שאלות לגבי הכנת אדמה לגינה חדשה

הגעגועים ל"ירוק" על כל היבטיו, כבר הפכו לעובדה. האנשים רוצים ירוק ליד הבית במקום מפלצות הבטון, האנשים רוצים להתחבר לטבע. לבריאות. לריח הירק של פעם, כן, כן, תתפלאו פעם (עד לפני עשרות בודדות של שנים) היה ריח לצנון לעגבנייה לגזר, לשסק, לשזיף ולרימון, שלא לדבר על הטעם הנפלא של פעם. עכשיו, אנו מביאים לכם במה/פורום לגינון האורגני, ובה כל מה שרציתם לדעת על גינה אורגנית המשלבת עצי פרי, פרחים, צמחי תבלין וירקות. והכי חשוןב, איך להעיר את האדמה מהבחינה האורגנית, איך לחיות בהרמוניה עם האדמה, ללא מזיקים וללא מחלות.

כיצד מגדלים באופן אורגני? כאן תקבלו מידע מקיף מטובי המומחים. תוכלו גם להיעזר בכתבות בפורטל כאן נעים – בקטגוריה החדשה; גינון אורגני.
http://www.kan-naim.co.il/naim.asp?cid=531

כתובת ' ירוק נעים - גינון אורגני, אקולוגי, סביבה' בפייסבוק;
http://www.facebook.com/pages/%D7%99%D7 ... 56?sk=wall

כתובתנו: kan-naim@bezeqint.net
gardennaim@gmail.com

גלישה נעימה.

Re: שאלות לגבי הכנת אדמה לגינה חדשה

הודעהעל ידי ראובן אורן » 03 מרץ 2013,14:04

אני חושב שכל אחד ואחד מה 500 או 1,000 רשומים כאן בפורום, ביצע זאת בגינתו..., לפחות לעומק 30 ס"מ :party:

יש הרבה שאני יודע עליהם שחפרו עמוק יותר, ל 60 ס"מ ואת בורות השתילה של העצים, חפרו לעומק 80 וגם 100 ס"מ..

רק לפני כחצי שנה, ניהלתי מאבק נגד שורשי העצים של השכנים ונאלצתי לחפור לעומק 70 ס"מ.. :!: :lol:

זה... חלק מהטיפול באדמה..! הדישון הכי טוב!! להרוות את האדמה בזיעה שלך..

זה גם חוסך כסף ! לא צריך להירשם ל'מכון כושר'..
זה גם מרגיז מאוד את רופאי המשפחה והרוקחים ! :nod: 'פתאום' הם לא רואים אותך אצלם.. :wink:

ותכל'ס - השכבה הפעילה מבחינת הירקות עונתיים, היא שכבה שעומקה בין 20 ל 40 ס"מ - זו השכבה הפעילה מבחינתנו לגבי ירקות.
על השכבה הזו עלינו לשמור ואותה לטפח. וזהצ אומר לשמור עליה פעילה מהבחינה האורגנית, כי האדמה היא 'חתיכת סימביוזה' אחת גדולה - סך כל המרכיבים הכימיים, ביוולוגיים - 'פלורה' ו'ביוטה' גם יחד. אנחנו לא אמורים לזבל ולדשן בכלל, אלא רק להשיב לאדמה את כל מה שאנו לא אוכלים ואז, הכל הרמוני וקלאסי.
אז כשפותחים במערכת יחסים חדשה עם האדמה, 'מכירים אותה לעומק' - 30 או 60 ס"מ, לפי רמת הידידות שאתה חפץ בה ואחרי הדישון הראשוני - 'זבל ירוק' או קומפוסט', כל שיעליך לעשות זה רק לשמור על ההרמונייה הזו וזהו..

"קלי קלות" :party:
מנהל פורום - גינון אורגני ואקולוגי - הדרכה ויעוץ

באדמה בריאה - גדלים צמחים בריאים
צמחים בריאים - לא סובלים ממזיקים
סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי מיקו » 03 מרץ 2013,14:04

ראובן, תודה רבה על התשובה המהירה והמפורטת.
אז עוד שאלה - תוכל לתת הנחיות איך עושים את זה בצורה יעילה בגינה בגודל שיש לי (150 מ"ר)?

