הגינה שלי

הגעגועים ל"ירוק" על כל היבטיו, כבר הפכו לעובדה. האנשים רוצים ירוק ליד הבית במקום מפלצות הבטון, האנשים רוצים להתחבר לטבע. לבריאות. לריח הירק של פעם, כן, כן, תתפלאו פעם (עד לפני עשרות בודדות של שנים) היה ריח לצנון לעגבנייה לגזר, לשסק, לשזיף ולרימון, שלא לדבר על הטעם הנפלא של פעם. עכשיו, אנו מביאים לכם במה/פורום לגינון האורגני, ובה כל מה שרציתם לדעת על גינה אורגנית המשלבת עצי פרי, פרחים, צמחי תבלין וירקות. והכי חשוןב, איך להעיר את האדמה מהבחינה האורגנית, איך לחיות בהרמוניה עם האדמה, ללא מזיקים וללא מחלות.

כיצד מגדלים באופן אורגני? כאן תקבלו מידע מקיף מטובי המומחים. תוכלו גם להיעזר בכתבות בפורטל כאן נעים – בקטגוריה החדשה; גינון אורגני.
http://www.kan-naim.co.il/naim.asp?cid=531

כתובת ' ירוק נעים - גינון אורגני, אקולוגי, סביבה' בפייסבוק;
http://www.facebook.com/pages/%D7%99%D7 ... 56?sk=wall

כתובתנו: kan-naim@bezeqint.net
gardennaim@gmail.com

גלישה נעימה.

Re: הגינה שלי

הודעהעל ידי סער » 28 דצמבר 2011,14:04

עכשיו אני רעב :D
סמל אישי של המשתמש
סער
גנן אורגני

הודעהעל ידי עמרי שוסטר » 29 דצמבר 2011,14:04

עשיתם לי חשק לפוייקה. :shock:
סמל אישי של המשתמש
עמרי שוסטר
גנן מתקדם

הודעהעל ידי ארסרט » 04 ינואר 2012,14:04

ראובן
היום הפכתי וערבבתי את ערימת הקומפוסט
עלה ממנה ריח נעים מאוד
הפרדתי גושים בעזרת הקילשון והידיים וערמתי שוב בחזרה תוך כדי שהוספתי עוד חומר לח מהמטבח
מצאתי כמה שאריות של קליפות שהכנסתי לשם לפני שבועיים וטרם הפתרקו
הערימה רובה היתה לחה וכנראה ששתתה הרבה מים מהשלולית שהיתה לידה

האם צריך לשטוף זרעי פלפל רגיל ופלפל חריף לפני שמייבשים אותם או מנביטים אותם כמו שהסברת לי בנוגע לזרעי הדלעת?

יש לי מספר זרעים של דלורית שכבר התייבשו לי במטבח אבל טרם שטפתי אותם מהחומר, האם לשטוף כעת ולייבש שוב או לאחסן ולקראת האביב לשטוף ואז להנביט?
ארסרט
גנן באימונים

הודעהעל ידי ראובן אורן » 04 ינואר 2012,14:04

ארסרט כתב:ראובן
היום הפכתי וערבבתי את ערימת הקומפוסט
עלה ממנה ריח נעים מאוד
הפרדתי גושים בעזרת הקילשון והידיים וערמתי שוב בחזרה תוך כדי שהוספתי עוד חומר לח מהמטבח
מצאתי כמה שאריות של קליפות שהכנסתי לשם לפני שבועיים וטרם הפתרקו
הערימה רובה היתה לחה וכנראה ששתתה הרבה מים מהשלולית שהיתה לידה

האם צריך לשטוף זרעי פלפל רגיל ופלפל חריף לפני שמייבשים אותם או מנביטים אותם כמו שהסברת לי בנוגע לזרעי הדלעת?

יש לי מספר זרעים של דלורית שכבר התייבשו לי במטבח אבל טרם שטפתי אותם מהחומר, האם לשטוף כעת ולייבש שוב או לאחסן ולקראת האביב לשטוף ואז להנביט?

