה להם הרבה אור, כמו בקיץ, הם לא יגדלו הרבה עלים, אלא יסתפקו במעט עלים, יוציאו עמודי פריחה, פרחים וזרעים, כי הם לא כל כך חושבים עלינו, אלא יותר על המשכייות הדור שלהם.

אז טמפרטורה נעימה ויציבה של חממה, תעזור לכל צמח, בכל עונה. אך יש את התנאי השני של כמות אור או כמות 'שעות אור'. ואנו צריכים למעשה, שצמחים אלו יהיה ב"מצוקת אור" כדי שיצמיחו עבורנו, כמה שיותר עלים.

אם תביטי על צמחים אחרים שיש לך בבית או בחוץ, בגינות או במשתלות.., תוכלי לשים לב כי צמחים המתאימים ל'חצי צל' הינם צמחים שלעליהם גוון ירוק כהה. וצמחים המעדיפים שמש מלאה, הם בעלי גוון של ירוק בהיר. צמח כמו 'פוטוס' לדוגמא, אם יגודל בצל או ב'חצי צל', וישלח שלוחות ויציץ לשמש, העלים ש'רואים שמש' יתמלאו בגוונים לבנים, שזה למעשה הצבע האמיתי של העלים, רק שהצמח, "משך אחורה" את הכלורופיל הירוק, כי יש לו יותר מדי שמש, והוא לא צריך.

ישנם קקטוסים וסוקולנטים, שמתחילים להאדים בשמש, וזה סימן כי אינם מתאימים לשמש מלאה, וגם משיגים לאחור את הכלורופיל.
ליבלוב חדש של 'ורדניים' או 'נשירים' וכן אצל הדרים, מתאפיין בצבע אדמדם של הליבלוב. זה צבעם של העלים, לפני שהעץ, החל להזרים אליהם כלורופיל.

שבוע טוב
מנהל פורום - גינון אורגני ואקולוגי - הדרכה ויעוץ

באדמה בריאה - גדלים צמחים בריאים
צמחים בריאים - לא סובלים ממזיקים
סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

תודה מקרב לב

הודעהעל ידי עירית » 09 ינואר 2006,14:04

וואאיי, תודה מקרב לב על תשובה עם נשמה
שיהיה רק טוב