שוב תודה!
מיקו
גנן חדש

מיקו כתב:ראובן, תודה רבה על התשובה המהירה והמפורטת.
אז עוד שאלה - תוכל לתת הנחיות איך עושים את זה בצורה יעילה בגינה בגודל שיש לי (150 מ"ר)?

שוב תודה!

150 מ', זו גינה ענקית !

שב ליד השולחן, תצייר את הגינה שלך על נייר משבצות ותכנן מה אתה הולך לעשות.., ואיפה?!
ציין איפה הצפון ואילו 'אילוצים' יש בגינה שלך - 'חומת עצים' של השכנים', 'החומה בסינית של הסופרמרקט השכונתי' וכו'..
ואז תחשוב מה אתה רוצה לשתול, לקראת הקיץ ואיך יראו הערוגות.
תתחיל בקטן, אחרת תתייאש ותלך לאיבוד..
סמן לך 'חלקת ערוגות' אחת. כל ערוגה תהייה ברוחב של 30 ס"מ ובינה לביןם הערוגה הבאה 'תלם' ברוחב של 20 ס"מ וכן הלאה..
תתחיל לחפור בממקום של הערוגות ולהוציא החוצה את האדמה. האדמה כנראה לחה ורכה, אז תתחיל עם הקילשון ואם זה ילך קל ותתלהב, אז תוציא את כל האדמה מהחלקה, לאחר תיחוח ותמשיך לחפור ולחפש אם יש 'הפתעות' באדמה (אבנים, ברזלים ופסולת בניין..).
הכל לאט ובכיף.. תאמין לי שתהנה מנזה.

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי סקיבה » 03 מרץ 2013,14:04

מיקו כתב:אז עוד שאלה - תוכל לתת הנחיות איך עושים את זה בצורה יעילה בגינה בגודל שיש לי (150 מ"ר)?

אפשר להשתמש גם במתחחת מכנית - להשכיר/ להשאיל/ לבקש עזרה מהשכן אם אתה קיבוצניק או מושבניק...

* כדאי באמת שתרשום בפרופיל שלך מאיפה אתה בארץ - כך התשובות והעזרה שתקבל יהיו יותר רלוונטיות.

בהצלחה,
אמיר
בטבע אין תופעות על-טבעיות.
אבל באופן טבעי, יש כמה תופעות נשגבות מבינתנו...

:shake: :nod: ^_^
סמל אישי של המשתמש
סקיבה
גנן מתקדם

הודעהעל ידי מיקו » 03 מרץ 2013,14:04

אני גר בגוש עציון.
נניח שיש לי אפשרות לשכור במשתלה מתחחת - מה העומק שמתחחת מגיעה אליו?
ראובן, התיאור שנתת לפרוצדורה שכוללת: תיחוח, הוצאת האדמה, המשך תיחוח עד לעומק של 40~ ס"מ, הוצאה נוספת של האדמה, ואז החזרת האדמה תוך כדי הצנעת הקומפוסט ריאלי גם עבור כל הגינה או שנכון בעצם לשטח קטן של חלקת ערוגות ובורות שתילה לעצים?
מיקו
גנן חדש

טוב..
לפני שאתה שוכר מתחחת, רצוי שתרכוש קודם קומפוסט. כי המכונה תשמש גם לתיחוח ראשוני ובהמשך גם להצנעת הקומפוסט ועירבובו באדמה.
המתחחת תבצע עבודה טובה לעומק 30 ס"מ.

כמה קומפוסט? עשה חישוב של 10 ליטרים קומפוסט לכל 1 מ"ר אדמה. זה אומר שכבה אחידה של כ 2 ס"מ עובי.

..תתחיל לאכול בננות והרבה, כיומיים לפני התיחוח, כי המתחחת תמתח לך 'קצת' את השרירים ויהיו לך 'קצת' התכווצויות שרירים.. :lol:

בצע תיחוח 'שתי וערב', לאורך ורוחב הגינה, סלק אבנים ופסולת שמצאת. ישר את האדמה. שפוך את הקומפוסט ויישר אותו עם מגרפה לשכבה אחידה, פחות או יותר. ו..חזרה אל המתחחת לביצוע הערבוב וההצנעה של הקומפוסט לתוך האדמה.
לאחר שהאדמה תוחחה ועורבבה למשעי, ישר אותה יפה ו..השקה אותה השקייה טובה ורצינית, כמו גשם כבד, כדי שהקומפוסט והאדמה יתאחדו.
תן לאדמה להתעורר ו'לתפוח' כמו בצק טוב, במשך כשבוע, לפני שתילה וזריעה.