יופי, עברת את 'מבחן האומץ / פאניקה' !
הכל נורמאלי.. גם אם היה גוש צפוף ודביק שבתוכו הסתתרה קליפה שלא התפרקה.. זה נורמאלי. הגושים הצפופים לא מאפשרים כניסת אויר / חמצן ותיאורטית, הקליפה יכולה להישאר במצבה גם עוד הרבה שנים, אם לא תיחשף לחמצן.
{במסגרת הניקוי של מזבלת חירייה, מצאו בתחתית ה'הר', עיתונים מלפני 40 שנה שלא ניזוקו כלל וניתן לקורא בהם הכל}
ברוב חוצפתי (כי.. אני כבר לא ב'פאניקה', מכיר את התהליך..), השארתי את הערימה שלי חשופה לגמרי לגשמים הרבים שירדו כאן. אתמול, הערימה הייתה רטובה עד לשד עצמותיה. שיטחתי אותה וערבבתי עם מקלטרת לפרוק גושים וכמובן שעל אף הרטיבות, עלה ממנה אד חם - העסק עובד. כעת היא עומדת יומיים כשהיא משוטחת בעובי כ 20 ס"מ ומחר, אערים אותה שוב לצורת 'הר', אעשה לה חור במרכז ו..אכסה בכיסוי מגן נגד הגשמים שיגיעו בסופ"ש (יש סיכוי קלוש לשלג!! אצלכם !!)
עוד מילה אחת לגבי הונטיליזציה של הערימה. אם הערימה אכן הומוגנית ופוררת גושים.., תערים אותה לצורת 'הר' ולבסף, עשדה לה חור במרכז, עד לקרקעית, עם 'מקל של מטאטא'. החור הזה יוצר ארובה שבה יש אויר חם שעולה ומתוך כך, יש זרימת אויר משולי החרוט, פנימה למרכז הערימה - מצה הכי הכי קלאסי לערימה אירובית.

זרעי פלפל, לא צריך לשטוף. לפלפלים, להבדיל מעגבנייה, אין 'ציפה' המשמשת כחומר מעכב נביטה. עם זאת, כמעט בכל זרע יש גופיף מסויים המבצע גם פעולה של 'עיכוב נביטה', על פי אינדיקציה שהוא מבצע לגבי התנאים בחוץ - טמפרטורה, לחות וכו'. כמובן שבחוץ, על או בתוך האדמה, הם לא ינבטו, כי הגופיף הזה, לא ירשה להם. אבל בתנאים משופרים של 'מנבטה' שהיא 'מיני חממה', כמובן שהגופיף הזה לא יעכב ויתן OK לנביטה.

דלורית - אם התייבשו, לא חייבים להרטיב ולשטוף מחדש. הציפה כחומר מעכב, אמורה לשמור על הזרע עד שממש ירדו הרבה גשמים ושטפו את הציפה מעל הזרע. תשרה את הזרעים למשך לילה ארוך במים ואז תזרע אותם. ההשרייה הארוכה גם תרכך את שארייות הציפה וגם תעיר את הזרעים משנתם. אבל.. חייבים לזרוע למחרת ! להוציא אותם מה'אמבטיה' ואפשר להשאירם על נייר סופג לח, אבל לא מוצפים, כי לאחר ההשרייה, הם צריכים לנשום אויר. את הזריעה ניתן לבצע ביום יומיים הבאים, רק שהזרעים יישארו לחים.
מנהל פורום - גינון אורגני ואקולוגי - הדרכה ויעוץ

באדמה בריאה - גדלים צמחים בריאים
צמחים בריאים - לא סובלים ממזיקים
סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי ארסרט » 29 ינואר 2012,14:04

בשבועיים האחרונים לא יצא לי לגעת בערימת הקומפוסט, בפעם האחרונה הוספתי לה כמות די גדולה של פסולת מהמטבח.
הערימה נמצאת במרכז הגינה, באיזור שמקבל שמש מירבית בימים אלו, האיזור לח מאוד מאחר והוא איזור נמוך יחסית ומתנקזים אליו הרבה מים.
היא מכוסה בבד ירוק שמחוזק בפינות באבני מדרך שימנעו ממנו לעוף ברוח חזרה.