בורות שתילה לעצים, לא שייכים לפרוצדורה הזו ! זה חלק נפרד מהגינה, מבחינת הטיפול ורמזתי על כך. יש לבצע בורות עמוקים, בעומק של 1 מטר !

אבל על כך, בהמשך, לאחר שתחליט אילו עצים אתה הולך לשתול..

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי סקיבה » 04 מרץ 2013,14:04

בנוסף לעצותיו המועילות של ראובן,
יומיים - שלושה לפני התיחוח, יש להרטיב את האדמה עד רוויה (להשקות בהרבה מים כל יום).
ולהקפיד שביום התיחוח האדמה לחה, ולא בוצית. (אם האדמה אצלך נוטה להיות בוצית, יש להשקות כמה ימים - ואז לתת מנוחה יום אחד, או חצי-יום...)

לדעתי המתחחת תעשה יופי של עבודה - ותוכל לסיים מהר יחסית, ולהתחיל בגידולי הקיץ.
אל תשכח לתת לאדמה לנוח אחרי התיחוח איזה שבוע-שבועיים לפני שאתה מתחיל בשתילה וזריעה. (בזמן המנוחה, חשוב להשקות ולשמור על האדמה לחה).

* את מקום מגוריך, עדכן ב"פרופיל" שנמצא ב"לוח בקרה למשתמש" - כך זה יופיע בצד שמאל ליד ההודעות שלך, ולא תצטרך לספר לכל אחד כל פעם מחדש...

בהצלחה,
אמיר
בטבע אין תופעות על-טבעיות.
אבל באופן טבעי, יש כמה תופעות נשגבות מבינתנו...

:shake: :nod: ^_^
סמל אישי של המשתמש
סקיבה
גנן מתקדם

הודעהעל ידי אורלי » 10 יולי 2016,14:04

חוזרת לפורום אחרי תקופה ארוכה כדי לשאול שאלה, ופתאום גיליתי את השרשור הזה שאני התחלתי שממש מתאים לשאלה שלי. אז קודם כל עדכון לגבי הקומפוסט של מעון- יש לו ריח חזק ורע של גללי פרות. מרקם לח. ועכשיו השאלה- כשקניתי אותו לא הרגשתי ריח כל כך ממנו, ולכן השתמשתי בו, אבל עכשיו כשהטמפרטורות עלו ויחד עם ההשקיה, אנחנו מרגישים כאילו יש לנו רפת ליד הבית... :-?
טוב, לפחות זה לא עלה הרבה וגם השימוש בו מצומצם, (יש לנו כרגע שתילים בודדים של עגבניות ומלפפונים וצנוניות מעטות שמתחילות לצמוח). רציתי לשאול- נראה לכם בטיחותי להשתמש בירקות? לפי הריח אני חוששת מחיידקים...האם ירקות שלא נוגעים בקרקע זה אולי בסדר? ואם שוטפים טוב עם סבון- זה יעזור? ומה לגבי הצנוניות- להשתמש או לזרוק?
אורלי
גנן חדש

הודעהעל ידי ראובן אורן » 10 יולי 2016,14:04

היי אורלי :hai:
כעת את יודעת איך יודעים מה זה קומפוסט אמיתי

פשוט, קומפוסט אמיתי, אין לו ריח ! כי הליך הקומפוסטציה הסתים, כל החומר האורגני התפרק והחיידקים האנאירובים התפגרו.
הריח הרע - של גללי בקר, לא צריך להיות בקומפוסט אמיתי שעבר שלב תרמופילי ו'הבשלה' והכל בסביבה אירובית

אז.. אם נותרו לך עוד שקים כאלו, פתחי אותם ותני לצינור לטפטף באמצע של החבילה וכך יושלם התהליך והקומפוסט יתחמם, 'יתבשל' ויפסיק להסריח.