היום הרמתי את הכיסוי, הערימה לחה, חמימה למגע, ראיתי בה המון תולעים שנראות לי ספק שלשולים ספק רימות לבנות אולם לא נראה לי של יתושים מאחר והיא תמיד מכוסה, ערבבתי אותה טוב ומלבד שתי נקודות קטנות כל הפסולת נעלמה כלא היתה.
ערבבתי טוב ערמתי שוב וכיסיתי מבלי להוסיף עוד חומר שאותו אוסיף מחר או מחרתיים.

הגינה מלאה בעשבי בר או עשבים וצמחים שלא אני זרעתי או שתלתי.
חלק מוחלט מהזרעים שזרעתי באדמה ישירות לא נבטו, ייתכן כי היו פגומים, או הטמפרטורה הנמוכה מאוד, או שציפורים אכלו אותם? (יכול להיות??)
במנבטה שלי זרעתי (סלק, מנגולד, צנונית, חסה, קולורבי, שומר, רוקט, רשאד, סלרי, עירית, בצל ירוק וכוסברה)
החסה מתקשה מאוד בנביטה וטרם ראיתי ניצנים(אחרי שבועיים, כך גם השומר והכוסברה)
את הזרעים של הכוסברה שמתי כמו שהם, זכור לי שכשהתייעצתי איתך לגביהם הסברת שבתוך הזרעים יש בעצם שני זרעים שמהם מתבצעת הנביטה, האם צריך לזרוע אותם שלמים כמו שהם או בדרך אחרת?

קיבלתי לפני שבוע חבילה נחמדה מתאילנד עם תבלינים שלמים וקצת זרעים.
נתקלתי שם בחבילה (תמונה מצורפת) של זרעים עגולים למראה, דומים לזרעי כוסברה אך קטנים יותר, שרשום עליהם (parsley) והם שונים מזרעי הפטרוזיליה שיש לי(גם פטרוזיליה וגם שורש פטרוזיליה) האם אתה יודע במה מדובר?

מה אתה ממליץ לגבי הערוגות שיש לי, האם לשתול את מה שהצלחתי להנביט בערוגות הקיימות מבלי להוציא את על מה שנבט שם(נראה לי שרוב הצמחים שם אלו חוביזה ותות עץ) או לדלל הכל, להפוך שוב את האדמה ולתחח?
קבצים מצורפים
תמונה.JPG
ארסרט
גנן באימונים

הודעהעל ידי ראובן אורן » 29 ינואר 2012,14:04

לגבי הערימה, נשמע בסיידר גמור !
מה שאני מנסה ללמד כאן זה איך לבנות 'ערימה' בצורה הקרובה ככל האפשר למה שקורה בתחתית היער + שיפורים או 'הטבת התנאים' כדי לזרז את ההליכים. אז.. הרטבות הערימה בחורף, היא גןם הליך נורמאלי וטבעי, כמו שקורה ביער, בחורף. הגיוני גם שהיהיו שם כמה וכמה רימות של זבובים, כי המקום חם ונעים להם!
ערבוב וניעור של הערימה, ישחרר 'גושים דבוקים' ויאפשר לחומר להיות יותר אירובי ולהתפרק בצורה אירובית גם אם הערימה נרטבת לחלוטין.
לאחרמ ערבוב שכזה וסידור הערימה לצורה של גבעה פחוסה, אני לוקח מקל מטאטא ומבצע בערימה כמה וכמה 'חורי איוורור' במרחקים של כ 30 ס"מ האחד מהשני, חורים עד לאדמה. חורים אלו מאפשרים לאוויר חם ממרכז הערימה, לעלות למעלה ואז נוצרת פעולת 'יניקה' - אויר נכנס משולי הערימה למרכז ועולה למעלה וכך הערימה מקבלת מנה נאה של חמצן שיחד עם הלחות, יוצרים סביבה חביבה על המיקרואורגניזמים המתרבים במהירות והם אלו שיוצרים את החום הפנימי בערימה.