ואם הכל כבר פוזר, אז הבהרה - קומפוסט לא מפזרים על פני השטח ומשאירים 'ככה'. ממש לא !
כי קומפוסט הוא לא 'דשן' הזמין מיידית לשורשי הצמחים. רק כ 5% ממנו זה מינרלים שזמינים !
כל השאר זה חומר אורגני המטייב את האדמה מבחינת הכושר הטכני שלה לספוח ולהחזיק מים באדמות מחלחלות ו.. להיפך באדמות 'כבדות' וחרסיתייות, מאפשר לאדמה להיות מאווררת ולחלחל עודפי מים לעומק.
ורק אחרי כן, הקומפוסט משמש כמזון ליצורי האדמה - 'מיקרוביוטה' שאוכלים אותו ומפרקים אותו לחומצות הומייות ('הומוס') והופכים אותו לזמין לשורשים.

אז, פשוט מאוד, לקחת מקלטרת 3 שיניים או 2 שיניים או כל כלי אחר שמתאים ו.. לתחח את האדמה כדי להצניע את הקומפוסט בתוכה ! תמיד מפזרים קומפוסט על אדמה מתוחחת ואחרי הפיזור, מתחחים שוב. בין הצנונייות, אי אפשר לתחח...?! אז תשקי כמה פעמים בנדיבות (בבוקר !) באופן ידני ואחרי יום או יומיים, הריח יעלם.

אין מה לחשוש מ"הרעלה" או משהו דומה מהקומפוסט הזה. ממש לא. זה רק מסריח :)

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי אורלי » 15 יולי 2016,14:04

תודה רבה ראובן.את הקומפוסט ערבבנו עם האדמה עוד לפני שזרענו. חייבת לתקן מה שכתבתי קודם: נראה לי שלמעשה לקומפוסט אין ריח חזק כל כך, אלא שיש בסביבה איזו סתימה של ביוב (לתקן את הרושם השלילי שיצרתי על הקומפוסט של מעון). זה מסביר למה בהתחלה לא הרגשתי כל כך ריח ממנו. אבל בכל זאת יש מעט ריח, זה בטוח. בכל מקרה תודה ושבת שלום!
אורלי
גנן חדש

הודעהעל ידי ראובן אורן » 15 יולי 2016,14:04

נ ר ג ע ת י . . . :emo:

שבת שלום

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהעל ידי דובי » 29 יולי 2016,14:04

המלצה מוצלחת שנתנו לי כשהייתי כאן חדש, ואני אף ממליץ לאחרים. לציין את מקום מגוריכם, יש הרבה טיפים ורעיונות שתלויים לפי סוג האדמה ומזג האוויר.

אני לדוגמא במושב ישעי, שם יש אדמה כבדה מאוד, והיה לי חשוב ללמוד לאוורר את האדמה.
דובי
גנן עם עתיד

הודעהעל ידי ראובן אורן » 29 יולי 2016,14:04

אורלי כתב:תודה רבה ראובן.את הקומפוסט ערבבנו עם האדמה עוד לפני שזרענו. חייבת לתקן מה שכתבתי קודם: נראה לי שלמעשה לקומפוסט אין ריח חזק כל כך, אלא שיש בסביבה איזו סתימה של ביוב (לתקן את הרושם השלילי שיצרתי על הקומפוסט של מעון). זה מסביר למה בהתחלה לא הרגשתי כל כך ריח ממנו. אבל בכל זאת יש מעט ריח, זה בטוח. בכל מקרה תודה ושבת שלום!

כן, אורלי..
ראית מה כתב דובי??

מאוד מומלץ, כמעט 'נדרש' 8)
אין מה לחשוש, ממילא כולם נפגשים עם כולם, לא רק בפורום, אלא גם בבתים ובגינות.. :nod:
יעזור לנו לסייע לך בשאלות ותשובות
אולי מישהו גר לידך? שכן.. ותוכלי לקבל זרעים, שתילים וכו'..
ככה זה אצלנו.. :clap:

סמל אישי של המשתמש
ראובן אורן
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הקודם

חזור אל גינון אורגני ואקולוגי - של פורטל 'כאן נעים'

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־70 אורחים