תן לעשבים לגדול ולהשתולל כמעט 'חופשי' ! פקח עין אם אם מתחילים לפרוח ואז עקור אותם, לפנני שהם מבשילים זרעים. רוב הסיכויים שהאדמה אצלך מלאה בזרעים, משנים עברו, אבל אם תנהג כך ותטפל בעשבייה ובצמחי הבר ותעדור / תעקור אותם לפני שיבשילו זרעים, החורף הבא יראה אחרת.

נביטת זרעים - לא נורא, לומדים. צריך להקדים ולא לזרוע בחורף אלא בתחילת הסתיו ממש, בייחוד במקום כמו ירושליים שהוא גבוה וקר.
לדעתי, בקרוב יעלו וינבטו זרעים שעדיין לא הגיבו. הטמפרטורות אצלכם קרות מדי והם חוששים לעלות
אם יש לך אפשרות לבצע חיפוי בניילון ('חממה' מאולתרת), ברור שזה יזרז את המהלכים.
עם זרעי חורף חדשים, כדאי לך להמתין עד להתחממות מה של מזג האויר - תחילת או אמצע חודש מרץ.
אנישי השפלה, יתחילו להנביט 'ירקות קיץ' כבר בחודש הבא, ואילו הירושלמים יתטרכו להמתין עוד חודש או חודשיים עד שהאדמה תתחמם יותר
אין צורך לטפל בזרעי הכוסברה - זורעים אותם כמות שהם. כך אני מתנהג גם לגבי סלרי ופטרוזיליה, מתחח את האדמה ומפזר את הזרעים בצורה חופשית לחלוטין. הצמחים החזקים יותר יגדלו ראשונים ותוכל לעקור אותם לצרכי המטבח וכך יתפנה מקום לצעירים יותר להתפתח כ'מנה שנייה' או שלישית.

כל הידוע לי, יש 2 סוגים עיקריים של פטרוזיליה parsley - פטרו' עלים ופטרו' שורש המתאפיין בשורש יתדי בצורת גזר, לעומת פטרוזילית עלים שבשנת הצימוח השנייה שלה, מפיקה שורש בשרני ויפה, אבל.. כדורי
ייתכן שקיבלת זן שלא כל כך מוכר בארץ.. זרע אותו במנבטה חמימה ובהמשך תוכל לגדל אותו בפינה מוצלת בגינה

לדעתי, יספיק אם תעקור אותם וזה כבר יתחח את האדמה, אבל זה רק 'ניחוש מרחוק'. אם הם גדולים, כדאי לתחח ולהוציא אותם מהאדמה. כשהם גדולים, הם יתחרו בנבטים צעירים של הירקות שלך.

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי דניאלצ » 29 ינואר 2012,14:04

ארז - אני מהמר שמקור הזרעים בבלבול של אנגלית קלוקלת, אלה נראים לי ממש כמו זרעי כוסברה קטנים, בטח מזן תאילנדי טעים. :)
דניאלצ
גנן באימונים

הודעהעל ידי ארסרט » 29 ינואר 2012,14:04

דניאלצ כתב:ארז - אני מהמר שמקור הזרעים בבלבול של אנגלית קלוקלת, אלה נראים לי ממש כמו זרעי כוסברה קטנים, בטח מזן תאילנדי טעים. :)

אני יודע כך גם אני חשבתי
אבל עם החבילה הגיעו גם זרעי כוסברה גדולים יותר
אנסה להנביט ולגדל ולראות מה יוצא, טעים זה בטוח יהיה

היום אני אקבל משלוח מהודו
ארסרט
גנן באימונים

הודעהעל ידי ארסרט » 21 נובמבר 2012,14:04

השבוע נתקלתי בקקטוס גדול ירוק גדול ויפה שעובדי העירייה החליטו לגזום/לכרות/לדלל.
היום לקחתי כמה גזעים יפים והנחתי בארגז.
מהי הדרך הנכונה לשתול או להשריש אותם.
פעם שמעתי על שיטה של להניח אותם בדלי עם מים למשך כשבוע והם מוציאים שורשים.
האם כדאי לבצע חתך חדש מאחר והחתכים התייבשו ונצבעו בשחור

בתמונה השניה קקטוס ותיק שנצא אצלי שנים. האם ניתן לגזום אותו בצורה מסויימת שתגביר את הגדילה שלו?
קבצים מצורפים
Image1.jpg
גזעים כרותים בארגז
Image1.jpg (46.36 KiB) נצפה 2461 פעמים
Image1 (1).jpg
קקטוס שתול
Image1 (1).jpg (53.29 KiB) נצפה 2461 פעמים
ארסרט
גנן באימונים

הודעהעל ידי ראובן אורן » 21 נובמבר 2012,14:04

לגבי הקקטוס הראשון וכללליתצ לגבי כל הקקטוסים שכבר שצתולים באדמה
דישון והשקייה מוגברת יגרמו להם להוציא 'זרועות'. ההשקייה צריכה להיות ב'מכות מים' ! לא בטיפטוף קבוע. כלומר להציף את האזור שלו בדלי מים, אחת לשבוע עד 10 ימים.

לגבי ייחורים של קקטוסים - את הגדם החשוף, להפנות לשמש לצורך ייבוש מלא והגלדה. אפשר ורצוי לבזוק על הגדם אבקת קינמון בנדיבות! האבקה היא אנטספטית ולא תאפשר לחיידקים ופטריות לחדור מהגדם.
לאחר שבוע של ייבוש בשמש (אל תחשוש! הקקטוס לא ימות) להכניס לאדמה לעומק כ 10 ס"מ. להשקות פעם אחת לצורך הידוק האדמה וזהו ! לא להשקות יותר.

וכמובן לא להכניס למים !! הקקטוס יירקב במהירות.

צריך לזכור שמדובר בצמח מדברי שרגעיל ואוהב יובש וניזון ממים בצורה אקראית - גשם פתאומי למשך כמה דקות ואח"כ.. חודש או חודשיים, ללא מים.
אז קקטוסים - בלי טפטפות, אלא רק השקייה "אקראית' ומועטצ, אחת לשבוע או 10 ימים
אפשר להשקות אותו בצורה יותר 'טבעית' ע"י התזה על הצמח עצמו - הקוצים שהם העלים, יכוונו את טיפות המים לגזע ומשם לשורשים הנמצאים מתחת לגזע - כמו 'גשם' :rain:

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי טל אשרוב » 21 נובמבר 2012,14:04

לשים את הייחורים בחוץ.. על רצפה, שולחן אפילו חודשיים!
אחר כך לשתול באדמה.
סמל אישי של המשתמש
טל אשרוב
גנן אורגני

הודעהעל ידי ארסרט » 22 נובמבר 2012,14:04

אוקיי
נראה לי שחודשיים זה מעט ארוך בשבילי אבל אני אמתין שבועיים.
אם יש גזמים יבשים יותר כדאי לי לקחת גם אותם אהה?...:)

ראובן שאלה אליך ואולי גם לאחרים
לא זוכר בדיוק את השם וכו' אבל שמעתי לאחרונה על צמח, שמקורו באפריקה שכיום מאוד פופולרי בארץ, בקטע תזונתי בריאותי. יש לו המון זנים ויש כיום קהילה שמוקירה אותו ואת גידולו. הפרי שלו ממש מחליף מרקם של בשר או משהו בסגנון, קראתי על זה לא מזמן ונעלמה לי הסימניה:)
יודע אולי על מה אני מדבר ומה שמו של הצמח?
תודה
ארסרט
גנן באימונים

הודעהעל ידי ראובן אורן » 22 נובמבר 2012,14:04

עולות לי בראש 2 אפשרויות

1. 'דגן הטף' - סוג של חיטה שמגודלת באפריקה, אתיופיה (האתיופים מכינים ממנה את ה'אנג'רה' - בן-חילף טֵף (שם מדעי: Eragrostis Tef)

2. 'סייטן' - המופק מחיטה רגילה..

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי ארסרט » 22 נובמבר 2012,14:04

לא זה ולא זה אבל תודה.

אגב יש דרך מומלצת להוציא ייחורים מקקטוסים מסוגים אחרים כמו אלוורה וכו'
ארסרט
גנן באימונים

הודעהעל ידי ראובן אורן » 22 נובמבר 2012,14:04

ארסרט כתב:לא זה ולא זה אבל תודה.

עולם הקקטוסים והסוקולנטים, הוא עולם גדול ורחב עם 'אין סוף' סוגיחם וזנים.
אין 'תשובה כללית' לגביהם - כל 'מקרה' לגופו

אלו-ורה, מחכים שתוציא 'בנות' מבסיס בית השורשים
הבנות מחוברות לאם ב'חבל טבור' דק המתנתק עם הזמן
סוגים אחרים של 'אלו', כמו הפופלארי והגדל לגובה, מלאים בחוטרים על הגזע. חותכים, מיבשים כמה ימים בשמש ושותלים באדמה חצי יבשה

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי רונית מ » 22 נובמבר 2012,14:04

אני יכולה לתת שתילים של אלוורה.
גרה בזכרון יעקב.
רונית מ
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי ארסרט » 25 נובמבר 2012,14:04

רונית מ כתב:

אני יכולה לתת שתילים של אלוורה.
גרה בזכרון יעקב.

ממש תודה :)
אני מקווה שבקרוב אוכל להגיע לסביבה ואז גם אקפוץ לקפה אצל ראובן, הוא אמר שנשאר לו קצת... :D
ארסרט
גנן באימונים

הודעהעל ידי ארסרט » 25 נובמבר 2012,14:04

יש לי שתיל קטן של פלפל חריף שקיבלתי במתנה, מהסוג שקונים כבר עם מעט פלפלים במשתלה.
קיבלתי אותו מעט עצוב, ונראה לי שהשורשים שלו רקובים.
מה לעשות? הפלפלים והעלים שהיו עליו נבלו והתייבשו
ארסרט
גנן באימונים

הודעהעל ידי ראובן אורן » 25 נובמבר 2012,14:04

ארסרט כתב:יש לי שתיל קטן של פלפל חריף שקיבלתי במתנה, מהסוג שקונים כבר עם מעט פלפלים במשתלה.
קיבלתי אותו מעט עצוב, ונראה לי שהשורשים שלו רקובים.
מה לעשות? הפלפלים והעלים שהיו עליו נבלו והתייבשו

א. בדוק אם השורשים באמת נרקבו.. ואם כן, מה הסיבה? אולי אין לעציץ ניקוז או שחורי הניקוז סתומים..

ב. לא לשכוח שמדובר בצמח 'סולני' - אוהב חום. אולי קר לו מדי באויר הרים צלול כניין ?!

שלא יישאר בחוץ, בגינה - תכניס אותו הבייתה ליד חלון דרומי

ג. שתילים של משתלה, 'מתוכננים' למות מהר - 'עניין כלכלי' גרידא
כשתגיע לקפה, תקבל שתיל או שניים מהמיוחדים של עמרי שוסטר - יש לי מיותרים..

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי ארסרט » 02 דצמבר 2012,14:04

עוד שאלה בנוגע לייחורים מקקטוסים וכו'
איך אפשר לייחר צבר? האם זה נעשה באמצעות הפרי או פשוט אחד מהעלים הבשריים?
ארסרט
גנן באימונים

הקודםהבא

חזור אל גינון אורגני ואקולוגי - של פורטל 'כאן נעים'

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־7 אורחים